LEIDSCHE COURANT. 1871. N 7. MAANDAG 9 JANUARIJ. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel janrs ƒ3.franco p.p /350- met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. f 3.85. Het terslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie» is van 14 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant behoort een BIJf'OEGSEL. Bij deze Courant wordt verzonden A'°. 25 blad 37) der Handetin- gen van den Gemeenteraad. ~STAD SB ER1GTEN. BURGEMEESTER tv WETHOUDERS van LEIDEN, Herzien de openbare kennisgeving omtrent de verpligting tol bet doen van aangifte voor de Nationale Militie, in de maand Januarij 1871, voor ben die op den l8tcn Januarij van dit jaar liun 19de jaar zijn ingetreden, en al zoo de personen geboren in liet jaar 1852alsmede voor ben die eerst na bet intreden van bun löMejaar, docli vóór het volbrengen van bun 20lle, ingezetenen zijn geworden, geplaatst in de Leidsche Courant van den 14dea, 2tsteD en 28stco December 1870; Doen te weten dat lot deze inschrijving wordt zitting gehouden op bet Raadhuis, van des voor- middags 10 tot des namiddags 3 uren, op Maandag den 9 Januarijvoor de bewoners van de wijken Dingsdag 10 Woensdag 11 j> Donderdag 12 Vrijdag 13 1 2 en 3, 4 en 5 1)» D l) 1)6, 1)2> »7, d d i) v a 8 en 9 of de buitenwijk en dat de gehoor te-act endie de belanghebbenden bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den ingeschrevene, behooren over te leggen, dagelijks, de Zondag uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer gemeente (afdeeling Burgerlijke Stand), van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter vei krijging dier acten kan worden gedaan. En wordt deze door plaatsing iu de Leidsche Courant en hij aanplakking afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leioen, 3 Januarij 1871. v. d. BRANDELER, Burgemeester. PUTTKAMMER, Secretaris. BINNEN LA N DSGtlE BKBIGTEN. LEIDEN, 7 Jannarij. In de maand December zijn binnen deze gemeente geboren 119 kinderen, als: 71 zoons en 48 dochters. Overleden 93 personen, als: 15 mannen, 23 vrouwen, 27 zoons en 28 dochters; daarenboven als levenloos aangege ven 5. Voltrokken 13 huwelijken. Gedurende het jaar 1870 zijn binnen deze gemeente geboren 749 zoons en 735 dochters, te zanten 1484 kinderen; overleden van het mannelijk ge slacht 713, van het vrouwelijk geslacht 794, te zamen 1507, waarvan onge huwd van het mannelijk geslacht 533, van het vrouwelijk geslacht 562, gehuwde mannen 131, gehuwde vrouwen 113. weduwenaars 49. weduwen 119. Nog zijn alhier ingeschreven 21 personen van het mannelijk en 18 van het vrouwelijk geslacht, elders overleden, doch alhier gewoond heb bende, en 69 kinderen als levenloos aangegeven. Zijn overleden 422 beneden het jaar, 519 van 1 tot 10 jaar, 48 van 10 tot 20 jaar. 65 van 20 tol 30 jaar, 55 van 30 tot 40 jaar, 75 van 40 tot 50 jaar, 68 van 50 tot CO jaar, 255 van 60 tot 70 jaar en daarboven. Gehuwd 289 paren en inge schreven 1 echtscheiding. Heden had in de Plaats Royaal eene eigenaardige plegtiglieid plaats. Namens twechonderdzcstig oud-leerlingen werd den hoogleeraar de Wal een geschenk aangeboden, bestaande in een schrijftalel met schrijfstoel, in een piece de milieu niet fruitschalen en eompottes cn een album met de photo- graphische portretten der deelnemers. Omstreeks half twee verscheen de heer de Wal met zijne eehtgenoolc te midden van een aanzienlijk aantal voormalige kweckclingen der Leidsche hoogeschool, deels te Leiden woonachtig, deels voor deze gelegenheid over gekomen. Ilun aller tolk was mr. A. A. de Pinto, referendaris bij het ministerie van justitie. Het was, zeide hij, hun eene behoefte geweest om op deze plaats, waar de student onmiddellijk na de promotie gewoon is den handdruk van belangstellende vrienden te ontvangen, op eene plaats derhalve voor elk hunner rijk aan herinneringenden lieer de Wal een blijk van vriendschap, erkentelijkheid en waardering aan te bieden. Leven dig was bij allen het bewustzijnhoeveel zij aan zijn onderwijs en zijnen omgang voor hunne vorming waren verschuldigd. Mannen uit verschillende oorden van het vaderland, mannen van onderscheiden leeftijd en betrek king in de maatschappijmannen van uitecnloopende denkwijze en overtui ging waren vereenigd in een gevoel van dankbaarheid jegens hunnen voor malige» leermeester. Zij betreurdendat volgende