LEIMCIIË COURANT. STADS-BER1GTEN. 1871. i^L VRIJDAG 10 FEBRUARIJ. IN dD. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. I'ct verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor j 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents.} De prijs der Advertentie1» is van 1d regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter kennis van belanghebbenden dat het Kantoor van <Ien Uk, thans in het Raadhuis gevestigd, voortaan, te beginnen met Zaturdag den ll'1™ dezer maand, zal worden gehouden in een der localen van het voormalig Catharina- Gasthuis op de Aalmarkt, naast de Gemeente-Apotheek. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 9 February 1871. v. PUTTKAMMER, Secretaris. De VOORZITTER van den Gemeenteraad van Leiden noodigt bij deze, krachtens art. 7, 2' alinea, der wet van 4 Julij 1850 Staatsblad n". 37), de inwoners dezer gemeente uit omzoo zij elilers in de directe belastin gen zijn aangeslagen, daarvan vóór den IS1*'™ Februartj e.k., door over legging der aanslagbilletten ter secretarie dezer gemeente, te doen blijken, ten einde zoo noodig hun regt te bewijzen om, bij de jaarlijksche her ziening der lijsten van kiesbevoegdendaarop te worden geplaatst. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Voorzitter voornoemd, Leiden, 1 Februarij 1871. v. d. BRANDELER. BINNEN LA M)SCl"iK"ÏÏKmGTKN. LEIDEN, 9 Februarij. Sedert de vorige opgave zijn alhier aangetast door pokken 4 personen, als hersteld opgegeven 4, zoodat nog in behandeling bleven 53. De l,te luit. H. F. Guichart, van het 4de reg. inf., is op verzoek op non-activiteit gesteld. Naar men verneemt is gisteren avond op de Aalmarkt door de politie een manspersoon aangehouden, die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van twee doozen met manufacturen, uit eenen winkel aldaar. Wy vernemen uit eene vertrouwde bron dat van denzelfden onbekenden weldoener, die onlangs voor de armen der verschillende gezindheden in de beide Katwijken zulk eene aanzienlijke som tot het verstrekken van buiten gewonen onderstand geschonken hadthans weder eene som van duizend gulden, voor het weeshuis te Katwijk aan Zee, welks behoeften door den loop der omstandigheden in de laatste jaren zoo zeer gestegen zijn, beschik baar is gesteld. Een geacht geneeskundige te Leiden, meldt het Ubl.zendt ons het volgende ter opname: In het Hbl. van (i dezer las ik eene mcdcdeeling naar aanleiding van het verslag, omtrent de G8s,f jaarlijksche vergadering van het Amsterdamsche genootschap ter bevordering der koepokinenting voor min vermogenden, met eene opgave van bel aantal inentingenzoowel gedurende het afgeloopcn jaar 1870 als gedurende het G8-jarig beslaan van het genoot schap door hetzelve bewerkstelligd. Naar aanleiding van dit berigt, acht ik het niet ongepast de aandacht te vestigen op de verrigting.en binnen andere gemeenten, om te doen uitkomen, dat o. a. Leiden hieromtrent geenszins ten achteren is; want zoo al in 1870 in Amsterdam 1739 perso nen zijn ingeënt, bedroeg het getal bchoeftigen, die in hetzelfde jaar te Leiden werden gevaccineerd, 623, terwijl aldaar over een tijdperk van 26 jaren 17749 kinderen van armen en behoeftigen zijn gevaccineerd, en 3011 revaccinatiën zijn verrigt en tevens aan alle aanvragenzoo te Leiden en omstreken als in verschillende provinciënzoo mogelijk wordt voldaanzoo dat de vermelde cijfers in 26 jaren bij eene bevolking van circa 40000 zielen tegenover een aantal van 108,813 in 68 jaren, voor eene bevolking als die van Amsterdam, voor de gemeente Leiden een aanmerkelijk hooger procent inentingen aantoonen. Omtrent den toestand op de rivieren meldt men aan de /V. R. C. o. a. het volgende: Van Ravensleinzag men voor eenige dagen hel losgaan van hel ijs bezorgd te gemoel, nog nooit is het zoo stil verdwenen als thans; van Maassluis: boven en beneden het havenhoofd alhier zit het ijs nog vast; de overtogt op Rozenburg geschiedt sederL een paar dagen geregeld met een roeiboot; van Deventer: bet ijs begint beneden de schipbrug te zinken. Het zit overigens op degeheclc rivier nog vast. Inde laatste 24 uren is het water 21 centimeter gewassen; van Middelburg: onze haven en kaden zijn thans geheel bevrijd van ijs; de binnenlandsche scheepvaart in gemeenschap met onze overige eilanden is weder geheel hersteld, waardoor aan vele handen werk wordt verschaft; naar men verneemt zal de stoombooldienst van hier op Rotterdam ook spoedig kunnen worden hervat; van Ileenvlict: het ijs in hel kanaal van Voorne is reeds van Ilcllevoetsluis tol Nieuwesluis door zeeboolcn gebreken. De Maas voor deze gemeente zit bij voortduring vast, en