Megelink, J. F. van der Blij, D. G. Sigmondt, W. F. Weide, J. J. Cleypool, II. B. H. Horsker, J. van Duyn en J. J Looije; en 2". de hulponderwijzers J. F. den Hollander, J. L. G. thickerW. A. de Ilond, J. Oostenbroek, ,1. II. de PiivC. van Duuren en J. 0. Elshont, gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned. Indie, om te worden benoemd tot onder wijzer 3e klasse voor de dienst daar te lande. De officier van gezondheid l!lc kl. II. C. Steenbergen wordt geplaatst op het wachtschip te Willemsoord, ten einde belast te worden met de waar neming der betrekking van geneeskundige bij 's rijks werf, het gedeelte mariniers en hel kon. instituut voor de marine aldaar; en de scheepsklerken W. A. Le Rutte en IV. van der Meer worden geplaatst, respectivelijk op het raderstoomschip de Valk en voornoemd wachtschip. Met leedwezen verneemt men, dat de ziekte-toestand van den kolonel Rooms, minister van oorlog, in de laatste dagen is blijven aanhouden en eerder achter- dan vooruil is gegaan, zoodat hij zich verpligt heeft gezien, zijn ontslag als minister van oorlog aan Z. M. den koning in te dienen. - Rij de heden gehouden stemming voor een lid van de provinciale staten van Zuidholland voor het hoofdkiesdistrict 's Gravenhage zijn inge komen 687 stcmbiiletten, waarvan 5 van onwaarde. Geldig nitgebragte stemmen 682, volstrekte meerderheid 341. Jhr. mr. F. G. A. Gevers Deynoot, burgemeester der residentie, bekwam 357 stemmen, terwijl de heer E. B. baron Wittert van Hoogland, wethouder van 's Gravenhage, 34 stemmen erlangde. De overige stemmen waren op andere personen verdeeld. Is der halve verkozen jhr. mr. F. G. A. Gevers Deynoot. RUITF,NLA>1 DSC 11K EI1GTEN BELGIK. De dagbladen berigten dat prins Napoleon zich sedert den 11d<>l> te Brussel bevindt. Tevens kwam aldaar zekere heer Regnier, Bonaparlislisch- gezind Franschman, voorzien met een vrij geleide naar het Pruissische hoofdkwartier, alwaar hij graaf von Bismarck wilde bekend maken meteen door hem uitgewerkt plan eener in Frankrijk te houden volksstemming, waardoor de Fransche natie zon verklaren of zij weder-oprigting van den keizerlijken troon en vrede met wijziging der grensliniën wenscht, ja dan neen. De Ind. Beige ontvangt uit Londen mede een verhaal van hetgeen er in den schoot der Bonapartislen-parlij zou omgaan, Eenige aanzienlijke Bonapartisten zouden zoeken te bewerken dat keizer Napoleon weder op den troon kwamanderen dat hij abdiceerde en door zijnen zoon onder het regentschap der keizerin Eugénie opgevolgd wierd. De keizer zou vrede met. Prnissen willen maken door hel afslaan van Fransch grondgebied, te ver goeden door inlijving van Belgisch grondgebied. Dit vredesverdrag zou moe ten worden bekrachtigd door de wetgevende kamers van Frankrijk, welke door liet republikeinsche bewind op 4 September ontbonden verklaard, maar nog de wettige vertegenwoordiging der Fransche natie zijn. l'it Luxemburg wordt op nieuw een geval van vec-typhus gemeld. E V GESj A Nf 55». LONDEN, 17 Januarjj. De heer Russell meldt aan de Times dat zijns inziens de Pruisscn welligt al hunne magazijnen zullen uitputten zonder Parijs door een bom bardement tot overgave te dwingenbijaldien de quaeslie der voeding niet grooten invloed uitoefent. Het grootste gedeelte van Parijs is thans nog buiten schot, maar de Pruissen zullen bij het voorwaarts dringen nieuwe batterijen opwerpen ten gevolge waarvan belangrijke wijken zullen kunnen bereikt worden en groole schade zal worden toegebragt. Maar ook zelfs 200(10 bommen kunnen, zoo lang de forten en de ringmuur bezet blijven, de stad niet als plaats van verdediging vernielen. De bevolking kan in op een afstand van 9000 el van de Pruissische batterijen afgelegen wijken der stad en in kelders enz. veiligheid vinden. I it .1 KR IJK. Volgen* de laatste bij de