gestokenwaarna zij zijn heengegaan naar het liuis van den 3e besch. en daar het goud hebben verdeeld. Te Wissekerke overleed dezer dagen een zekere L. W.schijnbaar in zeer armoedige omstandigheden, op tamelijk hoogen ouderdom. Hij was van welgestelde boerenafkomst, maar door wangedrag als anderzins werd hij met der tijd zoo goed als lol den bedelstaf gebragt. Dc hervormde diaco nie moest zich eeuige jaren geleden over hem ontfermenen plaatste hem in het armenhuis. Wegens zijn twistziek karakter echter werd hij 3 jaren geleden in een afzonderlijk huisje gebragtwaarin bij ook gestorven is. Hij werd 's morgens dood in zijn bed gevonden met een half fleschje brandewijn en een krentebroodje naast zich. Ook vond men in zijne kist ecnegroole hoeveelheid spek, voorts wal vet, een worst, kaas enz. Volgens het algemeen gevoelen had dc man nog wel geld, en naar men verneemt, is dit vermoeden in zooverre bevestigd dat men nog ƒ160 aan contanten in zijne kist heeft gevonden. Volgens berigt uit Batavia van G Febr. zijn aldaar aangekomen de vol gende schepen: Anna Digna, kapt. Zwaneveld: .V/. Jan, kapt. Lommerse; data Packet, kapt. Trappen; en waren Anjer gepasseerd: Johanna, kapt. Verduin; Her Gebroederskapt. van der Zee. 's GRAVENHAGE, 8 February. Tot reglcr in de arrond.-rcgtbank te Hoorn is benoemd de heer inr. J. C. .1. ridder van Rappard, thans regter-plaatsvervanger in de arrond.-regl- bank en advocaat te Zutphen. Z. Exc. de minister van buitenlaudsche zaken, baron Gericke van Herwijnen, zal den 19u" dezer, ter gelegenheid van 'skonings verjaardag, een groot diner in hel hotel de 1' Europe geven, waarop o. a. de ministers, de leden van bet corps diplomatique enz. zullen worden genoodigd. In dc zitting van den gemeenteraad van gisteren is ook in behandeling genomen een voorstel van drie leden om de geldenaanvankelijk bestemd geweest ter viering van Zijner Majesteits geboortedag, aan te wenden tot liet verstrekken aan minvermogende lijders aan de thans heerschcnde epide mie van de noodige verkwikkingsmiddelen; en is besloten deze zaak bij de aan den dag gelegde bereidwilligheid van burg. en welh. verder aan hen over te later. In ccne gisteren avond gehouden vergadering van de kiesvereenigihg »de Grondwet" is, na breedvoerige discussie, eene motie van mr. van Emb- den. "om liet leedwezen der kiesvereeniging te betuigen over het besluit van den gemeenteraad ten aanzien van het niet verpligtend stellen der vac cinatie op de bijzondere scholen", met 21 tegen 3 stemmen aangenomeu, en ccne motie van d'. Egeling, om eveneens Ie betreuren de afstemming van de verordening nopens het aanwijzen van de besmette woningen door een* uiterlijk teekeneveneens niet groote meerderheid aangenomen. Aan het ministerie van justitie werd lieden aanbesteed het onderhouden en liet doen van eenige herstellingen aan de gevangenissen te's Graven lipge, Botterdam en Woerdenen het huis van arrest en de arrondissemenfs- regtbank te Leiden, gedurende 1871 en 1872. Minste inschrijvers waren, voor dc gevangenissen: Ie 's Gravenhage de heer W. 0. van Rijswijk voor ƒ3330; te Rotterdam de heer II. Lagerwaard, voor ƒ3049: te Woerden de heer L. C. de Leur te Utrecht, voor ƒ6678; en voor het huis van arrest en de arrondissement reglbank te Leiden, de heer J. C. van der Tas aldaar te zamen voor ƒ4150. Dc heer Emilc Dunkier. zoon van den lieer Dunkler, luit.