KUIT KLANUSCHtë UK KI GTEN. vertegenwoordiger hier te lande ook de laatste eer aan den overledene bragt. Innig bewogen en diep ontroerdverliet men de begraafplaats. Als een bewijs van den eenvoud, waardoor deze teraardebestelling zich kenschetste, kan strekken, dat geen eereteeken bet lijkkleed bedekte, hoe zeer dc afgestorvene er zoo velen had verworvenen dat op de lijkkist alleen cene plaat gesteld was, houdende den naam en dc dagteckening van de geboorte en het overlijden van wijlen *J. J. Rochttssen, zonder eenigen titel hoegenaamd. Door den gemeenteraad is heden benoemd tot leeraar in de Nederland- schc taalgeschiedenis en aardrijkskunde aan de hoogere burgerschool alhier dc heer T. P. 11. van Aalst, eandidaat in de letteren te Leiden. Heden nacht ten 3 ure is er een brand uitgebroken bij een goud- en zilversmid, in de Boekhorststraat alhier. De brand sloeg boven het dak van het huis uit eii had in het begin een dreigend aanzien. Door spoedig ver leende hulp van drie brandspuiten mogt men er in slagen het vuur ten 4 ure meester te worden, dal zich reeds aan naastbijgelegene woningen bad medegedeeld. B E I E. Deur den minister van oorlog is bij de kamer eene voordragt inge diend, waarbij eene som van 5 millioen frs. voor buitengewone uitgaven van zyïi departement wordt gevraagd. Dc regtbank van eersten aanleg te Brussel beeft zich in het bekende regtsgeding. in strijd met het oordcel der regering, bevoegd verklaard om te onderzoeken of een uit de Duitsche krijgsgevangenschap ontsnapt militair van het Fransche leger in Belgie te regt aangehouden en opgesloten wordt. EUGELAX D. LONDEN23 ianuarij. De correspondent van de Times te Versailles meldt: De aanval op Parijs zal weldra een nieuw voorkomen aannemenwaarbij hel doel is de verweringsmiddelen aan de zuidzijde der stad zoo veel mogelijk te doen verminderen. Er worden thans Duitsche batterijen opgerigt tegen Saint- Ilenis, het stadje, welks kerkgebouw bet stoffelijke overschot van de Fransche koningen bevat. Dit wordt vooral gedaan ten einde de belegerden in de noodza kelijkheid te brengen om zwaar geschut van de forten en omwalling der zuidzijde te verwijderen en naar dc noordzijde der stad te voeren. De Duit- schcrs hebben hier slechts eene beperkte hoeveelheid belegeringsgeschut lot hunne beschikking; en het vervoer van zwaar geschut vordert veel tijd en omslag. Het beschieten van Saint-Denis zal mede eene zedelijke uitwerking hebben; immers de bevolking van het zuidelijke deel der hoofdstad is naar het noordelijke deel geweken in de hoop van aldaar veilig te zullen zijn en nu heeft de goede werking van hel tegen de forten gerigtc vuurde Duitsche generaals doen besluiten tot eene demonstratie tegen de werken van Saint-Denis, met de vaste hoop op eene gelijke uitwerking. FRAK Kit IJH. Op den 17d,D is hel bombardement van Parijs minder hevig geweest. Den 16d*'n waren de bommen gevallen tol aan de Quai de Be'lhune, op bet eiland St. Louis, hetgeen, de kromming van de Seine in aanmerking geno men, nog niet wil zeggen dat de projectielen verder treflèn dan vroeger. Daarentegen is hel vuur tusschen de Fransche forten en wallen en de Duit sche batterijen in hevigheid verdubbeld. Dc Fransche batterijen zijn weder met verscheidene ver dragende en uitmuntende stukken versterkt; onder anderen is een monsterkanon, /'la.belle Josephine genaamd, aan dc verde diging toegevoegd. De uitval door de bezetting van Parijs op den 19Jen gedaan strekte zich uit van den Mont-Valérien links, tot aan het ravijn van de laan van Saint-CIoud, regts. Drie legercorpsen, te zanten meer dan 100,000 man sterk en voorzien van veel artillerie, waren met den vijand slaags. De generaal Vinoy, aan den linkervleugel, hield Montretoul bezet en vocht te Garches; dc generaals de Bellemare en Üucrot hebben bet plateau van la Bergerie aangevallen en streden cenige uren lang op de hoogte van het kasteel van Butenval. Aanvankelijk