Muziekkorps DD. Schutterij te Leiden. HEEREN-CONCERT N°. 3. PER TELEGRAAF. ADV ERTliftliEX. rasmd; vooral op den Elzas en op Baden was daarbij het oog gehouden; naar die twee punten moesten de zamenwerkénde krachten zich van alle zijden riglen. Daarmede stonden Gambetta's reis naar Lyon en Bourbaki's jo gsle troepenbewegingen in verbanden ook de blijken van herlevende hoop op de zege der Fransche wapenen, die zich laatstelijk in den Elzas voordeden. Thans is het plan, naar men hopen mag, voor goed verijdeld. Omtrent de toebereidselen tot het beschieten van Parijs wordt mede gedeeld dat er voor 14 Jan. nog 40 Pruissische compagnién vesting-artillerie, elk van '204 man, bij het helegerings-leger zullen aankomen, welk leger dan minstens 2Ó000 man vesting-artillerie lellen zal. Omstreeks 1500 kanonnen van verschillend kaliber, monster-mortieren, die bij Straats burg de proef hebben doorstaan, 96- en 48-ponders van de kustbatle- rijen. 24- en zelfs 12-ponders zullen dan in batterij gebragt zijn. Een voorraad ammunitie voor 750.000 schoten is reeds voor Parijs aanwezig o( op weg; in elk gevel zal hel bombardement niet beginnen voordal die voorraad voltallig is. Mogt de voorraad verbruikt zijn voordat de witte vlag op de wallen verschijntdan zijn cr minstens vijf dubbele spoortreinen noodig om in de behoefte van écn dag te voorzien. Bij Straatsburg, waar slechts 200 kanonnen in hel vuur waren, konden 32 spoorwagens naattwe- lijks het noodige aanvoeren. -■ Aangezien het gemeentebestuur van Versailles tot hiertoe, in weerwil van het herhaaldelijk verleenen van uitstel, niet voldaan heeft aan het bij eenbrengen aldaar van eene groote hoeveelheid levensmiddelen. verwaeht|men dat eerstdaags aldaar krachtige middelen zullen aangewend worden om int het verlangde doel te komen, hetzij door het innen der daarop gestelde boete of door het beschikken over de in stads kas aanwezige gelden. De gere gelde betaling der belastingen laat echter veel te wensclien over, zoodal men reeds eene aanzienlijke som ten achteren is. De liöln. Zeil., melding makende van hel berigt van den Franschen Moniteur, dat men een geheim middel heeft gevonden om depêches naar Parijs al te zenden, zegt: In hel vorige jaar werden met goed gevolg proeven genomen met eene onderzeeschc bootwaarin zich verscheidene personen bevonden. Door middel van zamengeperste lucht konden deze hel daarin uren lang uithouden, en de boot in alle rigtingen onder water voortstuwen. Zulk een vaartuig nu kan zeer goed thans gebezigd worden tot het expe dieren van depêches, enz. Er ligt ook op den bodem der Seine een ket ting. die van Parijs tot Havre reikt en strekt om de kracht van sleepbooten te versterken; tot dat einde legt men den ketting aan boord over een rol. welke door machines in beweging wordt gebragt. Nu is het ligt mogelijk, dal aan dezen ketting pakketten worden vastgehecht, die door eene machi nerie van de eene plaats naar de andere worden gehaald. Ook zou het kunnen zjjn. dat men lieden, met een scaphander voorzien, op den bodem der Seine deed dalen en dat deze depêches overbragten. Een toestel van dien aard heelt men op de tentoonstelliug van 1867 te Parijs kunnen zien. Bij gelegenheid van de behandeling van het bondsverdrag in den rijks raad, heeft prins Lodewijk de klagl geuit dal het nieuwe Duitsche rijk nog niet '«iet geheele Duitschland zou zijn, aangezien daartoe ook behoorde een deel van Oostenrijk, alsmede gedeelten van Nederland en België. Voorts drukte hij de hoop uit dat Beijeren bij liet sluiten van den vrede uitbreiding van grondgebied mogt erlangen. VERSAILLES, 3 Januarij. De groothertog van Baden heeft op de rede, die de koning van Pruissen aan het feestmaal ter eere van den