LE1DSCBK (OIRAM. 1871 S\ 36. ctet Ht n, Ztii Wet, ZATURDAG II FEBRUARIJ. J)e Courant verschijnt dadelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p. p. ƒ3.05. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expediliekostcn. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents.] De prijs der Ad verten tién is van 14 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. STA D S-1? E RI G T ECV. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gaarne gevolg gevende aan cene hij hen ontvangen uitnoodiging van de Vereeniging tot verbetering van de volksgezondheid alhier; Gehoord Stads-Geneeskundigen Maken de ingezetenen dezer gemeente opmerkzaam op de vaccinatie en Kl revaccinatie, als een onschatbaar voorbehoedmiddel tegen de heerschcnde kinderpokken, met opwekking aan allen, die in de laatste jaren niet zijn ingeënt, om zich alsnog te laten inenten of her-inenten, waartoe voor onvermogendenmits overleggende een bewijs van onvermogen, om de 8 dagen aan de Stads-Waag zitting zal worden gehouden, en wel: op Maandag 30 Januarij, Dingsdag 7 Februari] Woensdag 15 Februarij, Donderdag 23 Februarij, 01' Vrijdag 3 Maart, At te één uur voor de vaccinatie, te twee uren, zoover de voorraad koepok- li stof strekt, voor de revaccinatie, voorloopig voor hen bij wie de laatste yaccinatie of revaccinatie minstens zes jaren geleden heeft plaats gehad. Mogt ten gevolge van het toenemend aantal vaccinatiën meerdere stof ver- i kregen worden, dan zal de gelegenheid, wat de revaccinatie betreft, ruimer worden gesteld. igt En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door i j plaatsing in de Leidsche Courant. ir. ti Leiden, 26 Januarjj 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester, v. PUTTKAMMER, Secretaris. d' BELASTING- OF DE HONDEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN achten het niet ondienstig nogmaals de aandacht van ingezetenen te vestigen op de Verordening regelende de invordering der plaatselijke belas ting op de hondenhoudende bepaling dat iedere eigenaar of be zitter van een of moer honden verpligt is daarvan jaarlijks bij den gemeente-ontvanger aangifte te doenen hen tevens te wijzen op ij de straffen die op het verzuim ten deze zijn gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, v. d. BRANDELER, Burgemeester, 6 Februarij 1871. v. PUTTKAMMERSecretaris. RIN N lï i\ I, A N f)SC IR K RIG T E N LEIDEN, 10 Februarij. Heden morgen werd liet slofïclijk overschot van den oud-booglecraar van Hengel op de begraafplaats aan de Grocnestceg op eenvoudigedoch plegtige wijze ter aarde besteld. Burgemeester en wethouders dezer ge meente, vele hoogleerarcn onzer hoogescbool, predikanten, en verder een groot aantal belangstellenden vercenigden zich rondom de groeve, om met de nabestaanden den zoo hoog gcschatten man de laatste eer te bewijzen. Toen het lijk in liet graf was nedergelaiennam de heer burgemeester.' curator der hoogescbool, het woord op, om aan van Hengel eene welver diende hulde te wijden. Veel had hij verrigt tot bevordering der weten schap en voor den luister der hoogescboolen dat verdiende aller erken telijkheid. Te regt had daarom de spreker op den dies nalalis der hooge- school van hem gezegd: zoo'n man moest nimmer sterven. De hoog leeraar Scholten, die vervolgens het woord opvatte, gaf, in cenen keurigen vorm, eene meer uitvoerige schets van hetgeen in van Ilengel werd ver loren. Veel had hij voor de hoogescbool en de wetenschap verrigt. Hij was ccn sieraad geweest van zijnen tijdeen geleerde van den echten stem pelwien nooit, in alles wat hij deed, oppervlakkigheid kon te laste gelegd worden. Hoewel het reeds een twintigtal jaren was geleden dat zijn tijd om te rusten was ingegaanzoo mogt men bijna zeggen dat sedert zijn emeritaat zijn geest nog in helderheid was toegenomen. Groole wisselingen hadden er tijdens het leven van van Hengel op het gebied der wetenschap plaats gehad, nïaar het moest gezegd worden, en dit strekte hem tot eer, dat hij, lot andere inzigien gekomen, durlde terugnemen wat hij in vroeger tijd krachtig had verdedigden voor zooverre hij