LMD8CIIE COURANT. 1871, VRIJDAG 20 J AM ARM. N". 17. STA DS-BER1GTEN. NATIONAL°E MILITIE. BINNKNLAlNDSCIIE ÜKRIGTËLN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. j3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Advertcntiën is van 14 regels f - iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat ingevolge art. 2 der Verordening, regelende de invordering der plaatselijke belasting op de honden, ieder eigenaar of bezitter van een of meer bonden, die aan de belasting onderhevig zijn, verpligl is daarvan jaarlijks vóór den 31""> Jan na rij bij den Gemeente-Ontvanger aangifte te doen door inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den aangever onderteekend billet; dat bedoelde invullingsbillelten voor het dienstjaar 1871 van heden af kosteloos ten kantore van den Ontvanger verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, "v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 17 December 1870. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te welen, dat ingevolge art. 18 der Wet van den 19dcn Augustus 1861 Staatsblad n°. 72) allen, die volgens art» 15 dier Wet voor de nationale militie beliooren te wórden ingeschreven (*ij die op den l8le0 Januari) hun 19^ jaar waren ingetreden en ahoo de geborenen in 3 «53), verpligl zijn ziel» daartoe bij Burgemeester en Wel houders aan le geven tii*spl»«ai «ten 1 sten «»i» «Ie» 3-flsten Jtisiuara j dat bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van den rnilitiepligtige, zijn vader, of. is deze overleden, zijne moeder, of, zijn heiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte vcrpligt is; en dat overtreding van tiet aangehaalde art. 18, krachtens art. 183 der meer gemelde wet, wordt gestraft met boete van tot I JSW. Voor hen, die verzuimden zich op de door hel Gemeentebestuur bepaalde dagen ter inschrijving aan te melden, wordt mitsdien daartoe alsnog gelegenheid gegeven ter gemeente-secretarie, van 's voormiddags 10 tol \s namiddags 3 uren op iederen werk dag tot en met den 31sten Januarij aanstaande, op welken dag het register van inschrijving, des namiddags te 4 uren, voorloopig wordt gesloten. En wordt deze door plaatsing in de Leidsclie Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 14 Januarij 1871. v. d. BRANDELER, Burgemeester. T. PUTTKAMMER, Secretaris. LEIDEN, 10 Januarij. Bij de opening van de beden gehouden zitting van den gemeenteraad, de cersle in dil jaar, bragt de voorzitter zijnen Ixeilwensch aan de leden, zoo wel voor hun maatschappelijk als voor huri bijzonder leven Hij drukte tevens den wensch uit dat de gemeenschappelijke beraadslagingen steeds zouden mogen strekken tot bevordering van den bloei der gemeente en bet belang der ingezetenenen dat voorts dc donkere wolkendie zich in bet vorige jaar vertoond hadden, spoedig opgehelderd en door vrede vervangen moglen worden. Ingekomen waren: adressen van D A. Schrellen en A. Carlier, houdende verzoek tot vrijstelling van boeten voor liet le laai opleveren van gemeente werken; verzoeken van Werner en wed. Swinkels, tot het bekomen van gemeentegrond aan den vestwal bij de voormalige Koepoort; en een verzoek van 11. Brongersma, tot liet in gebruik bekomen van het lokaal der hoogcre burgerschool en de aldaar aanwezige instrumenten, voor het geven van lessen aan dames. Voorts is ingekomen eene voordragt van burg. en vselh. tot geheele verbouwing van de slads-gehoorzaal. Mededecling werd ook gedaan eener missive van de hh. Knijff en Kapleynhoudende opgave van den stand der zaak wat betreft den spoorweg Leiden-Utrecht. Reeds waren zij in onderhandeling met bankiers, waarvan zij een gelukkigen uitslag ver- wachtten. Eerstdaags zouden de ingezclcnen in staat worden gestéld klinkende bewijzen hunner sympathie voor deze zaak te geven, aangezien bet waarschijnlijk wasdat bij hel verstrekken der gelden lot voorwaarde zou worden gesteld dat voor een deel der benoodigde som pinnen 's lands inge schreven werd. Overgegaan zijnde tol dc aan dc orde van den dag gestelde onderwerpen wérden benoemd: lol commissaris voor dc stads-bank van leening de heer mr. J. van Outercn, die als zoodanig moest aflreden; lot leden van de com missie voor de oudheidkunde de lib. P. L. C. Driessen en J. L. Cornet, die mede als zoodanig moesten aftreden; tot hulponderwijzer 2° kl. aan de open bare school n". 