nieuwjaars dag hield, o. a. geantwoord, dat aan 's konings leiding en den gelukkigen uitslag van den oorlog de eenheid van Duitschland te danken is. Hel Duitsche keizerrijk verheft zich met verjongde kracht. Wil de koning van Pruissen de keizerskroon nog niet aanvaarden, omdat het hem nog niet mogelijk is over alle onderdeelen van dat rijk zijne bescherming uit te strekken, de Duitsche vorsten zien toch reeds nu in hem niets anders dan liet opperhoofd van het Duitsche keizerrijk, wiens kroon hel symbool is van de eenheid van Duitschland. De rede van den groothertog werd besloten met een Hoch op Wilhelm den overwinnaar. BERN, 3 Januarij. Bij den teruglogt dei Fransche troepen van Abbevil- liers zijn 200 man vrijwilligers op Zwitsersch grondgebied aangehouden. Den 2,en Januarij kwam het tusschen de Franschen en Duitschers tot een hevig gevecht in de nabijheid der Zwitsersclie grenzen. De uitslag is nog onbekend. BORDEAUX2 Januarij. Meer dan 50,000 personen hebben zich voor het hótel der prefectuur verecnigd en aan de regering twee adressen ter hand ge «leid. De heer Gambetta heeft eene rede gehouden onder eene buitenge wone geestdrift der menigte. BORDEAUX, 3 Januarij. Gisteren ontmoette eene afdeeling, die op ver kenning uit was, tusschen Chateau Renault en Vendóme een peloton huzaren en twee compagniën infanterie van den vijandzij werden vervolgd en leden zware verliezen. ,y In hel dep. der Seine Inferieure verloren de Pruissen meer dan 300 man aan dooden en gewonden, die door francs-tireurs in Chateau Robert omsin geld waren. Van de Franschen sneuvelden er. 25 en werden er 60 a 80 gewond. In Oostelijke rigting had eene schermutseling plaats bij Gray op de linie Beaume-lsle-sur-Doubs. De vijand werd teruggeslagen. Aan beide zijden werden 800 man gewond. BRUSSEL, 3 Januarij. De dagbladen uit Rijssel maken gewag van eenige gevechten in het noorden, die echter niet van beleckenis zijn. MADRID, 2 Januarij. Het lijk van Prim is onder den toevloed eener groote menigte ter aarde besteld. Er heersclite eene volmaakte orde. LONDEN, 3 Januarij. Eene vreedzame oplossing der quaeslic van het doen zinken der vaartuigen op de Seine wordt verwacht. LONDEN. 4 Januarij. De Times meldt dat graaf Bismarck aan graaf Bernslorff, gezant van Noord-Duitschland te-Londen, eene nieuwe nota heeft gezonden, waarin het volgende voorkomt: "Indien gedurende het beleg van Longwy Luxemburg zich even slecht gedraagt als gedurende hel beleg van Thionville, dan zal een gedeelte van het groothertogdom door Duitsche troepen bezet worden." De Porte heeft geprotesteerd tegen de houding van de Uumaansche regering en een beroep op de mogendheden gedaan. BORDEAUX, 3 Januarij, 's avonds. In de Loire-streek zijn eenige gevech ten geleverd, o. a. nabij Courlelain, waar de Pruissen 65 dooden verloren. Op Nieuwjaarsdag behaalden Algerijnsche cavaleristen eene schitterende over winning in de nabijheid van La Vertin. Bij Lancé werd een vijandelijke post overvallen; de vijand sloeg op de vlugt in de vesting van Vendöme, niet achterlating van 10 dooden en 15 gevangenen. Een convooi fourrage en vee werd bij Chanceaune door Lyonnesche francs-tireurs aangevallen, die den vijand op de vlugt sloegenhem 10 mijlen ver vervolgden en hem een verlies van 80 a 100 dooden toebragten. RIJSSEL, 3 Jannarij. De eerste brigade der eerste divisie heell gisteren de Duitschers uit de dorpen Achiet cn Biencourt verdreven. De eerste divisie heeft hel dorp Erilliers bezet en den vijand uit Behaignies verjaagd. Het overige gedeelte van het Noorder-leger was niet in het vuur. Waarschijnlijk zal heden het gevecht op nieuw beginnen. De Hertogelijke Brunswijksche regering heeft nogmaals eene geldverloling op grooten schaal goedgekeurd en voor hare soliditeit ingestaan. Op nieuw is het llamburgsche bankiershuis Isentlial C". als hoofdcollecteur gekozen. De hoofdprijzen zijn: een prijs van 175.000, 7(>000, 35000, 26000 enz. enz. alles llollaiidscli Courant. Het voordeelige dezer onderneming bestaat hierin, dat in het geheel 43000 loten worden uitgegeven, waarvan 23000 prijzen zullen trekken. De trekking begint reeds op den 26*ten Januarij 1871. M.