LEIDSCHË (01 «AVI. 1871. MAANDAG 23 JANUARIJ. iV. 19. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courairi is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 3.50 met het Fcrslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar zoor 12.50 's jaars, buiten de expediliekustcn. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Centsi De prijs der Advertciitiéii is van 14 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. STA ÜS-RERIGTEN. BURGEMEESTER es WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de adressen van: a. Johannes van der Plas, koopman, wonende alhier, waarbij hij loestcmming vraagt om in den luin achter zjju huis aan de Haarlemmerstraat, wijk VI ir. 453. ecne rookerij voor paling in te rig- tcn; b. Jan Hendrik de Bruin, vleeschhonwcrsknecht en c. Philippus van der Drift, agent van policie, beiden binnen deze gemeente woonachtig, en be helzende verzoek tot het houden en mesten van één of meer varkens die sub b. op een open erf achter zjjn huis aan de Zijdgrachtwijk II n*. 311 en die sub c. achter zijne woning aan de Langegracht, geteekend wijk V n°. 488 Gelet op art. 4 van bet Koninklijk besluit van 31 January 1821 (Staatsblad n". 19), en op art. 224 der Algemeeue Policieverordening van 24 October 1867; Doen te wetendat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende pandenten opzigte der information de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Donderdag den 26",CB Januari) aanst. 's voormiddags te e(/urenzullende de belanghebbenden verpligt zijn hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengenterwijlbij ver zuim daarvanzij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 21 Januarij 1871. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN." LEIDEN, 21 Januarij. Bjj kon. besluit van 19 Jan. jl. zijn benoemd de voorzitters en bur gerlijke leden en hunne plaatsvervangers in de ouderscheiden militieraden voor de ligting der nationale militie van 1871. In liet 3de militie-district van Zuidhoiland zijn benoemd: lot voorzitter de beer mr H. C. J. Hoog en toL zijn plaatsvervanger de heer mr. C. W. llubfecht, leden der provinciale staten; tot lid de heer m'. 11. T. Bijleveld en tot zijn plaatsvervanger de heer J. Seliellema. leden van den gemeenteraad van Leiden. De commissaris des konings in de provincie Zuidhoiland heeft goed gevonden te bepalen: dat de loling der in het vorig jaar voor de nationale militie ingeschrevenenin de hoofdplaatsen der militiekantons o. a. moet plaats hebben als volgt: 's Gravenhage 7, 8, 9 en 10 Februarij, 's morgens ten 10 ure: Delft, 13 Februarij, 's morgens 9'A ure; Rotterdam, 8 Febr. 's morgens 9 ure, 9. 10, 11, 13 en 14 Febr. 's morgens 9% ure; Schiedam, 17 Febr. 's morgens 9% ure, Leiden, 14, 15 en 16 Febr, 's morgens 9 ure; en Dordrecht den 13den Februarij 'smorgens 9% ure. Hel getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 215 tot 249 volwassen personen en 101 tot 117 kinderen. - Bij de gisteren in hel hoofdkicsdislrict Alphen gehouden herstemming, ter verkiezing van een lid voor de provinciale stalenzijn uitgebragt 607 stemmen. De heer G. A. lloogevecnIe Alphen, verkreeg 328 stemmen en de lieer J. Piekte Oudshoorn279 stemmenzoodat de eerstgenoemde is gekozen. Bij de Ned. herv. gemeente te Enschedé is tot predikant beroepen ds. van Hoogenhuvze, pred. te Ileino; bij die te Ooslerhaulc d\ Bouma, pred. te Schipluiden; bij die te Ransdorp d\ van der Kemp, pred. te Noord wij ker- liout; bjj die te Poederoijen ds. Petri, pred. te Wemeidinge; bij die te Jlars- sum d". Mcyboom, pred. te Scherpenzeelbij die te Winsum en Baard d\ Uden Masman, pred. te Nieuw Brongerga. Door mej. D. Ollenin leven eebtgenoote van den heer II. II. Zeylstra is aan de diaconie der herv. gemeente te Soest vermaakt Z4000 en aan de kerk aldaar ƒ2000. uil te keeren na den dood van den heer Zeylstra voor noemd, wien het vruchtgebruik is besproken. Te Brielle heeft de commissie ter voorbereiding van de feestviering van 1 April 1872 eenc vergadering gehouden, waarin de leden o. a. van gedach ten wisselden over de vraag: welke wijze van feestviering de sympathie der natie zou kunnen erlangen? Met ecne meerderheid van drie stemmen werd ten laatste besloten, het advies in te winnen van een drietal historici van ons land. Uit Nieuwe-Niedorp meldt men aan de N'. H. C.Wederom werd een alhier woonachtig gezin door een noodlottig ongeval in diepen rouw ge dompeld. Een ongehuwd jongman van 25 jaren, schippersknecht van be roep, wenschte uit Amsterdam, waar hij zich eenige dagen had opgehou den naar de ouderlijke woning terug te keeren. De reis werd nog op de schaatsen ondernomen, in strijd met den herhaaldelijk uitgèdrukten wenscli zijns vaders, die hem Maandag 11. in de hoofdstad een bezoek gebragl en dringend verzocht had, de terugreis met den spoorwagen te doen. In weer wil daarvan begaf hij zich op schaatsen herwaarts. Toen hij ter hoogte van Knol lendam in de zoogenaamde Markervaart was gekomenbrak plotseling het ijs onder zijne voeten weg. Hulp kwam te Iaat. Door het werken der wa termolens