was het voordeel aan de zijde der Franschen maar ten slotte moesten zij terugtrekken. Oude officieren hebben verklaard dat zij nimmer eene zoo levendige en aanhoudende fusillade hadden gehoord. Op één en hetzelfde oogenblik losten zich tienduizend schoten in één knal op, en zóó ging het den geheelen dag door. Omtrent de door generaal Faidherhe geleden nederlaag meldt men uit Kamerijk: De strijd heeft drie dagen geduurd. Den eersten dag hernamen de Franschen St. Quentinden tw eeden rukten zij met voordeel verder op. Den derden dag ontvingen de Pruisscn eene versterking van f!0,000 man van de belegeringsarmee voor Parijs. Dertig batterijen, die van 'sochtends vroeg haar vuur opendenrigtlen een verschrikkelijk bloedbad in het leger van Faidherbe aan. liet overschot van dit leger is den 20Mc° te Kamerijk gebleven. Een roerender schouwspel kan men zich niet voorstellen dan van die arme gekwetste, nitgeputte, van afmatting nedcrvallende soldaten, die meereudeels geen schoeisel hadden en wier klcederen zoo goed als aan flar den waren. De generaal Faidherbe is 's nachts ten twee tire met zijn staf te St. Quentin aangekomen, vanwaar hij naar Rijssel is vertrokken. De divisie Isnard is deels krijgsgevangen gemaakt, deels buiten gevecht gesteld. Van de divisie Paulze d'Yvoy zijn geen tijdingen ontvangen. Ilet is dus bijna eene volledige nederlaag. Men leest in de Correspond. Hm as van den 17dtn nog de volgende bijzonderhedenMen is nu naauw keuriger ingelicht over de buitengewone draagkracht der projectielen der Pruissen, waardoor zij er zelfs in geslaagd zijn granaten in het Pantheon te werpen. De vijand heeft dal proefstuk ten uitvoer gebragt door zijn schot vreesselijk te forceren. Drie granaten zijn op de kaden van Orleans en van Bóthune gevallendie op dezelfde lijn lig gen van den zuidelijken kant van het eiland S'. Louis. Wij zuilen niet zeggen op welk uur van den dag, om den vijand geen inlichtingen te doen toekomen en wenschen slechts te constateren dat de projectielen, tot op dien afstand van de batterijen gekomen, hunne voortstuwende kracht verlo ren hadden. Daar zouden zij geen sleenen muren meer hebben kunnen doorbo ren; zij hadden op het oogenblik van neerploffen nog slechts hunne ont ploffende waarde. Zoo vielen twee van de drie projectielen op de straal en het derde heeft den rand van een leijen dak geraakt. Zijn gewigl heeft het brooze timmerhout doen breken en door dat gat in een onbewoond vliering kamertje valleude, is de granaat daar tot ontploffing gekomen en heeft eenige schade berokkend aan eenige rotte meubels. Wanneer hij hel huis 50 cen timeters lager geraakt had, zou hij weêr op de straat zijn teruggekaatst, zonder in den muur door te dringen. Op hetzelfde oogenblik viel een vierde granaat in de Seine en sprong in bet water, welks-weêrstandsvermogen dus voldoende bleek te zijn om bet projectiel tot uitbarsting te doen gera ken. Men ziet derhalve dat de Pruissische granaten voorbij de ruc Monge en den boulevard S*. Germain een gedeelte van haar vernielingsvermogen verloren hebben. De kleine straat de la Parcbeminerie, digt bij dc kaden gelegen, is het tooneel geweest van een vreesselijk drama. Een granaat op hel huis n°. 7 gevallen, heeft bijna een geheele familie, die de vierde verdieping bewoonde, verpletterd. Midden tusschen vreesselijk verminkte overblijfselen van dc kin deren werd de vader, zwaar gekwetst, stervende gevonden; alleen de moe der was ligt gekwetst, maar door den vreeselijkcn schrik van het ver stand beroofd. Een der bewoners van Parijs schreef dezer dagen aan een vriend in Zwitserland. Het is een verschrikkelijk denkbeeld, dat, terwijl Trochu eenige dagen geleden nog het algemeen vertrouwen bezat, dit verdwenen is sinds de ontruiming van Mont-Avron. Gisteren noemde het volk in de straten hem imbecileen grooter verrader dan Bazaine." Zijn verraderlijk gedrag heeft lol doel den graaf van Parijs, in wien de