Van Bathmen werden dezer dagen vier Fransehe krijgsgevangenenuit Lingen over de grenzen gekomen, naar Deventer overgebragtzullende van daar verder naar Belgie gebragt worden. Men meldt uit Leeuwarden: De lieer F. Z. Reneman, te Harieh, on langs tot lid van de staten dezer provincie gekozen, voor die benoeming bedankt hebbendé, is door ged. staten in het hoofdkiesdistrict Sncek ccne nieuwe verkiezing bepaald op den 18den dezer en de herstemming, zoo noo- dig, op den 1-"° Februarij a. s. Te Franeker is in eenc vergadering van de gezamenlijke timmerba zen, met het oog op de geringe verdienste van den werkman in verhou ding lot de tegenwoordige duurie. besloten het loon van hunne werklieden met 1 cent per uur te verhoogen. Uit voorbeeld is ongetwijfeld navol- genswaard. De ingevallen dooi heeft aan de ijsvermakelijkheden plotseling een einde gemaakt. Veel was er echter voor de hardrijders nog weggelegd. Zij heb ben trouwens reeds schoone zaken gcniaakt. Ubbe van Dijk, van Gauw, toch heeft, behalve de te Heerenveen behaalde prijs van den Prins van Oranje (een zilveren schenkkelel met spirituslamp), niet minder dan ƒ580 gewonnenThys van den Berg, van Rijperkerk, ƒ560; A. P. de Groot, van Akkrum, ƒ525. Nog vele anderen hebben aanzienlijke geldprijzen behaald. Door mannen en vrouwen gezamenlijk is o. agewonnen: door J. P. de Groot, van Akkrum, enM. Rinkema, van Marum (prov. Groningen), niet min der dan ƒ380; door J. Schaap, van Kortezwaag, en A. Beenen, van Lange- zwaag, ƒ370; door R. K. Zeinstra, van Wartena, en A. Kalsbeek, vanWarga, 220. 11e Friezen hebben op het ijs hunnen ouden roem weder weten te handhaven. Op alle groote hardrijderijen, zoo in Friesland als in de andere provinciën onlangs gehouden, zijn de prijzen inj Friesehe han den gevallen. Onder Knijpe had dezer dagen een treurig voorval plaats. Vier perso nen van Kortezwaag, van de hardrijderij op schaatsen te Joure huiswaarts keerende. reden langs de vaart, toen een hunner, een zoon van den land bouwer W., eensklaps ineenzakte en, na in een der nabijzijnde woningen te zijn gebragt, binnen weinige oogenldikken overleed. Een tweede van het gezelschap, broeder des overledenen, heeft door dit voorval zoodanig geschrikt, dal hij in een zorgwekkenden toestand verkeert. - Onlangs werd nabij het dorp Sleins (Friesland) een belangrijke vond gedaan. Bij het bewerken namelijk van het land, den bodem van de afge graven Swaarder terp, onder genoemd dorp, welke op die plaats eene hoogte van p. m. 15 voet heeft gehad, stiet een der arbeiders met zijn gereedschap op een steenen voorwerp, dat, voor den dag gehaald, bleek te zijn het beeld van een beer, wel is waar ruw, doch overigens vrij goed bewerkt. Ongetwijfeld moet aan dit beeld eene zeer hooge oudheid worden toegekend, en het zal dus zeker door iederen beoefenaar der oudheidkunde met belang-* stelling worden vernomen, dat het voorwerp is gekocht voor het Friesehe kabinet van oudheden te Leeuwarden. Te Roordahuizenin Friesland, vierden op den 4dc° dezer Sybe Oephes Bruinsma, landbouwer, en Popkjen Syhrans YYiersma hunnen 68n™ trouwdag. Te Finslerwolde zijn de aldaar gestationeerde ambtenaren slaags ge weest met 40 smokkelaars; zij moesten van hunne vuurwapenen gebruik maken, waardoor eenigen der smokkelaars gekwetst werden, een vrij ernstig. 40 liter voorloop werd aangehouden. 's GRAVENI1AGE10 Januarij. Tot regler in de arrond.-regtbank te 's Gravenhagc is benoemd de heer mr. .1. J. de la Bassecour Gaan, thans regter-plaatsvervanger in die regtbank; en lot notaris te Nieuwe Diep de heer J. \V. llattinga Raven, cand.