PER TELEGRAAF. F RAX KR IJK. 4 di Naar men beweert heeft de heer Favre een vrijgeleide-brief in het iui Pruissische hoofdkwartier doen aanvragen, niet de bedoeling om zich naar m Londen te begeven on De Corr. Havas meldt dat door de bank van Frankrijk weder een voorschot aan het bewind is gedaan, en wel van 400 millioen fr. Genoemd ni blad zegt ook dat men het zoover heeft gebragl dat voorlaan per postduif be- ids riglen in verbazend groot getal kunnen ontvangen worden; er is dan ook en plan om eene duif in het wapenschild van Parijs op te nemen, rc [n hel officiële regeringsblad wordt berigt dat het te Bordeaux geves ki tigde bewind eenen grooten voorraad leeftogt ter voorziening in de behoefte di van Parijs gereed hieldzoo waren er aan spoorwegstations buiten 's vijands ge bereik ruim 15000 ossen. 40^00 schapen en 300,000 centenaren eetwaren I gereed om op hel eerste sein naar Parijs te worden gezonden. e In l'Univcrs wordt door een geneeskundige, dr. Ozanam, aan het be- ei wind aanbevolen de oude steengroeven onder den bodem der hoofdstad als en wijkplaats voor de bevolking open te stellen, alsmede de hoofdtakken van le het riolen-nethetwelk zich onder de geheele hoofdstad uitstrekt, en De Ind. Beige deelt een brief mede uil Parijs, van 13 Jan.: Daarin di komt o. a. voor: Gij kunt u geen denkbeeld vormen van de vindingrijkheid tvi onzer industriëlen. Wij smeren ons brood met een surrogaat van boter, c vervaardigd van pomade en andere vetachtige stoffen uit onze voornaamste M parfumerie-winkels. Van talk, die steeds in buitengewoon grooten voorraad se te Parijs was, wordt een reuzel gemaakt, die volstrekt niet naar zijn te oorsprong riekt. Het gemarineerde hondenvleesch heeft zeer veel weg van og reevleesch. De muizen zijn zoo toebereid, dat men wanen zou leeuwerik- iel ken te eten. De beenderen der dieren, eindelijk, worden door middel van a( een chemische behandeling week gemaakt eu geven een zeer gezochte en in zeer gewaardeerde gelatine, die bekend is onder den naam van osseïne. De heer Laufrey te Chambéry, die zich vroeger door geschiedkundige n geschriften als een man van talent en als een warm voorstander van den ]e republikeinschen regeringsvorm had doen kennen, is door Gambetta uilge- noodigd om zich als prefect met hei bestuur van het departement du Nord 0 te belasten; maar hij heeft geweigerd, en wel, gelijk zijne vrienden open- t lijk verkondigen, »in de overtuiging dat onze beste kans op redding gelegen w is in een beroep op de natie." Daarop is Lanfrey den 11den als gewoon ju soldaat in een korps vrijwilligers uit Chambéry naar het oorlogstooncel s vertrokken. ai - Men verneemt dat de Pruissen te Preventniet verre van Arras, een In der burgers, Romain genaamd, hebben doen fusilleren, omdat hij een offi- ei cier der kurassiers voor zijn huis, dat men bezetten wilde, had gedood, ai Voordat de straf werd uitgevoerd, zou men hem de vreeselijkste martelin- o: gen hebben doen ondergaan. De Parijsche sterrekundige Jansen, die, gelijk men zich herinnert, t( door het Fransche instituut naar Siam is gezonden om de jongste totale 0 zonsverduistering van 22 December jl.is met een luchtballon uit Parijs ver- Ie trokken, ten einde dit natuurverschijnsel in Algerië te gaan waarnemen, e Zijn luchtballon kwam in den omtrek van St. Nazaire neder, maar op het 1 oogenblik dat hij zou uitstijgen, kreeg de ballon ten gevolge van een wind- j vlaag zulk een hevigen schok, dal al de kostbare instrumenten, welke door t den astronoom uit Parijs medegenomen waren, vernield zijn. PRDIÜIKN. BERLIJN, 19 Januari] De Staats-<4nz deelt uit het hoofdkwartier te Versailles het volgende mede: Onderscheiden beriglen, die hier uit Parijsche dagbladen bekend zijn geworden, laten geenen twijfel over omtrent de verre dragt van het Pruis sische geschut. Ofschoon tot dus ver slechts in enkele gevallen van eene buitengewone elevatie en van sterkere ladingen dan gewoonlijk gebruik is gemaakt, bewijzen toch zoowel de dezerzijdsche waarnemingen als de op- gaven der Parijsche bladen, dat onze projectilen reeds in hel binnenste der