of de stoomschepen daardoor heen zullen breken wordt door deskundigen betwijfeld uithoofde dat er plaatsen gevonden worden, waar het ijs in massa is opecngeschoven. Ter bevordering van de opening van de scheepvaart van hier naar Rotterdam zullen echter wel alle krachten ingespannen worden. Men meldt uit Dordrecht: Nadat 11. Vrijdag en Zaturdag op den bene- denmond der Nieuwe Mcrwede proeven zijn genomen met hel springen van torpedo's, ten einde te onderzoeken wat hiermede aan de ijsverstoppingen te doen is, hetzij met kleine of grootcr ladingen buskruid, heeft dit, ofschoon na vier proeven geen zoo gewenseht resultaat gevende, evenwel tot de kennis geleid, dat met 2 a 3 rijen torpedo's op afstanden van p. m. 30 nieter uit elkander, met ladingen van 25 kilo, het ijs zoodanig los te maken is, dat met sterken aandrang van stroom het zal doordrijven, daar elke torpedo het ys een cirkel van p. m. 20 meter omhoog werpt of los breekt. Men is dan ook hiermede voortgegaan, terwijl ook bovendien met de raderstoomboot He'levocfsluis pogingen werden aangewend om de ijsbe zetting los te maken. Daar nog eene groote hoeveelheid vaatjes buskruid te Willemsdorp zijn aangevoerd, welke lot torpedo's worden gereed gemaakt, en nog eene partij van de Willemstad verwacht werd, zal vermoedelijk krachtig met het doen springen van torpedo's worden voortgegaan, hetwelk het doorbreken met de stoomboot zeer kan bevorderen. Maandag kwam eene kanonneerboot van de lieeren Volker C welke naar Moerdijk werd gesleept om buskruid af te halen, met zware ijsschotse», die over den vloed inkwamen, in aanraking, en wel zoodanig, dat de boeg werd doorgesneden eii zij in de diepte van den Noordbrabantsclien wal bij bet Noodvecr zonk; schippers en militairen, die zich aan boord bevonden, hebben zich evenwel intijds kunnen redden. Uit Gorinchem meldt men liet volgende: Dezer dagen des avonds be vond zich de brigadier-majoor-titulair van de Vliervoet uit Vianen met de rijksveldwachters van den Bergvan der Wiel en de Zeeuw in het jaglveld te Achlhovcn onder de gemeente Lexmond, daar zij onderrigt waren dat aldaar des avonds of des nachts eene groote strooppartij zoude plaats heb ben. toen v. d. B. iemand gewaar werd en door een luiden roep daarvan den brig.-majoor, die in zijne nabijheid was, kennis gaf. Deze loste daarop tot afschrik een schot met zyn geweer in de lucht, waarop de strooper onmiddelijk zijn geweer op hem aanlegde en hem toeriep: //slaat of het gaat er door", welke woorden gevolgd werden door een roepen van v. d. R.: //Majoor schiet", daar hij het gevaar zag, waarop de majoor vaardig maakte, aanlegde en den strooper aanmaande af te leggen, waaraan lijj, na eene kleine weigering, gehoorzaamde, doch te gelijk hem. bij het overgeven van het geladen geweer, een slag met de hand in het aangezigt gaf en op den loop ging. Dadelijk door dezen achtervolgd, struikelde gemelde beambte, waardoor zijn geweer afging en het schot den strooper, zijnde zekere A. van Krimpen Az.uit Amcide, in de bil trof, waarna hij door de rijksveld wachters werd aangehouden. Door den gemeenteraad van Amsterdam is met 23 tegen 12 steromen verworpen het door de commissie voor de strafverordeningen voorgestelde beginsel om in de algemcene policic-verordening strengere bepalingen op te nemen ten aanzien van het niet aangeven van besmettelijke ziekten; en om. door het plaatsen van teekenen op de besmette woningen, een ieder in ken nis te stellen van de daar hccrschende ziekte. -- Dezer dagen werden alle werklieden van de maatschappij de Atlas te Amsterdam, ten getale van ongeveer 300, gercvaccineerd en geschiedde dit aan de fabriek zelve. Te Vuren schoot dezer dagen, hij het scheppen van een emmer water, eene dienstmaagd door de bijt. De burgemeester schoot toe en greep haar. maar kon haar niet raar boven krijgen, daar zij den emmer krampachtig vasthield. Iljj riep haar toe den emmer los te laten, maar zij kon daartoe, niet besluiten, want liet was, zeide zij, //een nieuwe". Ten slotte drong levensbehoud er haar toe den emmer los te laten, zoodat hij haar uit de bijl kon halen. Zondag 11. zijn tusschen Moerdijk cn Zevenbergen van een spoortrein vier wagens gederailleerdeen daarvande postwagenheeft veel geleden Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. -- Te Groningen kwam Maandag 11. een gedeserteerde Fransclie krijgs gevangene aan, die van Hamburg tot Groningen veertien dagen gereisd =en zich gedurende dien tijd doofstom had gehouden. Het bleek der justitie al spoedig dat de man gehoor en spraak bezathij werd naar Zwolle over-

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1