Z. M. heeft vergunning verleend aan den lieer M. graaf van Limburg Stirum. kamerheer, dienstdoende bij Z. K. 11. prins Frederik, tol het dra gen der versierselen van ridder 2 kl. van de orde van den Rooden Ade laar. hem door den koning van Pruissen geschonken. Tot kaatonregter te Wijchcn is benoemd de lieer mr. J. B. J. N. ridder de van der Schuerenthans griffier bij het kantonregter te Nijmegen. Tot directeur van het postkantoor te Zeist is benoemd de lieer VV. A. Repers, thans commies der posterijen 2' kl. Tot opzigler 1® kl. voor liet stoomwezen is benoemd de heer A. 1'. Kapteynte Barneveld. Rij den rijks!elcgraaph zijn benoemd: tot onderdirecteur 1* kl. W. Brinck, thans onderdirecteur 2' kl.tot onderdirecteur 2' kl. H. J. van Vianen, thans telegraphist 2® kl.tot opzigter 2® kl. J. A. van derHeyden, thans opzigter 3® kl.; tot opzigter 3® kl. E. J. Pierlot, thans tijdelijk op zigter; tot telegraphisten 1® kl. C. E. Prey, D. Brugma, W. P. Nyst, G. M. A Ilarmsen, H. J. Giippertz, E. T. van der Mey en J. F. Vaes, allen thans telegraphist 2® kl.; lot telegraphisten 2® kl. L. Keck. A. Winkel man jr E. A. Bergsma, L. F. Canté, J. K. van der Borgh, A. Schuileu- burg, D. \V. Evers, A. G. Willekens, G. Welter, C. A. van der Harst, H. A. Pastor, L. de Hoog, J. P. Leenart, J. F. Verbist en F. E. Bosse, allen thans telegraphist 3' kl.; tol telegraphisten 3'kl. F. W. Brug, J. Bosboom, A. A. Welters, 51. J. Coster, T. Zoeter, 11. C. T. van de Wall, W. P. van West, P. Corver, J. H. L. Ofl'erhaus, A. van Maurik, A Kolling, C. Koorn Jbz.jr. S. Tjarda van Starkenborgh-Stachouwer en J. A. Valentijn, allen thans leerlmg-tclegraphistalsmede W. Kuiler, thans rijkstelegraaphklerk. j Heden morgen hebben de nieuwbenoemde ministers in handen des konings den gevorderden eed afgelegd en hebben zij voor zoover zij in de residentie aanwezig waren reeds hunne betrekkingen aanvaard. -- Ten gevolge van de zamenstelling van het nieuwe ministerie, zijn er twee vacaturen in de tweede kamer der statcn-generaal ontstaan en wel in de hoofdkiesdislricten Assen en Dordrecht, ter vervanging van de heeren Thorbecke en Iilussé van Oud-Alblas. Voorts zijn opengevallen de betrek kingen van I". raadsheer in den hoogen raad der Nederlanden, ten gevolge van de benoeming van den heer Jolles tot minister van justitie; 2°. chef van den generaleu staf, ten gevolge van de benoeming van den kolonel Rooms tot minister van oorlog; en 3". buitengewoon gezant en gevolmagtigd minis ter van Groot-Britlannie ter vervanging van m®. J. L. H. A. baron Gericke van llerwijnen, benoemd lot minister van buitenlandsche zaken. -- De afdeeling hooge ragd van adel, behoorende tot het departement van justitie, is gisteren van het lokaal in de Lange Poolen verplaatst naar het hotel in de Nobelstraat, waar tot hiertoe de afdeeling voor de zaken der r. k. eeredienst wordt gehouden, In dat gebouw zullen voortaan gok. de vergaderingen plaats hebben van de commissie belast met het ontwerpen van een nieuw wetboek van strafregt. - Heden is er eene plegtige vergadering van het provinciaal grveglsliof in Zuidholland gehouden tot installatie van de heeren mr!. S. Schmolek als president en W. F. G. L. Francois als vice-president van dat hof. Bij deze gelegenheid zijn er aanspraken gehouden door den procureur-generaal, den heer van Galen, den nieuwen president, den heer Schmolek, den nieuwen vice-president, den heer Frangois, en den deken der orde van advo- katen den heer mr A. de Pinto. Zooals gewoonlijk bij dergelijke gele- j genheid gaf men wederzijds blijken van welwillendheidvan vriendschap, goede overeenstemming en zamenwerking. Maar bijzonder werd thans met I leedwezen herdacht de aftreding van den heer m'. J. A. Philipse, die om redenen van gezondheid zich verpligt heeft gevonden zijn ontslag als presi- j dent van het hof te nemen. In de heden gehouden vergadering van den gemeenterrad alhier is