stad schade aangerigt hebben. Met name worden als gelroffen opgegeven de kerk van St. Sulpice, die omstreeks KiOO pas voorbij het Palais du Luxembourg ligt, en de huizen van eenige nog meer binnenwaarts gelegen straten. Dientengevolge mag het als vrij zeker beschouwd worden, dat men van eenen storm op de drie zuider-forten zal afzien. De afstanden toch zijn zoodanig, dat hel bezetten der buitenwerken niet volstrekt noodig is om Parijs te bombarderen. Want zoodra de vernieling der forten zoover gevorderd is dat het den vijand onmogelijk wordt zich daarvan tot plaat sing van geschut o( tot bescherming zijner infanterie le bedienen, zal de Duitsche artillerie tot onmiddellijk bij de forten kunnen voortrukken, en in deze stelling zal zij zelfs de binnenste gedeelten der stad, de omstreken van Notre Dame. van het stadhuis en van hel Palais de Justice kunnen be reiken. Reeds hieruit blijkt dat de drie zuider-forten voorloopig het voor name mikpunt van onze artillerie moeten blijven. Ieder onbevooroordeelde zal echter inzien, dat hel hier eene taak geldt, die niet terstond in wei nige dagen volbragt kan worden. Want er moeten niet alleen sterke en gedeeltelijk onderaardsche metselwerken, maar ook uitgestrekte aardwer ken, die aan het geschut meer tegenstand bieden dan de eerstgenoemde, worden vernield. Uit Versailles zijn de volgende officiële berigten ontvangen: Bour- baki is na een driedaagschen veldslag voor Werders heldhafligen tegen stand teruggeweken. Werder en zijne dappere troepen hebben aanspraak op de grootste erkentelijkheid. Den I6jin deed Bourbaki eenen nieuwen aanval op den generaal Werder, die zich in zijne veivchansle en van zwaar geschut voorziene positien zegevierend handhaafde en alle aanvallen terug sloeg. Ons verlies in de driedaagsche gevechten wordt op omstreeks 1200 man geschat, liet leger van Bourbaki is na de mislukte poging om Belfort te ontzelten in vollen teruglogt. Voor Parijs wordt het beschieten der for ten met goed gevolg voortgezet. Als een gevolg van de vele pogingen, van verschillende zijden bij den bondskanselier aangewend, is bevel gezonden aan den prefect van Lotha ringen om de door hem uitgevaardigde verordening betreffende de Polen, in zijn prefectuur gevestigd, le schorsen. Voor korten tijd had bedoelde pre fect bevolen dat alle Polen, en dat wil zeggen alle joden van Poolsehe afkomst, Metz en geheel Lotharingen binnen 8 dagen moesten verlaten. Een inwoner van het eenige uren van Belfort gelegen Miihlhauscn schrijft aan de Straalsb. Cour. het volgende: «Een aantal gevangenen uit Belfortdie bij een der uitvallen in handen der Duitschers gevallen zijn kwamen hier door. Naar hun zeggen is cr in Belfort geen enkel buis meer onbeschadigd geblevenal de inwoners hadden een schuilplaats in kelders en kazematten gezocht. Er was geen mogelijkheid meer om de dooden le begravende lijken werden in een hoek der kelders bewaard. In hoever deze berigten waar zijn, is moeijelijk le zeggen, maar iedereen dacht dat Belfort reeds lang gecapituleerd zou hebben. Zoowel de armzalige kleeding als de vermagerde gelaatstrekken der gevangenen loonen duidelijk aan dat de berigten van Fransche zijde, als zoude men in de vesting nergens behoefte aan hebben, zeer ver bezijden de waarheid zijn." ©OSTEXRIJ K. De Oostenrijksche regering heeft besloten uitvoering te geven aan het vroeger opgevatte plan tol het houden eener internationale tentoonstelling van voortbrengselen van kunst en nijverheid te Weenen in het jaar 1873, en heeft daarvoor eene staats-commissie onder voorzitting van den baron von Schwarz benoemd. LONDEN, 20 January. Dat de heer Childers ontslag zou hebben geno men, wordt weer tegengesproken. De lieer,Otway heeft te Chatham eene rede gehouden, waarin hij het den vertegenwoordigers ter conferentie op het hart drukt hunne pogingen aan te wenden om de verwoesting van Frankrijk en Duitschland te doen ophoudenzoo zij niets voor den vrede doen, zal de diplomatie in verdiende minachting geraken. Volgens den Telegraph hebben de gevolmagtigden ter conferentie eene verklaring getce- kend, dat