LE1DSCIIE COURANT. 1871. DONDERDAG 2 FEHRUAR1J. N". 28, De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. ƒ3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 't jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1- iedere regel meer 25 cents. STADS-BERIGT EN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gaarne gevolg gevende aan eene bij hen ontvangen nitnoodiging van de J Vereeniging tot verbetering van de volksgezondheid alhier; Gehoord Stads-Geneeskundigen Maken de ingezetenen dezër gemeente opmerkzaam op de vaccinatie en revaccinatie, als een onschatbaar voorbehoedmiddel tegen de heerschende kinderpokken, met opwekking aan allen, die in de laatste jaren niet zijn ingeënt, om zich alsnog te laten inenten of her-inenten, waartoe voor onvermogendenmits overleggende een bewijs van onvermogen, om de 8 dagen aan de Stads-Waag zitting zal worden gehouden, en wel: J op Maandag 30 Januarij Dingsdag 7 Februarij. Woensdag 15 Februarij, Donderdag 23 Februarij Vrijdag 3 Maart, te één uur voor de vaccinatiete twee urenzoover de voorraad koepok- I stof strekt, voor de revaccinatie, voorloopig voor hen bij wie de laatste i vaccinatie of revaccinatie minstens zes jaren geleden heeft plaats gehad. Mogt ten gevolge van het toenemend aantal vaccinatiën meerdere stof ver- kregen worden/dan zal de gelegenheid, wat de revaccinatie betreft, ruimer 'l worden gesteld. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden26 Januarjj 1871. v. PUTTKAMMER, Secretaris. LOTING VOOR DELATION\LE MILITIE. BURGEMEESTER in WETHOUDERS van LEIDEN, Geiien het besluit van rlen Commissaris des Konings in deze provincie, van den 17d« Januarij 1871A. N°. 351 (2e afd.)Provinciaal blad n°. 18, houdende regeling van de Loting voor de Nationale Militie Gelet op de bepalingen der wet van den 19den Augustus 1861 Staatsblad n°. 72), alsook op die van Zijner Majesleits besluit van den 8sten Mei 1862 Staats blad n". 46); Doen ie wetendat de Loting der in bet vorig jaar binnen deze gemeente voor de Nationale Militie ingeschrevenen, en alzoo voor ben die geboren zijn in bet jaar 1851zal geschieden in een der vertrekken van het Raadhuis, op Dingsdag, AVoensdag en Donderdag, den 14den, 15den en 16(len Februarij aanstaande, telkens des morgens te negen uren; Dat deze Loting in eene alpbabetiscbe volgorde der namen van de ingeschrevenen zal plaats hebben, en wel: op Dingsdag den 14dcn Februarij 187! voor de ingeschrevenen wier familie-naam begint met de letter A tot en met de letter G, op }Voensdag den 15d*n Februarij 1871, voor de ingeschrevenen, wier familie-naain begint met de letter H tot en met de letter O, en op Donderdag den 16den Februarij 1871, voor de ingeschrevenen, wier familie-naam begint rnet de letter P toten mei de letter Z. Voorts, dat bij art. 33 der wet is bepaald dat *oor den ingeschrevene, die niet is opgekomen, bet nominer kan getrokken worden door zijn vader, moeder of voogd, terwijl, is ook deze niet opgekomen, alsdan het trekken geschiedt door den Burge meester of liet lid van den Raad der gemeente, waar de loteling is ingeschreven; Dat ingevolge art. 34 de opgekomen ingeschrevene, dadelijk na bel trekken van zijn nommer, de redenen van vrijstelling opgeeft die hij meent te hebben. Het opgeven van deze redenen kan door zijn vader, moeder of voogd geschieden, zoo deze tegenwoordig en de ingeschrevene niet opgekomen is. Wijders, dat tot hel opmaken der getuigschriften, vermeld hij art. 53, tot het bekomen van vrijstelling wegens brocderdienst of op grond van te zijn eenige wet tige zoon welke getuigschrifien worden afgegeven op de getuigenis van twee bij den Burgemeester bekende en te goeder naam en faam staande ingezetenen, die zich ieder voor de waarheid van het daarbij verklaarde, door inede-onderteekening, verantwoordelijk stellen, de gelegenheid bestaat ter Secretarie dezer gemeente op Vrijdag en Zaïurdag, den 17den en 18dcn Februarij aanstaande, tusschen 's voormid dags tien en 's namiddags drie uren. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant van den 2dcn en den 3den Februarij 1871 afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoem!, Leiden, 1 Februarij 1871. y. d. BRANDELER. Burgemeester. y. PUTTKAMMERSecretaris. De VOORZITTER van den Gemeenteraad van Leiden noodigt bij deze, krachtens art. 7, 2e alinea, der wet van 4 .liilij 1850 Staatsblad n°. 