1 voor onvermogenden D. H. Poelman; en lot hulponderwij zer 4e kl. aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs 2' kl. voor jongens M dc Haas. Aan W. F Oostvecn, 1' hulponderwijzer 4= kl. aan de openbare lagere school n\ 2 voor onvermogendenen W. F. van Wecren2' hulponderwijzer 4 kl. aan de openbare lagere school ïr. 2 voor minvermogenden, werd op hun verzoek eervol ontslag verleend. Een suppleloire slaat van begrooting, dienst 1870, en eene financiële voordragt betrekkelijk het standbeeld van Boerhave werden goedgekeurd. Volgens dc laatste voordragt zal de gemcenle dc kosten dragen van bet voetstuk van bedoeld standbeelddat gesteld zal worden voor het nieuwe noso- comium academician ei> dat aan de gemeente zal worden aangeboden; die kosten zijn op /900 geschat. Ingevolge zijn verzoek werd voorts J. Bolt voor 2 jaren gecontinueerd in de ondcrhandsche aanneming van het onder* houd der plantsoenen. Vervolgens kwam in behandeling een nader voorstel tot wijziging van arlt. 114 en 115 der algeinecne policic-verordening. Daarbij werd voorge steld bij art. 1J4 eene 2,le alinea te voegen, luidende als volgt: //Het drijven van vee door de gemeente is toegestaan, ouder de bepaling echter dat zich bij een of twee runderen 1 geleider, bij drie tol twaalf runderen 2 gelei ders, bij dertien tot twintig runderen 3, cn bij een en twintig runderen en daarboven 4 geleiders moeten bevinden." Tevens werd voorgesteld bij art. 115 de bepaling te laten vervallen dat bij meer dan een stuk rund- of hoornvee een geleider liet voorste beest behoorlijk moet vasthouden en ge leiden. Na cenige beraadslaging werd beslotenop voorstel van den heer Wtlewaall, uit bovenvermelde nieuwe 2,lr alinea van art. 114 le laten ver vallen de woorden //bij een en twintig rundereu", als onnoodig, en, op voorstel van den heer Goudsmit, nader gewijzigd door den lieer Cock, in den aanhef te lezen ./dat minstens bij" enz. Alzoo gewijzigd werd de alio, goedgekeurd. Een voorstel van den heer Wtlewaall, om bet bij art. 115 bepaalde te behouden, werd met 17 tegen 3 stemmen verworpen. Eene missive van regenten van het II. G. of arme wees- en kinderhuis, houdende bedenkingen omtrent hel opmaken eener voordragt ter vervulling der bestaande vacature, gaf aanleiding tol gedaeblcnwisseling. Vroeger was, overeenkomstig de bestaande instructie, aangenomen dat het bestuur van die instelling, waardoor de voordragt moest opgemaakt worden, bestond uil regenten en regentessen, ofschoon het steeds gebruik was geweest dat èn regenten èn regentessen afzonderlijke voordragten indienden. Re genten meenden dat dil laatste moest gevolgd worden, aangezien het uit dc Handelingen van den gemeenteraad van het jaar 13"4 bleek dal bij dc beraadslagingen over de instructie wel degelijk een amendement in dien zin was gedaan en aangenomen; van dat amendement was wel geen spoor in de instructie te vinden, maar men had toch steeds in den geest daarvan gehandeld. Burgemeester en wethouders meenden echter dat uit je gearres teerde notulen, het ecnige authentieke stuk, niets van dat amendement bleek, en die notulen waren ook goedgekeurd door twee der lib. regenten, toenmaals leden van den raad. Op grond daarvan meenden zij zich te moeten houden aan de instructie. De heer Bjjlevcld vree"of er bij bur gemeester en wethouders eenig plan bestond eene herziening der veror dening of instructie uit te lokken; zoo niet, dan zon hij daartoe liet voorstel doen, en op dien grond zou bij ook voorstellen de zaak jaag aan te houden, Het was toch gebleken dat. hel dc meening van den raad was geweest dat regenten en regentessen ieder afzonderlijk voordragtcn zouden doenen dat er in deze eene vergissing had plaats gehad. De voor zitter verklaarde dat daaatoe geen plan bestond. De zienswijze van den heer Bijleveld vond bij vele leden ondersteuningmaar werd door anderen vooral door den beer Goudsmit, op verschillende gronden bestreden. In stemming gebragt werd het voorstel van den beer Bijleveld met 13 tegen 7 stemmen aangenomen en dus dit punt aangehouden. In behandeling kwamen voorts voorstellen van burg. en we,tb. betref fende den toren der Mare-kerk. Naar aanleiding der over deze zaak inge wonnen adviezen en liet door de raads-commissie ad boe iiitgcbragtc rap port werd voorgesteld, aangezien de burgerlijke gemeente geen behoefte aan bedoelden toren heeft, dien toren aan de gemeente-commissie aan te bieden met al den aankleve van dien (blijkens de voordragt was in vroeger tijd voor de klokken betaald eene som van ƒ9950), mits de gemeente werd ontheven van de kosten van onderbond en gevrijwaard voor alle mogelijke schade, die de tegenwoordige stand van den toren zou kunnen veroor zaken. Met algemeene stemmen werden deze voorstellen aangenomen. Eindelijk werden nog goedgekeurd eene voordragt tot liet verleenen van afschrijving op de plaatselijke directe belasting. 1870, en gunstig beschikt op een verzoek van J. de Koning, tot bet bekomen van gemeentegrond. Op eene vraag van den heer Goudsmit deelde de voorzitter mede dat de vereischte niaalrege'cn waren genomen, zoowel te:: opzigie der scholen als

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1