LMD8CHE 01) R AIT. 1871. MAANDAG 30 JANUARI).' iY\ Tó. ST A DS-BER1G TEN. BINNENLAMhSClIE BKÜIGTKN. BUIT K L A M )SC I i K liEI ilGT I'] De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De.prijs der Courant ts per vierendeel janrs f 3.franco p.p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is .verkrijgbaar voor ƒ2.50 'sjaifrs, buiten de expeditiekoslen. Hf zo aderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Advertentie is van 1—4 regels f I - iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDËN, Gaarne gevolg gevende aan eene bij hen ontvangen tiilnoodiging van de Vereeniging tot verbetering van de volksgezondheid alhier; Gehoord Stads-Geneeskundigèn; Maken de ingezetenen dezer gemeente opmerkzaam op de vaccinatie en rcvaccinatïc, als een onschatbaar voorbehoedmiddel tegen de heerschende kinderpokken, met opwekking aan allen, die in de laatste jaren niet zijn ingeënt, om zich alsnog te laten inenten of her-inenten, waartoe voer onverinogendenmils overleggende een bewijs van onvermogenom de 8 dagen aan de Stads-Waag zitting zal worden gehouden, en wel: op Maandag 30 Januarij, Dingsdag 7 Februarij Woensdag 15 Februarij, Donderdag 23 Februarij, Vrijdag 3 Maart, te een uur voor de vaccinatie, te twee uren, zoover de voorraad koepok stof strekt, voor de revaccinalie, voorloopig voor hen bij wie de laatste vaccinatie of revaccinalie minstens zes jaren geleden beeft plaats gehad. Mogt ten gevolge van het toenemend aantal vaccination meerdere stof ver kregen worden, dan zal de gelegenheid, wet de revaccinalie betreft, ruimer worden gesteld. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de LeidscUe Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. ii. BRANDELER, Burgemeester. Leidex, 26 Januarij 1871. v. PUTTKAMMERSecretaris. LEIDEN, 28 Januarij. Bij kon. besluit van 27 Jan. jl. is de hoogleeraar L. W. E. Rauwen- lioff benoemd tot rector-magniiieus aan de hoflgcsehooj, alhier voor Jiet aka- demiejaar 1871/72. lieden namiddag had alhier op de lloogewoerd een voorval plaats, dat de toeschouwers vrij hevig deed ontstellen, doch nog gelukkig afliep. Een kleine jongen bevond zich eensklaps tusschen twee elkaar in vollen vaart voorbijsnellende narresleden en werd door een der paarden omver geworpen, waardoor hij voor de schinkels van de andere slede werd geslingerd. Gelukkig echter dat de voerman, die het gevaar, waarin de jongen verkeerde, be merkte, .zijn paard inhield, waardoor de slede, in plaats van over hem heen te gaan, hem slechts een eind wegs medesleepte; ware het eerste het geyal geweest dan was hel kind zeker op vreeselijke wijze verminkt geworden. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 227 lol 263 volwassen personen en 103 lot 133 kinderen. Blijkens eenen vergelijkenden staat der Nederl. koopvaardijvloot op 31 Dec. J869 en 31 Dec. 1870 bestond die vloot op 31 Dec. 1869 uit 2059 schepen, metende 264098 lasten, en op 31 Dec. 1870 uit 1985 schepen, melende 264289 laslen. In het jaar 1870 waren ingeklaard 7949 geladen schepenwaarvan 2802 onder Ned. vlag, en uitgeklaard 4632 geladen schepen, waarvan 1849 onder Ned. vlag. Door het prov. kerkbestuur van Overijssel is aan d\ J. S. Wor, pred. te Zwolle, en door de commissie voor de Waalscbe kerken aan d'. P. J. Mar cus, pred. te Rotterdam, eervol emeritaat verleend. Uit den Alblasserwaard meldt men aan de N. ft. C.Ten gevolge van den hoogen waterstand, tijdens de rivieren met ijs bezet werden, is de ijs massa ongeveer tweemaal zoo groot, als bij lagen rivierstand hel geval zou geweest zijn. Deze omstandigheid en de buitengewone dikte van hel ijs doen velen met groote bezorgdheid het losgaan van het rivierijs te gemoet zien. Gedurende éene groote reeks van jaren werden dan ook door de platlelandsche bevolking niet zoo algemeen maatregelen genomen, om zich bij eene eventuele doorbraak der dijken in tijds te kunnen bergen. Alge meen hoopt men echter, dat de bevoegde autoriteiten er op bedacht zullen zijn, zoo mogelijk, door het doen springen van torpedo's, of op eenige andere wijze de ijsverstoppingen te bést rij deft. Voorts meldt men nog uit Wijk-bij-Duurstede dat de toestand der rivier door de gevallen sneeuw en het daarop gevolgde vriezend weder steeds érnstige!' wordt. Onderscheiden dorpelingen, laag liggende huizen bewonende, hebben reeds naar hooger ge legen huizen de wijk genomen. -- Als een bewijs van de sterkte van het ijs, waarmede de Zuiderzee nog is overdekt, meldt men uit de Lemmer van den 25sirD dat een gezelschap van vier personen den vorigen dag met eene ijsboot nog een uitstapje van daar naar Urk en terug heeft gemaakt. Voor het prov. geregtshof in Gelderland heeft Donderdag en Vrijdag de behandeling plaats gehad van de zaak van W. van der Weerd, inspec teur der Geldersche brandassurantie-maatschappijbeschuldigd: 1". van feite lijke en gewelddadige aanranding der eerbaarheid op zijne i7-jarige dochter; en 2°. van het toebrengen van slagen en mishandelingen aan deze en aan zijne wettige eclitgenoote. Het openb. min. heeft tegen den beschuldigde geëischt