zich met het gevoelen van andersdenkenden niet kon vercenigenwist hij het gevoelen zijner tegen standers op waardige wijze te eerbiedigen. Wat zijn karakter belreft, van Hengel was in alle opzigtcn een goed man, daarvan konden zijne vroegere leerlingen getuigen en ook spieker illögt zich zijnen aahgeriémen omgang tot nog voor weinige dagen met genoegen heririiici-en. Vooral echter konden hiervan spreken zijne kinderen en kleinkinderenvoor wie hij ten allen tijde alles was geweest. Treurend zag rncii dieli ihdn thans ten grave dalenmaar dankbaar dat men hem tilfef zoolang liad mogen beziticn. Dc heer Ktiypcr, cmeritns-predikanl alhier, sprak daarna, als oud-leerling van den overledene, nóg een woord vim dankbare hulde aan den man, wiens leven van cene zóó rustelooze werkzaamheid had getuigd, en wiens werken hem thans gevolgd wareii. Ten slotte werd door dr. van Hengel, zoon van deh overledene, met een van aandoening overstelpt gemoed, dank gezegd aan de hh. studenten, die Zijnen vader naar de laatste rustplaats hadden gedragenaan de sprekers die eene zoo warme hulde aan zijnen waarden vader hadden gebragten aan allen, die, het barre saizoen trotserende, Zich op den doodetiakker had den verzameld, cm een bewijs van hoogachting voor den afgestorvene te geven. Met hel: Vader, uwe asschc ruste in vrede! verliet hij en voorts al de aanwezigen het graf. Sedert de vorige opgave is alhier gecne aangifte geschiedt van door pokken of gewijzigde pokken aangetaste personen. Gisteren had een timmermansknecht, Bedijn genaamd, in de fabriek van de firma Le l'oole alhier eenige werkzaamheden verfigtende. hét onge luk in een ketel me! kokend water te vallen. Hij kreeg zoodanige brand wonden dat zijn toestand bedenkelijk is. De bevolking van Nederland was Volgens dc bevolkingregisters op 31 December 1869 als volgt: Stedelingen. Landbouwers. 18,043 90,214 Friesland. 64,013 236,850 Gelderland. 118,329 319,490 77,424 154,849 170,596 Noordbrabant. 87,360 349,438 Noordliolland. 393,636 190,818 172,842 80,106 90,128 44,859 434,577 Zttidholland. 319,013 1,410,627 2.241.445 3,652,072 Onder de door de Staatscourant medegedeelde rivierberiglen wordt uit Bordrechtvan den O1"1, gemeld Over een vierde dér breedte de rivier blank water tot bij tfe spoorbrug; overto'gf geregeld. Waterstand 2.43 meter onder noodpcil. Kop van liet Eiland; na zich gisTeéèn tot boven den Vogelaar te hebben verplaatst, heeft zich liet ijs niet meer verzet. Gisteren zijn op de Nieuwe Mérwede eene mijn van 300 kilo's en 5 kleine van 251 kilo's busbruid gesprongen, welke door sterke draining vele scheuren ver oorzaakten; van de 14 torpedo's, op den 7J"1 dezer gesprongen, zijn slechts 2 mislukt; dc galen, daardoor geslagen, zijn van 10 lot 18 meter opening, welke zich echter ten deele met het verbroken ijs weder vulden. De scheu ren hadden cene lengte van 50 tot f0 meter. Benedcnmond der Nieuwe Merwedc, voormiddag 9 ure: dc rivier heelt zich over iOO meter verzet, aanvangende op 120 meter berieden pcilraai 03. Stoomboot Hellevoetsluis na zwaar versterkt te zijn, weder ijs brekende; heden zullen verder tor pedo's worden aangewend. - De staatsraad honorair Groen van Frinsterer is op zijn verzoek eervol ontheven van het toezigt over 's konings huisarchief onder bijzondere dank betuiging voor de vele en gewiglige diensten, door hem in die betrekking aan den koning en aan 's konings huis bewezen. Het toezigt over dat archief is voorts, ad interim, opgedragen aan 'skonings adjudant en parti culier secretaris, den kolonel A. E. Mansfeldt. Men meldt uit Boskoop aan de IV. R. C.Reeds nu kan men zeggen, dat vele gewassen in dc kweekerijen alhier veel geleden hebben door dert strengen winter. Van verschillende variëteiten van coniferen en bladhóu- dende planten zijn de bladeren bruin gevroren. Opmerkelijk is het dat variëteiten, die vroeger reeds even strenge vorst met goed gevolg hebben weerstaan, thans zooveel geleden hebben; de oorzaak hiervan kan wel gfecn andere zijn dan de buitengewone natte weersgesteldheid in het laatst van

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1