LE1DSCHE COERANT. VRIJDAG 3 FEBRUARI J. BIN N E iN L A N DSC 11 E BERIGTEN. 1871, De Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Hel verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor j 2.50 'tjaars, buiten de expeditiekostcn. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 2 Februarij. Sedert de vorige opgave zijn alhier aangetast door pokken 2 personen, en door gewijzigde pokken 3, totaal 5. Itjj resolutie van den minister van financiën is vastgesteld het plan der 275"e staats-loterij. Die loterij bestaat uit 20000 loten, 10000 prijzen en 2 premiën. De collecte wordt geopend op Maandag 27 Februarij en ge sloten op Zaturdag 11 Maart. De trekking der eerste klasse geschiedt op 27—30 Maart, terwijl de 100 laatste nomuiers worden getrokken op Zatur dag 17 Junij. De minister van binnenl. zaken wenscht van de commissarissen des konings wekelijks ecne opgavete ontvangen van het aantal longzieke runderenbij de gemeente-besturen gedurende bedoeld tijdsverloop aangegeven. De commis- .saris des konings in Zoid holland heeft diensvolgens de gemeente-besturen verzocht de opgave zoo tijdig te verzendendat zij 's Maandags van iedere week, in den loop van den dag, ter provinciale griffie wordt ontvangen. -• Uit het IVeekblad van het Regt blijkt, dat de minister van juslitie den 30s,cn Januarij jl. de volgende circulaire gcrigt beeft aan de heeren pro cureurs-generaal bij de provinciale geregtshoven. //Velerlei en dikwerf niet ongegrond zijn de bezwaren tegen de preven tieve gevangenis. Aan die bezwaren kan, zelfs bij de bestaande wetgeving, zoo niet geheel, dan toch voor een aanzienlijk deel worden tegemoet geko men. Immers bestaat wel in bepaalde gevallen de bevoegdheiddoch nim mer de verpligting tot hare toepassing. Waar nu de preventieve gevangenis wettig is veroorloofdis zij te veel regel gewordenterwijl zij veeleer uit zondering had kunnen blijven. En al moge nu ook aan het onderzoek der zaak meermalen eene voorloopigc aanhouding bevorderlijk kunnen zijn, daartegenover staal de zware druk, dien inzonderheid bij geringere misdrijf ven of bij het niet-bestaan van vrees, voor onlvlugting, eene voorloopigc gevangenneming medebrengt lk vermeen uit dien hoofde uwe aandacht op deze aangelegenheid met aandrang te moeten vestigen, met uitnoodiging uwerzijds zooveel bestaanbaar le willen medewerken, dat de toepassing der preventieve aanhouding niet liglvaardig plaats vinde, en gevangenhouding of gevangenneming niet buiten noodzakelijkheid worde gcrcquirccrd. Ik be hoef ter naauwernood hierbij te voegen, dat eene bespoediging van den afloop der regtsgediugen zoowel in liet belang der maatschappij als in dat der beklaagden moet worden geacht. Ook daarfoe, zooveel van u zal afhan gen stel ik prijs op uwe invloedrijke en door mij zeer gewaardeerde medewerking." In de laatst uilgckomen bulletins van het Roode Kruis komen de vol gende berigten voor van de ambulances enz.De heeren de KruyfF en Korn- dorffer zijn, daar hun verloftijd was verstreken, uit Wesel teruggekeerd. Daar de dirigerende officier van gezondheid aldaar, dr. Pochhammcr, drin gend om nieuwe hulp verzocht, heelt het hoofdcomité den heer dr. Muller uit Velsen',- oud-officier van gezondheid, en dr. Lijclama a Nijeholt van Rot terdam, die vroeger drie maanden lang le Mannheim gekwetsten en zieken verpleegde, uitgenoodigd daarheen te gaan. Beiden verklaarden zich bereid en zijn den 218tfn Januarij naar hunne bestemming vertrokken. De heeren Arntzenius, Verspijck, Baum Sr. en Baum Jr.zijn van Metz naar huis terug gekeerd, de eerste na sedert vijf maanden zich aan de verpleging van zieken en gekwetsten le hebben gewijd. Ook de dames Arntzenius en Boeke zijn van Metz teruggekeerd. Daarentegen is, op uitnoodiging van het hoofdcomité, de heer Caudri, uit Doesburgli, naar Metz vertrokken. Aan den kolonel Ma- schck, gedelegeerde van het hoofdcomité, is opgedragen de twee ambulances le Metz tot ééne te hervormen en het getal verpleegden in te krimpen, daar op dit oogenblik geen genoegzaam getal geneeskundigen beschikbaar is, hoe wenschelijk ook overigens de voortzetting der beide lazaretten zij. Den 14<lcn Januarij is eene groole bezending mateneel uit hel cenlraal-magazijn naar Metz gezondenwaarbij zich le 's Bosch een aanzienlijke bezending uit Gro ningen heeft aangesloten. De heeren doctoren van Leent, Lani en Steenber gen zijn uit Havre teruggekeerd, daar hun verloftijd verstreken was. Daar entegen zijn de heeren Hofman, uit Groningen, vroeger te Mannheim werk zaam, en dr. Visser, uit Ovcrschie, daarheen vertrokken, om de ledige plaatsen in le nemen. De heer Engeler, die zich bereid had verklaard de te Sedan achtergebleven goederen van het voormalig