LE1D8CIEE COURANT. 187!. N". 33. WOENSDAG 8 FEBRUARIJ. STA DS-BERIGTEN. BINNEN LAN DSC 11E BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3 franco pp ƒ3 50- met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2 50 's jaars, buiten de expedUtekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents} De prijs der Advertentie» is van 1—4 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gaarne gevolg gevende aan eene bij hen ontvangen uitnoodiging van de Yereeniging tot verbetering van de volksgezondheid alhier-, Gehoord Stads-Genecskundigen; Maken de ingezetenen dezer gemeente opmerkzaam op de vaccinatie en revacclnatle, als een onschatbaar voorbehoedmiddel tegen de heerschende kinderpokken, met opwekking aan allen, die in de laatste jaren niet zijn ingefint, om zich alsnog te laten inenten of her-inenten, waartoe voor onvermogendenmits overleggende een bewjjs van onvermogen, om de 8 dagen aan de Stads-Waag zitting zal worden gehouden, en wel: op Maandag 30 Januari), Dingsdag 7 Februarij Woensdag 15 February, Donderdag 23 February, Vrijdag 3 Maart, te één uur voor de vaccinatiete twee urenzoover de voorraad koepok stof strekt, voor de revaccinatievoorloopig voor hen bij wie de laatste vaccinatie of revaccinatie minstens zes jaren geleden heeft plaats gehad. Mogt ten gevolge van het toenemend aantal vaccinatifin meerdere stof ver kregen worden, dan zal de gelegenheid, wat de revaccinatie betreft, ruimer worden gesteld. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leides, 26 January 1871. v. PUTTKAMMER, Secretaris. LEIDEN, 7 Februarij. Sedert de vorige opgave is alhier aangetast door gewijzigde pokken 1 persoon, als hersteld opgegeven 5, zoodat nog in behandeling bleven 49. Dal in de laatste jaren wel krachten worden aangewend om in de ver schillende polders enz. van ons vaderland het water op eene bepaalde hoogte te houden, kan dienen, dat op het einde van het jaar 1809 daartoe niet minder dan 82 stoomgemalen werden gebruikt met 4820 paardenkrachten. Omtrent de digtheid van de bevolking van de onderscheidene provin ciën van Nederland kan het-volgende worden medegedeeld. In 1869 telde men op de 100 hectaren in Drenthe 40.7, Friesland 91, Gelderland 86.1 j Groningen 101.3, Limburg 103.2, Noordbrabaut 85.2, Noordholland 217.4, Overijssel 78, Utrecht 127.2, Zeeland 101.7 en in Zuidholland 232.9 inwo ners. In Nederland was het getal inwoners op de 100 hectaren, over het geheel genomen. 111. Op de Maas voor Vlaardingen is gisteren het ijs opgebroken en door gedreven. Op de meeste plaatsen zit het nog vast, maar neemt het natuur lijk zeer in kracht af. Vrijdag middag had, naar men uil Sliedrecht meldt, eene torpédo-ont- plofling plaats nabij het Zuidpiaatje, ten einde te trachten het ijs op de Nicnwe Merwede te breken. De proef is echter mislukt. Niet de minste uitwerking werd opgemerkt; alleen hier en daar zag men eene kleine opening, waarover men terstond heen liep. Naar men thans verneemt is het berigt omtrent het ongeluk dat aan eene postkar tusschen 's llage en Rotterdam zou zijn overkomenvan grond ontbloot. Te Arnhem heeft gisteren, ten overstaan van den gemeenteraad, de commissie van toezigt voor het middelbaar onderwijs en het onderwijzend personeel, benevens de leerlingen, de opening plaats gehad der hoogere bur gerschool voor meisjes. Bij deze gelegenheid werden door den president der commissie, Enderlein, dr. van Bemmelen, mede-directeur, en de directrice, mejufvrouw Westerman Ilolsteynverschillende toespraken gehoudendie door den wethouder Kronenberg werden beantwoord. De school telt reeds 42 leerlingen. Door de kamer van koophandel en fabrieken te Almelo is een adres gerigt aan den minister van koloniën, betreffende de herziening van het Indische tarief. De kamer wenscht gaarne er toe mede te werken en te bevorderen, dat Nederland werkelijk toonc den weg van bescherming te willen verlaten; doch zij is van oordeel, dat de vermindering van bevoor- regting moet steunen op, en het gevolg zijn van bclangrjjke verbetering of vooruitgang in den toestand der Nederlandsche industriedoor vermindering of opheffing van de bijzondere beletselenwelke haar hier te lande bezwaren. Zjj acht het noodig en wenschelijkdat de bestaande bevoordeeling langzamer hand en niet dan met een hooge inate van omzigtigheld worde verminderd, naarmate de toestand der industrie hier te lande zulks toelaat, en zij in andere landen ook door gunstiger bepalingen te dien aanzien worde ge steund, ten blijkc, dat men aldaar in niet mindere mate eene liberale han delspolitiek wenscht te volgen, welker doel moet zijn de algeheele afschaf fing der beschermende regten. Naar men uit Delfzijl meldt zijn in de vorige weck 7 jongelieden, die op het Meedhuizermcer schaatsen reden, door het ijs gevallen. Een hunner is verdronken. 