LMDSCIIE COURANT. 1870. DONDERDAG 29 DECEMBER. STADS-BER1GTEN. 1 if. 500 De Courant verschijnt dadelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p.p. 3.50; met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 12.50 't jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1- iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 3 van liet Koninklijk besluit van den lstrn December 18C5 (Staatsblad n». 131), houdende bepalingen omtrent de certificaten van Neder- landschen oorsprong of bewerking Doen te weten, dat in de maand Januarij 1871 zal worden opgemaakt eene lijst van hendie in de gemeente een tak van Nijverheid uitoefenen waarvan de voortbrengselen met Certificaten van Nederlandschen oorsprong of bewerking tegen een lager regt in Nedcrlandsch-Indië kunnen worden in gevoerd, en roepen mitsdien belanghebbenden op, om zich. ten einde op die lijst geplaatst te wordenmet overlegging van een afschrift van hun patentblad, in de maand Januarij 1871 ter Secretarie dezer gemeente aan te melden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leid- sche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. n. BRANDELER, Burgemeester. Leides, 29 December 1870. v. PÜTTKAMMER, Secretaris. UI.NNIiNLANDSClllJ UEIllGTIiiN. LEIDEN, 28 December. Be Staatscourant bevat een kon. besluit van 15 Dec. jl.waarbij, met vernietiging van bet besluit van gedep. stalen van Zuidholland van 2 Aug. 11., liet besluit van den gemeenteraad van Gorinchcm van 22 Julij 1870, tot wijziging der gomeentebcgrooting over dat jaarten einde aan zijn besluit tot het uitzetten van gemeentegelden op beleening of prolongatie Uitvoering te geven, wordt goedgekeurd. Dit besluit wordt vooralgegaan door een rapport van den minister van binnenl. zaken aan den koning, waarin deze zegt dat hij zich met het ad vies van den raad van statein deze zartk nhgebragtniet kan vereenigen ofschoon dat advies overeenstemt met een kon. besluit van 15 Dcc. 1806, omtrent een gelijksoortig besluit van den gemeenteraad van 's Gravenhage. De raad van state bad voorgesteld hel door den raad der gemeente Gorin- chem ingesteld beroep tegen de uitspraak van gedep. staten ongegrond te verklaren, op grond dat, al moge de gemeentewet bet uitzetten van gelden op beleening of prolongatie niet bepaaldelijk verbieden, die maatregel echter, uit het oogpunt van een behoorlijk beheer der gemeen te-.flnanciënniet kan worden goedgkeurd. De minister betoogt in zijn rapport aan den koning dat uit het stilzwijgen der gemeentewet niet kan worden afgeleid dat de gemeenteraad tot die handeling onbevoegd zou zijn. Op deze en andere gronden was hij van meening dat liet besluit van den gemeenteraad van Gorinchem voor goedkeuring vatbaar was. Heden avond omstreeks 6 uren is aan de Borstclhrug eene jonge doch ter door het ijs gezakt. Niet zonder moeite werd zij gereden bewuste loos in eene nabij gelegen woning gebragl. Naar wij vernemen gaf zij ech ter spoedig teekenen van leven. Van wegc het ministerie van financiën is bekend gemaakt dat er ge legenheid bestaat lot verzending der correspondentie voor CeylonPenang, Singapore, I.ahuaniChinaJapan en Australië over Brindisi, idoor tnsschen- komst der Ilaliaansche post-administratie. Voorts dat er, ten gevolge van liet in werking brengen eener stoomboot- dienst tusschcn Southampton en Cherbourg, die eiken avond, behalve des Zondags, uit de eerstgenoemde haven vertrekt, gelegenheid beslaat tot ver zending der correspondentie, die het Nederlandsch publick langs dien weg naar westelijk ol zuidelijk Frankrijk zou wenschen te verzenden. liet port bedraagt 25 cent voor eiken brief van 10 grammen of gedeelte van 10 gram men. Voor de gedrukte stukken en monsters van koopwaren is een port verschuldigd van 5 cent voor elke 40 grammen of gedeelte van 40 grammen. De vooruitbetaling van het port, zoowel van de brieven als van de gedrukte stukken en monsters, is verpligtend. Ongefrankcerde brieven kunnen niet op de bovenvermelde wijze over Engeland worden verzonden. In den eersten Kerstmorgen zijn in de gemeente Vrijenban twee ech telieden, wonende in de herberg //Het kamp van Zeysl", geslikt in bun bed gevondendoordien zij om hunne aardappelen voor bevriezen te bewaren een pot met gloeijende turf in hun slaapvertrek'handen geplaatst. Vier kinderen, waarvan de oudste nog geen 12 jaar lelt zijn door dit ongeluk ouderloos geworden. Jongstleden Vrijdag namiddag zijn te Amsterdam eenige heeren en dames het