-directeur Van het muziekcorps der grenadiers en jagers, is in 32-jarigen ouderdom overleden. Als violoncellist had hij zich, ook in het buitenland, reeds eenen gevestigden naam verworven. RUI T EN GANDSCIIE UK li IG T EN BSGELiA'B. LONDEN7 Fcbruarij Te Londen is men er in geslaagd de pneumatische buis te voltooijen, welke strekkeu zal om, door luchldrukking, de telegrafische depêches van het hoofdkantoorin Telegrapbstreet naar verschillende kantoren, tot dusver die van Templebar en St. Martin le Grand en van daar naar hel hoofd kantoor, over te brengen. De proeven, met den toestel genomen, zijn uit muntend geslaagd; de busjes, welke de depêches bevatten, leaden den at- sland van 2009 meters in den tijd van vier minuten af. Het doel der pneumatische buis is, om bet overseinen van aan het hoofdkantoor ontvangen telegrammen, hetwelk veel tijd kostte, een-aantal klerken en instrumenten en een ingewikkeld stelsel van lelegraaldraden vereisclile, voor het vervolg onnoodig te maken, terwijl bovendien de kans van vergissingen bij de over seining wordt weggenomen. De Peninsular and Oriental Company heeft aan het publiek bekend gemaakt, dat zij in het vrachttarief voer passagiers naar alle havens, welke hare stoombooten aandoen, eene aanzienlijke vei mindering zal brengen, zullende deze het eerst in werking worden gebragt voor hare stoombooten, welke op 18 Maart aanstaande van Southampton en op 28 Maart van Brin- disi zillen vertrekken. FB4K KR IJK. Het bewind te Parijs heeft bij proclamatie van 28 Jan. aan de bevol king kennis gegeven van de capitulatie. De voorwaarden dier capitulatie zonden zoo spoedig mogelijk openbaar worden gemaaktalsmede eene op gave der nog voorhanden levensmiddelenten einde te bewijzen dat de ver dediging tot bet alleruiterste Was volgehouden Wij zullen bewijzen, zegt bet bewind, dat ons nog juist genoeg brood overschiet om de aankomst der van buiten ons toe te voeren levensmiddelen te kunnen afwachten, en dat wij den strijd niet kunnen voortzetten zonder twee millioen menschen, ook vrouwen en kinderen, tot eenen wissen dood te veroordeelen. De be legering van Parijs heeft vier maanden en twaalf dagen, hel bombardement eene gansche maand geduurd. Met 15 January is hel rantsoen brood tol driehonderd, met 15 December het rantsoen paardenvleesch tot dertig gram men verminderd geworden. De sterfte is tot het drievoud toegenomen. Et toch hebben wij in al die rampzalige dagen geen enkel verschijnsel vat moedeloosheid opgemerkt. De vijand zelf brengt hulde aan den moed et aan de zedelijke kracht der Parijsche bevolking, Parijs heeft veel te lijdei gehad; maar die dagen van nood, welke zoo lang vielen en zoo edelaardi» doorgestaan werden, zullen nuttig voor de republiek zijn. Uit den strijd dien wij lieden eindigen, zullen wij treden met meer moed en met meer eendragt' voor de toekomst. Niettegenstaande de beproevingen van hei tegenwoordige tijdstip koesteren wij de hoop van mannen van eer; wj zullen thans meer dan ooit vertrouwen op dc toekomst des vaderland.: stellen. Door het gematigd republikeinsche comité, onder leiding van den heet Dufanre, is voor de aanstaande verkiezingen in dc hoofdstad eene lijst vat candidalen gevormd, die een 4G-tal namen bevat. Daaronder bevinden ziel de elf leden van hel voorloopig bewind; de vijf admiralen, die de forten van Parijs verdedigd hebben; de generaals Frébault en Bellemare; zevet candidaten, die de wetenschap vertegenwoordigen, en waaronder zich dt heer Thiers bevindt; twee bankiers, dc heeren Rotschild en Mallet; drit ingenieurs; twee publicisten, de heeren John Lemoinne en Hébrard; vijl maires van Parijs: Desmarets, Bonvalet, Carnol, Henri Martin en Vacherot en drie republikeinsche radicalen: Victor Hugo, Louis Blanc en Edg. Quinet De heer Testelin, een voorstander van het nationale bewind, hech dezer dagen te Rijssel in eene vergadering van stemgeregtigde burgers, dit hem tot candidaat hadden gekozen, eene rede ge'aouden, die zich door ge matigdheid kenmerkte. Twee vraagpunten, zcide hij o. a.hebt gij te over- wegen; verlangt gij vrede of oorlog? welken regeringsvorm verkiest gij! Omtrent het eerste punt zal de geloofsbelijdenis van al de politieke rigtin. gen dezelfde zijn. Zij zullen u ieder zeggen dat zij vrede willen onder dit bedingen, welke bel minst mogelijk ontecrend zijn. De andere vraag diem met