LE1DSCI1E) COURANT. 1871. N°. 8. DINGSDAG 10 JAINUAR1J. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.83. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de cxpeditiekoslen. Afzonderlijke noinmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. Dc prijs der Ad ver ten tien is van 14 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. BlNNKNLANOSCllE BKHIGTEN. LEIDEN, 9 Janttarij. Naar men verzekert is bij de regering een telegrafisch berigl uit Batavia ontvangen, houdende, dat de gouverneur-generaal van Ned.-lndie, ill af. wachting van hetgeen verder dienaangaande in het moederland mogt wor den beslotende uitvoering van den genomen maatregel omtrent de Pjfean- ger-regentsehappen met den eersten January jl. Beeft geschorst. Het|verdient de aandacht dat dezer dagen stukken, van lands-admini- straliën uitgaande, ongefrankeerd zijn verzonden, zoodat menigeen, buiten zijne schuld, eene boete wordt opgelegd. Het rijk mogt in deze wel een goed voorbeeld geven. Z. 51. heeft, bij besluit van 29 December jl.bepaald dat het verstrek ken van voorschotten op pensioenen of gagetnenten van militairen bij de landmagl, beneden den rang van officier, zal blijven overgelaten aan de bij art. G6 der wet van den 28 ltn Augustus 1851 bedoelde inrigtingen, en mits dien voor rekening van het fonds voor ónderofficieren enz. voorlaan geene zoodanige voorschotten meer zullen worden verstrekt, met dien verstande evenwel, dat dc gepensionneerden, die bereids'van wegc die instelling voor schotten op hun pensioen genieten, voorloopig bij wijze van maatregel van overgang in het genot daarvan worden gehandhaafd. Door eene commissie tot ondersteuning van door den oorlog verarmde bevolkiugendie onder bescherming slaat van II. M. de koningiuis het volgende beroep gedaan op hare landgenooten: Naast de rampen van den oorlog, welke de vereeniging het Roodc kruis zoo veel mogelijk lenigt door de verpleging der gewonde strijders, zijn er andere, die niet minder dan de wonden der krijgslieden luide om hulp roe pen tot lien, die de gruwelen van den oorlog verfoeijen en wie het lijden van zyne onschuldige slagtoffers niet ongevoelig laat. De ellende der bevolking van verwoeste plaatsen, die niet zelden letterlijk aan alles gebrek heeft; het lijden van de arme bewoners der streken waar de oorlog woedt, mogen uit de verte minder de aandacht trekken, zij mo gen minder bekend worden en daardoor minder medelijden wekken dan de wonden van hendie vallen op het slagveldomdat hunne cijfers niet dage lijks de dagbladen vullen: dat lijden is niet minder verschrikkelijk, die ellende niet minder groot. Sommigen van onsdie als gedelegeerden van het hoofdcomité van het ltoode Kruis gcruimen tijd in de nabijheid van het oorlogsloonecl verblijf hielden, werden diep getroffen door hetgeen zij daar zagen en pijnlijk aan gedaan door hunne onmagt om leniging aan te brengen. Dezelfde hand, die voor gewonden zoo mildelijk geopend werd en dezen al het noodige, en tuéér dan dat. kon verschaffen, moest de statuten van het Roode Kruis gebieden het gesloten blijven voor de waarlijk niet minder dringende be hoefte van hen die aan den krijg geen ander aandeel haddendan hun rijkelijk deel van zijne ellende. In Nederland teruggekomenvereenigden zij zich met anderen om den indruk, dien zij ontvingen, mede te dcelen aan hunne landgenooten, wel overtuigd dal hunne slem weerklank vinden zal iu veler harten. In Engeland, in België, in Duitschland vormden zich reeds vercenigingen met het doel om naast de kranke strijders, die door het Roode Kruis ver pleegd, verzorgd, verkwikt, gekoesterd worden, ook aan de andere, niet minder ongelukkigeniet minder beklagenswaardige slagtoffers van den oorlog vooral onder de van alles beroofde bevolking van het platteland in de streken, die het tooneel van den oorlog zijn, de hulp te doen toe komen, waaraan zij niet minder dan de gewonde krijgslieden behoefte hebben. Aan die verecnigingen zouden wij wenschëff ons _aan te sluiten. Zou Nederland, dat .onder de vaan van het Roode Kruis volgens het ge tuigenis van vreemden zich een nieuwen lauwer verworven heeft, niet ook iets afzonderen voor de niet gewonde ongclukkigendie van alles beroofd zijn en hunne bron van levensonderhoud wie weel voor hoe lang? verdroogd zien Wij zijn van het tegendeel overtuigd. Waar onre geliefde koningin die als beschermvrouw onze pogingen wil ondersteunen met haar edel voorbeeld voorgaat, daar zullen velen volgen en iets bijdragen om ons in staat te stellen het lijdenwaarop wij wezen, hier en daar te verzachten. De commissie heeft tot haar bestuur gekozen de lib.L. E. graaf van