-notaris te 's Gravenhage. Aan dcu heer mr. J. A. Jolles is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als raadsheer in den hoogen raad der Nederlanden. Tot hoogheemraad van Delfland is benoemd de heer H. P. van der Mandele. -• Tot inspecteur der registratie 3C kl. bij hel dep. van financiën is be noemd de heer J. I'. Sprenger van Eyk, thans ontvanger der registratie te Tholen. Aan den heer J. J. van Leersum is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als directeur van het postkantoor te Breda, onder dankbetuiging voor de trouwe dienslen door hem gedurende 52 jaren den lande bewezen. Tot landmeters 1' kl. bij het kadaster zijn benoemd de hh. J. M. SchothW. A. A. de Haan en J. J. Slalcrus, thans landmeters 2« ki. Tot ijker der maten, gewigten enz. is benoemd de heer A Damme, Zwolle. De adelborst lf kl. J. C. Hora Siccama is. op zijn verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. - Naar men verneemt zijn na afgelegd examen door den minister van justitie aangesteld lot klerken bij dat departement de hh. Boshart, klerk ter griffie van den hoogen raad; Ganneel, magazijnmeester in de strafge vangenis te Leiden; Goosjens en Pontier, klerken bij de staatsspoorwegen. iuiMAMsi:HI<; HKHIUTK.N. ENGELANS. LONDEN9 Januarij. De gemeenteraad van Tours heeft aan de Times eenen brief gezonden waarin hij protesteert tegen de bewering dat hij om een Pruissisch garni zoen gevraagd zou hebben, en verzekert dat hij alleen om staking van het bombardement zonder cenige voorwaarde gevraagd heeft. Aan hel Drily IVeu-s wordt uit Versailles, dd. 3 Jannarijgemeld: Ik verneem dat Duilsche speculanten reeds aanstalten hebben gemaakt out zich den vgl van Parijs ten nutte tc maken, alsmede dat het aantal bedden in de hospitalen rondom Parijs vermeerderd is gewórden, even als of het slot- tooneel van den strijd eerstdaags verwacht wierd. Het wordt hier voor hoogst waarschijnlijk gehouden, dal de Fransehen den aanval op de buiten werken van Parijs met eenen laatslen uitval op groote schaal zullen beant woorden en eene poging zullen doen om met afdeelingen van het Parijsche leger op onderscheiden punten de departementen te bereiken. Naar de mee ning der best onderrigte lieden is er nooit minder kans op het welslagen van de plannen der belegerden geweest dan thans. De Duilschers denken dat het einde der belegering weldra moet komen; en zij zullen groote par tijen leeflogt gereed hebben om bij den val der stad hare uitgeputte mark ten te voorzien. Naar gezegd wordt zijn er geheele kudden schapen, voor rekening van particulieren, uit Duitschland op weg westwaarts. Buiten en behalve hetgeen de Pruissische regering voor de honger lijdende Parijzena- ren zal kunnen doen, zal er veel leeflogt door den particulieren handel wor den aangevoerd. FEAJISR IJK. De generaal Faidherbe blijft krachtig protesteren tegen het beweren der Pruissen dat zijne operatiën ongunstig zouden zijn afgeloopen. Aan den commissaris-generaal in het dep. du Nord meldt hij: Ik had gehoopt dat de Pruissen onze zegepraal bij Bapaumé niet zouden ontkend hebben. Uit hunne bulletins zie ik echter dat wij door het leger van Manteuffel onder hevel van den prins Albrecht voor de tweede maal vernietigd zijn. Ik houd in allen deele de juistheid vol van mijn beri^l aangaande den slag, en wijs slechts op de voornaamste onnaauwkeurigheid van de Pruissische depêches. Zij zeggen dat het noorder-leger geslagen en teruggetrokken is. Intusschen heeft dat leger den nacht doorgebragt in de dorpen Cavillers, Briefvillers, Favreuil, Sapignies, Behaignies en Achiet, die wij op de Pruis sen veroverd hadden. Eerst den volgenden dag trokken wij naar de can- tonnemenlen, waar wij ons nog bevinden. Den 4"'rD des morgens tastten twee escadrons vijandelijke kurassiers de achterhoede van de jagers te voet aan. Dezen sloegen den aanval echter zoo krachtig af. dat de vijand met achterlating van een groot aantal dooden haastig op de vlugt ging. Het leger is vol vertrouwen en twijfelt niet langer aan zijne superioriteit over de Pruissen. De generaal Faidherbe heeft zich bij de jongste krijgsverrigtingen zeer