COURANT. 1871. DING SD AG 21 FEBRUARI J. 44. WNNENLANDSCUE BEB1GTKN. De Courant verschijnt dadelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50/ met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.05. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, hutten de expediliekosten. Afzonderlijke nomuiers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents.J De prijs der Ad verten tiën is van 14 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 20 Februarlj. Sedert de vorige opgave zijn alhier aangetast door pokken 3 personen, door gewijzigde pokken 5. overleden 2, zoodat nu in behandeling zijn 72. De 54su verjaardag van Z. M. den koning werd gisteren op de gebrui kelijke wijze gevierd. Allerwege wapperde de vaderlandsche vlag. De parade van het garnizoen werd ditmaal niet gehouden, het terrein op de Ruïne was daartoe nog niet geschikt. Des avonds had de gewone feest viering van de onderofficieren der bezetting in de stads-gehoorzaal plaats. Bij de boekhandelaren Ykema en van Gijn, te Delftziet het licht: Een Gedicht door IJ. Schnitzleruitgegeven, onder goedkeuring van het hoofdcomité te 's Hagegeheel ten voordeele van het «het Blaauwe Kruis". De schrijver heeft dat gedicht welwillend voor dat doel aan het hoofdbestuur afgestaan. Het dichtstuk, »Het kruis" getiteld, ademt eenen goeden geest en laat zich met genoegen lezen. De prijs is slechts 25 cents, en menigeen zal door die geringe bijdrage gaarne het doel van den schrijver willen be vorderen en het hoofdcomité in zijne pogingen willen steunen. Dingsdag 21 Maart e. k. zal aan het centraal-bureau der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen een vergelijkend examen worden ge houden van aspiranten naar de betrekking van surnumerair bij de maat schappij. Te Katwijk aan Zee zijn van 10 tot 17 Febr. 15 schuiten met verschen visch aangekomen, welke besomden van ƒ170 tot ƒ40. Bestede prijs voor groote tarbot 8 a 10, kleine dito 3 a 4, groote tong 20 a 35 cis, allen per stuk, bun-schol 4 a 6 per mand, dito 30 a 40 ets per stuk, rog /2a 3.50 per mand. De vangst was niet zeer ruim, daar de visscherlieden in de vorige week door den ooslelijken storm en veel ijs eene moeijelijke reis hebben gehad. Twee schuilen zijn met bokking en rog naar Terneuzen vertrokken. Te Schiedam heeft Zalurdag nacht in eene branderij eene vreeselijke gebeurtenis plaats gehad. De onderknecht, genaamd Simon Romein, viel in den onderbak. waarin zich heete spoeling bevond, doordien hij het deksel van den bak wilde afnemen en de daarom zich bevindende muur gedeeltelijk inviel. Hij hield zich nog met eene hand aan een stuk van den muur vast, totdat iemand, op zijn geschreeuw toegeschoten, hem greep. Doch één per soon was niet bij magie den ongelukkige uit zijn verschrikkclijkcn toestand te reddenhetgeen ten slotte geschiedde door de hulp van nog twee per sonen. Zijn gansche ligchaam was deerlijk gebrandalleen de eene hand en het hoofd zijn buiten het kokend vocht gebleven. De ongelukkige is spoedig overleden. Te Rotterdam werd Zaterdag morgen door de policie een persoon aan gehouden, die des Zondags, bij de kerken, liet den voorbijgangers door zijn morsig uiterlijk en brutaal bedelen zeer lastig maakte. Dal hij niet tot hen behoort, welke in stilte armoede lijden, bleek hieruit, dat er bij visitatie aan verschillende kleine muntspeciënbehendig op diverse plaatsen verbor gen, 22 gulden bij hem werd gevonden. Van Oud-Vossemeer gingen dezer dagen twee personen over het brooze ijs naar St. Philipsland. De ijsschotsen kwamen in beweging en beide wer den met den stroom medegevoerd. De een viel weldra door het ijs en ver dween in de diepte; de andere echter kwam behouden aan wal, na elf uren in de duisternis rondgezworven te hebben. Te Maastricht viel Zaturdag avond even buiten de Waterpoort een zes jarig jongentje, dat aan den waterkant liep te spelen, in de Maas en was reeds lot op honderd pas afstands van de brug door den snellen stroom medegevoerd, toen een zestienjarig jongeling, Jean Girot genaamdslechts de ingeving van zijn moedig hart volgende, van den 10 meter hoogen wal in de rivier sprong en de zelfvoldoening mogt smaken den kleinen drenke ling te redden. De talrijke menigte, die van dit voorval getuige was, be toonde luide hare bewondering voor het kloeke gedrag van den jeugdigen redder. 's GRAVENHAGE, 20 Februarij. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw: den kolonel G. P. Booms, chef van den generalen staf; den luit.