-erdere bijzonderheden omtrent deze onderneming worden door de van wege de liooge Brunswijksche regering benoemde collecteurs Isentlial C°. in net nonimer dezer courant geannonceerd. isur qcri tfKe islaisD. Tan 29 December Ï8fO tot en met 41 Januarij 18M. BEVALLEN: M. Harleveld, geb. de Ridder. D. W. van Esgeb.'t Hart, Z. - M. Dreef, geb. FrankhuizenZ. - L. Dukgeb. OuwerkerkZ. S. Genet geb. Ellens, D. A. van Meeleren, geb. de Jong, Z. M. E. Knol ter, geb. Kuivenhoven, D. C. Broekhuizen geb. Zwart, D. L Drost, geb. Betz, -- A. van der Kaay, geb. Earlier, Z. 11 Gulaygeb. van der Reyden Z. - 11. En- gers, geb. Cohen. Z. J. Montfoort, geb. Hiiler. Z. Ch. Rijkengeb. Ligtvoet, 0. J. Stallinga, geb. Jongmans. D. J. van Wijk, geb. Noest. J. W. K. van Wijk, geb. van Weizen, D. M. P. de Koning, geb. van LeeuwenZ. J. Biegstraaten. geb. Breedeveld, D. M. Groen, geb. Wijnnobel, D. J.J.van Mastrigt, geb. Buitendijk. Z. M. C. Ch. van Erp, geb. Couvée, G. Zwet sloot. geb. van den Berg, D. P. Kloos. geb. Molenaar, Z. J. Keereweer, geb. VorkS. W. D. Boeteringgeb. van OmmerenW. Koetgeb. KoelZ. GEHUWD: S. Honsbeekjm. en E Ligtvoet, jd. C. van Oijen wedr. en J. de Wringer, wed«. OVERLEDENL. Micremet81 j. P. F. de Goede, 45 j. J. M. Troost, geb. van Beemen 44 j. 11. W. F. van der Steen, 55 j. T. Fiolct. geb. Timp, Z. levenL M. Kop, D., I m. C. 11. Hoogkamer, geb. Fakkel, D. levenl. M. van der Spreeuw, wede. C. Verlind74 j. G. Kramp, I)., 10 m. - A. Gilhuis, 60 j. - J. 11. B. M. Ivortmann, D. ,8. m. E. Knoller, D., I d. A. Kalmeijer, 61 j. J. de la Court, Z., 2 m. H. van NicuwenhovenD.I m. - A. Korbec Z., 16 j. -J. F,. KreftD.2 j. H. de Boer, Z.7 j. J. Segaar. D.4 j. -S. van der Walle, wede. J. Rupp, 78 j. M J. Goejee, 69 j. J. Goebcrlus. 87 j. F. W. B. Groolvcldt, Z., 5 m. M. Spaanderman, geb. Tegelaar, 58 j. 11. Cbristiaanse, geb. van Oosten, 85 j. D. F. Karpesleyngeb. van Gastel, 73 j. J RijkenD.2 d. Bevallen van eene Dochter S. W. D. ROETERING VAN OMMEREN. Leiden, 3 Januari 1871. Eenige kennisgeving. Jlevallen van een Zoon W. 11. DE GOEJE, geb. LEEMBRUGGEN. 4 Jan. Heden overleed, in den ouderdom van vijfenzeventig jaar, na eene lang durige ongesteldheidnog zeer onverwacht, mijne geliefde Echtgenoole MARIA VAN RIJS. Bijna twee en vijftig jaren was ik met haar in den gelukkigsten echt vereenigd. De hoop des wederziens in Christus Jezus troost mij bij dit voor mij zoo treffend verlies. Leyden 3 Januarij 1871. J. VAN DER TAS. Mede uit naam mijner Kinderen cn Kleinkinderen. Op den tweeden dezer overleed, in den ouderdom van ruim 73 jaar, mijne geliefde Echtgenoote Mejufvrouw D1NA FREDERICA VAN GASTEL, na eene gelukkige echtvereeniging van bijna 53 jaar, diep betreurd door mij, mjjne Kinderen. Behuwd- en Kleinkinderen. Leiden, 3 Januari 1871. J. H. KARPESTEYN. Donderdag 5 Januari 1871, 's avonds half 8 uur, IN DE GEHOORZAAL, Waatop zal worden uitgevoerd: Traviata, solo voor Fluit met aecom- pagnemi nt van Piano. Briccialdi. Alsmede: Impromptu, naar aanleiding van een gedicht van Heine: lleim- liche Liebe, gecomponeerd door den Heer J. K. II. MiiLLER. Bewijzen van toegang worden verkrijgbaar gesteld bij de firma SCHREUDER VAN BAAK, en op den avond der uitvoering aan de Gehoorzaal tegen O,«5 per persooir

Leydse Courant | 1871 | | pagina 3