Ind. Beige ontvangen berigten uit Parijs, van den 10,|,n, waren de uitwerkselen van het bombardement meer betreu renswaardig dan talrijk. Er waren daardoor eenige vrouwen en kinderen om het leven gekomen, alsmede twee gekwetsten in ecu militair hospitaal. Dientengevolge had de generaal Trochtt berigt naar het Pruissische hoofd kwartier gezonden dat hij Pruissische gekwetsten in dal hospitaal deed brengenzoodat de Duitsche artilleristen hunne eigene landgenooten zouden treffen, indien zij weder zoo onmensehelijk of zoo slecht mikten dat er bommen in dat hospitaal ncderkwamen. De verbittering tegen de Duitschers was door het bombardement ten top gestegen. De hoop, ja het vertrouwen op de zege waren te Parijs nog grooter dan zij ooit waren geweest. De generaal Ducrot is bedenkelijk ziek. Hel dagblad Le Nord bevat een schrijven uit Parijs, insgelijks van den l0d,n. waarin de ergrespondent zegt: »Ik heb 1111 Gambetta's depêches, die hier laatstelijk per postduif ontvangen zijn, gelezen: zij zijn van 23 December en van 4 Januarij en hebben hier de onnadenkende menigte grootelijks ver blijd ik voor mij vind in die stukkenzoo al niet_ opzettelijke onwaarhe den dan toch slechts hoogdravende gezegden zonder ernstige beteekenis." De generaal Trochu heeft bij dagorder ter kennis van het leger gebragt, dat één l*,e en 2 2:lf luitenants, één sergeant, één korporaal en drie man schappen allen tot corpsen mobile garden uit de departementen behoorende en deel uitmakende van den wachtpost bij de brug van Argenteuil, naar den vijand zijn overgeioopen. Te vergeefs, zegt hij, wil men het doen voorkomendat zij door den vijand verrast en het slagtoffer hunner ligt- geloovigheid zijn geworden. Zij hebben pligt en vaderland verraden. Ik verklaar hen voor deserteurs en lever hen aan de verontwaardiging des legers over. Ten opzigtc van het requircren van paarden zijn te Parijs thans doortastende maatregelen genomen, ten einde ontduikingen legen le gaan. Volgens berigt uit Havre is van daar door de departementale overheid bevel aan de bevolking van het rondom de stad gelegen platteland gezon den om hare paarden, wagens, hooi, stroo enz. op den I7dcn dezer binnen de stad te brengen, ten einde deze te voorzien en den vijand de gelegen heid tot het bekomen van benoodigdheden te ontnemen. SPANJE. Op 14 Jan. is het Fransche oorlogsfregat Heroine te Vigo aangeko men, waar het Pruissische stoomschip Augusta zich reeds bevond. De Spaansche overheid heeft bepaald dat de Augusta, als zjjnde het zwaitste der beide oorlogsvaartuigen, het eerst van daar moét vertrekken, en dat de Heroine eerst 24 uren later zal mogen volgen. ITALIË. Fit Florence wordt gemeld dat prins Humbert, de kroonprins van Italië, zich den 20sl,n naar Rome zal begeven om er voortaan verblijf te honden, en wel als bevelhebber van de militaire afdeeling des rijks, die Rome en de Romeinsche provincie bevat. Voorts is van wege de regering aan de gouverneurs der provinciën medegedeeld "dat het na de te Rome voorgeval Ien overstrooming onmogelijk voor den koning is naar die hoofdstad terug te keeren op den dag die vroeger daarvoor was vastgesteld." PRIISiE ST. BERLIJN, 17 Januarij. Een officieel telegram uit Versailles berigt: Volgens de lol heden ontvangen rapporten van het 2'e leger, komen de van den 6dcn tot den 12(len behaalde overwinningen ons op een verlies aan dooden en gekwetsten van 177 officieren en 2303 manschappen te staan. Het verlies des vijands, ongerekend de dooden en gekwetsten, bedraagt tot dusver ruim 22000onge kwetste gevangenen, 2 vaandels, 19 kanonnen, meer dan 1000 geladen wagens, en buitendien ccne menigte wapenen, ammunitie en oorlogs- materieel. De heer von Wickede. schrijft aan de Kiiln. Zcit: De Duitschers heb ben reden zich te verheugen, zonder echter le jubelen. De Franschen strij den