COUR A N°. 32. 3e u Haarlem, n 32 4e a i n Zutphen44 Leiden, 6 Februarij 1871. v. BRANDELER. BINGSDAG 7 FEBRUA1UJ. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. f 3.50 y met hel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f'S.85. IJel verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 't jaars, buiten de expediliekosten. Afzonderlijke no miners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cants.} De prijs der AdverlciUifin is van I4 regels f 1- iedere regel meer 25 cents. STADS-BER1GT EN-. E9 E li - IJ K. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien hel Ijcsluit van Gedeputeerde Stalen der provincie Zuid-Holland, van den lOdon Januarij II., n°. 40 Provinciaalblad n". 10), houdende bepaling van de tijdstippen van den lier-ijk der inaten en gewigten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor het jaar 1871: Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verpligting, overeenkomstig art. 15, lett. o, der wet van den 7en April 1869 Staatsblad n". 57), tot het doen her-ijken van alle reeds in gebruik zijnde malen, gewigten en weegwerkluigen onder mededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het locaal van den l|k, op de Breéstraatin het Stadhuis, en wel: voor Wijk IV, op den 7, 8, 9 en 13 Februarij, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren Eindelijk wordt ter kennis van de belanghebbenden gehragt, dat volgens besluit van den Heer Minister van Binnenlandsche Zaken, van den 5den December 1870, n°. 243 (12e afd.), de letter Cin den gewonen drukvorm, schuin gesteld, be stemd-is tot jaarletter zoowel van den ijk als van den her-ijlt. En zal hiervan openbare kennisgeving geschieden door aanplakking en door plaat sing in de Leidscke Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 18 Januarij 1871. v. d. BRANDKLER, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BEÏaASTIW€T OF BE HOIÜÈÏÏ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN achten het niet ondienstig nogmaals de aandacht van ingezetenen te vestigen op de Verordening regelende de invordering der plaatselijke belas ting op de honden, houdende bepaling dat iedere eigenaar of be zitter van een of moer honden verpligt is daarvan jaarlijks bij den gemeente-ontvanger aangifte te doen, en hen tevens te wijzen op de straffen die op het verzuim ten deze zijn gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, v. d. BRAN DELER, Burgemeester. 6 Februarij 1871. v. PUTTKAMMER, Secretaris. De BURGEMEESTER van LEIDEN Vestigt de aandacht van belanghebbenden op de circulaire van den Com missaris des Rollings in de provincie Zuidholland, van den lsl D Februarij 1871, A, n°. 707 (2* afd Provinciaalblad 11°. 24, houdende mededeeling dat op den lllen Maart aanst.des middags te twaalf uren, zal worden overge gaan tot de openbare aanbesteding der levering van 200 remonte-paarden en wel door de Hoofdadministralie van het: le regement Hussaren te heiden, van 55 stuks, 2e H H enlo69 In de voorwaarden, waarop de aanbcslcding zal plaats hebben, is de be paling opgenomen dat één derde der le leveren paarden van inlandscben oorsprong moet zijn. De voorwaarden van aanbesteding liggen voor de gegadigden Ier lezing o. a. ter Provinciale Griffie van Zuidholland. De Burgemeester voornoemd, BIN N EN LA NDSCllE BEBIGTEN. LEIDEN, 6 Februarij. Sedert de vorige opgave is alhier aangetast door'pokken: 1 persoon, door gewijzigde pokken 2, als hersteld opgegeven 2, zoodat nog in behan deling bleven 53. In de maand Januarij zijn binnen deze gemeente geboren 154 kinderen, als: 75 zoons en 79 dochters. Overleden 135 personen, als: 30 mannen, 24 vrouwen, 43 zoons en 38 dochters; da'arenboven als levenloos aangege ven 4. Voltrokken 9 huwelijken. Heden morgen is de ottd-boogleeraar Wessel Albert van Hengel, de nestor onzer theologen, in den ouderdom van ruim 9) jaren overleden. Nog onlangs was bij eene ernstige ongesteldheid le boven gekomen, maar thans ontzonken Item plotseling de krachten. Gedurende 35 jaren onderwees hij de theologische wetenschappen, van 1815 aan het athenaeum le Franeker, van 1818 aan dat van Amsterdam, van 1827, als opvolger van J. van Voorst, aan de hoogesehool alhier. In 1850 werd hem wegens zeventigjarigen leeftijd het emeritaat verleendzoodat hij nog vele jarenbij een helder hoofd en goede gezondheid, van de eervolle hem geschonken rust genot heeft mogen hebben. Aan hetgeen hij als hoogleeraar. zoowel doorzijn onder wijs als door zijne geschriften, lot bevordering der wetenschap