eene tuchthuisstraf van vijftien jaren en vijf geldboeten van vijftig guldens ieder. Mr. G. van Olden, ambtshalve toegevoegd, heeft op grond dat er geen wettig bewijs aanwezig was lot vrijspraak geconcludeerd. De uitspraak is bepaald op Woensdag aanst. Tc Apeldoorn is Donderdag voormiddag brand ontstaan in de papier fabriek van den heer F. Palm, in de buurtschap Uchelen dier gemeente, ten gevolge waarvan de fabriek en het woonhuis een prooi der vlammeit zijn geworden, doch door gunstigen wind en de spoedig aanwezige brand spuit van de Eendracht zijn de belendende fabrieken van Koldewijn en Kamphuis voor schade bewaard gebleven. De oorzaak is onbekend, lie fabriek en de roerende goederen waren tegen brandschade verzekerd. Te Zwolle vermiste Woensdag avond, omstreeks 5 uur, eene damé haar vijfjarig zoontje, en, de straatdeur open vindende, dacht zij dat het kind de woning verlaten en zich op het ijs begeven had, te meer daar zij meende eenige oogenblikken te voren een dergelijk knaapje op het ijs tc hebben gezien. Vreczende dat haar kind in liet aldaar aanwezige open vak geraakt was, ijlde zij derwaarts, maar hail het ongeluk door het broze ijs te zakken, waarop haar echtgenoot, die van het voorgevallene werd ver wittigd. haar te hulp snelde, maar mede door het ijs zakte. Beiden zijn er echter, metiden schrik en een nat pak afgekomen, liet kind liep intus- schen bedaard in den tuin spelen. s GRAVENHAGE, 28 Januariji Tot plaatsvervangend kantonregter te Brielle is benoemd de heer mr. II. 1'. de Kanter, thans rcgler-plaalsvervanger bij de arrond.-reglbank al daar, uil welke laatste betrekking hij eervol is, ontslagen: Aan den heer J. F. R. S. van den Bossche, lid van den raad van N'ed. Jndië. is op zijn verzoek eervol ontslag uit 'slands dienst verleend, onder dankbetuiging voor de langdurige en goede diensten door hem den lande bewezen. Door den minister van koloniën is de heer C. von Hertling, zich schrij vende C. baron von Hertling, geëxamineerd Beijersch boschbeambte, gesteld ter beschikking van Jen gouverneur-generaal in Ned. Indië, om te worden benoemd lot technisch ambtenaar bij bet boschwezen daar te lande. Z. Ëxc. de minister van oorlog, de kolonel Engelvaart, is uit Breda in de residentie aangekomen en aan het hfltel Paulez afgestapt. Volgens 's konings besluit aanvaardt hij heden zijne betrekking Alhier is in G9-jarigen ouderdom overleden de heer Ter Bruggen Hugeuholtz. lid van den raad van state, oud-officier der Nederl. marine en oud-lid van de tweede kamer der stalen-geiieraal. Ter tereglzitting van hel prov. geregtshof in Zuidholland van lieden is uitspraak gedaan in de zaak van de twee personen uit Leiden, die Don derdag jl. ter zake van diefstal, aldaar gepleegd, teregl stonden, liet hof heeft beiden aan het hun ten laste gelegde schuldig verklaard en veroor deeld; den eerste tot twee jaren en den tweede tot een jaar correctionele gevangenisstraf. Voorts behandelde het hof een hooger beroep van een vonnis der regtbank te Leiden van 23 Dcc. jl., waarbij twee baggcrlieden zijn ver oordeeld tol één jaar en 0 maanden eenzame opsluiting ter zake dat zij in den ochtend van den 17'"° Sept. jl. en een paar malen te voren van onder Leiderdorp gelegen baggerslalen Ie zamen en in vereeniging arglistig had den weggenomen eenige hoeveelheden baggeraarde bestemd lot meslspeeie, de le bekl. zulks ten nadcele zijns meesters. De Ic bekl. kwam niet, de 2e wgl en de officier van justitie tegen hét vonnis in zijn geheel in hooger beroep. Adv.-generaal mr. Terpstra requireerde, hoewel de vernietiging van het vonnis, toch hunne schuldigverklaring aan het hun ten laste gelegde cii beider veroordceling conform bet vonnis der reglbapk. De vereeniging tot onderzoek naar de middelen tot verbetering van den gezondheidstoestand in de gemeente 's Gravenhage heelt zich tot den gemeenteraad gewend, met verzoek dat die de wenschelijkheid overvvege van en besluite lot, eenen maatregel die voorzeker veel zal kunnen bijdragen lot beperking der ziekte die in de laatste weken reeds zoo menig offer in deze gemeenté geëischt heeft, en ook voor het vervolg zal kunnen strekken tot voorkoming van het heerschen der pokken. De maatregel, hier bedoeld, is"het verpligt stellen van de vaccinatie ook voor leerlingen op de bijzon dere scholen," éven als dit vroeger reeds geschied is voor hen, die onderwijs op de openbare scholen ontvangen. e ar a e e a ar a LONDEN27 Januarij. De Times zegt, naar aanleiding van zijn vroeger berigt: De heer Favre is aanzoek om capitulatie gaan doen; hij verlangde uitlogt van het Parrjsclié Jeger met volle krijgsmanseer; dit' kon niet'worden bewilligd want het zou den belegeraar plaatsen tegenover eene legermagt van twee malen zijne eigene getalsterkte. Buitendien is, nog niet lang geleden, aan hel bewind van nationale verdediging te kennen gegeven dat de heer von Bismarck niet anders daarmede in schikking wilde tredeiidan op grond slag van overgave op genade; en onvoorwaardelijke onderwerping zal wel

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1