verklaart tevens, dat de Pruissische regering nimmer plannen heeft gekoes terd tegen de onalhankelijkheid van het groothertogdom. Men verzekert, dat onze regering hare toeslemming heeft gegeven tot de door graat Bis marck gewenschte aanstelling van een Duitschcn commissaris hier ter stede. Een gedeelte van het corps Luxemburgsche jagers bezet de dorpen Difï'erdange, Niederkorn, Rodange en Potange, alle nabij Longwy gelegen. De Iigting van 1868 is opgeroepen. Vier Pruissische pioniers hebben de spoorwegbrug voor Longwy doen springen. Zij hebben alle vier door de ontploffing het leven verloren. VERSAILLES, 17 Januarij. (Officieel). Ook op den 16*,cn heeft generaal Werder zich in zijne posiliön bezuiden Belfort tegen de hernieuwde aanval len van den vijand gehandhaafd. Generaal Schmidt drong, bij zijne vervol ging van den vijand, die zich op Laval terugtrekt, tot voorbij Vaiges door; hij maakte bij die gelegenheid meer dan 2000 gevangenen en bezette Alen- con. na een onbeduidend gevecht in den nacht van den i6d<,D op den 17den. BERN, 17 Januarij. Van den kommandant der Zwitsersche troepen te Pruntrut is officieel berigt ontvangen, dal heden wederom over de gansche linie lusschen von Werder en Bonrbaki gevochten is. BORDEAUX, 10 Januarij. Gisteren is het leger van Bonrbaki den gan- schen dag in het gevecht geweest. Het heeft Monlbeliard en een zestal omliggende dorpen bezet. Een gedeelte van hel leger van Chanzy is mede slaags geweest Het 2l5,r corps werd op hevige wijze aangevallen; het hield zich dapper en maakte zelfs eenige vijandelijke manschappen krijgsgevange nen. Het J0de corps had een wanhopig gevecht te doorslaan, waarbij den admiraal Jaurcgéberry een paard onder het lijf werd doodgeschotenen de chef van zijn staf den dood vond. De overige corpsen boden minder weder stand. In spijt van het slechte weder en de verwarring, die deze gevechten deden ontstaan, hield de lerugtogt aan zonder verlies van materieel. CHERBOURG, 17 Januarij. 50,000 man zijn van hier vertrokken om het leger van Chanzy te versterkendoch hebben den spoorwegdie afgesneden was, niet kunnen bereiken. Vele troepen en matrozen zijn hier gekan- tonneerd. HAVRE, 17 Januarij. De Pruissen hebben den maire en eenige notabelen van Bolbec als gijzelaars medegevoerd, ten einde de door hen verlangde oorlogschatting van 100,000 francs worde uitbetaald. BERLIJN, 18 Januarij, (Officiëel). Brevilliers. 17 Jan. In den nacht tus- schen den 16C" en 17'° bezette generaal Zeiler Frahier, overviel Chenbier, nam de bagage en maakte 7 officieren en ongeveer 400 man gevangen In den morgen van den 18,n viel de vijand herhaaldelijk, doch te vergeefs, Chagay en des middags Belhoncourt heftig aan. Bij Monlbeliard en ten westen van Lizc viel eenc levendige kanonnade voor. Ten 4 ure namid dags deed de vijand een aanval op Keiler, met aanzienlijk grooterc strijd- magt. Keiler behield echter zijne vaste positie bij Frahier. Ons verlies in de jongste drie dagen is ongeveer 1200 man dooden en gekwetsten. BERLIJN. 18 Januarij. Bij het huis van afgevaardigden zoowel als bij het heerenhuis is ingekomen eene aan de Duitsehe natie gerigle proclamatie, waarbij de koning van Pruissen de waardigheid van keizer van Duitschtanét aanvaardt. Die proclamatie eindigt in de volgende bewoordingen: //Wij nemen baar aan, in de hoop dat het aan het Duitsehe volk vergund zij het loon van den zwaren met opofferingen gevoerden strijd Ie genieten in voortdurenden vrede en binnen de grenzen welke het vaderland sedert eeuwen miste en die het tegen hernieuwde aanvallen van Frankrijk zeker heid zullen geven Ous en onzen opvolgers verleene God ten allen tijde beschermers van het Duitsehe rijk te mogen zijn, niet wat krijgszuchtige veroveringen betreft, maar ten opzigtc van de werken des vredes op het ge bied van nationale welvaart, vrijheid en beschaving. LElDSCltE SCISOITWKLRG. „Vreugd Staart