was er vrij wat stroom in die vaart, waardoor hij weldra onder het ijs geraakte. Toen men den ongelukkige ongeveer een half uur daarna vond, was hij reeds een lijk. liet lijk van den jongeling, die sedert Zondag nacht over bet ijs op weg van Kampen naar Zwartsluis was verdwenenen waarvan wij in ons laatste nommer melding maakten, is te Zwartsluis opgcvischt. Naar hel schijnt is hij door de duisternis misleid in de geul geraakt van het veer te Genemuidcn. Nabij Ilorst in Limburg is Woensdag II. een luchtballon uit Parijs nedergedaald. Deze ballon bevatte de lib. Ulcray, adjoint au maire van i liet derde arrondissement van ParijsEdonard Pavailhas parlikulier, en Edmond Tnrbiaux. ingenieur-mecanicien, benevens 150 kilogrammen brieven en paketlen. Volgens hunne mededcelingcn had het bombardementtot op hel oogenblik dat zij Parijs verlieten, aan 189 menschen het leven gekost, terwijl de schade, aan de forten aangebragt, zonder beleekenis was, en de geest der bevolking, in plaats van ontmoedigd, integendeel door het bom bardement opgewekt werd. Een der luchtreizigers is met de dépêches over Luik naar Bordeaux vertrokken. 's GRAVENHAGE. 21 Januarij. Z. M. heelt vergunning verleend aan den lieer J. J. Posno, consul- generaal van Turkije te Amsterdam tot liet dragen der versierselen van commandeur der orde van Medjidié, en aan A. Hecrines. te lleere. tot het dragen van bet kruis fidei el virlati, hem door den Paus geschonken. Tot schoolopziener in liet 4Jf schooldistrict van Friesland is benoemd de beer jhr. mr. J. F. van lliimabla van Eysinga, te Leeuwarden. Tol stenograaf bij de beide kamers der staten-generaal is benoemd dc heer D. W, P. Keuskamp, thans kweekeling-stenograaf. De minister van staat, de lieer Rochusscn, is ernstig ongesteldhij beeft den nacht onrustig doorgebragt. BljlTGNLANDSCHG BEUIGTEN. BELGIE. Het Journ. de Brux. zegt: Eenige dagbladen hebben berigt dat de regering eerstdaags in de omstreek der hoofdstad 50000 man troepen inj een legerkamp zou vereenigen. Dat is onjuist. De waarheid is dat er eenige troepen in de omstreek van Brussel vercenigd zijn ten einde des noods te kunnen worden gezonden naar eenig punt onzer grenzen, welks nabijheid het tooiieel voor krijgsbedrijven tusschen Fransche ,cn Duitsclie troepen zou kunnen worden. Te Cornesse, nabij Pepinstcr, is de groote wolspinnerij van de firma Bonvoisin geheel afgebrand. Het vuur schijnt in de droogkamer te zijn "uit gebroken en heeft zich weldra aan de groote weverij en bijbehoorciide ge bouwen aan het magazijn en de bureaux medegedeeld. Hel heeft echter de toegesnelde brandweer nog mogen gelukken de vcrwcrij, de lompen- kamer en vele andere aanhoorige gebouwen te redden. Dc schade, die ver scheiden honderd duizenden francs bedraagt, wordt door verschillende assu rantie-maatschappijen gedragen. Ongeveer vier honderd werklieden zijn door deze ramp van bun beslaan beroofd. ENGELAND. LONDEN20 Januarij. Er 'neclt zich alhier een comité gevormd, dat zich ten doel stelt hel inzamelen van gelden lot leniging van den nood der plattelandsbevolking rondom Parijs. Reeds zijn aanzienlijke bijdragen ontvangeno. a. eene van 1000. In deze hoofdstad lieerschen de kinderpokken in vrij hevige mate. Dc Times blijft met nadruk het denkbeeld ecner gewapende tusschcn- komst in den oorlog tusschen Frankrijk en Duitsehland bestrijden. Men dient zich af te vragen, zegt dit blad, of het door andere onzjjdige mogend heden rustig zou worden aangezien dat Engeland zich tot scheidsregter opwierp en gewapender band klem aan zijne uitspraak ging bijzetten. Indien dat niet te verwachten is, indien het, zedeljjker wijze gesproken, zeker is dat de eerste openlijke stap van die slrekking Oostenrijk en Rus land beide, of althans de laatstgenoemde mogendheid, dadelijk zou doen besluiten om te velde te trekken, dan is, alle andere overwegingen nog daargelaten dc eenige min of meer houdbare grond voor dat'denkbeeld weggevallen. De Parijsche correspondent van de Daily Telegraph schrijft: Het be- i schieten van Parijs heeft de bevolking dezer hoofdstad zoozeer verbitterd, dat er een tegenstand zal plaats hebbendie zonder voorbeeld is in dc krijgs geschiedenis. «Parijs zal nu vechten," is de algemeeue kreet: "\vjj moéten revanche hebben, al zullen wij jarenlang wachten. Worden wij overwon nen, dan zullen onze gevangen soldaten toeli na den vrede uit Duitsehland terugkeeren. Welnu, met behulp van ben en van onze nieuwe legers zullen wij een onwcdersiaanbare magt bezitten. Wij zullen alles in het w erk stel len om eenc daaraan geévenredigde artillerie le krijgen. Wij zullen de dis cipline bij ons leger verbeterenen als wij dan in alle opzigtcn gereed zijn zullen wij in massa naar Pruissen oprukken. Wij zullen onze vjjanden 'be handelen ,°zooals zij ons behandeld hebben. De correspondent van het Daily News meldt in een berigt uil Le Bourget van dei 15!'": In den afgeloopen nacht werd door eene aanzien lijke afdeeling Krans jl.e troepen cencn uitval uit Dtwricy tegen Le Bourget

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1