koning van PruiSsen een groot belang stelt, op den troon te brengen. Hij verdedigt Parijs slecbts voor de leus, en met voorgewende uitvallen, terwijl bij met een leger, dat even sterk is als het leger buiten de muren, uit zou kunnen breken, indien hij slechts wilde. Een Ie Parijs verblijf houdend Engelschman, de heer Robert Wallace, heeft voor honderdduizend francs ingeschreven ten behoeve der slagtoffcrs van het bombardement. De Jockey-club heeft onmiddellijk daarna den heer Wallace tot haar lid benoemd. Als een bewijs van erkentelijkheid heeft hel bestuur van het museum den heer Wallace twee prachtige camelias uit den Jardin des Plantes aangebodendie als door eeu wonder gespaard zijn gebleven. De heer Pinard, gewezen minister van keizer Napoleon, is op last van het bewind uit Frankrijk verwijderd om reden dat hij eenige exem plaren van het te Brussel door Bonaparlislen opgerigt dagblad aan vrienden in Frankrjjk had bezorgd. Te Mulilhausen vond men op den 15"° cene proclamatie aangeplakt, waarbij het bewind der nationale verdediging alle jongelingen in den Elzas en Lotharingen, die den ouderdom van 20 jaren hebben bereikt, oproept, om zich in een door den vijand niet bezet departement voor de militaire dienst te doen inschrijven, en verachting te toonen voor de belagchelijke proclamatiën des vijands, waarin met verbeurdverklaring van goederen wor den bedreigd zij, die in het Fransche leger gaan dienen. Men heeft omtrent den steller en aanplakker dezer proclamatie niets kunnen ontdekken. De heer Carrière, theologant, onderwijzer aan het gymnasium te Straatsburg, is den lldeD Jan. plotseling uit zjjne woning aldaar door de Pruissen gehaald en in de gevangenis geworpen. Zes dagen bleef hij opge sloten. zonder dat iemand gemeenschap met hem mogt hebben. Toen is hij naar Nancy gevoerd, van Nancy naar Metz en van Metz naar Thionville. Daar eerst werd hem door een adjudant van den plaats-commandant kennis gegeven, dat hij uil den Elzas was gebannen en den voet niet mogt zetten op het Fransche grondgebied, omdat hij zich veroorloofd bad het Truissische bestuur te bespotten. Men heeft hem zonder geld en zonder goed tusschen vier uhlanen over de Luxemburgsche grens gezet. In het dep. der Ardennen zijn de Pruissen overgegaan lot den open baren verkoop der staats- en gemeente-bosschen. Bij gemis van bieders zijn aan een in de nabijheid van Arlon wonenden Pool een aantal hoo rnen, naar keuze, toegewezen, voor den prijs van 15 of 16 fr. per stam, terwijl de door hem uitgezochte boomen elk eene waarde van 200 a 1500 fr. hebben. De verbittering over dezen verkoop is groot. In den ochtend van 14 Jan. heeft een detachement van 60 francs-tireurs dc houthakkers bij het dorp la Chapelle overvallen en een opzigter van het werk. een jon gen Luikenaar, doodelijk gekwetst, terwijl dc Pruissische inspecteur slechts a's door een wonder ongedeerd is gebleven. PRFISSEY •BERLIJN, 23-Jaiuiarij. De Staats-Art z. zegt: liet lsl« leger, onder bevel van den generaal von Goeben, aan welken na dc benoeming van den generaal von Mauteufl'el tot opperbevelhebber van het zuider-Iegcr diens funclien in het noorden opgedragen waren, heeft ook verder met goeden uilslag de taak volbragt om het voortrukken van het Fransche noorder-legcr tot ontzet van Parijs te beletten. De generaal von Goeben had zijne troepen achter de Sommc gebragt, om daar den in getal veel sterkeren vijand af te wachten en hem door eene met bekwaamheid uitgevoerde flankbeweging van de zijnen rug beveiligende vestingen te verwijderen. Den 17dp" dezer trok eene Pruissische kolonne van Beauvois uit, de Fransche troepen te gemoet; den l8dp° werd dc vijand in zijne position bij Vermand aangetast en geslagen; den 19llfn had gedurende 7 uren een gevecht bij St. Quentin plaats, waarin den gene raal Faidherbe eene volledige nederlaag toegebragt, het Fransche noorder-

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2