LEIDSCIE COURANT. 1870. ZATURDAG 31 DECEMBER. N\ 508. STADS-BER1GT EN. BIN' N EN GA N DSC 11E 11 EB IG E N GUIT EN L A N DSC 11E B E BIG TE N De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel ja ars ƒ3.franco p.p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Ajzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. kcs9tost rgyy ^gr-»~arr.^ BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat ingevolge art. 2 der Verordeningregelende de invordering der plaatselijke belasting op de honden, ieder eigenaar of bezitter van een of meer honden, die aan de belasting onderhevig zijn, verpligt is daarvan jaarlijks vóór den 31»"D Jannarij bij den Gemeente-Ontvanger aangifte te doen door inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den aangever onderteekend billet; dat bedoelde invullingsbilletten voor het dienstjaar 1871 van heden af kosteloos ten kantore van den Ontvanger verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leioen, 17 December 1870. v. PUTTKAMMER', Secretaris. LEIDEN, 30 December. In eene te Amsterdam gehouden vergadering van het hoofdbestuur van 'het Nederlandsch nationaal zangersverbond zijn de naambriefjes geopend van de bekroonde antwoorden op de prijsvragen, door dat verbond uitgeschre ven, en is gebleken dat de componist van «At Stem der Zee", voor manne koor met groot orchest, is de heer Krans Coenen, en van Wiet Pelgrims lied" voor mannekoor zonder begeleiding de heer J. Worp. Aan die heeren zijn de prijzen van ƒ300 en ƒ200 toegekend. De uilslag van het te Utrecht gehouden natuurkundig examen is ge weest dat van de 20 candidalen voor het eerste gedeelte 3 en van de 15 can- didaten voor het tweede gedeelte 9 geheel zijn geslaagd. Naar men uit Schoonhoven meldt is de rivier de Lek, zoover het oog reikt, geheel met drijfijs bedekt. Zelfs zeer ouden menschen heugt het niet, bij zulk een buitengewoon hoogen waterstand zooveel ijs in de rivier te hebben gezien. Tot aan de Veerpoort, waar schotbalken den toevloed van water tegenhouden, is alles herschapen in een ijsvlakte. Als de rivier in deze omstandigheden gaat zitten, vreest men voor ernstige gevolgen. Door dc nijverheids-vereeniging voor goud- en zilversmeden aldaar is een adres aan Z. M. den koning gerigt, met het doel om art. 157 en vol gende der wet van 20 Aug. 1822, voor gemaakte gouden en zilveren wer ken, welke door kooplieden en fabriekanten, uitsluitend aan winkeliers (kaslhouders) en Nederlandsche kramers cn venters in dat vak, verkocht wordenbij vervoer langs de grenzen builen werking te stellen. De ver- eeniging meent dat in alle billijkheid de toepassing van art. 1 der wel van 4 April 1870 daarvoor mag worden ingeroepen. Men schrijft uit Kampen van 28 Dec., aan het Hbl.: Nadat men hier vernomen haddal tusschen dc Ketel en Schokland een 30-tal schepen door het ijs beklemd waren, begaven Zondageersten Kersdag, eenige kloeke mannen van hier zich op weg, om te zien, of zij de in nood verkecrende schepelingen ook tot hulp konden zijn. Een hunnerF. Trompwerd ge dreven door belangstelling in hel lot van zijn zoondie met zijn vaartuig zich onder hen bevond. Met zijne zwagers, R. van de Baane en J. van Sloolen, cn twee wegwijzers, de hier wonende Schokkers II. Dubbel Sul en Broodbakker, hadden zij eerst veel moeite om op zee te komen, zoodat zij op hun buik glijdende door laatstgenoemde op hel ijs moesten worden ge lrokken. Reglstrceks naar Schokland te komen was onmogelijk door de vele open vakken en het hier en daar nog te dunne ijs. Zij reden dus op schaatsen eerst naar Genemuiden cn toen tot onder Elburg, en kwamen na een togt van drie uren met levensgevaar en eindelijk niet zonder de hulp van een schuit op Schokland aan. Treurig was hetgeen zij daar vondenAide schepelingen van 28 schuiten waren in de enkele woning bijeen, die op bet verlaten eiland zich bevindt! Aan alles was gebrek en van de reeds Vrij dag van hier verzonden ijsschuit met levensmiddelen en werktuigen, om de benarde schepen te helpen, had men niets vernomen. De vrouw van G. Tromp, den zoon, had reeds een berigl naar den vasten wal gezonden van al den angst en de ellende, welke zij hadden doorgestaan, welk berigl door twee man was overgebragt; maar ook onze kloeke stadgenooten haastten zich den terugtogt aan te nemen en bereikten gelukkig des avonds van Zondag