heeft liij er een, dan dient liet thans aan liet licht te komen. Is zijn plan eenvoudig zich door den vijand te laten doodschietendan moeten wij hem doen opmerken dat wij daarmede niet uit den nood geraakt zullen zjjnen zelfs in dat geval zou hij met de 400,000 strijdlustige mannen, die hij tot zijne beschikking heeft, eene stoute poging dienen te wagen; soms is roeke- I loosheid de hoogste wijsheid. De Constitviionnel zegt dat het jaar jammerlijk voor Frankrijk ten einde loopt, dat het namelijk dertig van zijne departementen, ruim 14 j millioen inwoners tellende, door de Duitsche troepen bezet ziet. La France zegt dat bijna de helft van hel Fransehe grondgebied, ruim 5!) departementen, door de Duitschers wordt bezet of bedreigd, zoodat lïct niet meer zal aandringen op het uitschrijven van algemecne verkiezingen, dat nu bijna onmogelijk is. liet blad betoogt verder dat de gehecle vcranlwoorde- dqljjkheid thans nu ook komt voor rekening van het nationale bewind. Frankrijk, zegt het tot de bewindslieden, heeft zich zelf zonder voorbehoud aan u overgeleverd; heeft zijn geld, zijn bloed tol uwe beschikking gesteld, zonder eenig protest tegen het onwettige van uw gezag. Zooveel hebt gij te verantwoorden; en alleen uw werk, de uitkomsten, zullen u kunnen vrijspreken. De natie zal naderhand oordeelen over een dictalorsbewind, hetwelk, indien het de rampen verergerde, later door haar zou worden gewraakt. •- Een dezer dagen te Parijs uitgevaardigd besluit bepaalt dat de officie ren der mobile garde niet langer door de manschappen verkozenmaar door het bewind benoemd zullen worden. De opgegeven reden is dat de verkie zing der officieren onder de krijgsoperatiën eene gevaarlijke zijde heeft, en de regering buiten staat stelt personen van beproefde en geblekene be kwaamheid met het bevel te belasten en de op het slagveld bewezen diensten te bcloonen. De heer Gommissaire, ond-volksvertegenwoordiger bij de constituante van lt'48, die benoemd was tot gouverneur van het kasteel te St. Cloud, werd voor eeuigen tijd door de Pruissen krijgsgevangen gemaakt en te Ver sailles met een li50-lal andere Franschen opgesloten, liet mogl hem echter dezer dagen gelukken te ontsnappen en Bordeaux te bereiken. Vóórdat Parijs door de Pruissen ingesloten was, heeft hij de kostbaarste voorwerpen van kunst en smaak uit de galerijen van hel kasteel te St. Cloud verwij derd en alzoo eene waarde, die op niet minder dan zestig millioen geschat wordt, op eene veilige plaats gebragt. Door een aantal leden der nationale garde te Lyon is een adres aan den lieer Gambelta gerigt om hem daar welkom te heeten en leedwezen te betuigen dat hijdie in de moeijelijkste omstandigheden het roer van het schip van staat aanvatte, bij zjjne komst in de stad, wier zonen eenparig voor de verdediging zijn opgestaan, er opschudding moet ontwaren ten gevolge van den lagen moord door een «rooverbende" op een kommandant der na tionale garde begaan. In afwachting dat het regt zijn loop bebbe, meenen zij toch te mogen vragen of hetgeen tijd wordt dat dergelijke daden voor gekomen en de openbare bedieningen aan degelijke mannen worden opgc- dr agen? St. Qucntin is voor de derde maal door de Pruissen bezet; 6000 man, infanterie, cavalerie en artillerie hebben op nieuw de stad geplunderd en van alles beroofd. De raadsleden heeft men bedreigd met gevangenneming, wanneer zij niet binnen een bepaalden termijn aan den eisch eener schatting van 50' ,00i fr. voldoen. Al de oude familiën van Bretagne hebben hunne zonen gezonden naar het Loire-leger, en de meeslen hunner namen dienst bij de graauwe zouaven van kolonel de Charette. Zij hebben gestreden met een moed en koele doods verachting, die de bewondering aan den vijand afdwong. De oude Fransehe adel haat de republiek en de Bretons zijn overtuigde aanhangers van Henri V, doch zij zien op het oogenblik alleen het bedreigde vaderland en hebben de repnblikeinsche regering hunne degens aangeboden. De eerste die dienst nam was graaf de Bouillé. een bejaard man, die sinds lang grootvader is, met zijn zoon