37), de inwoners dezer gemeente uit om, zoo zij elders in de directe belastin gen zijn aangeslagen, daarvan vóór den 15dcn Februarij e.k., door over legging der aanslagbilletten ter secretarie dezer gemeente, te doen blijken, ten einde zoo noodig bun regt te bewijzen om, bij de jaarlijksche her ziening der lijsten van kiesbevoegdendaarop te worden geplaatst. En geschiedt biervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Voorzitter voornoemd, Leiden 1 Februarij 1871. v. d. BRANDELER. BI NNEN LANDSCIIE BEBIGTEN. LEIDEN, 1 Februarij. Sedert 5 December 1870 tot heden den l5lcn Februarij 1871 zijn door pokken aangetast 29 personen, en door gewijzigde pokken 34, totaal 63. Van dit getal zijn overleden 8, als hersteld opgegeven 10, zoodat in behan deling bleven 45. Gisteren avond is aan den beer Wilhelmidie zich als solo-violist op het sludenten-concert Sempre Crescendo had doen hooren en ook hier, even als elders, eene ongemeene geestdrift had opgewekt, in het hotel Verhaaff eene serenade met fakkellicht gebragt. Uit het Policieblad blijkt, dat in den avond van 23 Jan. jl. alhier is ontvreemd een blikken doos, waarin zich onderscheidene gouden en zilveren voorwerpen bevonden, en o. a. ook drie stnks 4 pCt. ohligatiën Rusland. 1867, Nicolai-spoorweg, ieder groot 20 De in de hoofdkiesdistrielen Dordrecht en Assen gehouden verkiezingen van leden voor de tweede kauier hebben den volgenden uilslag opgeleverd: Dordrecht (in de plaats van den heer mr. P. Blussé van Oud Alblas). Geldig uitgebragte stemmen 1378. Volstrekte meerderheid 690 stemmen. Gekozen de heer J. P. Bredius; te Dordrecht, met 7G7 slemmen. De heer mr. J. W. Gefken verkreeg 397 en mr. G. A. de Raadt 204 stemmen. Assen (in plaats van den heer mr. J. 11. Thorbecke). Uilgehragt 1040 stemmen. Blanco 11. Gekozen de heer mr. H. J Smit, griffier der prov. stalen van Drenthe met 581 stemmen. Door het kiescollegie der Ned. herv. gemeente te Amsterdam is. ter voorziening van de vacature ontstaan door het emeritaat van d'. Schuuring, het volgende drietal gevormd: dd. Felix, pred. te Utrecht; Jorissen, pred. te Rotterdam: van Ronkel, pred. te Zutphen. Uit Egmond aan Zee wordt, van 28 dezer, aan de Amst. Ct. het vol gende geschrevenDe ellende alhier is verschrikkelijkdagelijks luiden de klokken en gaan de lijkdragers ons voorbij. Zij, die gepasseerde week mcê gingen begraven, worden thans weggebragt. Honderd huisgezinnen liggen ziek; de besmetting is zóó erg, dat de menschen binnen twee dagen moeten hegraven worden; de mond, de tong. alles wordt zwart, zoodat eigen betrekkingen weinig of geen hulp willen of kunnen verlcenen, en de typhus- commissie ter naauwernood voor geld menschen kan krijgen die helpen willen. Het is dan ook wel te begrijpen; bij al die ellende heersclit de bitterste armoede, geen vonk of vuur aan den haard; een of soms twee bedsteden met man, vrouw en zes kinderen, allen bij elkander, waarvan dikwijls vier te gelijk ziek, en geen verdiensten, geen brood, geen ^eld. en dat in den winter! Er wordt nu alle dagen voor 50 a 60 zieken krachtige soep gekookt en verscheidene ponden rijst, dan dekens, bedden en kribben aangekocht en uitgedeeld; zij hebben reeds veel ontvangen, maar hij zooveel ellende is er nog veel te kort. De commissie heeft tweemaal 's weeks zitting, maar weet geen raad om in de behoeften te voorzienwant het duurt zoolang en gaat zoo rond, en dat onder eene bevolking van bijna 2000 menschen." Uil Sliedrecht meldt men aan de IV. It. C.: Eenige schippersgezellen in deze gemeente hebben een deel van hun ledigen tijd besteed met liet ver vaardigen van beelden uil sneeuw. Niet ver van liet middelpunt dezer ge meente op het ijs opgesteld en behoorlijk door eene omheining afgesloten, vindt men eene getrouwe voorstelling der overgave van liet Fransche leger voor Sedan. Als ge de voorstelling niet reeds dadelijk begrijpt, wordt u bereidwillig verklaard, dat de eersle figuur daar Napoleon III verbeeldt, zijn degen overreikende aan de tweede figuur, Fredcrik Wilhelm. Alleen de traditioneele cigarette van den eerste is overgegaan in den mond van den tweede. Graal von Bismarck, de derde figuur, aanschouwt deze actie met de grootste bedaardheid. Geen der bezoekers, die niet gaarne gehoor leent aan het //Gedenk den arme," dat in duidelijke letters niet het laatst de aandacht trekt. Dat het schouwspel tal van belangstellenden trekt, en de niet onbelangrijke opbrengst een zeer welkomenc bijdrage tot verzachting van den winternood is, behoeft wel niet gezegd te worden, Men schrijft uit Arnhem van 30 Jan.: Door de sneeuwlaag, die de weiden bij deze stad bedekt en een geheel vormt met den Rijnsclijjnt liet bijna alsof er geen rivier langs deze stad stroomt. Nogtans heelt het veel van den slapenden leeuw, die straks brullend kan ontwaken. In de nabu rige Dnitsche grenssteden, als Kleef, Emmerik enz., was gisteren feest (op- togten en muziek, 'savonds hij fakkellicht), ten gevolge van den gesloten wapenstilstand. In weerwil der verliezen, welke door zoo vele huisgezin-

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1