LE1D8CIID COURANT. 1871. DONDERDAG 5 JANUARIJ. 4. BINNEN LAN DSCllE BEKIGTEN. De Courant verschijnt dadelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. ƒ3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 't jaars, huiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 4 Jantiarij. De Dordrechtsche Courant vestigt in een harer laatste nommers de aandacht op de Januarij-afleveriisg van het zoo gunstig bekende tijdschrift Europa, waarin behalve een verbaal van Célestine (Catharina F. van Rees) ook het eerste gedeelte eener boeijende historische novelle van onzen stad genoot den dichter J. 51. E. Dercksen wordt aangetroffen. Die novellege titeld: »de zoon van den raadsheer," verplaatst ons in een der belangrijkste tijdperken onzer geschiedeniseen tijdperk dat ook voor onze dagen zoo menige gewiglige les bevat, Voor zooveel wij kunnen oordcelen uit eenige fragmenten, welke de schrijver zelf in de vergadering der lloll. maatschappij van fraaijc kunsten en vyetenschappen op 13 Dec. II. beeft voorgedragen, en uit het gedeelte, waar wij thans kennis mede moglen maken, houden wij ons overtuigd dat deze nieuwe pennevrucht van den heer Dercksen met opregte ingenomenheid zal ontvangen worden. »De zoon van den raadsheer" sluit zich onmiddellijk aan bij eene vorige novelle »cen gildeknaap uit de J7C eeuw", reeds vroeger in hetzelfde tijdschrift geplaatst, en levert evenals deze het bewijs dat de auteur niet alleen een aangenamen verhaaltrant be zit, maar tevens de historie van ons vaderland grondig bestudeerd heeft. Wij zien dus de verdere vervolgen met verlangen tegemoet en gelooven met de Dordr. Cour., dat dergelijke stukken het succès der Europa blijvend zullen verzekeren. Op de kleederbleekerij van Saris, aan het einde der Aloë-laan nabij den Mare-dijk, had in den afgeloopen nacht een allertreurigst voorval plaats. In de keuken of het huishoud-verlrek hadden twee knechts zich in eene bed stede ter ruste gelegd; de meid ledigde daarna de in dat vertrek staande kagchel en deed de gloeijende kolen in een doofpotdien zijhelaasopen liet staan. Het gevolg hiervan laat zich begrijpen. Een der knechts, Lamboo genaamd, werd des morgens dood gevonden; de ander, P. Jansen, had nog de kracht gehad tot nabij de deur te kruipenmaar had het niet verder kunnen brengen; hij leefde nog, maar was in een toestand, die niet de min ste hoop op zijn behoud geeft. De eerstgenoemde was ongehuwdde tweede is, naar wij vernemen, echtgenoot en vader van 5 kinderen, welk kinde- rental men verwacht ,dat eerstdaags nog zal vermeerderd worden. In 1870 hebben aklen van bekwaamheid verkregen: als hoofdonder wijzer 198: hoofdonderwijzeres 35; hulponderwijzer 344; hulponderwijzeres 175; onderwijzers, die reeds in het bezit eener akte van bekwaamheid, of daarmede gelijkstaande akte van algemecne toelating, met gunstig gevolg examen hebben afgelegd in één of meer der vakken van het meer uitgebreid lager onderwijs 321; onderwijzeressen dito 305; huisonderwijzers 73; huis onderwijzeressen 235. Te Rotterdam wordt de Jlaas op verschillende plaatsen te voet gepas seerd. Dit is ook het geval voor de Nieuwersluis en voor Jlaassluis. Voor schaatsenrijders is die rivier eehter lastig, daar het ijs gansch niet effen is. Over de Lek en de 51erwede zijn mede reeds een aantal personen te voet gepasseerd. Dingsdag nacht is de Ringdijk, die om den Zuidplaspolder in Schie- land ligt, doorgebroken; een uur te voren was de plaats, waar het onheil voorviel, nog door schaatsenrijders gepasseerd. Niettegenstaande de strenge vorst, is het betrekkelijk spoedig gelukt, de twee onlangs gemaakte sluizen m de Ringvaart te sluitenwaardoor groote onheilen zijn voorkomen. Er hebben geene ongelukken plaats gehad, en men doet het mogelijke om den dijk te herstellen. Over eene lengte van ongeveer 125 ellen is de Ringdijk verzakt. In de omstreken van Haarlem zijn dezer dagen weder een soort vo gels opgemerktgenaamd pestvogels (Ampelis Garrula). Men beschouwt dezen vogel als voorbode van hevige koude. Naar men uit Amsterdam meldt is het berigt als zou aan mr. A. F. L. Gregory, substituut-officier van justitie te Utrecht, het vacante professoraat zijn aangebodenonjuist. De heer Gregory is misschien welevenals ande ren, door een der curatoren over eene eventuele aanneming gepolst, een formeel aanbod van curatoren is hem echter niet gedaan. Te Utrecht is door den kerkeraad der Ned. herv. gemeente, ter voor ziening in de nog bestaande vacature, ten gevolge van het bedanken van d». Iluet te Veenendaal, het volgende drietal predikanten gevormd: