vastgevroren. Na veel inspanning gelukte liet tlcu onvoorzigtige uit zijn netelige positie te redden, echter niet zonder hem veel pijn te veroorzaken met een sterli bloedende en voor een zeer groot gedeelte ontvelde tong werd de jongen naar huis gebragt. Uit Vlissingen meldt menMen kan zich moeijelijk een denkbeeld vormen van de menigte schepen van alle natiën, die. door het ijs gejaagd, hier binnen moeten vallen. Hel groole maritime dok ligt geheel vol. Groote stoombooten en andere groote handelsschepen komen uil zee, drijvende massaas ijs medevoerende. Zelfs onze havens zijn vol ijs en schepen. De zee is vol drijfijs, en de vaartuigen, die op de reede lagen, moeten in onze havens vlugteu. Alle havens en wijkplaatsen der Zeeuwsche eilanden zijn ongenaakbaar, behalve Vlissingen. Ook ter Neuzen is vol met schepen. Et- kan hier letterlijk niets meer in of uit. Het is een treffend gezigl de vlaggen van alle natiën op het ontzaggelijke mastenbosch in 's rijks dok en in de havens te zien wapperen. Meldden wij voor ccnigen lijd dat door de heer Hope koudon concessie was aangevraagd voor de uitbreiding en exploitatie van de groote alhier aan te leggen havenwerken, thans kunnen wij er bijvoegen dat ook van andere zijden ddrgelijke aanvraag gedaan is. Men verneemt dat eene commissie van enquête in deze werkzaam zal zijn met het oog op het groote belang voor den handeldat aan pene dergelijke concessie verbonden is in verband met de aansluiting buitenslands van het Xederiandsch spoorwegnet. Gp Nieuwjaarsdag had onder 's lieer Arendskerke nabij Goes een treu rig ongeluk plaats. De persoon van G. li.een boerenknecht in den Zuid- kraaijertbegaf zich in den voormiddag met een geladen geweer naar de schuur, ten einde daar achter ecnigc mttsschen te verrassen. Door een noodlottig toeval schijnt het geweer te zijn afgegaan; althans toen men hem eenigen tijd later opzocht om te komen etenvond men zijn lijkwaarvan het hoofd doorboord was; vermoedelijk heelt hij het geweer tegen het ligchaam laten rustenwant hel schot is langs zijne kleeren in de kin en vervolgens door het hoofd gegaan. Geen lecken van leven was meer te be speuren. 's GitAVENIIAGE. G Januarij. llij kon. besluit van 29 Dec. jl. is opgeheven de tijdelijk ingestelde afzonderlijke militaire auditie voor de provincie Utrecht, en is de heer mr. A. Telders, advocaat te Utrecht, eervol ontheven van de tijdelijke waarne ming der functiën van auditeur-militair bij voormelde tijdelijke auditie. De adelborst Ie kl. J. C. Hora Siceama is op non-activiteit gesteld. De minister van justitie zalte beginnen met 11 Januarij aanst.des Woensdags ten 1 ure, audiëntie verleenen; de minister van financiën zal clktn Donderdag, des middags ten 12 lire, aan zijn departement te spre ken zijn. H. M. de koningin, vergezeld van freule van Heeckeren, heeft gisteren een bezoek gebragt aan liet Israëlitisch weeshuis, op de Stille Veerkade, alhier. Dezer dagen is bij het departement van justitie van een aantal perso nen, die verzocht hadden als klerk bij het departement te worden geplaatst, een examen afgenomenzullende eerlang eenigen hunner als zoodanig worden benoemd. Naar men verzekert zou de tegenwoordige minister van binnenlandsche zaken, de heer Thorbecke, zich niet ingenomen hebben betoond met den door zijn voorganger vastgestelden maatregel tot het doen afleggen van examen door de tegenwoordige ambtenaren van dat departement. Men verzekert dat de heer mr. H. Geradls eerlang zijn ontslag zal nemen als raadsheer in den hoogen raad der Nederlanden; zoodat er dan twee vacatures in dat collegie zullen ontstaan. Burg. en weth. hebben den raad voorgesteldom over het tooneeljaar 1871/71 weder een bedrag van 15500 voor den Franschcn schouwburg beschikbaar te stellen. Zij stellen zich voor, hij de opdragt der nieuwe di rectie, wederom te bedingen dat aan het