slagtoffer geworden van hunne roekeloosheid, om zich op het nog niet al te sterke ijs van het Wandelpark te begeven. Op eenmaal, toen een groepje er bet minst aan dacht, werd er een luid gekraak gehoord en zakte de gladde baan onder de voelen der rijders en rijderessen in. Dezen werden gelukkig bij lijds allen nog uit de ijsschotsen getrokken. Zondag namiddag zijn twee knapen, doordien zij zich te vroegtijdig op het ijs in het Arnhemsehe Broek hadden begeven, er doorgezakt, met het ongelukkig gevolg dat een hunner, Willem Bremer genaamd, zijn on- voorzigtigheid onmiddellijk met den dood heeft moeten bekoopen. Ook zijn medgezel is aan de gevolgen bezweken. Omtrent den waterstand van den IJssel meldt men uit Deventer van den 2Gsltn: Het water is thans buitengewoon hoog. liet staat reeds tot aan de poort der stad. De gelieele Welle is geïnundeerd. De schipbrug is Zaturdag avond weggenomen. De IJssel is ruim voor de helft met drijf; ijs bezet. Uil Kampen schrijft men van den 274c": Sedert ,cen paar dagen drijft bier van boven afkomende veel ijs door den IJssel, hetgeen zich vast heeft gezet in het Ganze- en Reglerdiep; tengevolge daarvan is bet water in den IJssel zoo boog gestegen, dat bij deze stad eenige huizen zijn ondergeloo.pcn, en het water voor deze stad op de kade staat. De Zalkerdijk, nabij deze gemeente, had dezen morgen groot gevaar van over te loopen, doch daar het water boven eenigszins vallende is, hoopt men dat de toevoer vap water zal verminderen. Men meldt uit Yollcnhovcn: Dingsdag morgen zijn alhier aangekomen ongeveer vijftig Urkers, welke met de llarlingurboot naar Urk zoudcu worden overgebragt. De boot is in de nabijheid van de Lemmer in het ijs geraakt en gezonken, nadat de kapitein en de stuurman, met al de passa giers, baar hadden verlaten. Het aantal passagiers bedroeg ongeveer ho.n- derd. Men had drie dagen in liet ijs gezeten. De vpeding bestond ju den Iaalsten dag in negen aardappelen per hoofd, en het water was geheel ver bruikt. Men heeft het voornemen van hier over het ijs en Schokland de reis naar Urk voort te zetten. Zalurdag laatstleden had te de Wijk, nabij Meppeleen treurig onge- hljv plaats. Een man, eerst onlangs gehuwdwas bezig met het graven van zandtoen het verwulf neêrstorlte en hij geheel onder de aarde bedolven werd. Hij was oogenblikkelijk dood. Men meldt uit Leeuwarden, van gisteren: Heden had alhier onder be gunstiging van tamelijk goed winterweder de aangekondigde hardrijderij op schaatsen plaats. 32 personen, waaronder zeer bekende hardrijders, namen aan den wedstrijd deel. De uitslag was, dat prijs en premie beide door be kende hardrijders werden behaald; de eerste, ad ƒ130, door Ulbe van Dijk, van Gauw, en de tweede, ad ƒ50, door Klaas W. de Vos, van Oudkerkj De baan was, even als bij vorige gelegenheden, met allerlei vlaggen en wim pels versierd, en in het rond waren alle wapenschilden van Frieslands ge meenten aangebragt. Den 2,lcn Januarij a. s. is bier eene hardrijderij aangekondigd door man nen en vrouwen, om een prijs van 150 en eene premie van 50. -- Volgens berigt uit Batavia van 8 Dec. waren aldaar aangekomen de volgende schepen: Professor van der Boon Mesch, kapt. Vrijman; Quatre Bras, kapt. Westerveld; en vertrokken de schepen: Constantina, kapt. Valenlien; Cornelia, kapt. de Boer; Henrietta Maria, kapt. Tjebbes; do- hannes, kapt. Kramer; Maassluiskapt. Kuchler; Oceanus, kapt. Planten; Samarang, kapt. de Groot: Siriuskapt. Willemsen. 's GRAVENHAGE, 28 December. Z. M. heeft vergunning verleend aan den officier van gezondheid 2e kl. bij liet leger in Ned.-Indie G. J. Wienccke, tot het aannemen van de deco ratie der orde van St. Stanislaus 2e kl.hem door den keizer aller Russen geschonken; en aan den heer II. J. C. Iloogeveen, resident te Batavia, tot het aannemen der versierselen van ridder der orde van Frans Joseph, hem door den keizer van Oostenrijk geschonken. Door Z. M. zijn benoemd: tot subst.-officier van justitie bij de arrond.- reglbank te Assen de heer mr. E. Z. L. van der Kemp, thans in die betrek king bij de arrond.-regtbank te Winschoten; en tot subst.-officier bij de arrond.-rcgtbank te Winschoten de heer mr. P. A. Ramaer, advocaat te 's Gravenhage. De kapitein ter zee F. L. Geerling wordt, op zijn verzoek, op non activiteit gesteld, en als kommandant van liet.fregat Admiraal van /Fas- sennar vervangen door den kapitein R. L. de Haes.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1