wel is waar onhandig, maar gewoonlijk met den moed der wanhoop en het fanatismus der wraak. Hunne scharen worden steeds teruggewor pen; de voortreffelijke Duitsche artillerie verplettert er duizenden bij dui zenden; de goed hereden cavalerie maakt eiken dag nieuwe gevangenen, maar altijd vormen zich nieuwe legerscharen; Frankrijk biedt een tegenstand en legt eene geestkracht aan den dagdie men bij de Franschen niet had verwacht. Het land moet ten onder en het zal ook ten onder gebragl worden, daaromtrent kan geen twijfel bestaan, maar wanneer en of er niet vóór dien tjjd aan beide kanten stroomen bloeds zullen vloeijen, hierovef is men het volstrekt niet eens. De Franschen gaan thans veel meer tol offensive bewegingen over dan vroeger, zoo als blijkt uit de bloedige ge vechten bij Bapeaumc, Le Mans. Vendóme, enz. Hoelang die tegenstand nog geboden zal worden, kan men thans onmogelijk berekenen. Zet Frank rijk den strijd door totdat de laatste sou is uitgegeven en de laatste man kreupel gescholen of naar Duitschland als krijgsgevangene is overgebragt. totdat het eenmaal zoo vruchtbare land in een woestenij is herschapen, dan kan de strijd nog wel tot in den zomer voortduren. Nadat Parijs zal ge capituleerd hebben, kunnen er nog 3 a 400,000 man gewapenderhand te genstand bieden. Wapenen en ammunitie leveren Engeland en Noord-Ame rika in overvloed, zoolang er in Frankrijk nog klinkende munt is om 11 betalen. De verslaggever van de Bresse te Versailles zegt in zijn laatste verslag Onze verliezen staar, sedert den aanvang van hel bombardement met die vai: den vijand gelijk. Terwijl het den Beijeren den 8S,C" Jan. gelukte drie kanon nen op Issy geheel tc demonteren, sloeg een Fransche granaat bij ons of zoo jammerlijke wijze in, dat zij een Beijerschen luitenant letterlijk i« stukken scheurde. Van hel ligchaam des krijgsmans is niet één enkel stuk wedergevonden. De minister van oorlog heeft dezer dagen eene circulaire gezonden aai de kommandanten der steden en vestingen, waar Fransche krijgsgevangenel zijn geïnterneerd cn waarin zij worden gelast bun zooveel doenlijk bezig heid te verschaffenhet is des te noodzakelijker daarop de aandacht te ves tigen, zegt de minister, nu zij ten gevolge van hel saizoen zooveel mindei dan vroeger elders arbeid erlangen. In de eerste plaats vestigt de minislti de aandacht op het hreijen van nellen, hel vlechten van matten, het ver vaardigen van pantoffels van zelfkant, karlonwerk, enz. Aan de krijgsge vangenen moet gedurende 5 uren per dag gelegenheid worden gegeven diei arbeid voort te zetten, terwijl, om hen daartoe aan tc moedigen, het total bedrag der winst aan hen moet worden uitgekeerdwijders wenscht minister, dat hun tabak zal worden verschaft tol het vervaardigen vat sigaren. De erwtenworst-fabriek te Berlijn heeft lol dus ver 11 millioen worstel voor het Duitsche leger afgeleverd; de kosien voor aankoop van vee, erwten en tarwemeel enz., benevens voor arbeidsloonenhebben tot nu toe 15 mil lioc-n th. bedragen. Eenige dagen geleden heeft men de ontdekking gedaan dal belangrijke hoeveelheden spekvlecsch en meel door de werklieden out. vreemd moeten zijn. Ten gevolge van het ingestelde onderzoek heeft li la liriek eenige dagen stilgestaan, Thans is de arbeid hervat met een bijnt geheel nieuw arbeiders-personeel. PER TELEGRAAF. LONDEN. 17 Januarij. Hel admiraliteitshof heeft beslist dat de onder zeesche kabel, voor rekening van de Fransche regering vervaardigd ci waarop, op aanvrage van de Pruissische regering, aan boord van het stoom schip International beslag was gelegd, onvoorwaardelijk moet wordei vrijgegeven. LUXEMBURG, 17 Januarij. In zijn schrijven aan prins Hendrik spoor koning Wilhelm de Lnxemburgsche regering tot behoedzaamheid aan: doel

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2