o. a. behandeld het ontwerp eener verordening tot aanvulling en wijziging der algemeene policie-verordening. Dat ontwerp was ingediend met het oog op de thans hcerschende epidemie der kinderziekte. Bij dat ontwerp wordt het vervoer van personen, door besmettelijke ziekten aangetast, of het ter be grafenis rijden van kinderlijken in andere rijtuigen dan die door burg. en weth. daartoe bestemd, goedgekeurd ol beschikbaar gesteld zijn, verboden, en met betaling van een boete van ƒ3 tot f 10 bedreigd. Nadat dit ontwerp tot eenige Woordenwisseling had aanleiding gegeven, is het ten slotte met algemeene stemmen aangenomen. Vervolgens is op het voorstel van burg. en weth. besloten, op grond der bovengemelde drangreden, aan deze veror dening dadelijk openbare afkondiging te geven, en voorts om aan burg. en weth. een crediel te verleenen ten bedrage van ƒ1000, ter uilvoering van de maatregelen, die van deze verordening het uitvloeisel zijn. Ook is in den loop der beraadslaging, op de deswege gedane vraag, door den voorzitter te kennen gegeven, dat wel het aantal lijders aan de kinderziekte in de laatste dagen alhier is toegenomen, maar het getal der daaraan gestorvenen zich niet in zoo groolen getale heeft voorgedaan als in de vorige weken. w anneer zij eene rivier w illen versperrende Duitschers mogen bewerendat wij het regl niet hebben, om de Franschen van wapenen te voorzien; maar zeer zeker weigeren wij aan de vijanden der Franschen barricaden te verschaffen, voornamelijk indien wij zulks zouden moeten doen ten koste van onze eer. Volgens onze dagbladen zouden de üuitsche overheden te Versailles in het bezit zijn van een officieel stuk van liet Fransche ministerie van oorlog, uit welks inhoud blijkt, dat het Fransche bewind hij een besluit van 10 Nov. jl. gelast heeft eene premie van 750 fr. te betalen aan eiken van de Fransche officieren, die met schending van hun woord van eer uit de Duilsche krijgsgevangenschap ontvlugt zijn. De Fransche generaal Chanzy moet volgens hel oordeel van Engelsche officieren, die eenige dagen bij zijn leger hebben doorgebragteen goed veld overste te zijn. De soldaten hebben vertrouwen in hem. en hij heeft den Duitschers reeds zware verliezen toegebragt. Een dier Engelsche officieren brengt in een brief aan de Times warme hulde aan het gedrag der Fran sche troepen onder Chanzy. Een Duilsch officier deelde hem mede dat hij in zeven dagen 90 van de 160 man van zijne compagnie verloren had en dat, naar zijn mecning, het Loire-leger beter gevochten had dan eenigleger dat hij gezien had, beter zelfs dan het leger van Bazaine in de gevechten buiten 51etz. Ook schrijft die officier dat de oorlog de Diiitsehe troepen op ergerlijke wijze begint te demoraliseeren. Te Beangency was hun gedrag schandelijk. Al de huizen in de voorsleden werden geplunderd, en de labaks en banketbakkerswinkels werden van alles beroofd De Brandenburger troe pen plunderden op de meest systematische wijze; zij braken de huizen ojr de groote markt open in het bijzijn hunner officieren. FR A!V KK IJ H. De te Bordeaux verschijnende Moniteur bevat de volgende bekendma king Aan het bestuur der posterij te Parijs is het aanbod gedaan om brie ven uit de departementen iu Parijs te doen komen door een middel, waar voor de uilvinders een octrooi hebben bekomen. Dat middel moet een ge heim blijven, zoo het de kansen op goede werking zal behouden; doch het is na onderzoek geoordeeld wel zoo veel waarborg van doeltreffendheid op te leveren, dat het beproefd mag worden. Alzoo heeft het bestuur magti- ging tot de aanwending van dat nieuwe middel gegeven, doch zonder zich verantwoordelijk daarvoor te stellen. Voorts meldt dat blad dat aan het leger van Parijs bij eene dagorder voorgeschreven is niet meer kwartier te verleenen aan Duitsche soldaten, die de kolf van hun geweer in de lucht steken, zijnde dit dikwijls bevon den eene krijgslist te