haren straftijd le hebben doorgebragt, eene betere levenswijze zou aanvan gen, want dat het dan nog niet te laat zou zijn hare misdaad uit te wisschen. Ook advocaat-generaal mr. Terpstra, die het openb. ministerie waarnam, sprak beseh. toe en hoopte, dat zij van opregt berouw zou bljjk geven, j Evenwel kwam het hem voor, dat de daad met opzet was gepleegd, dat het kind levend op den bodem van het privaat is le regt gekomen en dat het daardoor is gestorven. Hij reipiireerde ten slotte hare schuldigverklaring èn veroordeeling tot tuchthuisstraf van 5—20 jaren. Mr. van Oudhcusdendie hare verdediging voordroeggeloofde dat de wil om het kind te dooden uit niets blijkt, dan uit de bloote bekentenis van de besch.. die geheel op zich zelve staat Ook de moedwil was door geen volledig bewijs gestaafd. Hij hoopte dal hel hof zich eene volledige over tuiging zal verschaffen en de ongelukkige niet onschuldig veroordeelen daar dusdanige vrouwen door angst en vrees in een toestand worden ge- bragt, waarin zij niet weten wat zij doen, en dat zij niet aansprakelijk kunnen gesteld worden voor de dadendie zij in zoodanigen toestand be gaan. Hij eindigde met te wijzen op haar vroeger goed gedrag. Na re- en dupliek is de uitspraak in deze zaak bepaald op aausl. Zaturdag. lïUITKMi.VNDSCI1K ÏJKÏHjJTKN. KNG E Ju A A D. LONDEN4 Januarij. De heer Chichester Fortescue heeft in het ministerie de plaats ingeno men van den heer Brightals minister van koophandel. Als postmeester- generaal wordt hjj opgevolgd door den markies van Harlington. De heer Gladstone is door een aanmerkelijk deel van het kiezcrslig- chaam van Greenwich, welke stad hij in het lagerhuis vertegenwoordigt, schriftelijk uitgenoodigd zijnen lastbrief neder te leggen, daar hij niet voldoet aan hetgeen zjj bij zijne verkiezing van hem en zijn bewind hadden verwacht voor de binnen- en de 'oiiilenlandscke aangelegenheden des rjjks en voor de belangen van het kiesdistrict. Te Plymouth is een eskader van vijf oorlogsschepen vcreenigd, onder den naam van het vliegende eskader, om ecnen togt naar West-lndië te doen en elders Brilsche scheeps-stations te bezoeken. Te Queenstown is Zaturdag 11. een Fransch oorlogschip, de Guyenne, aangekomen, hetwelk, naar men meent, eene Pruissische korvet, die in de llautry-baai, aan den zuidoostelijken uithoek van Ierland, ligt, vervolgd. In dr.n avond van Zaturdag was het bezig met kolen in te nemen, waar tegen zich terstond een officier van het wachtschip verzet heeft, daar de kommandant weigerde op zijn woord van eer te verklaren, dat hij die kolen behoefde, ten einde zich naar de naast bijgelegen Fransche haven te begeven. De geschiedenis van het in beslag nemen der Engelsche kolenschepen te Duclair is thans bekend. De bemanning der zeven gezonken schépen ts te Londen aangekomen, en uil het verhaal, dat zij doen, blijkt, dat de Prnissen met overgroote ruwheid te werk zijn gegaan. Niet alleen hebben zij de schepen gebezigd tot versperring der Seine, maar ook hebben zij de Brilsche vlag gehoond, en de Britsche matrozen op onbeschofte wijze behan deld. De Sylph werd het eerst aan boord geklampt door een Pruissisch officier aan het hoofd van veertig man. Zij was bezig ballast in te nemen en had een vrijbillet van de Pruissische overheid. In gebroken Engelsch zeide de officier, dat hjj het schip in beslag nam en wilde doen zinken. De kapitein wees op de vlag en weigerde het schip over te geven; doch de Pruis zeide, dat het hem niet aanging of het een Engelsch, Hollandsch of Fransch schip was, zinken zou het. Te midden der verwarring, die aan boord heerschte, sneden de Prnissen de kabels door, en maakten zij gaten in hel schip. Ds kapitein riep: «mijn schin alleen is 2000 waard", waarop de Pruissische officier een bon (gedrukt model) invuldeonderiee- keude en hem ter band stelde. De manschappen trachtten uit liet zinkende j schip l.un klccderen cn geld te reddendoch de Prnissen maakten zich meester van de matrozenvóór zij alles hadden ingepaktcn nog geen tien minuten na hel aanklampen van het schip, weren zij in een boot geplaatst en van hel schip