Jacques de Bouillé en zijn schoonzoon de Cassenove. Zij hadden met de andere zouaven van Charette post gevat achter de linietroe pen in het gevecht bij Orleans en bleven, toen deze het hazenpad kozen, onwankelbaar op hun post. Generaal graaf de Sonis deed al het mogelijke om de vlugtelingcn legen te houdendoch toen hem dit niet mogl gelukken, gallopeerdc hij naar de zouaven, en zijn steek afnemende, riep hij uit; Mijne heeren. laat ons die lafaards loonen hoe ware Franschen vechten. Voorwaarts! Met de meest volmaakte krijgstucht gehoorzaamden de 800 graauwe zonaven het kommando en marche den zij kalm en bedaard hun dood te gemoet. De vaandeldrager werd onmiddellijk doodgeschoten. Jacque? de Bouillé nam het vaandel opdoch werd neergeschoten. De oude graaf nam zijn stervenden zoon de vlag uit de handen, deed drie stappen voor waarts, en viel, door een kogel in de borst getroffen, dood neder. Zijn schoonzoon de Cassenove greep nu de kleuren van het regimentwuifde ze boven het hoofd en snelde voorwaarls. Ook hij viel tnel verbrijzelde armen neder. Van de 800 helden kwamen slechts 250 van deze charge terng. 14 S 8 li X. BERLIJN. 29 December. l>e Staats-Ans. deelt omtrent het beschieten van den Mont-Avron, nabij Parjjs. het volgende mede: Het door ons belegeringsgeschut aange- vangene beschieten der door de Franschen aangelegde batterijen op den Mont-Avron schijnt in de eerste plaats ten doel te hebben de vijandelijke batterijen te demonteren, welke, daar zij zekere gedeelten van onze voor post-stellingen beheerschentot zwijgen gebragt moeten worden om deze te kunnen handhaven. De stellingen van dezerzijdsehe posten bij de Maison- Blanche en de Villa Evrart liggen in het bereik van den Mont-Avron, die, als onder de bescherming der kanonnen van het lort Ilosny gelegen, niet in onze stellingen begrepen heeft kunnen worden. De Mont-Avron is om streeks 350 voet hoog, hij ligt omstreeks een vierde van eeue mijl ten oosten van hel fort Rosny en omstreeks eene halve mijl ten noorden van Neuilly sur Marne; hij bestrijkt het terrein noordwaarts tot over den Straatsburger spoorweg, en zuidwaarts tot aan de Marne en het bij Neuilly in deze rivier vallende kanaal. Van Vincennes is de Mont-Avron 5 en van Parijs 11 kilo meters verwijderd. In „herig ten uit Versailles, van den 24sle", komt o. a. voor: De koffij- huizen en restauratiën worden thans alleen door Duitschers bezocht, en op de wandelplaatsen ziel men geen personen nil de hoogere kringen meer. Intusschen heerscht langs de straten zooveel te meer drukte door de Duit sche soldaten, die overal de winkels afloopen tot inkoop van Kersgeschen ken. Dit brengt zulk een vertier te weeg, dat de winkeliers verklaren nooit zulk een voordeelige Kersweek gehad te hebben. Onze soldaten heb ben hier uit Yille d'Avray groote denneboomen aangebragt, die heden avond op Dnitsche manier luisterrijk verlicht zullen worden. Zelfs bij de voorpos ten werden dezen avond illumiualiën ontstoken, om de I'arijzenaars te too- nen dat wij om den oorlog ons Kersfeest niet vergeten. Op den Mont-Valérien werd in de laatste dagen veel beweging opgemerkt. Ofschoon men na de gevechten aan de Marne heeft vernomen dat de voor raad versch vleesch overal uitgeput raakte, hebben de soldaten op den Mont Valérien nog veel vee, deels in de open ruimte bij de helling, deels op eene boerderij bij Rueil. In de laatste dagen bewogen zich lange proviand-kolon- nes uit de stad naar de magazijnen der citadel. Men gelooft dat Trochu dien tot het uiterste zal verdedigen. Intusschen is het toch mogelijk, dat hij. bij de beslissing tot de overgave, zich van de regering losmaakten met de troepen die nog stand willen houden de stad verlaat, om het fort Mont Valérien te betrekken. De Man. off. de Seive-et-Oisedie te Versailles wordt uitgegeven, bevat een brief van een officier der Loirc-arrnee, welke, naar het blad ver zekert, door de Mecklenburgers is onderschept. De Pruissen, schrijft hij, vervolgen ons van alle kanten en laten ons rust noch duur. Ik geloof, dat wij niet zullen stilhouden, of liever, dat