angst," tooneelspel in 1 bedrijf en „Kanonnen- vleeseh," blijspel in 3 bedrijven. De voorstelling der Amstcrdamsehe tooneellislen op gisterenavond was niet druk bezocht, en daar dit gezelschap steeds met groote onkosten te strijden heeft zal de behaalde winst wel niet groot geweest zijn. Het eerste stuk //Vreugd baart angst" (La joie fait peur) van Mw. Emile de Girardin en vertaald door Mr. J. H. Burlage (op de affiches heeft men, vreemd genoeg, de namen van schrijfster en vertaler weggelaten), scheen maar matig aan de toeschouwers te voldoen. De reden daarvan is niet moeilijk te vin den. Dat stuk. zonder kunstige intrige, eigenlijk niets meer dan een huiselijk tafereel, is hoogst eenvoudig, ja, voor het tooneel bijna al te eenvoudig. Nu moei een dergelijk tafereel, zal het voldoen, meL eene gemakkelijkheid en een tact gespeeld worden, die ons doen vergeten, dat wij niet de werkelijkheid zelve, maar slechts eenc nabootsing daarvan, voor ons zien. Van die ge makkelijkheid en natuurlijkheid hebben alleen twee der artisten: Mw. Kleine, (en zij dan ook in de hoogste mate) en de heer Vos de blijken gegeven. De overigen waren soms niet vrij van overdrijving en tevens allesbehalven rolvast, waardoor de »onderaardsche geheugen-ondersteuner" ons. vooral in het begin, hel genot verschafte het stuk tweemaal te hooren. Daardoor i werd het ensemble bedorven en verkreeg men eene zekere langdradigheid, j. die sterk naar liet einde deed verlangen. De opvoering van zoodanige tooneel- stukken, waarbij alles eenvoud en natuur is, zal altijd eene gewaagde onder neming wezen en vereischt eene buitengewone zorg. Mw. Kleine gaf ons de treurende moeder met treffende waarheid te aanschouwen en leefde geheel in dat karakter. De rol van Noël, den knecht, was in vroeger jaren een der beste rollen van den beroemden Franschen acteur Regnièr. die daarin later zeer gelukkig door den lieer Albrcgt werd nagevolgd. In weerwil van die herinnering heeft de heer Vos ons zeer voldaan. Ilij maakte geen jacht op effect en wij vonden het alleen jammer dat ook hij den souffleur wat veel noodig had. Mw. v. d. Finck-EUenberger was in sommige tooneelen allerliefst, maar haar droefheid bij de bloeiende stamrozen was veel te uitbun dig. Zij maakte toen bijna een caricaluur van haar rol. Ik de rol van Octave hadden wij gaarne een meer geroutineerd acteur gezien, dan de heer Möl- lenbeek bleek te zijn. Het tweede stuk //Kanonnenvleesch" voldeed algemeen veel beter. De intrige van dit Blijspel is niet ingewikkeld, maar houdt toch de aandacht goed bezig en levert verscheidene koddige situaties op. Daarbij is de dialoog zóó geestig, (misschien wel eens wat dubbelzinnig) en zóó vol aardige zet ten dat men zonder ophouden alleraangenaamst wordt bezig gehouden. Hoe men er toe kwam om dit stuk, dat overigens goed vertaald is, zulk een leelijken titel te geven, verklaren we niet te begrijpen. En wat nu de uitvoering betreft, heeft deze waarlijk geen gering deel aan het succes gehadwant terwijl wij bij het vorige stuk aanmerking op het ensemble maakten, mogen wij nu op zulk een uitmuntend ensemble wijzen, als men zelden te zien krijgt. In de eerste plaats verdienen Mw. Kleine, als de weduwe Bloem en de heer Morin als Otto Kern genoemd te worden. Maar ook de dames v. d. Finck en Verwoert als Constance en Emma, endeheeren Vos en Nuggelmans als Bromberg en den Baronja ook de heer Möllen- beek (die ons in //Vreugd baart angst" volstrekt niet beviel) als Jozef, waren in dit Blijspel allen zóó goed op hun plaats, en speelden met zóóveel aplomb, dat het ieders bewondering wekte. Allen waren thans heel rolvast, en van soufleursdiensten behoefde geen sprake te zijn. De acteurs hadden zehc plei- zier iu het stuk en daardoor moest het publiek er ook wel pleizier in krijgen. Menige scène was een echt juweeltje in hel blijspel-genre, bijv. de scène, waarin Otto Kern aan Constance om excuus vraagt, maar wij willen geene verdere voorbeelden aanhalen, want wie de voorstelling heeft bijgewoond zal zeker niet vruchteloos zijn geheugen daaromtrent raadplegen. Leiden. !8 Januari 1871. iDiirtjcfiijHc trui O. Tan 12 tot en niet 18 Januarij 18? 