blootgesteld Hij is tweemalen aan een dreigend doodsgevaar ontsnapteens bij het spoorwegstation tc Achiet. waar de achter waggons verschanste Pruissen een levendig geweervuur op hem en zijnen staf hebben gerigt, hetwelk echter zonder eenige uitwerking is gebleven; de tweede maal bij eene verkenningtoen door een vooruitgedrongen vijandelijk soldaat een schot op hem gerigt is, hetwelk alleen hierom geen doel heeft getroffen, omdat zijn paard op dat oogenblik struikelde. Volgens berigten uit Bordeaux heeft de generaal Jouffroy aan de Loire eenige positién moeten prijs geven. De voorposten werden Zaturdag in de omstreken van Vendóme door aanzienlijke strijdkrachten aangetast. Te Villeporcher heeft een klein gevecht plaats gehad, waarbij de Franschen krijgsgevangenen maakten. Eenige mobiles uit hel dep. der Isère hebben de vlbgt genomen. In het dep. Eure doet de vijandelijke ruiterij stroop- togten. De Siècle zegt: De slechte uitkomst van Troclm's operatien wordt door velen, ook door zeer gematigden, aan onbekwaamheid van dien gene raal toegeschreven; maar door anderen wordt hij openlijk van misdadige bedoelingen beschuldigd. Deze laalsten zeggen dal de gouverneur van Parijs enkel zoekt een behoorlijk voorkomen aan zijn gedrag te geven; dat hij voor den schijn gevechten en uitvallen onderneemt, maar innerlijk de bedoe ling heeft om zijnen voorraad ammunitie uil te putten, en dat hij vervolgens op eenen goeden dag, wanneer de mobile garde geene geweerpatronen meer heeft, zal capituleren en zich met den koning van Pruissen zal verslaan om den graaf van Parijs, 's konings neef, op den troon van Frankrijk te bren gen. Wij zouden ongaarne verholene en slinksche plannen toeschrijven aan den burger, wiens eerste proclamalien zoo rondborstig en edelaardig waren. Doch zonder aarzelen zeggen wij, dat wij bewijzen van de bekwaamheid van dien generaal zouden wenschen te zien. Personen, die over militaire zaken kunnen oordeelen,verwijten hem menigte tekortkoming, en verzekeren ons, dat hij alléén meer feilen heeft begaan dan al de maarschalken des keizerrijks tc zamen. PKI IK» K V. BERLIJN, 9 Januarij. Onder het opschrift: De zegeleekenen van de Duitsche legersdeelt het regeringshlad o. a. de volgende cijfers mede: Met het einde van September hadden de Duilsche legers 3577 officieren en 122,700 soldaten gevangen ge nomen, allen ongekwetst; zij hadden op dat tijdstip 2100 kanonnen en 56 adelaars veroverd. In de beide maanden October en November zijn die cijfers geklommen lot 10067 officieren en 303,842 soldaten, allen onge kwetste krijgsgevangenen, 4130 kanonnen, waaronder 170 mitrailleuses, en 112 adelaars. Het zou moeijelijk wezen eene in de bijzonderheden juiste opsomming te geven van al den oorlogsbuit, die sedert het begin van den veldtogt, hetzij in de ingenomen vestingen hetzij op de slagvelden, in han den der Duilsche legers gevallen is. Zie hier slechts eenige cijfers: Te Sedan zijn genomen 815 wagens met ammunitie, 54 afluitcn, ruim 100 caissons, 355 treinwagens, 61 veldsmidsen, 57,000 geweren, 2,800 cavaleriesabels 900,000 infanteriepatronen, 60,000 kanonkogels, 50,000 bommen en grana ten; in Metz 1400 affuiten, 1000 caissons, 2000 wagens, 100,000 geweren, 280,000 kilogrammen buskruid verscheiden kleinere plaatsen hebben insge lijks een betrekkelijk belangrijk oorlogsmatericel opgeleverd; in Schleltstadt bijv. heeft men 120 affuiten, 6000 geweren, 6(50 tonnen- buskruid gevonden, enz. Men moet in het oog houden dat al het in onze handen gevallene materieel, ofschoon voor Frankrijk een zeer gevoelig verlies uitmakende, voor onze legers slechts een betrekkelijk gering voordeel oplevert; zoo heeft met name de groote massa wagens, affuiten, kanonnen en kogels voor onze artillerie scene andere waarde dan die van het ruwe hout en ijzep."

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2