's GRAVENI1AGE, 7 February. Z M. heelt vergunning verleend aan 11. Geulen, te Middelburg, tot liet dragen van het kruis fidei et virluli, hem door den Paus geschonken. Z. M. heeft goedgevonden den kolonel A. J. A. Gerlachvan den staf der artillerie, kommandant van de kon. militaire akademie, op zijn verzoek, op non-activiteit te stellen, in afwachting dat omtrent hem nader zal wor den beschikt; en tijdelijk te belasten met de functicn van gouverneur en van kommandant der kon. militaire akademie den majoor J. M. van der Star, van den generalcn staf, directeur van de stafschool; eu zulks onder bepaling dat hij zijne tegenwoordige functien gelijktijdig zal blijven waar nemen. Z. M. heeft goedgevonden den officier van administratie lc kl. M. G. J. A. Huisman van Dueren, wegens ligchaamsgebreken, op pensioen testellen en hem tevens te bestendigen in de waarneming der betrekking van maga zijnmeester van klceding en levensmiddelen der marine te Amsterdam; te bevorderen: tot officier van administratie le kl., dien der 2* kl. G. H. Ver boon; tot officier van administratie 2e kl. dien der 3" kl. H. K. J. van den Bussche; te benoemen: tot officier van administratie 3® kl. den adjunct- administrateur J. A. Torré. Door den minister van binnenl. zaken zijn bjj den waterstaat bevor derd: tot opzigter 1' kl. J. Gorter, thans opzigter 2e kl.; tot opzigter 2ckl. 11. J. H. Hermans, thans opzigter 3' kl.; lol opzigter 3C kl. L. Koot, tlian9 opzigter 4e kl.en benoemd tot opzigter 4' kl. L. II. Folkers. Het provinciaal geregtshof van Zuidholland heeft heden eene openbare algemcene vergadering gehouden lot de installatie van den heer nir. J. B. L. Wenlholt, als raadsheer in het hof. De vice-president, de heer Francois, nam het voorzitterschap van deze vergadering waar. Nadat de procureur- generaal, 3e heer van Galen, hel gebruikelijk requisitoir had genomen en door den griffier de gevorderde stukken waren voorgelezen, hield de vice- president. de heer Francois, eene rede, waarin hij te kennen gaf, dat eene ernstige ongesteldheid den voorzitter, den heer Schmolck, belette deze in stallatie te presideren. Gunstige berigten gaven echter uitzigt op zijn her stel. Hij riglte daarop het woord tot den nieuw beuoemden raadsheer, die zich als advocaat, als procureur, als lid der staten, en vooral als kanton- regter te 'sGravcnhagc, als een bekwaam en ijverig man had doen kennen. Hij riep hem het welkom toe en hoopte, dat hij gedurende geruimen tjjd ten nutte der justitie en tot eigen genoegen in hel hof werkzaam zou zijn. Gedurende dit jaar zal de heer Wenlholt in de tweede kamer van het hof zitting nemen. Vervolgens werd het woord gevoerd door den nieuw be noemden raadsheer en, namens de balie, door den heer mr. P. L. F. Blussé. De gemeenteraad heeft in zijne lieden gehouden zitting hel voorstel van de gezondheids-commissie, om de vaccinatie ook verpligtend te stelleu voor de bijzondere scholenverworpen. Daarna is in beraadslaging gekomen de zaak van den Fransehen schouwburg. Naar aaflleiding van een schrijven des konings. over de voorwaarden aan eene te verleenen subsidie te verbin den is nog geen besluit genomenmaar is de zaak wederom gerenvoyeerd aan burg. en weth. Bedoelde voorwaarden zijn: 1°. benoeming van een directeur-gerant, en 2". verbod om hel tooneelgezelschap elders le doen optreden dan in de residentie. Heden ochtend is menna een langdurig zoekener in mogen slagen aan het Groecewcgje het lijk op te visschen van een persoon, die in den nacht van Zondag op Maandag door het jjs gezakt en verdronken is. Het was een huzaar van hel garnizoen alhier, die Zondag avond met zjjne kameraden was uitgegaan en zich in beschonken toestand op het broze ijs had begeven.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1