weggezonden. De kapitein weigerde de Engelsche vlag neer te halen, waarop de Pruissen dit deden, die, zoodra de Britsche kleuren op liet dek lagen, er hun laarzen op alveegden en de vlag vertraden. Met hun pakjes in de hand en zonder eenigen bijstand en voedsel of geld van de Pruissen te ontvangen hebben moesten de zeelieden de kust trachten te bereiken. Te Rouaan hielp de Britsche consul hen voorthij protesteerde hij de Pruissische autoriteit, en zond de mannen in twee omnibussen naar Dieppe. Ten één ure des nachts werden zij door de Pruissen op weg aan gehouden bij Colbecde sneeuw lag dik op den grond en de koude was zeer streiig, doch niettemin zweert de stuurman dat de Pruissische soldaten hen beroofden van hun pakjes. Hun geldtabakja zelfs een gedeelte hunner kleedercn werden hun in den kouden winternacht ontnomen. Een der matro zen, die door de Pruissen op ruwe wijze gedrongen werd de pakken van den t< p ^an den omnibus naar beneden tc werpen, gleed uit en kreeg een hersenschudding, zoodat zij hem moesten achterlaten. Ten laatste mogten zij hunne reis voortzetten, en de beroofde Eiigelschen kwamen eindelijk te Dieppe aan, zonder geld en kleederen. De correspondent van de Daily Macs meldt dat de Franschen zich bij het beschieten van den Mont-Avron hebben laten overrompelen door het (blikvuur van gemaskerde batterijen, waartegen zij zich door eenige weinige uren arbcids zouden hebben kunnen beschuiten. Voorts zegt genoemd blad: Niet de vrees voor de ijsselijkheden van een bombardement beheerscht thans de besluiten der belegerdenmaar honger en gebrek. De moed tot verwering zou hun wel eens plotselijk kunnen ontzinken. Het berigt uit Bordeaux van den 31slr" December, dat Parijs leeftogt tot aan Februarij heeftverdient geen geloof. Al de dienaangaande gedane opgaven zijn enkel losse gissingen. Met zekerheid is alleen hekend dat fcet aantal perscnendie in Pa rijs dagelijks levensmiddelen van de rege ring ontvangen en daarvan leven moeten, aangroeit; wanneer nu die huis gezinnen, welke bij het naderen der belegering voorraad hebben opgedaan, dezen uitgeput zullen hebben, moet de comsunitie van den openbaren voor raad schrikbarend schielijk toenemen. Daarbij komt dat de regering het niet tot geheclc uitputting van den voorraad durft of mag laten komen, maar capituleren moet terwijl er nog leeftogt voor eenige dagen overschiet: anders toch zou er geen tijd zijn om de tot overgave gekomen stad door haastigen toevoer te redden van volslagen hongersnood. Het bewind erkende den 25slt" December dal er, ten gevolge der ongemeen koude weersgesteld heid, snelle afneming in den voorraad brandstof was op te merken; doch het gaf de verzekering dat daarin zou worden voorzien door hel vellen van hout in de bosschen cu langs de wegen binnen den omtrek der stad. -- De correspondent van de Times te Versailles schrijft: Uit Duitschland stroomt eene menigte recrutcn toe, en dientengevolge zullen er waarschijn lijk reorganisatien plaats hebben, strekkende tot ontheffing dier legercorpsen, welke door de hitte van den strijd, en door de koude van den nacht, het hardst getroflen zijn. De divisien cavalerie zijn nu ruim vier maanden be stendig aan het werk gehouden. Hebben de Duilsclie legers sedert 4 Au gustus vijf cn tachtig veldslagen en gevechten, groote en kleine, geleverd, de Duilsche cavalerie kan gezegd worden eiken dag te hebben gevochten, cn haar inzonderheid zal eenige verligting worden gegeven. Met spoed komen er oneindig groote massa's krijgsmaterieel per spoortrein aan. De wagens beladen met nieuwjaarsgiften voor Parijs, om eene hier in zwang gekomen uitdrukking te bezigen, vormen eene reeks die, letterlijk, mijlen lang is. Doch voor alsnog zal Parijs niet gebombardeerd worden. Eerst moeten de forten worden beschoten; is de keten, dien zij vormen, eenmaal gebroken en zijn sommige van hen bezet, dan ligt Parijs bloot voor de bommen en kan het in de ascli worden gelegd. Naar de thans bestaande voornemens der Duitschc legerhoofden zullen de Duilsclie troepen aan de Loire den vijand niet verder vervolgen, maar zich tot zekere grenzen