De luit. ter zee 2ile kl. M, J. C. Lucardie, dienende al» officier van policie bij liet kon. instituut voor de marine te Willemsoord, wordt op non- activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 21" kl. F. Zegers Vecckens. De minister van binnen), zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. Naar men verneemt zal Z. K. II. prins Fredcrik, die voornemens was met den aanvang van het jaar het paleis in het Korte Voorhout te betrek ken, vooreerst op het Huis de Paauw verblijven. De heer dr. 0. Bax, oud-rector van het stedelijk gymnasium alhier, is in 78-jarigen ouderdom overleden. Aan hel departement van marine is heden aanbesteedhet maken van een ijzeren zeekaap, met het stellen van die op het eiland Rottumeroog. Daarvoor waren drie inschrijvingsbilletten ingekomen. Minste inschrijvers de heeren L. J. Enthoven en C\ alhier, voor ƒ3192. Gisteren avond had alhier een treurig ongeval plaats. Een dertien jarig meisje liep ter bekorting, daar zij eene boodschap had te verrigten, op den Zwarten Weg over het ijs. Het had eenigzins gesneeuwd, waardoor alles helder en vlak was. Daardoor ontwaarde de ongelukkige niet dat zij over eene bijt ging, waarin zij dadelijk doorzakte. Spoedig heeft een man in de nabijheid, die haar op het ijs miste, hulp verleend en haar uit het water gebaald; zij werd op alle mogelijke wijzen verpleegd, maar het was helaas te Iaat. De schrik en koude schenen het kind bevangen te hebben; hare ouders, wier betrekking hen in den schouwburg riep en die zich daar bevonden, werden huiswaarts ontboden om de treurmare te vernemen. KUlTKiNLANDSCHK [iHiüCTIvX. EIV Cl E E A V LONDEN2 Januarij. De telegraaph-maalschappijbekend onder den naam van British Indian Extension Telegraph Company, heeft een telegram ontvangen en openbaar gemaakt, inhoudende dat het leggen van haren onderzcesche telcgraaph- kabcl lusschen Singapore en Madras, waardoor de telegraaph-communicatie tusschen Java en Europa volledig wordt, naar wcnsch volbragt was. Dezer dagen dreef boven Plymouth weder een luchtballondie de stad zelfs vrij digt naderde. Men zag den ballon echter spoedig weder stijgen, zoodat hij weldra in eene zuidwestelijke rig ling zeew aarts dreef. De dagbladen bevatten berigten uit de Kaapstad van 28 November, waarin vele bijzonderheden betrekkelijk de diamantdelvcrij in hel binnenland van Zuid-Afrika voorkomen. De briefwisseling tusschen de regering der Kaapkolonie en die van den Vrijstaat omtrent den eigendom der diamant- 1 rijke landstreek duurde nog voort In die landstreek was een gemcenebest onder den naam van //Voorioopige Diamant-Republiek" opgerigt; en deze maatschappij van fortuinzoekers en schatgravers had reeds eene omwente- ling beleefd; er was namelijk door eene openbare, doch vreedzame demon stratie een eind gemaakt aan het bestaan van een bestuur, hetwelk geacht werd de belasting, door een ieder tot algemeen nuttige doeleinden te beta len voor het regt om edelgesteenten en edele metalen te zoeken, te hoog op te voeren. FRAK KR IJK. Per ballon zijn berigten uit Parijs ontvangen van 31 December. De maires van Parijs waren den vorigen dag tot eene vergadering, onder voor zitterschap van den heer Jules Favre, bijeengeroepen. De beraadslaging, die zeer lang duurde, liep over de verdediging van Parijs en over de hou ding van sommige leden van het bewind. De heer Delescluze en zijne vrien- den hebben Trochu, Favre en Picard hevig aangevallen. De gematigde denkbeelden behaalden ten slotte de overwinning. Voorts werd de wensch te kennen (gegeven, om de militaire operatien met alle mogelijke geest kracht voort te zetten. De ontruiming van het plateau van Mont-Avron heeft in de hoofdstad eene zekere ontroering te weeg gebragl. maar geen verslagenheid. Er hadden ook volstrekt geen ongeregeldheden plaats. Er was in tien dagen geen postduif in de hoofdstad aangekomen. Het besluit van het bewind, waarbij de raden en arvondisscmentsraden