gcene mogendheid, die een collectief traktaat teekent, ontheven kan worden van de opgenomene verpligtingendoor de toestemming van de mede-onderteekenaars. BORDEAUX, 18 January. Van generaal Bourbaki is eene dépêche ontvan gen. meldende dat hij een algemeenen aanval heeft gedaan van Monlbéliard tot Montvandois en getracht heeft bij Lietlercourt. Busserel en Héricourt over de Lisane te trekken en Saint-Valhert te bemagtigen. Ik heb," meldt de generaal, //getracht door den linkervleugel eene draaijende beweging te doen makenbestemd om de operatie gemakkelijk te doen volbrengen. De troepen, met deze beweging belast, werden eerst bedreigd en vervolgens in de flank aangevallen en konden slechts zich in hunne posiliên handhaven. De vijand was zeer talrijk en had een geduchte artillerie, en van alle kanten had hij versterking ontvangen, door welk een en ander hij in staat werd gesteld weerstand te bieden aan al onze pogingen, ofschoon hij daar bij ernstige verliezen leed. Onze aanval, den I5'1'" gedaan, werd den J6'1- en 17J'° hernieuwd; en werd de gewcnschle uilwerking er van niet verkre gen, in weerwil van de door ons ontwikkelde kracht, toch heeft hij tot resultaat gehad den vijand eerbied voor ons in te boezemen daar hij zich tot een defensieve houding bepaalde. Het slechte weder en de zeer moeije- lijke marsch hebben mij doen besluiten morgen terug te keeren in de posiliên, welke wij bezet hadden vóór den veldslag." BORDEAUX. 19 Januarij. De brigade van het noorder-leger heeft den 17"™ eenige Pruissische balaillons uit het boseh van Bruve, nabij Templeux, verdreven. Een Pruissisch corps verliet den 17df" Vermand bij de nadering der Franschen. Een Fransche divisie, den l8,lrD door de Pruissen aange vallen, handhaafde den ganschen dag hare positie voor Vermand. Nabij Gien en Tours zijn schermutselingen voorgevallen. De vijand is ook verschenen te Monl-Louis. Nabij la Hatlc hadden de francs-lireurs een kleine ontmoe ting; zij handhaafden zich langen tijd tegen eene veel sterkere vijandelijke inagt. LAVAL 17 Januarij. Gambetta is hier aangekomen. BESANQON, 17 Januarij. Gisteren heeft eene compagnie francs-tireurs, onder bevel van Bourras, twee voorposten weggenomen en de Pruissen tot Monlbandon teruggeslagen. Heden werd op verschillende punten gestreden; de Pruissen hebben Croix ontruimd. KARLSRUHE. 19 Januarij. Generaal Gliimer heeft aan den minister van oorlog het volgende lelegram gezonden; Frahier, 19 Januarij, 's middags 12 uur. Heden werd door onze voorhoede de vijand over de gansche linie vervolgd. De Badensche tweede infanterie brigade, benevens twee batterijen en twee escadrons, onder generaal-majoor von Dcgenfels, marcheren naar Beverne. STUTTGART, 18 Januarij. De koning heeft den koning van Pruissen, den kroonprins van Pruissenden prinsen Frederik Karei en Karei van Pruis sen, den groothertog van Mecklenburg, prins August van Wurtemberg en graaf von Molike de groote VVnrtcmbergschc militaire orde van Verdiensten geschonken. Parijs in 1590. //In 'tjaer 1590 wierd Parijs door den Franschen koning Hendrik IV bele- //gerd. Die van binnen vervielen, gedurende het beleg, in zulken hongers- «nood, dat het naulijks te beschrijven is; duizenderhande middelen wierden //er in 'twerk gesteld om 'l beleg te verduren, den koning buiten te hou- //den en 't leven te redden. De honger begon onderlusschen daselijks toe te //nemen; men tastte de ezels, paarden en muilen vast aan. waarvan er wel /'3000 geslacht en gegeten wierden; hun vleesch werd voor 20 of 25 sols //het pond verkocht. Dit geconsumeerd zijnde, lastie men honden, kallen, //rallen en muizen aan, tot kolders, huidenzeem en leer incluys, zelfs //haalde men de doodsbeenderen uil de scherminkel-huiskcns. Dezelve wcr- //den gestamptmet meel gemengd en gegetenen dat werd veel gedaan. «Zeaer boekje, 't Antwerpen gedrukt maakt gewag, dat er 18 doode kin- //deren gegeten, en bij de 12000 menschen van honger gestorven zijn. Uit- //siekentl vele kinderen gaven, bij gebreke van melk den geest." O in de Chronyck.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 3