studenten-geslachten het voorregt zonden missen, dat zij zclven hadden genoten. Gelukkig evenwel, vervolgde de spreker, dat in liet hart ook van deu e»neri'/«s-hoogleeraar aan de Leidsche hoogeschool eene plaats verzekerd is. Ten slotte drukte hij de beste wenschen uit voor het welzijn van hem en zijne gade en hoopte, dat hij veel voldoening mogt smaken in den nieuwen werkkring, waartoe het vertrouwen der regering hem geroepen had. Zigtbaar aangedaan vatte de heer de Wal het woord op. Met bewogen stem drukte hij in innige taal zijne diepgevoelde erkentelijkheid uit. Hij was zich bewust hoeveel aan zijn onderwijs had ontbroken. Een deel daar van kwam zeker op rekening zijner gezondheid, een deel ook op de gedu rige afwisseling van vakken, die hij had onderwezen, en hij verheugde zich, dat zijn opvolger (de hoogleeraar Modderman was aanwezig) althans deze klip niet kennen zou, maar aan zijne tegenwoordige cn voormalige leerlingen had hij het te danken, dat hij lioratius nazeggen kon: «injusstu abeo". Met warmte beval hij zich in aller voortdurende vriendschap aan. Wij vernemen dat de persoon, die bij het ongeval, in den nacht van Woensdag II,op de klcederbleekcrij in de Alob-laannog levend was ge vonden, in wcerwi) van de meest mogelijke zorgen aan hem besteed, giste ren is bezweken. Zie verder het Bijvoegsel PEK TELEGRAAF. St. PETERSBURG, G Januarij. De minister van oorlog heeft een ontwerp gediend betreffende de militaire dienstpligtigheid. Daarbij wordt deze op vijftien jaren vastgesteld, waarvan zeven effectief. 25 percent van hen die den ouderdom van 24 jaren hebben bereikt, worden ieder jaar onder de wapenen geroepen, liet afkoopen van de dienst wordt opgeheven. De rang van officier kan niet dan na afgelegd examen worden verkregen. BRUSSEL, 6 January. De Etoile Beige zegt: de quaestie of Belgie het regt heeft Fransche militairen, die uit Duitschland ontsnapt zijn, te inter- neeren zal bij een regterlijke uitspraak worden heslist. Twee officieren hebben zich tot den reglcr gewend met het verzoek in vrijheid te worden gesteld. De behandeling dier zaak is op den 13'" vastgesteld. RIJSSEL6 Januarij. Het hoofdkwartier der Franschen is te Boiieux gevestigd. De Franschen hebben in het jongste gevecht 4000 man verloren: de verliezen der Duitschers zijn veel aanzienlijker. De Prnisscn hebben gis teren Bapeaume ontruimd. BRUSSEL, 6 Januarij. De Echo du Parlement behelst eene correspon dentie uit Berlijn waarin gezegd wordt dat er lussclien lord Granville en graaf von Bismarck gecorrespondeerd wordt over (tb basis, waarop het Luxem- burgsche vraagstuk zal geregeld worden. Lord Granville is van mccning dat de bepalingen van een internationaal tractaat niet kunnen geschonden worden zonder toeslemming der meerderheid van hen, die het onderleeken- den. Graaf von Bismarck is het hiermede niet volkomen eens. De Etoile Beige zegt dal Rijssel vol gewonden is. Faidherbc bevond zich aldaar om de intendance te organiseeren van het noorderlegerdie niet iu goede orde was. Faidherbe wil dat het leger geheel tot den strijd zal toe gerust zijn voordat hij verder oprukt. LONDEN6 Januarij. Het leger van Havre is gisteren tot Romain terug getrokken. Eene Pruissischc verkenning, die gisteren tot Aubin cn Routot genaderd was, is naar Bolbec teruggeslagen. WEENEN. 6 Januarij. liet wordt bevestigd dat de nota van vorst Karei louter op binnenlandsche aangelegenheden van Rumanib betrekking heeft. De vorst wil tot de verandering, welke hij iu de grondwet noodig acht, niet anders overgaan dan inct toestemming der beschermende mogendheden, door welke de grondwet insgelijks gewaarborgd is; doch zij zijn, naar men zegtniet geneigd tot het nemen van het initiatief iu deze zaak. In ieder geval zal de quaestie niet ter Londensche conferentie behandeld worden. AI) VERTEX TIEN. lieden overleed, na een kort doch smartelijk lijden, mijn innig geliefde Echtgenoot P. BRUMMELKAMP, in leven Mr. Loodgieter. Wat ik met mijne Kinderen in hem verlies, zullen alleen z|j beseffen, die den waardigen over ledene van nabij hebben gekend. Leiden, G Januarij 1871. Wed. P. BRUMMELKAMP, geboren Roos. De Loodgieters-Affaire zal met behu'p ran mijn Zoon, sinds jaren in dat vak userhzaam, worden voortgezet, ouder de firma l»'cd. P BRI JWELKIMP EN IfOON.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1