Ncderl. lazaret af te halen en naar Rijssel over te brengen, heeft aan dien last voldaan en heeft die goe deren. die een bjjna volledig materieel voor een lazaret uitmaken, te Rjjssel overgebragt. Aldaar is de graaf Olivier van Ilogendorp als correspondent van het hoofdcomité opgetreden. Gaarne zou men voldoen aan het verlan gen om een Nederl. ambulance aldaar op te rigten, maar op dit oogenblik ontbreekt voor hel eerst aan het hoofdcomilé het noodigc geneeskundige per soneelom daaraan gehoor le geven. En toch, zoo hoogst nuttig zon daar de hulp van Nederland aan duizenden gekwetsten kunnen zijn. De heer Ros- seeuw de St. Hilairé, te Versailles, is door hel hoofdcomilégetnagtigd om de som van 4000 francs, die de vroegere gedelegeerde aldaar, de heer van de Velde, bij zijn vertrek in zijne handen had achtergelaten, te besteden voor ecne ambulancedie in de laatste dagen van December 11. uit Versailles onder leiding van den baron de Bussière naar de Loire is vertrokken, ten behoeve van meer dan IG000 gekwetsten, die daar in vele plaatsen verspreid liggen, Uit het laatst uitgekomen bulletin van het Roode Kruis is gebleken, dat op de veertiende lijst van giften in geld ingekomen bij het hoofd comité voor de algemeene kas van de Nedcrlandsche vereeniging "het Roode Kruis" worden aangetroffen van het Bataviaasch comité voor het Roode Kruis (vijfde zending) ƒ7000; de Samarangsche commissie lot het inzamelen van middelen om de Nedcrlandsche vereeniging van bet lloodc Kruis le ondersteunen ƒ8334. Te Rotterdam is gisteren eene vergadering gehouden, belegd door de commissie van financieel loezigt voor de Hoogduilsclie opera, ten einde Ie beraadslagen en te beslissen over de voortzetting van die opera aldaar. De door de commissie gedane voorstellen tot het voortzetten der zaak voor een jaar, met den heer Saar als directeur, werden met algemeene stemmen verworpen, en met algemeene stemmen uitgemaakt dat men eene gehecle reorganisatie verlangde. Te Schiedam heeft het volgende voorval algemeene verontwaardiging verwekt: Naar men verhaalt heeft eene stiefmoeder haar 14-jarigen zoon, die zich een paar sigaren zou hebben toegeëigend, toen hij met natte voeten van het ijs terugkw amop den kouden zolder opgeslotenen daar een geruimen tijd gelaten, hetgeen ten gevolge heeft gehad, dat de voelen van den ongelukkigen knaap bevroren zijn, zoodanig dat er van eene amputatie sprake is. Men meldt uit Schoonhoven: Welke treurige gevolgen onbezonnenheid kan na zich slepen, bleek Dingsdag 11. weer duidelijk uit het volgende ge val: een paar kleine kinderen, omstreeks op den leeftijd van 4 jaren, zaten in een slee; eenigc onbedachtzamen hadden er vermaak in de slee tel kens met kracht van de Vischbrug af te duwendan liet voertuig aan bet lot over te laten en te zien hoever de slee de Voorhaven opstoof. Dikwijls ging dit goed, maar eindelijk tuimelden de kinderen met slee en al in volle vaart van den hoogen kaaimuur af op het ijs. Oogcnblikkclijk schoten eenige toeschouwers toe en vonden de kleinen nog bijna ongedeerd; maar al de aanwezigen waren overtuigd dat men even gemakkelijk twee lijkjes had kunnen opnemen. Van Urk is Dingsdag 11. de ijsschuit, waarmede thans de brieven wor den vervoerd, voor de zesde maal gedurende dezen winter naar Kampen gegaan. Het ijs was zoo sterk dat men van Urk naar de Lemmer kan gaan. In Overijssel zijn de opkoopers van vette varkens weder druk in de weer daarin handel le drijven; zij besteden 26 a 27 cents per half kilo. Ook de handel in nuchtere kalveren is levendig; Pruissische kooplieden be steden van 3 lot 6. -• Op de voordragt ter vervulling van de betrekking van conrector aan het gymnasium te Assen zijn geplaatst de volgende heeren: K. G. Schwartz, student te Utrecht; A. E. Bcusekamp. doctorandus in de letteren en lecraar in de oude talen op Noorthey; G. van Helbergen, leeraar in de oude talen aan de hoogere burgerschool te Zaandam. Men meldt uit LeeuwardenMet opzigt lot en ter beteugeling van de uitbreiding der tegenwoordig heerschendc pokken-epidemie (in deze pro- vincie deden zich lot dus ver le Sneck en te Heerenveen een paar gevallen voor) is bij provinciaalblad aan de gemeente-besturen in dit gewest thans o. a. een plan van den geneeskundigen adjunct-inspecteur bereids ter uitvoe ring medegedeeld, volgens hetwelk de vaccinatie en revaecinatie. die als het eenig afdoende middel tegen de verspreiding dier ziekte te beschouwen is, in iedere gemeente, ja in ieder dorp, gehucht of buurtschap, zal dienen te worden in toepassing gebragt. 's GRAVENHAGE. 2 Februarij. Z. M. heeft aan den heer mr. A. M. de Rouville, eervol ontheven gou- i I

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1