PEK TELECiR AAR rijk. mei een zoo talrijk mogelijk leger worden bezel; de strategische gren zen van da! gebied zuilen met zooveel zorg worden gekozendat de verde diging daarvan voor de bezettings-armee een gemakkelijke laak zal zijn; die deelen van liet veroverde land zullen al de lasten van den oorlog moeien dragen, de schadevergoeding voor den gevoerden krijg moeten betalenenz., en hiermede zal worden voortgegaan totdat door deze pressie zich een tal rijke en magtige vredcpartij in het overige gedeelte van Frankrijk zal heb ben gevormd. Per telegraaf heeft de koning aan de koningin berigt dat het beschie ten der zuidelijke forten van Parijs een aanvang heelt genomen. Door den generaal von Manleuflel wordt berigt dat de vijand den 2,:™ met groote troepenmassa's eene offensive houding heeft aangenomen. De aanvallen werden evenwel door de brigade onder bevel van von Stubberg afgeslagen. Onze verliezen waren niet grool die van den vijand waren aanzienlijk. De onzen maakten 150 man krijgsgevangen. Den 3 behiel den de onzen, 11a door de vijftiende divisie en een detachement onder prins Albrecht (den zoon) versterkt le zijn, hunne positie bij Bapaume zegevierend tegenover de aanvallen van het vijandelijk. Noorderleger. Wij maakten 260 man krijgsgevangen. De vijand leed buitengewoon groole verliezen en Irok zich gedurende den nacht terug, door onze ruiterij vervolgd wordende. Het Mil. H'uchtnbl. meldt dat aan den luit.-generaal von Kameke, met ontheffing van het commando der I4dc infanterie-divisie, de opperste leiding der operatiën van het corps der genie bij liet aantasten van Parijs is opgedragen. Voorts wordt door dat blad bevestigd, dat den generaal- majoor prins zu Hohenlohe daarbij de leiding van de operatiën der artillerie is opgedragen. Het nieuwe Duiisehe rijk, dat sedert den I»1'» dezer maand bestaal, heeft, met inbegrip van den Elzas en Duitsch Lotharingen, eene oppervlakte van 9901 vierk. Duitsche mijlen, met een bevolking van 40,148,209 bewo ners. Het volgt derhalve in grootte en bevolking, wat de Europesclie staten betreft, op Rusland. De Elzas en Lotharingen zullen worden vereenigd lot een rijksprovincie, welke regtslreeks van de Duitsche kroon zal afhangen en door een keizerlijken stedehouder zal worden bestuurd. De koning vau Pruissen benoemt, als Duitsch keizer, den stedehouder, in wiens hand de civiele en militaire magt zich vereenigen. De rijks-provincie zal haar eigen financiële administratie en haar bijzondere regispleging behouden, terstond in het tolverbond worden opgenomen en ua verloop van 2 of 3 jaren zal zij hare vertegenwoordigers naar den rijksdag afvaardigen. --De hoogleeraar Bluntschli heeft zich onlangs in eene rectorale rede voering, over het nieuwe volkenregt in den Fransch-Duitschen oorlog, o. a. aldus uitgelaten; Tot dusver was aan de Fransehe staatkunde de grootste invloed in Europa verzekerd. Voortaan zal de Duitsche staatkunde zich het meest doen gelden, want Duilschland heeft zijn overwigt op Frankrijk getoond. Duilschland heelt eindelijk, na een eeuwenlange vernedering, zijn magt en aanzien herkregen; het zal aan den loop der dingen in de wereld eene gansch andere wending geven. Maar onze veranderde positie legt ons ook nieuwe cn hooge pligtcn jegens de wereld op. De verandering mag tot geen prijs hoegenaamd enkel een wisseling van personen zijn. Wij willen niet met minachting van de overwonnen Fransclien spreken. Gaarne er kennen wij, dat de Fransehe natie groote zaken voor de menschheid heeft tot stand 'gebragt Doch ons streven moet het zijn, de pligtcn jegens Eu ropa en de wereld beter te vervullen dan zij gedaan heeft. Zoo wij die voorwaarde vervullen, cn anders niet, is onze verheffing een vooruitgang in de wereldgeschiedenis. Ook wij, evenals elke sterke magt. zullen met menigen hartstogt te kampen hebben; eigen overschatting, aanmatiging heersch- en veroveringzucht zullen