ontbonden en hunne werkzaamheden en bevoegdheden aan onverwijld door het bewind te benoemen commission overgedragen worden, beeft vrij alge meen bevreemding en afkeuring opgewekt, vooral omdat het de eenige uil het algemecne stemregl voortgekomen staatsmagt, die nog in Frankrijk be staatvernietigt of althans verzwakt. Zulk een slap, die in de tegenwoor dige tijdsomstandigheden eer nadcelig dan noodig voor de zaak der natio nale verdediging scheen te kunnen zijn, en die zich enkel uit de repu- j blikeinsche partijzucht der bewindslieden zou laten verklaren, heeft tegenbedenkingen aan de zijde der monarchaal-gezinden ontmoet. Onder* j scbeidene dagbladen hebben dan ook krachtig tegen dezen maatregel ge protesteerd. Tc Lyon zijn reeds een zestigtal personen in hechtenis genomen, als betrokken in de zaak van den heer Arnaud. Er is eene inschrijving ad 10 centimes geopend om een gtedenkleeken op het gral van den vermoorde te plaatsen. De weduwe heeft voor de inschrijving, ten haren behoeve door de nationale ga de geopendbedankt. - liet Journ. de Lisieux bevat de volgende schets van de ellende, die in sommige plaatsen des lands te vinden is: Men kan zich onmogelijk een denkbeeld vormen van bet eigenaardig roerende schouwspel, dat onze kerken aanbieden. Te Pont-Audemer vullen 4C0G uitgehongerde en naauwelijks ge kierde Fransche soldaten de beide kerken. Te llonfleur wordt iederen avond in de kerk St. Leonard logis verstrekt aan 1400 mobilen, die op de kille sleenen overnachten; de kerk St. Catherine beschut 1500 mo bielen, die daar in zulk een toestand van uitpötting zijn aangekomen, dat er drie of vier onder de poort van den vredestempel bezweken. De stad llonfleur is bewonderenswaardig in hare vaderlandsliefde en offervaardig heid; in de particuliere rijtuigen worden de zieken en de gekwetsten vervoerd en de familien beijveren zich in het opnemen en verzorgen van de doortrekkende manschap. Te Lisienx zijn sedert twee dagen 15000 man aangekomen, allen uitgeput door honger en koude. Die ontzaggelijke aan was van ingezetenen maakt het brood zeer schaarschde aardappelen zijn niet te vinden en alle overige levensmiddelen zeer duur. Aan de stad Caudebec is door de Pruissen eene schatting van 500,000 fr. opgelegtf. Ook Orleans is. wegens mishandeling van een Pruissischen soldaat, met eene schatting van 800.000 fr. gestraft. Daar deze laatste som niet spoedig betaald werd. heelt de generaal von 'der Tann bepaald, dat hij 50 der notabelsten uit de stad als gijzelaars naar Duitschlaud zou doen brengen, indien het bedrag niet binnen 24 uren mogt voldaan worden. Het Journ. dn Havre hoopt een ernstig geschil tusschen Engeland en Duitschland te zien oprijzen uit de zaak der Engclsche kolenschependie. op de Beneden-Seine in den grond geboord zijn. Het zegt: Wij houden het voor zeker dat Engeland, altijd zoo naijverig wakend voor de regten zijner onderdanen buiten 'slands, zich onverwijld die zaak zal aantrekken. Zijne eer, zijne waardigheid, ja zijne veiligheid zijn daarmede gemoeid. Indien het zulk eene handeling straffeloos laat, verliest het zijnen rang onder de natièn. De uEcoie normale d'institutrices el de directrices de salles d'asile i'rolrstanicste Straatsburg zal, blijkens eene aankondiging in de Strasb. Zeit., den 3len Januarij weder geopend werden. De inrigting zal nu ech- ter den naam dragen van eEvangelisch.es Lehrerinnen-Seminar." ITALIË. Naar men uil Rome meldt is de koning weder vertrokken, onder luid ruchtig betoon van geestdrift van den kant der bevolking, llij heeft 200.000 fr. voor de armen geschonken, en het gemeentebestuur verzocht de voor hel j geven van feesten bestemde som tot hetzelfde doel te bezigen. Rome is op 28 Dec. bezocht met eene overstrooming van den Tiber, die omstreeks de helft der stad alsmede een deel der omstreek onder water gezel en veel schade aan have en bezittingen toegebragt heeft, en ook aan J verscheiden menschen het leven moet hebben gekost. Den volgenden dag begon de rivier reeds weder te dalen. 