1. BEVALLEN M. Walle, gëb. Pondman Z. T. Alkemade, geb. van Gaaien Z. G. J. Verbruggc., geb. Verhoog, I). G. van der Kaay, geb. Ort, Z. M. Eikerbout, geb. PeverelliZ. N Huisman geb. van der Haar, D. M. Knaap, geb. van ProosdyZ. M. Klinkhamer, geb. Kwcstroo, Z. A. C. M. Sleeuw geb. Raaphorst, Z. L. M. van den Berg, geb. Heller, Z. J. de Roo, geb. Smit, Z. S. 11. Overdijkgeb. Graper, D. R. Zwanewebcr,geb. Logger, 1). S. Plasmeijergeb. Weerman, Z. E. J. C. van der Voorden, geb Wennekers, D. C. M. Smitgeb. Le Febvre. D. A. Brieergeb. Zwart, Z. L. Viindcrink, geb. lluter, Z F. Noest, geb. Bindervoet, D. - C. Brandt, geb. de Fey, Z.--A. liounict, geb. den Elzen, Z. S. van Zijp. geb. van Dam, Z. A. G. Bergers, geb. Hogenboom, Z. J. H. Ballego, geb. Wurster.D. M„S. van Klaveren geb. Wolters. Z. C. van Wijkgeb. Laven Z. L. Verweij, geb. van Teunen- broekD. N. van Borselengeb. van der WildenZ. GEHUWD: J. Stuivinga, jm. en T. Oostinga,jd. OVERLEDEN: H. Crispiin, 42 j. P. van der Kwaak, 46 j. - II. J. de Mun- nik, 58 j. W. van Poelgeest, 32 j. J. H. Hofkes, Z.2 j. G. van Kruis, 7 j. M. E. Woudstra D.6 m. - J. BoomZ.16 m. - S. van der Wilk geb. GoedraadZ. levenl. W. E. Verkouteren, wede. T. W. J. Juynboll, 69 j. - A. Taffijn52 j. J. Booda, 67 j. J. J. van der Meer, wede. J. de Rek79j. M. K. 11. van der Linden, geb. van Duyneveldt, 67 j. P. 11. Jasperse, wede. J. A. Lawal73 j. J. Prins, Z. .20 j. E. Ludding, D.3 w. 11. P. van Es, Z., 13 m. J. C. Slegtenhorst, D.2 j. II. C. Verhoog, D.17 m. J. Crama, D. 2 m. - K. Niliot, Z., 3 w. - D. üuyverman, D.25 j. - - P. Colpa, Z.. 1 m. A. 11. Kooreniiofl, Z.4 j. 11. Lasschuyl, 42 j. L. J. van der Zeeuw, Z.2j. P. van üriel, 71 j. J. van Buiiren, D.4 j. C. S. de Tombe. 79 j.-• 11. A. Schreveiius, 77 j. G. A. F. van Buuren Z., 20 j. ADVERTENTIES. Bevallen van eene Dochter D. BI BEN, geb. KOUDIJS. Leiden, 17 Januari 1871. Heden overleed alhier, tot onze diepe smart, onze geliefde Moeder en Behuwd-mocder Mevrouw de Weduwe J. MOLENAAR, van Zoelermeer, in den ouderdom van circa 83 jaren. A. N. MOLENAAR. Waddikxveen, 14 Januarij 1871. A. S. MOLENAAR, Eenige en algemeene kennisgeving. van der Poort. Heden trof mij de gevoeligste slag mijns levens, door het overlijden van mijn geliefden Echtgenoot THEODORES N1JSEN, mij nalatende twee kinde ren le jong om dit zoo zwaar verlies te kunnen beseffen. Soeterwoude, 14 Januari 1871. Wed. T. N1JSEN, geb. Wiersma. De lïleekerij zal op denzelfden voel worden voortgezethopende ieders gunst te mogen blijven genieten. Heden trof mij de gevoeligste slag mijns levens, liet behaagde den Algoede van mijne zijde tot zich te nemen mijne beminde Echtgenoote CATHAR1NA KRUYK, in den ouderdom van 66 jaren, 11a eene eebtvereeni- ging van bijna 40 jaren. Wat ik en mijne kinderen in de geëerde altijd werkzame overledene verliezen, zullen allen die haar gekend hebben gevoelen. T. L. VAN DER KOELEN. Mede uit naam mijner kinderen. Op uiterst ver longen van de overledene sullen er geene uiterlijke teekenen tan rouw gedragen worden. Gelieve deze a/s algemeene kennisgeving zoo binnen a/s buiten de stad aan te nemen. Die mij bij het overlijden mijner geliefde Echtgenoot zoo menig blijk van opregte deelneming gavenzeg ik openlijk mijnen hartelijken dank. Weert, 15 Jan. 1871. Dr. 11. M. ADRIAANS. Het ALGEMEEN BURGERLIJK ARMBESTUUR van Kntwijk betuigt zijnen dank aan den onbekenden gever voor de belangrijke sent aan de behoefti- gen dezer administratie geschonken. J. SCHADDE VAN DOOREN'. Voorzitter. Katwijk, 17 Januari 1871. 1'. VAN MEYGAARD, Secretaris.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 3