-kolonel II. J. Enderleinvan den generalen staf, directeur van de mili taire verkenningen; den majoor J. V. D. Ditllinger, van den generalen staf, chef van den staf in de Z** militaire afd.; den onder-intendant 1' kl. J. C. N. van Hees; den kolonel P. G. J. van der Schrieck, kommandant van het 51" reg. infanterie; den ritmeester S. J. von Iluguenin, van hel 2Je reg. huzaren, instructeur bij de rijschool; den kolonel jlir. J. G. J. van Oldenbarneveld ge naamd Witte Tullingh, kommandant van het 3,le reg. vesting-artillerie; den luit.-kolonel M. W. G. de Man, van het reg. veld-artillerie; den majoor L. S. 11. Sesseler, van den staf der artillerie, onder-directeur van de artillerie stapel- en constructie-magazjjnen; den majoor J. P. Iloltzsehuc, van het corps ingenieurs, minieurs en sapeurs, kommandant in de 5de stelling der genie; den majoor A. Tutein Noltlienius, van het corps ingenieurs, mineurs en sapeurs, kommandant van het bat. mineurs en sapeurs, en den kapitein A. Baud, van het corps ingenieurs, mineurs en sapeurs, werkzaam bij de kon. mil. akademie; van liet leger in Ned.-Indië, den kolonel der infanterie E. E. van Daalen, kommandant der le mil. afd. op Java; den kolonel der artillerie J. D. Hoedt, chef van het wapen, den luit.-kolonel van dat wapen E. II. W. Ubbens, thans met verlof in Nederland, en den majoor der genie, mineurs en sapeurs Ié. L. Pfeiffer, chef van het topographisch bureau en der militaire verkenuingen; van de zeemagt: de kapitein luitt. ter zee W. K. van Gennep, jhr. M. W. Bowier, J. A. 11. Hugenhollz, en B. D. van Trojcn; de luitt. ter zee Ie kl. F. H. P. van Alphen en H. A. ridder van Rappard; en voorts tot broeder der orde van den Nederl. Leeuw, den opperstuurman in het vaste corps dek- en onderofficieren J. llobein. Z. M. heeft den kolonel der infanterie van het leger in Ned.-Indië D. L. de Brabant benoemd tot generaal-majoor bij dat leger, en voorts bij gun stige uilzondering en zonder eenige gevolgtrekking voor anderen den rang van majoor verleend aan de gepens. kapiteins A. Glimmerveen, D. J. IJser- man, C. Eberhart en M. J. A. van Neck. Tot regter in de arrond.-reglbank le Assen is benoemd de heer mr. J. C. J. Arriëns, thans regter in de arrond.-reglbank te Gorinchem. -- De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. 'sléonings 54' verjaardag werd gisteren in deze residentie met de ge bruikelijke plegtighcden gevierd. Tegen den middag was er receptie by Z. M.zoowel van de leden van het kon. gezin als van de hofhouding. Des middags werd er groot diner ten hove gehouden terwijl er voorts door Z. Exc. den minister van buitenl. zaken in het hotel de l'Eurnpe een groot diplomatiek diner werd gegeven. Des avonds waren de gebouwen van de departementen van algemeen bestuur met eerepoortcn, krooncn, naamcijfers en door gas verlicht. Zooals men weet was het 's kouings uitdruk kelijk verlangen, dat van gemeentewege geen openbare feesten zouden wor den gehouden en dat de gelden, gewoonlijk daarvoor bestemd, zouden wor den aangewend tot verzachting van het lol der lijders aan de ziekte, die sedert eenigen tijd in de residentie heerscht. Aan dat verlangen is voldaan. Dit bragt niet weinig toe om den verjaardag des konings in menige woning met dankbaarheid te doen herdenken. Ook in de gestichten van liefdadig heid werd de verjaardag op de gewone wijze gevierd. H. M. de koningin legde een bezoek af in het Lulhersche weeshuis; bij hare komst werden door de kinderen vaderlandsche zangen aangeheven. De parade der bezetting w erd in het WiUemspark gehouden en door dui zenden bijgewoond. De hooge raad (strafkamer) heeft heden behandeld het beroep in cas satie ingesteld tegen een vonnis der regtbank te Zulphen van 28 Dec. jl., waarbij met bevestiging van een vonnis van het kantongeregt van Terborg eene geldboete van 25 is uitgesproken, wegens het niet voldoen aan de voorschriften der wet betreffende de aflevering aan de keuringscommissie, van een paard, dat ten dienste van het rijk was benoodigd. Tot toelich ting van deze voorziening was eene uitvoerige memorie ingezonden, waarbij een middel van cassatie werd voorgesteld. Adv.-gen. Romer zal den 28"c» dezer in deze zaak conclusie nemen en alsdan zijn oordeel uitbrengen óver eene quaestie, die nu voor het eerst door den hoogen raad moet worden uitgemaakt. De hooge raad heeft eergisteren de surseance O. I. maatschappij van lijfrente toegestaan. De provisionele surseance dagteckcnt van 9 Junij 1870, de definitive eindigt alzoo op 9 Junij 1871. Morgen zal de gemeenteraad alhier weder vergaderen om, naar aan leiding van 's konings besluit tot intrekking van het subsidie van ƒ20009 aan den koninklijken Franschen schouwburg, te beraadslagen over een voor stel van burg. en weth.: 1". om hen te magtigen alsnu den schouwburg tooneeljaar 1871/72 voor openbare mededinging open te stellen- en 2" om

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1