zijn, maaralleen aan degenen, die hunne wapenen wegwerpen. De heer Gambetta. van Lyon naar Bordeaux terugkeerende, heeft te Valence vertoevende, aldaar de volgende rede gehouden: Burgers van Va lence, hebt dank voor de hartelijke en rcpublikeinsche wijzewaarop gij mij hebt ontvangen. U gewapend voor mij ziende, en uw gejuich voor de repu bliek en voor eenen van hare getronwsle dienaren hoorend, moet ik de overtuiging uitspreken, dat gij allen uwen pligt zuil weten te doen. Het is nog maar het begin des oorlogs. De vijand had sedert vele jaren alles voor den oorlog gereed gemaakt, en na de gebeurtenissen van Sedan en Metz meende hij Frankrijk overwonnen te hebben. Doch in drie maanden lijds hebben wij nieuwe legers gevormd en ons eene nieuwe artillerie ver vaardigd; en reeds hebben de Pruissen gezien dat de tijd der gemakkelijke overwinningen voor hen voorbij was. Welligl zullen ons nog eenige legen- spoeden kunnen treffenmaar ik houd voor zeker dat de uitdrijving des vijands de einduitkomst zal zijn. Volharding, taaije volharding, dat wordt thans lot onze zege vereischt Zijt onwrikbaar, koen, bereid om voor het vaderland te sterven; dan zullen Frankrijk en de republiek gered zijn. Naar men uit Rijssel meldt is een driehonderdtal manschappen van de gemobiliseerde nationale garde van Ilazcbrouck wegens muiterij naar het legerkamp van Cherbourg gebragl, zijnde dit de stral, waarmede voortaan desertie, vlugt en wederspanniglieid bij de gemobiliseerde afdcelingen natio nale garde tegengegaan zullen worden. SPANJE Volgens berigten uit Sladrid is koning Amadeus aldaar op 2 Januarij des middags ten half drie ure aangekomen. Hij begaf zich onmiddellijk naar de kerk van Atoeha om God te danken voor zijn voorspoedige reis en een blijk van toegenegenheid te wijden aan de nagedachtenis van generaal Prim. Vervolgens ging hij naar de Cortes, waar hij den eed aflegde. Hij werd tot koning van Spanje geproclameerd door den president der vergadering, welke hem met de grootste geestdrift ontving. De regent heeft zijne be trekking in de zitting der corles nedergelegd. De cortes heeft zich ont bonden verklaard, nadat de koning den eed had afgelegd in haar midden. Toen de koning de kerk verlietbragt bij een bezoek aan de weduwe van generaal Prim en beaaf zich vervolgens naar het paleis, waar hij alle voor name slaats-ligchamen ontving. Gedurende den togt door de stad en bij zijn verschijnen op het balkon van hel paleis werd de koning door het volk met groote geestdrift tocge- jitichi. De menigte stemde in met den kreet: Leve Spanje! die door den koning aangeheven werd. PRUISSEN. BERLIJN, 3 Jan narij. De Saksische minister van oorlog, generaal von Fabriceis benoemd tot gouverneur-generaal der landstreken, die in het noorden van Frankrijk door de Duitsche troepen zijn bezet. Aan de Augsb. Allg. Zeii. wordt gemeldHet lijdt thans geenen twijlel meer, dat de Fransche bewindvoerders eene gewapende beweging in den rug der Duitsche legers beraamd hadden en daarvoor uit den Elzas, en ook van zekere partijen in Duitschland, ondersteuning verwachtten. Het plan van den opstand der Fransche krijgsgevangenen was met alle zorg be- BUlTENLANDSCllIb BElUGTEtN. ENGELAND, LONDEN. 3 Januarij. I)e Times meldt: Berigten, uit eene goede bron ontvangen, laten geenen twijfel over aan de spoedige capitulatie van Parijs. Door onze rege ring zijn ophelderingeu gevraagd aangaande het doen zinken van Engelsche kolenschepen op de Seine bij Duclair. In het ontvangen antwoord van graaf von Bismarck wordt leedwezen over het gebeurde uitgedrukt, een onmiddellijk onderzoek beloofd en eene regtmalige schadevergoeding toe gezegd. De Cilobr, sprekende over de nabij Dun'elair gezonken Engelsche sche pen, zegt: Het moge met ric belangen der Duitschers strooken, om eene groote geldsom te betalen voor schepenwelke binnen hun bereik liggen

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2