dd. Brons veld, ie Haarlem; van Ronkcl, tc ZulphenVliegenibart, te Vreeland. Men schrijft uit Hetercn aan de N. R. C.: Een oud en arm man, die door zijn huisgenooten, bestaande uit zijn vrouw met twee dochters, ?1 sedert verscheidene jaren gedurig erg mishandeld werd, is Maandag avond overleden. Een paar uren vóór zijn dood vond een ingezetene hem in zijn hut op wat stroo liggen, vlak bij de geopende deur. Er waren wel twee bedsteden aanwezig, maar de furiën beweerden, dat zij er hem niet op konden dragen; de dekens, hem door de diakens gezonden, hadden alleen gediend tot verwarming der ledematen van zijne ontaarde huisgenooten. Hij werdreeds geheel en al verstijfdop bed gelegdwaar hij spoedig stierf. Vóór eenige jaren vond een klein kind in deze hut, door toedoen van deze grootmoeder en tantes, op soortgelijke wijze den dood. 51en schrijft uit Deventer van 2 dezer: Toen Zondag middag het ijs zich in den IJssel vastzette was de aakdie juist vol met menschen was om deze over te zetten, in het midden der rivier. Deze moest daar een geruiinen lijd vertoeven, totdat eenige stoute lieden, het gevaar niet ont ziende, het voornemen hadden opgeval, planken over de rivier te leggen, om op deze wijze de aak tc bereiken, om er touwen aan vast te maken, en zoodoende de in gevaar verkeerenden inct 'de aak over het ijs te trek ken, waarin zij ook werkelijk met groote nioeite slaagden. Toen de passa giers aan wal werden gezet, waren zij verkleumd van de koude, en hunne blijdschap, dat zij er zoo goed af waren gekomen is te begrijpen. Thans wordt de gemeenschap onderhouden door een boot, welke door touwen over het jjs .wordt getrokken, Een inwoner van Diepenveen, die zich Zondag II. op schaatsen naar Deventer had begeven, om aldaar ter kerk te gaan, is door het ijs geraakt en verdronken. Uit Rhcden begaven zich onlangs onderscheiden werklieden naar de Pruissische grensgemeenten, in de hoop daar tegen goed loon arbeid te vinden. Zij zijn echter allen weldra teruggekeerd, omdat het aldaar bj- noodigde kostgeld de verdiensten geheel ontoereikend maakt. Men meldt uil Leeuwarden, van gisterenlieden overleed alhier de heer C. A, Langgulh, luit.-kolonelmilitie-commissaris in het eerste district dezer provincie. Eene advertentie in de Leeuwarder Ct.waarbij vijf dames een voorrijder vragen, van korte broek en ruige muts voorzien, moge curieus zijn, èenc in de Franeker Ct van jl. Zondag is het niet minder. Daarbij toch vragen zeven hecren elk eene achterrijdster, die evenzeer van korte broek ep ruige muts voorzien moet zijn; hel rendez-vous is bepaald op morgen (Woensdag), ten 12 ureop den hoek van de Sexbierumer vaart. Of zij er zjch zullen laten vinden Te Maastricht had Zondag avond een treurig ongeval plaats. Eene oude vrouw was bezig eene peiroleum-lamp tc vullen, waarbij de olie ont vlamde en hare kleederen in brand geraakten. Alleen zich in huis bevin dende, liep zij de straat op en wierp zich voor eene zich aldaar bevindende sladspomp. Hoewel dadelijk hulp kwam opdagen, heeft zij toch zulke zware brandwonden, vooral aan de keel, bekomen, dat men vreest baar niet in het leven te behouden. 's GRAVEN1IAGE4 Januarij. Het heeft Z. 51. behaagd bij besluiten yan den 3,lc" dezer: 1°. Eervol ontslag te verleenen, op hel daartoe door hen gedaan verzoek, aan de lik.: mr. C. Fock, als minister van binncnlaudsche zaken; mr. U. P. van Rosse, als minister van financiën; J. J. van 51ulkcn, als minister vap oorlog, en ror. F. G. R. II. van Lilaar, als minister van justitie; onder dankbetuiging voor de vele en gewigtige aan hoogsldenzelven en aan den lande bewezene diensten. 2°. Niet aan te nemen het door den heer L. G. Brocx gevraagde eervol ontslag als minister van marine. 3". Dén heer L. G. Brocx, onder dankbetuiging, eervol te ontheffen van de opdragt tol waarneming der zaken het dep. van koloniën betreffende. 4\ Te benoementot minister van binpenlandsche zaken, mr. J. R. Thor- beckeZijner Majesteits minister van staat, lid van de tweede kamer; tot minister van koloniën, mr. P. P. van Bosse, laatstelijk minister van finan ciën; lot minister van financiën, mr. P. Blussé van Oud-Alblas, lid van de tweede kamer; lot minister van oorlog, G. P. Booms, kolonel en ohef van den generalen staf; tot minister van justitie, mr. J. A. Jolles, raadsheer in den hoogen raad der Nederlanden; en tot minister van buiten landsche zaken, mr. J. L. H. A. baron Gericke van Herwijnen, buitengewoon gezant en ge- volmagiigd minister bij het hof van Groot-Brittanniè en Ierland.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1