1» K r 3 K (BERLIJN, 2 Januarij. De Staats-/inz., de bcmagtiging van den Mont-Avron vermeldende, zegt daaromtrent: liet bezetten van den Mont-Avron is eene gebeurtenis van niet weinig gevvigt. Vooreerst constateert zij de superioriteit van de Duitsche artillerie, welke zelfs de generaal Trochu niet zal kunnen nalaten te erken nen, al komt hij niet openlijk daarvoor uit. Maar voorts heeft hel Duitsche leger door hel bezetten van dit punt, om hetwelk van het begin der in sluiting af meermalen gestreden is, eene positie gewonnen, die zoowel offen sief als defensief groote waarde beeft. In dit laatste opzigt valt op te mer ken dat den vijand een punt ontnomen is, van waar uit hij onder de bescherming der nabijgelegen forten gedurig uitvallen ondernemen en door artillerievuur voorbereiden kon. Voor de offensive bewegingen is een be langrijk terrein gewonnen, hetwelk, om zijne hooge en den omtrek bc- heerschende ligging in grootere nabijheid van de forten en van de hoofdstad voor een verder bombardement gebruikt kan worden, bijaldien bet noodig geacht mogt worden op dit front der insluilingslijn nog verder aanvallender wijs te werk te gaan. Het kan hier geenszins in de bedoeling liggen mo gelijke gebeurtenissen ook maar in de verte aan te duiden; maar zeker is het niet te onderstellen dat een aanval op de hoofdstad aan den zuidkant opgegeven en daarentegen een aanval aan den oostkant ondernomen zou worden, dewijl, zoo als sommige bladen beweren, de zuidelijke wijken dei- stad door de rijkere, de oostelijke daarentegen door de meer behoeftige volksklassen bewoond worden. Bij de keuze van het front van aanval zul len uitsluitend militaire overwegingen beslissen. De eerste taak zal nu zijn de pas bemagtigde positie behoorlijk lot verdediging in te rigten en tevens voor offensive doeleinden te wapenen. Deze taak is te moeijelijker daarliet bergvlak van den Mont-Avron gelegen is onder het kruisvuur der naburige forten van Rosny, Nogent en Noisy, welker kracht nog verhoogd wordt door de daartusschen gelegen schansen van Montreuiï. la Boissièrc en Fon- tenay. De genoemde forten zijn regelmatig van bastions en kazematten voorziene vierhoeken, welke door hoornwerken versterkt, en respectivelijk met 53, 5(i en 57 stukken gewapend zijn. De winler-uitrusting der troepen te velde heeft veel moeite en zorg gekost. Wegens de lange marschen op een doorweekten bodem en het droogen der laarzen bij de bivonacq-vuren, waardoor het natte leder veel te lijden had, is er een kolossaal aantal laarzen gebruikt. Ten gevolge der oprigting van groote militaire werkplaatsen, bepaaldelijk lol vervaardiging en reparatie van kleedingstukken en schoenmakerswerk, wordt evenwel thans in de behoefte toereikend voorzien. Flanellen hemden, wollen onder kleederen, kousen, sokken, dekens enz. zijn door requisilie in de veroverde landstreken bijeengebragt. Wal betreft de wollen goederen die uit Duitsch land waren gezondendaarover werd veel geklaagdde qualiteit liet veel te wenschen over. Ten gebruike bij de dienst op de voorposten is aan elke compagnie een aantal pelzen gezonden. Bij de belegerings-corpsen voor Parijs zijn die reeds sedert lang ontvangen. De aan de mantels toegevoegde hoofdbedekkingen, die tijdens den Deenschcn oorlog in 1864 zoo nuttig zijn geweest, zijn thans bij alle troepen ingevoerd. Om intusschen te maken dat de manschappen tegen den invloed van het winterweder te meer bestand kunnen zijn, wordt er vooral gezorgd voor krachtig voedsel. De hoeveelheid vleesch bedraagt, naar gelang van zwaarder of ligtcr dienst, voor ieder man 1 a iy2 pond daags. Zooveel mogelijk krijgen zij ook geregeld wijn. Sedert onze troepen den Jen Augustus de Fransche grenzen hebben overschreden, schrijft de heer von Wickede in de KölnZeit.. hebben de

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2