be perken en daarbinnen het Fransche grondgebied regelmatig bezet houden. Die grenzen zijn: de Loire en Clier, de Somnie met eenige noordelijke spoor- wcglijnende Sarthc en de Oignou met de linie van Belfort en Langres. FRAK lill IJK. Bcrigtcu uit Parijs, per luchtballon ontvangen, behelzen het volgende: Den 28s,fl1 December hadden in eenige der buitenste arrondissementen van Parjjs wanordelijkheden plaats gehad. Benden van niet in die arrondisse menten te huis behoorende lieden hadden er baldadigheden gepleegd, maar waren door patrouilles verstrooid. Door de regering was een aan de voor posten afgegeven Duitsche brief openbaar gemaakt, de mededeeliiig behelzende van de nederlaag van het noorder-legcr op den 23'1Een berigt van den 30"l,n houdt in, dat een groot gedeelte van de nationale garde sedert den vorigen dag geconsigneerd was en dat de vijandelijke posiliën in het woud van Bondy door het vuur der Fransche artillerie onhoudbaar geworden wa ren; en meldt voorts: «Het fort Rosny is gedurende den geheclen dag van den 29s,t° op verschrikkelijke wijze gebombardeerd. De cascinatlen, die men bomvrij waande, zijn ingestort. Betreffende den aanval op den Mont-Avron zijn door generaal Trochu twee rapporten openbaar gemaakt. In het eerste zegt hij dat de positie, voor den vijand bloot liggende, voor de soldaten buiten de loopgraven geene voldoende wijkplaats opleverde. Het plateau werd gedurende een dag uit acht convergeerende batterijen beschoten. De vijand maakte van nieuwe krachtige middelen van aanval gebruik. In het tweede rapport zegt hij dat het Fransche geschut, minder zwaar dan de Krupps-kanonnenhet vuur moest slaken, ten gevolge waarvan het plateau van Avrou, niet langer houdbaar, werd ontruimd, nadat het geschut achter de forten was gebor gen. Dit werk werd des nachts en in den ochtendstond volbragt. De nieuwe phase, die door de beschieting de belegering thans was ingetreden, deed de energie der bezetting niet in hel minst verflaauwen. De minister van oorlog heeft aan de bevelhebbers der legercorpsen voorgeschreven niets te verzuimen wat strekken kan om de troepen te be veiligen tegen het strenge winterweder. Ik verleen n, heeft hij lot hen gezegd, de uitgebreidste volmagt om voor uwe manschappen een onder komen tc eischcn.in al de woningen, die onder uw bereik zijn. Laat u door geene formaliteiten terughouden. Gij kunt vooraf van de goedkeuring van al uwe handelingen verzekerd zijn, indien zij in het belang uwer troepen hebben gestrekt. I -- Door hel bewind tc Parjjs was besloten op nieuwjaarsdag eene buiten gewone uitdeeling aan de bevolking te doen, bestaande in 104,800 kilo ge zouten rnndvleesch52000 kilo gedroogde boonen, 52000 kilo olijfolie, 52000 kilo koffij en 52000 kilo chocolade. Te Beaune liccft een peloton soldaten geweigerd vuur te geven op een hunner kameraden; die wegens een zwaar vergrijp legen dc discipline veroordeeld was om gefusilleerd te worden. Uit dien hoofde is de zetel van den krijgsraad 1c Beaune verplaatst naar Macon. Te Brest zijn op' 22 December twee bezendingen geweren van liet nieuwste maaksel, met ammunitie, uit New-York voor het Fransche bewind aangekomen, te zamen omstreeks 250.000 geweren benevens verscheiden millioenen patronen bevattende. Gelijk men weel hebben kerkbesturen en particulieren de klokken, waarover zjj le beschikken hadden, als om strijd aangeboden tot het gieten van kanonnen. Dit voorbeeld werd dezer dagen gevolgd door den lieer de Payan-Dumoulinraadsheer bij het hof tc Aix. Hij schonk de groote bel of klok van zijn landhuis. De prefect van de Drómc heeft gemeend, dit ge schenk niet te kunnen aanvaarden, omdat hij in zijne prefectuur een door den heer dc Payan-Dumoulin als lid der gemengde commissie van 1851 voor het dep. van de Drómc mede-onderteekend register gevonden heeft, waaruit blijkt, dat die commissie niet minder dan 2500 republikeinen verbannen heeft, liet metaal van dc klok uwer buitenplaats, schrijft de prefect, is niet zuiver gër.oeg om tot een kanon gegoten te worden. Besluiten gij en

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2