By- landt, voorzitter, jlr. F. de Casembroot, vice-voorzitter, jhr. mr. II. J. van der Ileimm'. D. Polak Daniels, J. London, W. C. A. Staring, m'. W. Wint- gens, dr. C. E. van Koetsveld, C. J. van der Oudennculenthesaurier, mr. M. H. Godefroi, C. graaf van Bylandt. secretaris. De Nederlandsche Vrouwen-Yereeniging «Arbeid adelt," welke zich voorstelt door het houden van een bazar of tentoonstelling van nuttig, door vrouwen gemaakt werk, door het verschaffen van werk aan vrouwen, die dit verlangenen later in meer uitgebreiden kring door de oprigling van vrouwelijke industriescholenden producticven arbeid van vrouwen te be vorderen is tot stand gekomen. Zij telt 400 leden en heeft voorloopig tot commissarissen de volgende dames: mevr. de Stucrs, geb. de Koek; mevr. de Casembroot, geb. van dc Poll; douairière May, geb. Leemans, en mevr. Suermondt, geb. Iloboken, allen te 's Gravenhage; mevr. 'sGravesande Gui- I cherit, geb. van Hasselt, te Delft; mevr. dc Jong van Beek en Donk, geb. j gravin Naluiys, le Zwolle; mevr. Oudemans, geb. Ilavclaar, te Nijmegen; mej. Cath. F. van Rees (tijdelijk) te Bonn. De IIoll. maatschappij van landbouw zal op 3, 4 en 5 Maart aanst. de eerste algemeene tentoonstelling van vruchtboom»)in Nederland, le Haarlem houden. Het programma voor die tentoonstelling is, in overeenstemming met het reeds in 1868 voorloopig bekend gemaakte, opgemaakt en bevat aan uitlovingcnbehalve de getuigschriften en geldprijzen, II gouden, 31 verguld zilveren, 32 zilvereu en 28 bronzen medailles. De aangifte van inzending moet vóór 10 Februarij aanst. geschieden. Gedurende het jaar 1870 zijn bij het koloniaal werfdepot o. a. aange komen: a. 438 onderofficieren en manschappen, uit het leger hier te lande overgeplaatst bij de koloniale troepen, ieder onder genot eener gratificatie van 120 tot ƒ200; b. 615 personen, waaronder 289 vreemdelingen, die zich op de gewone wijze voor de koloniale militaire dienst verbonden, elk onder genot vau 125 tot 200 gratificatie of handgeldc, 445 onderoffi cieren en manschappen uit Oost-lndië teruggekeerd, waarvan 147 met aan spraak op voortdurend gagement, en d. 77 onderofficieren en manschappen uit Suriname en Curasao, waarvan 13 de dienst met voortdurend gagement hebben verlaten. Het Nederlandsch nationaal zendingsfeest zal. naar men verneemt, in den volgenden zomer gehouden worden aan de Bildt, bij Utrecht. - Te Amsterdam heeft Zaturdag 11. dc heer dr. S. A. Naber het profes soraal in de oude letteren aan bet athenaeum aldaar aanvaard met het hou den eener redevoering, in de latijnsche taal, ten bclooge dal dc zoogenaamde propaedeutischc studiën niet van de hoogescholeu naar de gymnasiën behoo- ren te worden overgebragt. Naar men uit Amsterdam meldt heeft dc cvang.-Luthcrsche gemeente aldaar van de weduwe van een harer meest geachte gemeenteleden de aan zienlijke gift van 10,000 ontvangen, op den wcnsch door haren echtgenoot kort voor zijn dood te kennen gegeven. Tc Deventer is in den ouderdom van ruim 81 jaren overleden de heer mp. I'. Bosscha, sinds 1829 een sieraad van het athenaeum aldaar, waaraan hij den leerstoel der oude letteren en geschiedenis bekleedde. Sinds 1854 honorair hoogleeraar van het athenaeumheeft hij nogtans steeds de belan gen der school en van de studerende jongelingschap met onverflaauwde be langstelling behartigd. In dc nabijheid dier gemeente zijn, naar men verneemt, eene vrouw en een kind, die in den nacht van Woensdag op Donderdag hunne loevlugt in een hooiberg hadden genomen, ten gevolge der koude bezweken. In de vorige week kwamen te Dclden vier uit Minden ontsnapte Fransche krijgsgevangenen aan in burgerkleeding. Na den nacht in een der logementen te hebben doorgebragt, zijn zij den volgenden morgen, na van velen deelnemende blijken van belangstelling te hebben ontvangen, onder toezigt der gemeente-policie naar Goor gereisd. Te Harlingen was Zaturdag 11. eene zoo buitengewone massa ijs voor de haven opgestapelddat de Engclsche stoomschepenook wegens den mist, niet konden vertrekken. - Zaturdag morgen geraakte te 's Hertogenbosch een sleperspaard op hol. Schichtig gewordenrukte liet zich van zijn wagen losrende in woeste vaart door een paar stratentotdat het in een openstaanden vischwinkel in het naauwe Korenstraatje de vlugt namdaar cenige vischbanken omverwer pende, eene glazen deur verbrijzelende, rende het door een naauvven tot in de keuken, waar het, geen uitweg meer vindende, al lot bedaren kwam. Voor dc vrouwelijke bewoners, door was terstond geneeskundige hulp noodig. gang spoedig t schrik bevangen,

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1