trachten val op ons te krijgen. Ook wij moeten den verleider van ons stoolen, als wij onze bestemming willen ver vullen. Wij hebben weinig vrienden onder de andere volken. Overal stui ten wij op wantrouwen en veroordeelen. Des te meer moeten wij er op uit zijn, onzen pligt te doen en der wereld door daden te bewijzen, dat wij, wel verre van de volken te onderdrukken, hunne zelfstandigheid willen erkennen; dat ons bestaan geen aanhoudende oorlogsbedreiging, maar een waarborg vdor den vrede van Europa is. Maligen wij ons geen laatdun kende voogdijschap over zwakkere staten aan; eeren en beminnen wij de vrijheid overal, waar een natuurlijk leven zich openbaart. Niet de kuiperij en baatzucht moeten onze betrekkingen met de volken leidenmaar de be ginselen van het goed, natuurlijk en zedelijk regt. Bij het proces tegen de Noord-Duitsche bankiers, die op de jongste Fransehe leening hadden ingeleekend, is een der beschuldigden wegens hel misdrijf van landverraad tot 2 jaren, cn zjjn de drie overigen lot 9, 6 en 3 maanden vestingstraf veroordeeld. Een der voornaamste landbouwers, uit de buurschap Engen, nabij Schutlorf, is met een zijner knechten gevankelijk naar Bentheim getranspor teerd, verdacht van eenige ontvlugte Fransclien naar de Nederlandselie gren zen te hebben begeleid. De N. Fieie Presse w il weten dat keizer Napoleon het verlangen heeft te kennen gegeven eene proclamatie lot hel Fransehe volk le mogen rigten. Tc Versailles wilde men echter daarvan niets weten. Men meldt uit Keulen, dat een Fransch generaal, te dier stede geïn terneerd. onder sterk escorte naar een verwijderde vesting in het oostelijk gedeelte des lands is vervoerd. Men verneemt, dat hij de pleglig gegeven belofte, om zich niet te verwijderen, wilde verbreken en zich heimelijk uit de vreten maken. Uit .Argcnteuil, nabij Parijs, meldt men aan een te Darmstadt ver schijnend bladDen 9'en December des nachts deed de garde-landweer eene verkenning op een eiland in de Seine. Daarbij werd een man gekwetst, in de duisternis door zijne kameraden verloren cn op liet eiland achtergelaten. Nadat hel dag geworden was, voer een officier met een geneesheer en een hoornblazer met eene groote witte vlag en onder het voortdurend blazen van signalen over de rivier; lot op ICO schreden liet men de schuit nade ren; toen schoot de vijand onophoudelijk, zoodat de officier, de luitenant Brösicke, met zijne medgezellen moest terugkeeren Eerst na liet vallen van den avond, derhalve na ongeveer 16 uren, kon de ongelukkige afgehaald worden. Hij verklaarde, dat de Fransclien op hel eiland geweest waren, en dat hij hen herhaaldelijk om hulp gesmeekt had; maar dat zij lagchende langs hem heengegaan waren. Daar hij geenc ringen droeg, hadden zij hem de vingers niet afgesneden. KONSTANTINOPEL5 Januarij. De Levant Herald verklaart, geuiag- tigd te zijn om het gerucht legen te sprekenalsof er een nieuw verschil lusschen den Sultan en den onderkoning van Egypte zou zijn ontstaan. In hunne onderlinge verhouding is tot lieden geen verandering merkbaar. KARLSRUHE, 5 Januarij. De KnrLr. Zeit. bevat een rapport van gene raal Gluemer uit Yesoul dd. 30 December jl. aan den groothertog over de ontruiming van Dijon door de Duitschers. Hij meldt dat de divisie den 27>trn pec j[ lui Dijon vertrok, nadat door den kommanderenden generaal het bevel was gegeven dat de te ver vooruilgeschovene positie bij Dijon moest verlaten worden. Met geforceerde marschen trok zij naar Vesoul, waar de eerste brigade in den avond van den 29s"" aankwam, terwijl de derde brigade infanterie met twee escadrons cn eene batterij bij Gray en Are den overgang der Saone nog bezet houdt. STUTTGART, 5 Januarij. De kamer van afgevaardigden heeft het ge vraagde crediet voor het militair budget met algemeene stemmen op één na goedgekeurd. R1JSSEL 5 Januarij. Bij Guise had een schermutseling plaats. Het noor derleger heeft na den veldslag van den 3ltn zijne kantoniiemeutcn betrok ken bij Boyelles. BORDEAUX, 5 Januarij. Officiële berigten van den 41"1 uit Arras beves tigen, dat de gevechten op den 2,l<,n en 3Jr" zegevierend voor de Fransehen zijn geëindigd, cn dal de Pruissen in Bapaume zijn teruggedreven, LONDEN. 