behouden de stad, waar zij terstond het gemeentebestuur kennis gaven van het hartverscheurend tooneel, dat zij hadden bijgewoond. Twee den Kersdag zijn dan ook twintig man van hier vertrokken met bijlen en gereedschap, door hel schippersgild verstrekt, om de schepen door het ijs te zagen en in de haven van Schokland in veiligheid te brenges. Ook voor levensmiddelen en wat meer noodig was is terstond gezorgd. In sommige streken van Groningen bestaat nog de gewoonte dal hij die hel eerst over het ijs op schaatsen een herberg bezoekt door den kas telein op jenever onthaald wordt. Velen wagen zich daarvoor te vroeg op het ijs en te Ulrum was een schipper bijna het slagtoffer van zijn zucht j naar den jeneverprijs geworden. Ilij werd met veel moeite gered toen hij door hel ijs viel, na op het punt te zijn het doel, de herberg, te be reiken. 's GRAVENÜAGE. 30 December. Tot landmeter van de lste kl. bij hel kadaster is benoemd dc heer A. van Gestel, thans landmeter 2dc kl. Door Z. M. zijn bevorderd: tot luit. ter zee lc kl. die der 2e kl. E. L. Ehnle; tot luit. ter zee 2e kl. de adelborst lc kl. J. L. Hordijk: tot officier van gezondheid 2C kl. bij de zeemagt L. P. Vlaanderen, thans officier van gezondheid 1" kl. De minister van binnen), zaken heeft voor het jaar 1871 benoemd tot secretaris bij de geneeskundige raden, in: Noordbrabant en Limburg, dr. E. A. P. van den Bogaertte 's HertogenboschGelderland en Utrechtdr. J. G. de Voogl, te Arnhem; Zuidholland, dr. C. P. I'ous Koolhaas, te 'sGra- venhage; Noordholland, dr. G. A. N. Allebé, te Amsterdam; Zeeland, dr. J. P. Berdenis van Berlekom, te Middelburg; Friesland en Groningen, dr .S. Sr. Coronelte Leeuwarden; Overijssel en Drenthe, dr. J. A. van Kelwich Ver schuur, te Deventer. De heeren mrs. S. Schmolck en W. G. L. F. Francois hebben heden in de zitting van den hoogen raad (burgerlijke kamer) den bij de wet gevor derden eed afgelegdeerstgenoemde als president en laatslgemelde als vice- president van het prov. geregtshof in Zuidholland. Donderdag 5 Januarij aaust. zal voor het prov. geregtshof in Zuidhol land teregt staan de van kindermoord beschuldigde dienstbode uit Dordrecht die, zoo als vroeger is medegedeeld, haar misdrijf heeft bekend. Gisteren avond viel een werkman van een balk van een in aanbouw zijnd pand in de Bazarstraat. Zwaar gewond aan het hoold werd hij naar het gasthuis overgebragt. alwaar hij heden nacht aan eene hersenschudding is overleden. EIV E I> AIV 15. LONDEN29 December. De fenians, aan welke door de koningin kwijtschelding der straf is verleend, onder beding dat zij zich uit het Britsche grondgebied verwijderen en er nooit terugkomen zouden, zijn thans uit de gevangenis van Portland ontslagen en op vrye voeten gesleld. De dagbladen wijzen op de thans volbragte doorboring van den Mont- Cénis, waaraan met zooveel volharding gedurende 15 jaren is gewerkt. Als eene zegepraal van ingenieurs-talent mag dit werk onder de wonderen der nieuwe wereld gerangschikt worden. Te Bearwood heeft op den dag vóór Kersmis een treurig ongeluk plaats gehad. De heer John Waller, zoon van den hoofdeigenaar van de Times, verdronk, ten gevolge van zijn pogen om een jongeren broeder cn neef te redden, die zich op het ijs hadden gewaagd. De heer Walter was eerst sedert twee dagen teruggekeerd van eene reis door Rusland, üost-lndië, BriIsch iadic, Japan, Australië en de Vereenigde Staten. De Times heeft van den heer Lockyer, die aan het hoofd staat van de wetenschappelijke commissie voor de waarneming der jongste zonsver duistering, een telegram ontvangen, uit Catania, op de oostkust van Sicilië, waarin gemeld wordt, dat de waarnemingen der verduistering door ongun stig weder zeei belemmerd geworden zijn, maar dat deugdelijke resultaten zijn verkregen, en dat de waarnemingen, ten vorigen jare in Amerika ten opzigte der corona gedaan, bevestigd zijn. Lord Lindsay, die de zonsver duistering nabij Cadix is gaan waarnemen, telegrapheertdat de photogra- phiën goed zijn gelukt; dat twee afbeeldingen der corona gemaakt zijn, cn dat de corona een doorloopcnd spectrum, zonder spectraal-strcpen, oplevert. FRANKRIJ K. De Opinion Nat. bevatte dezer dagen een artikel /'Werkeloosheid," waarin o, a. voorkwam: Trochu wordt gezegd een plan te hebben. Welnu,

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1