gemeentebestuur volkomen vrij heid verblijft om nu en dan gezelschappen van elders ten tooneele toe te laten en tevens ook daarbij aan dc directie de verpligting op te leggen om van 15 Augustus tot de sluiting van het badsaizoen geregeld voorstellingen te geven in het gemeente badhuis te Scheveningen. Burg. en weth. hebben den raad hun prae-advics ingezonden over het adres van hh. officieren der dd. schutterij, die verzoeken dat de toelaag voor het muzick-corps. thans groot 1300met 700 worde verhoogd. Naar de meening van burg. en weth. verdient dat verzoek gunstige overweging. Het komt hun voegzaam voor de dd. schutterij der residentie niet te doen achterstaan bij de schutterijen in andere groole gemeenten, die zich allen in het bezit van een muziekcorps verheugen. Het zou, naar hun oordeel, geen goeden indruk teweeg brengenzoo de schutterij bij plegtige gelegen heden, parades als anderzins, niet door muziek wierd begeleid. Burg. en weth. stellen dienvolgens den raad voor, dat, te beginnen met 1872, de toelaag zal worden gebragt op ƒ2009. iiiJiTttiSI AiNi>SCi[EiwitIG rKi\7 ENGELAÏÏ LONDEN 5 Januarij. De minister van oorlog heeft aai) een openhaar feestmaal te Oxford de verzekering gegeven, dat de landmagt, sedert de optreding van het tegen woordige bewind, in geest verbeterd en in getalsterkte niet verminderd is, en nooit beter in staat was geweest tiare taak te vervullen dan thans, j De inrigtingen tot 's lands verdediging en de organisatie des legers, zeidc hij, zijn zaken, waaromtrent voordragten aan het parlement gedaan, en door hei parlement voorzeker wijze, besluiten genomen zullen worden. Het pu bliek s horte zijn oordeel over onze voordragten op. tot dat het die zal kennen, maar nu reeds «a? ik zeggen dal-er noch bekrompen beknibbeling der uitgaven voor hel krijgswezen, noch plolselijkc vlagen van angst voor invallen van buiteulandsche vijanden hier tc lande behooren te worden gezien. Wij mogen bij de organisatie onzer strijdmiddelen geene andere mogendheid, bjj voorbeeld Pruissen, blindelings navolgen, maar moeten onze eigene gesteldheid en belangen tot rigtsnocr nemen. Op Nieuwjaarsdag heeft de ex-lteizerin van Frankrijk te Chislehurst bezoeken ontvangen van den hertog de Persigny, van den markies de la Yalelte en diens zoon, van den baron Jeróme David, van den heer Rouher en 50 a 60 leden der eerste Fransche familiënwelke ten gevolge dei- jongste gebeurtenissen de wijk naai' Engeland hebben genomen. Bij hot arsenaal Ie W'oohvich is thans weder een groot aantal werk lieden in dienst gesteld. De drukte is aldaar nog grooter dan tijdens den Kri ui-oorlog. De zwakke verdediging van den Monl-Avron, zegt de Timesdoor de batterijen van zeer zwaar geschut, en de schier ongehinderde nadering van twee compagnie» Pruissische infanterie lot onder de wallen van het fort Rosny, zijn bedenkelijke feiten ook in het oog van Fransche deskundigen; de eigenlijke strekking van Trochu's taktiek is hun onverklaarbaar. Indien de lorten door dc belegeraars worden bevonden te zijn gemaakt uit mate rieel van niet hechter aard dan het Fransche buitenwerk, dan zou Parijs even gemakkelijk bestormd ais uitgehongerd kunnen worden; doch er is geen grond om zulke uiterste maatregelen ie verwachten; immers wij heb ben nog niet gezien dat eene van de vele Fransche vestingen, wier verde digers gezworen hadden op de bres te zullen sneven, de uiterste beproe ving, namelijk eene bestorming, afgewacht heeft. Trochu's flaauwheid in het verdedigen der thans aangetaste forten doet eer denken dal hij werke lijk voornemens is uil. Parijs af Ie trekken naar hel verschanste kamp van den Mont-Valérieneene beweging, die eene kans voor hel sluiten eener wapenschorsing en voor hel onderhandelen over den vrede zou opleveren. De belegerde bevolking heeft van builen weinig bemoedigends te vernemen. De Fransche