5 Januarij. De Times ontving een telegram uil Versailles, mel dende dat de aanval op de forten gisteren door den nevel niet kon worden voortgezet; dat generaal von Göbcn het leger van Faidherbe heeft uiteenge jaagd; dat het achtste regiment kurassiers een charge heeft uitgevoerd en daarbij twee regimenten van het leger van Chanzy op de vlugt dreef; en dat Julus Favre, wien een vrijgeleide was aangeboden tot het bijwonen der conferentie, geweigerd beeft Parijs te verlaten. RiJSSEL, 5 Januarij. Generaal Faidherbe heeft de volgende dagorder aan het noorderleger gerigt: "In den slag van Pont-Noyelles hebt gij zegevie rend uwe positiën gehandhaafd; in den slag van Bapaume hebt gij al de positiën des vijands hernomen. Ditmaal zal hij niet ontkennen dat gij overwonnen hebt. Door uwe dapperheid op het slagveld, uwe standvastigheid in liet verdragen van de vermoeijenissen des oorlogs in een ruw saizoen hebt gij u jegens het vaderland verdienstelijk gemaakt. Uwe chefs zullen hen aanwijzen, die eene onderscheiding verdiend hebben. Gij zult nu uwe voorraad en ammunitie completeeren, om uwe bewegingen te kunnen voorl- zetten." MUNCHEN, 6 Januarij. Het huis der afgevaardigden heeft het buitenge woon eredict voor oorlog met 146 tegen 4 stemmen aangenomen. LONDEN, 6 Januarij. De Times stelt voor Thiers naar de conferentie af te vaardigen, daar Favre zich verpligt rekent, Parijs niet te verlaten. En geland wenscht. dat Frankrijk op de conferentie vertegenwoordigd worde. Zoo Engeland de republiek niet erkentdit is omdat de republiek niet bestaat. Er bestaat slechts een bewind der nationale verdediging. BERLIJN, 6 Januarij. (Officieel.) Versailles 5 Januarij. De tegen het zuidelijk front van Parijs opgerigte batterijen, waarvan de bewapening dooi den vijand niet is gestoord geworden, hebben in den loop dezer dagen de forten Issy, Vanvres en Monlrougc en de verschanschingen Villejtiif en Point du jour, benevens de kanonneerbootenbeschoten. Gelijktijdig is het be schieten van het noordelijk en van het oostelijk front krachtig voorgezet ten deele door nieuw opgerigte batterijen. De uitslag was zeer gunstig, in weerwil van den vrij sterken nevel. Onzerzijds werden 4 man gedood en 4 officieren en 11 man verwond. (Officieel). Charleville, 5 Januarij. De overrompeling vau Rocroy is ge lukt. Zoo even capituleerde de vesting. Twee compagniën bezetten nog heden die vesting. INeEZONDEN. Mijnheer de Redacteur. Tot mijn leedwezen vernam ik een plainle uit uwe Leidschc medezuster, in dato 5 Januarij 1871, tegen de door velen teregt geprezene I'ost-admi- nisiratie! Die verregaande nalatigheiddie onhensche behandeling, kan inzender dezes niet vinden. Steller dezes is geen burger of ingezeten van Leiden, doch heeft gedurende zijn tijdelijk verblijf alhierhoewel vreemdeling zijnde, de meeste accurratessebeleefdheden, daar waar 't noodig was toelichtingen ondervonden, niet ééns, maar meermalen, van den geachtcn postdirecteur zoowel als van de bedienden op vermeld kantoor werkzaam. Steller dezes vraagt of de inzender van het ingezonden stuk vermeld in het Leidsche Dagblad wel gedachtig geweest is aan hel oude spreekwoord: "Een goed woord vindt een goede plaats". Door zelf onbeleefd te.zijn geeft men al heel spoedig aanleiding voor anderen om de eenë onbeleefdheid met de andere te doen beantwoorden Wat het gemis van correspondentiekaarten aangaat, dit is zoo ligielijk op den eersten dag barer invoering te vergeven. Met opname dezer regelen zal u vcrpligten Uwen toegenegen Dienaar, Leidex, Januarij 1871. W.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 3