heeft verrigt, is door vele bevoegden regtmatige hulde gehragt en gedurende zijnen rust tijd heeft hij, zooveel in hem was. niet opgehouden Zijne krachlcn daaraari dienstbaar le maken. Onder hen. die na zijn aftreden hier hunne studiën volhragten, zullen er velen zijn die zich dat met erkentelijkheid herinneren. Ook aan de werkzaamheden van het llaagsche genootschap lot verdediging van de Christelijke godsdienst bleef hij lot aan liet einde zijns levens met voorbeeldigcn ijver deelnemen Gisteren morgen beging een knaap nog de onvoorzigtigheid zich op het brooze ijs in het Galgewater te hegeven. Hij zonk er door en werd slechts met inspanning gered. Van wege liet ministerie van financiën is bekend gemaakt, dat de ver zending van briefkaarten naar Frankrijk, Groot-Britannie, Luxemburg, Denemarken en Zweden, in overleg met de betrokkene postadministratiën, i is toegelateu; onder herinnering voorts dat, blijkens vroegere aankondiging, de verzending van briefkaarten naar Duitschlami, Ooslcnrijk-Hpngarije en Zwitserland mede geoorloofd is. De briefkaarten naar het buitenland zijn aan hetzelfde port als de brieven onderworpen. De frankering door middel van postzegels-, die op de kaarten zijn vast te hechten, is vcrpligtend. Ongefraukeerde of ontoereikend gefrankeerde briefkaarten worden niet ver zonden. De formulier-briel kaarten voor het buitenland zijn tegen betaling van een halven cent per stuk op de postkan toren te bekomen. Volgens de Arnh. C. zullen eerlang zes officierenonder leiding van generaal van Limburg Stirum, naar Parijs vertrekken, ten einde de werking van het geschut op de forten en de stad persoonlijk waar te nemen. Uit Katwijk aan Zee meldt men dat sedert 27 Jan. weder 18 schnitcn met verschen viseh zijn aangeweest. Besteed voor tarbot 10 a 12, voor tong 25 a 30 c.beide per stuk, voor schol 5.50 a 6,75 en voor rog 3 a 3.50, beide per mand. Van de 4-1 aanwezige schuiten zijn reeds 40 op de visscherij uitgegaan. Naar men verneemt is door mejufvrouw de wed. P. van Gansewinkel, geb. Scheepers, op 29 Januarij 11. te Dordrecht overleden, vermaakt: aan het r. k. weeshuis aldaar 1000; aan de r. k. armen le Eindhoven /1000; aan de r. k. armen te Dordrecht ƒ6000. 2% pCt. inschrijving grootboek. Te Botterdam werd Zaturdag avond iemand, die in den schouwburg van de bh. Albregl en van Ollefcn plaats wilde nemen, door een toeval het portaal dood ncdcrzceg. Geneeskundige hulp aan den post tusseiien Botterdam en 's llagc een poslkar, bereden door een postillon en een hulp- getroffen, zoodat hij in mogt niet baten. - Zaturdag nacht is ongeluk overkomen. De conducteur, is door het breken van een der veeren omgekanteld, ten gevolge waarvan de postillon derwijze is gevallen, dat hij onmiddellijk dood was, terwijl de conducteur den arm brak. Te Oostvoorne hcefi een wilddief een jongen met grove hagel in zijn zitovgaan geschoten, omdat hij onderzoek deed of er ook wild in de door den kwaadaardigen schutter gestelde strikken was gevangen. Men meldt uil Leeuwarden: Naar men verneemt moet door de alhier gevestigde commissie voor de volksbijeenkomsten een bijzonder groolsch plan gekoesterd worden niet alleen, maar in eene gehouden vergadering moeten reeds maatregelen genomen zijn. om daaraan uitvoering te geven. Men wil hier namelijk een gebouw stichten, inzonderheid voor de volksbijeenkomsten bestemd, tevens geschikt om ook tot andere, soortgelijke doeleinden te kun nen worden gebezigd. Om daartoe le geraken nu wenscbl men eene leening aan te gaan van 150,000. en wel over een bepaald getal jaren, met jaar- lijksche uilloting, waaronder hooge prijzen; met dien verstande evenwel, dat, niet zooals bij zoo vele andere leeiiingenin de laatste en niet in de eerste jaren de hoogste prijzen zullen worden getrokken. Tot regeling van de zaak moeten reeds drie commissiën zijn benoemd geworden, waar van eene financiële, eene bottw-coinmissie, benevens eene reserve-commissie. Naar nten verneemt is alhier gevankelijk bimiengebragt de lieer S.rijks ontvanger le llolwcrdbeschuldigd van fraude in 's lands gelden. - Te Bergen op Zoom is in de vorige week hij zijn corps, het 3,le reg. inf., vrijwillig teruggekeerd de sergeant-titulair C. V., oud 20 jaren, komende uit Rijsselhij is. gevankelijk naar 's Bosch overgebragt. Hij behoort tot het drietal, dat zich in de maand October uit dat garnizoen had verwijderd eu bij de francs-tireurs had dienst genomen; hij heeft vele gevaren en onlberin-

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1