legers toch maken geene wezenlijke vorderingen. Clianzy staat nog steeds tc Le Mans, het oog niet naar Parijs, maar naar den kant van Vendóme houdend; Faidhcrbe trekt al verder noordwaartsen Bourbaki doet niets van zich hooren. De Fransehen rekenen wel op hunne aangroei- jende getalsterkte of op de afnemende getalsterkte der Duitsche legers; doch een Britsehc kabinetskoerier, die verleden Woensdag te Versailles is geko men. was op zijne reis van Brussel derwaarts vijf dagen opgehouden door belemmering van het spoorweg-vervoer, veroorzaakt, gelijk gemeld wordt, door de komst van Duitsche versterkingen hij tienduizendtallen soldaten benevens onberekenbaar groole hoeveelheden ammunitie. FRAS KR IJ li. De te Bordeaux verschijnende Monitew bevat een besluit, waarbij dc ontbinding der algemecne raden niet toepasselijk op Algerië verklaard wordt. Het besluit, waarhij eene commissie tot enquête helfeffende de overgave van Metz en Straatsburg was benoemd, is ingetrokken. Bij eene circulaire van den minister van oorlog wordt aan de spoorweg-maatschappijen bevolen maatregelen te nemenom het vertrek van deserteurs te belettenterwijl bij ccne andere circulaire de militaire overheden gelast worden de spoorweg maatschappijen ten deze tc ondersteunen. Eene bekendmaking van den pre fect der Gironde vermaant de deserteurs en niet opgekomen dienstpligtigen zich binnen 24 uren bij hunne corpsen aan tc melden, zullende zij bij gebreke van dien voor eenen krijgsraad ie regt gesteld worden. In eene den 20st™ December te Nantes gehouden volksvergadering ver klaarde de heer de Kêratry, gewezen policieprefecl van hel republikeinsehe bewind te Parijs, dat hij republikein was en bleef, maar het vaderland hoven de republiek stelde. Uit dien hoofde besloot dc vergadering te ver klaren dat dc Kcralry niet in aanmerking mogt komen voor dc betrekking van bevelhebber der krijgsmagt te Bretagne. Te Lyon zjjn gelden bijeengebragt lot liet vervaardigen van een rens- achtigen luchtballon of luchtschip, dat de uitvinder beweert naar goedvin den te kunnen besturen. Hij neemt aan met behulp daarvan in elke bele gerde start levensmiddelen, wapens, of wat het zijn moge, te brengen en elk belegeringscorps te vernietigen. -- Naar men uit Nizza meldt is aldaar eene partij ijverig werkzaam om de afscheiding dier landstreek van Frankrijk te bewerken. De inwoners van ltheims, zegt een Fransch blad. moeten, op last van den Pruissischen gouverneur, indien zij des avonds uilgaan, een lantaarn hij zich dragen, lederen avond waren de koflijhuizen daardoor op een treu rige wijze geillumiiieerdaangezien de bezoekers hunne lantaars onder hunne hoeden aan dc kapslokkcn hingen. Een hoedenmaker beproefde in dit systeem een verbetering aan Ie brengen en fabriceerde chinesche ballons, die hij van onder van een bordpapieren hoed voorzag, zoodat mi dc lantaarns op het hoofd konden worden gedragen, llij adverteerde ze in zijn raam als: «coiffu res d'ordonnance." De Pruissische autoriteiten legden echter beslag op de ongelukkige lantaarn-hoeden en dreigden den fabrikant met onmiddellijke transportalie naar Pruissen, als bij ze weder maakte. SFAAJ E. Het officiële blad bevat reeds da besluiten des" konings. waarbij het nieuwe ministerie is benoemd. Hel is zamengesleld als volgt: Serrano, president, levens belast met de portefeuille van oorlog; Marios, bnilenland- sche zaken; Ulloa. justitieBeranger, marine; Sagasta, binnenlandsche za ken; Zorilla. openbare werken; Ayala, overzeesche bezittingen. In de hoofdstad blijft het steeds rustig. 5»RUIS9E1¥. BERLIJN, 5 Jaruarij. Volgens uit Versailles alhier ontvangen berigten kan de overgave van Parijs spoedig worden te geinoel gezien en mogt daardoor de vrede niet tot stand worden gebragt, dan zullen Parijs en de beste provinciën van Frank-

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2