de Pruissen niet zullen stilhouden, voor dat zij ons op Marseille en in de Middellandsehe zee hebben geworpen. De koude is vreesselijk en doet ons veel kwaad. Wij ontvangen noch pro- visiën noch soldij. Onze leeflogt werd door den vijand vernieldin het kort wij bevinden ons in een ellendigen toestand. Een Duitscher meldt uit Lotharingen: De strenge konde van 10 en 12 graden doet onze troepen onbeschrijfelijk veel lijden; vooral de arme zieken en gewonden, die dikwijls dagen achter elkander in open goederenwagens moeten rijden, en de Fransehe krijgsgevangenen, die in kolenwagens op elkander gepakt staan en geen voldoende kleeding hebben, zijn er ver schrikkelijk aan toe. De laatste lijden daarbij nog dikwijls honger, daar het aantal zieken en gewonden in dezen oorlog zoo ontzettend groot is, dat men niet,al die maatregelen nemen kan, die de menschelijkheid eigen lijk zon vorderen. Voor de kleine vesting Langres, die door 4000 Franschen, grooten- deels verstrooide soldaten der vroegere linie-regimenten, krachtig verdedigd wordt, is het in de laatste dagen herhaaldelijk iot verschillende levendige ge vechten gekomen, waarin wij wel is waar telkens overwinnaars gebleven zijn en de uitvallen van het garnizoen teruggeslagen hebben, maar die ons telkens verliezen toebraglen. Dat Langres niet lang tegenstand kan bie den, zoodra slechts het bombardement met zwaar geschut een aanvang heeft genomen wordt algemeen voor zeker gehoudendes te moeijelijker daar entegen zal de tegenstand van Belfort te overwinnen zijn, dat door zijne natuurlijke ligging en de op steile rotsen gelegen forten rondom de vesting zeer sterk is. De strijd aldaar is zeer heet, en half Belfort moet reeds in de ascli zijn gelegd. De Karlsr. Zeit. deelt een uittreksel mede uit de Indép. Algén'enne bevattende eeue aansporing tot hel vormen van cavaleric-corpsen uit de Afri- kaansche inboorlingenen deze te gebruiken tot het doen van een inval in Baden ol Wurtemberg. Wij zullen, zegt genoemd Fransch blad, deze dap pere zonen van den profeet zeggen: «Wij kennen u, wij waarderen uwen moed; wij welen, dat gij krachtig, onstuimig en ondernemend zijt; gaat henen en snijdt koppen af; hoe meer, des te hooger zal onze achting voor u stijgen. Op het berigt van den inval dezer Afrikanen in het vijandelijke grondgebied zal zich een schrik door Duitschland verspreiden en de Pruissi- sche legers zullen hun vertrek van huis en baard gaan betreuren, waar hunne vrouwen en kinderen met hel leven voor de gruwelen hunner man nen en vaders moeten boelen. Weg met hel medelijdenWeg met de ge voelens der mensehlievendheid Naar men uit Maintz meldt heeft men daar meer strenge maatregelen moeten nemen tot het hewaken der Fransehe krijgsgevangenen, die er zich ten getale van 36000 bevinden. In dc laatste dagen heerschte er een geest van verzet en wanordelijkheid onder die gevangenen, die het gevangennemen van enkelen ten gevolge had. Dit was gcene gemakkelijke taak, want zij verdedigden zich met messen. Men meldt uit Frankfort, dat het spoorwegverkeer lusschen Bazel en Muhlhausen sedert 22 dezer is gestaakt en dat men aan den kant van laatst- gemelde stad niet verder gaat dan St. Louis. Aan het station aldaar heeft men op bevel van de Duitsche autoriteiten, naar men beweert, de rails een einds weegs weggenomen. Men beweert, dat uit Zwitserland met steenko- Ien-waggons wapenen in den Elzas zijn binnengesmokkeld. Men brengt deze en andere dergelijke pogingen in verband met een plan, hetwelk door de .Fransehe gedetineerden te KeulenCoblentz en Maintz was gesmeed om zich in den nacht van den !"tn op den 2"'° Kersdag met geweld in vrijheid te stellen. Door Napoleon I werden in der tijd de kostbaarste schilderijen, in het museum te Ca sel aanwezig, naar Parijs overgebragt. In J815 keerde een groot gedeelte van den geroofden schat naar Cassel terug, behalve een 60-tal, hetwelk op de eene of andere wijze in handen van particulieren ge raakte en aan de Russische regering werd verkocht. Er wordt thans aan-

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2