rondborstigheid, zonder dubbelzinnigheden, behandeld te worden. Ieder candidaat zegge bepaald, welke regeringsvorm hem verkieslijk schijnt. Gij en ik verlangen de republiekanderen de monarchie. Deze laatsten behoo- ren echter ook te zeggen welke monarchie zij verlangen; die van het god delijke regl met Hendrik V of de parlementaire monarchie met de Orleahs! of wel de keizerlijke monarchie mét doch ik wil dien mensch, welkt voorzeker bij gecnen enkelen Franschman in aanmerking komt. zelfs niet noemen. Wil de meerderheid de monarchie, ik zal mij aan haar onderwer pen. Doch de dubbelzinnigheid en dubbelhartigheid, die in 1848 zoo veel nadeel deed en den val der republiek te weeg bragt. worde thans ver meden. Geene maskers meerHet schandelijkste voor ons zou zijn dal de orale onder ons door I'ruissische korporaals met stokslagen hersteld moest worden. liet kasteel Mendon, eigendom van prins Napoleon, is den 30si"> Janu ary mede een prooi der vlammen geworden. De Duitsche soldalen hebben te vergeefs getracht, den brand te blusschen. Men vermoedt, dat het vuur reeds sederl eenige dagen gesmeuld had, zonder dat men. daar het genoemde kasteel in den laatsten tijd niet door troepen bezet was. zulks bespeurd heeft. Nabij St. Nazaire heeft op den spoorweg een groot ongeluk plaats ge had. Een met kruid geladen wagen is in dc lucht gevlogen, waardoor CC personen gedood en 100 gekwetst werden. -- Het Pruissische oorlogsschip Augusta heeft op 28 Jan. de Spaansclie haven Vigo verlaten. PRUIÜSR V. BERLIJN. 7 Februarij. De Duitsche krijgsgevangenen, die bij de gevechten rondom Parijs in handen der Franschen waren gevallen en die thans zijn uitgewisseldver klaren dat zij over hunne behandeling niet hebben te klagen. Het had hun wel gehinderd dat zij twee aan twee werden 'opgesloten in eene cel der zoogenaamde Roquette. waar anders alleen de ter dood veroordeelden ge bragt werden, doch daarentegen waren zij er zooveel te veiliger. Zij, die bij den uitval op 19 Januarij op de schans Montretout in handen der Fran schen waren gevallen, waren eerst 's avonds in de stad gebragt. Dadelijk was het transport omringd geworden door een troep janhageldie gestadi; aangroeide en dc vreeselijksle verwenschingcn tegen de Pruissen deed hoo- ren. De Fransche soldaten, die hen moesten overbrengen, waren meermalen genoodzaakt het volk met de bajonetten tegen te houden en een carré rondom dc gevangenen te sluiten, ten einde hen tegen den oploop te be schermen. De bevelvoerende officier had genoeg te doen, met lusschen bel volk door te rijden en nu eens met zachte woordendan weder mei bedrei gingen de menigte in bedwang te houden. De vrouwen waren het lastigst; sommigen uit haar midden spuwden van kwaadaardigheid naar de gevange nen. ol trokken het mes om hen te lijf te paan. Men vreesde thans bij de uitlevering voor eene herhaling van die Mooncelenen daarom werden de gevangenen 's morgens ten 3 ure in alle stilte naar het fort Ivry gebragt, vanwaar zij verder naar Versailles konden gaan. Zij moesten alle dagen, als een maatregel van gezondheideen zekeren tijd op het binnenplein der gevangenis rondloopen en onder kommando hunner eigene onderofficieren, maar in tegenwoordigheid van een Fransch kapitein, daags minstens een uur in sectiën exerceren. De voeding bestond 's morgens in eene zeer dunne bouillon, 's middags in paardenvleesch, 's avonds in rijst, soms met een glas wijn er by en ook wel eens brood, maar van zeer slechte qualiteit. He poriitn waren echter gestadig schraler geworden en op 't laatst kregen zij maar juist genoeg om niet van honger le sterven. Het brood was in de laatste dagen zoodanig met haver en zemelen vermengd dat het niet te eten was. Belfort wordt steeds krachtig beschoten. Men ziet de overgave spoe dig te gemoel. min pro doo Het kat zijr wij ha.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2