baar gesteld van 10 en 25 cents, welke in den w inkel in dc Janvossensteeg voor erwten, boonen, grutters- en kruidenierswaren kunnen ingewisseld worden. Hierdoor woidt de gelegenheid gegeven, om den behoeftigen stand, dien men bij de strenge koude ondersteunen wil, een goed maal eten te ver schaffen, en tegelijk voorgekomen dat er een slecht gebruik wordt gemaakt van de geschonken gaven. Het ijs scheurt cn valt langs de wallen, ten gevolge van het spuijen; dal onder de bruggen is zeer verradclijk, daar het, schijnbaar sterk ge noeg, soms kort nadat het door schaatsenrijders is bereden open ligt. Het is derhalve niet onraadzaam zich eenige moeite te laten welgevallen, de bruggen te vermijden en de omtrent het spuijen geplaatste waarschuwingen niet in den wind te slaan. Er is overal veel bouw- en weiland onder water geraakt, dat nu tot eene dikke ijskorst is gestold. Daarin deelen moezerijenpaden en bossclien van vele buitenverblijven en erven. Hierbij zijn putten met aardappelen ver dronken, die thans ongenaakbaar zijn en bij invallenden dooi geene poging meer verdienen om gered te worden. Een aantal kelders, die anders nooit of zelden last van water haddenis geheel of gedeeltelijk oudergeloopen. Op het land en in de sleden, nergens uitgezonderd, heeft de regen, meer dan ooit, zwaren last van water veroorzaakt; in verscheidene jaren viel hij dan ook niet zoo overvloedig en aanhoudend. De minister van binnenl. zaken heeft bepaald1°. dat de kenleekenen gebezigd om hoeven, erven, stallen of weiden aan te wijzen, waar zich door cene besmettelijke ziekte aangetast ol daarvan verdacht vee bevindt of bevonden heeft, zullen bestaan uit borden van ruw hout, aan cene zijde glad geschaafd. Deze borden zullen den vorm hebben van een regthoek waarvan de lange zijde eene lengte heeft van acht decimeters, de korte van vier decimeters. Op de gladgeschaafde zijde worden met zwarte verw de woorden "Besmettelijke veeziekte" geplaatst. De letters moeten eene lengte hebben van één decimeter en eene dikte van drie centimeters. Wanneer de districts-veearts bet noodig acht den naam der ziekte te vermelden, wordt deze op het bord geplaatst. 2. Dat de bedoelde borden op zoodanige plaatsen als door den burgemeester, na overleg, met den districts-veearts, zullen wor den aangewezenter hoogte van minstens twee cn een halvcn meter boven den bcganen grond, met spijkers zullen worden vastgehecht, zoo moge lijk aan daartoe geschikte voorwerpen of, zoo de gelegenheid daartoe ontbreekt, aan houten palen, die te dien einde in den grond worden ge plaatst. Dc Staatscourant meldt: Door het gouvernement der nationale verde diging in Frankrijk is kennis gegeven, dat door de Fransche zeemagt sedert 13 December de havens van Rouaan. Dieppe en Fécamp geblokkeerd zijn, en dal die blokkade zal worden uitgestrekt tot alle andere havens, die door legers van den Noord-Duitschen bond inogten bezet worden. De Midd. Cour. spreekt van geruchten omtrent cene ministeriële com binatie, welke door den heer Thorbecke zou zijn tot stand gebragt. Afge scheiden van die geruchten, waren er omstandigheden aanwezig, flia liet spoedig optreden van den heer Thorbecke waarschijnlijk maakten. In de "Vredebond wordt eene oproeping gedaan tot hét houden van eene grootc meeting in dc eerste dagen van Januarijin het paleis voor Volksvlijt te Amsterdam. Uit Rotterdam meldt men van gisteren dat de rivier van die stad af tot beneden was bedekt niet ligt drijfijs. In het kanaal van Voorne heb ben zeestoomschepen het ijs gebroken en het water bevaarbaar gehouden. Zeilschepen waren niet aangekomen, noch vertrokken; bij de ophooping van het ijs in het Noordgeul en de vermoedelijke spoedige vastzetting daarvan, kon voor die soort van schepen hel bevaren der rivier niet zonder gevaar geschieden. Naar men uil Dordrecht meldt zijn in die streekdoor den buitenge woon hoogen waterstand, de meeste buitenpolders geïnundeerd. Groote schade wordt daardoor veroorzaakt aan rietgorzen en griendenhet nog niet afgesneden ol gereed liggende riet wordt op veel plaatsen door het opdrijvende ijs nieêgevoegd of vernield. Mogt de vorst aanhouden en de rivier bij zoo hoogen stand gaan vast zitten, dan is dc ernstige vrees van velen voor geduchte ijsverstoppingen niet ongegrond Tc Rotterdam is gisteren morgen brand ontstaan in cene woning aan de Kruiskade, terwijl de bewoners afwezig waren. Het beneden-deel en de eerste bovcn-verdieping zijn uitgebrand. Een der stads-werkliedendie den last hadden ontvangen het door den brand verzwakte pand te schorenmet dat doel een tegen het pand aangebragle ladder opgeklommen zijnde, is van eene aanmerkelijke hoogte op de straat gevallendoordien de bovensporten van den ladder met ijs bedekt waren en de man uitgleed. Hij is, aan het hoofd verwond naar zijne woning vervoerd. Tc Charlois is men er toe moeten overgaan de eerste openbare school tot nader order tc sluiten. Dc aanleiding daartoe is eene aldaar hecrschendc tnazelen-epidemie. Uit llarderwjjk meldt men dat aldaar Vrijdag 11. niet veel moeite, door middel van ijsbootcn, behouden is aangebragt de bemanning van een schip, dat door de felle vorst overvallen was. Men had gezien dat er zich op ver ren afstand mensehen op hét ijs bewogen, waarop men, van daar ter hulpe gesneld, de voldoening had een drietal mannen te redden. Een gerucht zegt, dat het schip, zwaar met lijnkoeken beladen, ie Meppel te huis be hoort. Nog meer schepen moeten in zee en waarschijnlijk tusschen hel ijs beklemd zijn. Men meldt uit Leeuwarden, van gisteren: Hel ijs verschaft aan hon derden ja aan duizenden een groot vermaak. De baan voor de hardrijderij is gereedhet is te voorzien dal morgenbij gelegenheid der rijderij en bij zulk schoon weder, een grootc menigte volks hier ter stede te verwachten is. Dit de stad van zulke feestdagen profileert, zal wel niet behoeven ge zegd te worden. II Zaïurdag is een huisgezin alhier plotseling in rouw gedompeld gewor den; liet ruim 7-jarig zoontje toch werd levenloos te huis gebragt, zijnde in een bijt verdronken gevonden. Den avond tc voren had hp het ouderlijk huis verlaten met de vaderlijke vermaning niet op het ijs te gaan. Te Sneek bragt dezer dagen eene moeder een harer kinderen op het jjs om schaatsen te rijdenen liet twee andere kinderen alleen te huis. Deze hadden dc aardigheid met papier bij den kagchel te gaanwaardoor een vijfjarig kind zoodanig werd gebrand, dal hel aan de gevolgen over leden is. In Zeeland verkeert men, ten gevolge der ingevallen vorst, weder in een staat van afzondering De stoombootdie Zondag morgen ten zeven ure van Middelburg naar Rotterdam was afgevarenheeft wegens het vele drijf ijs, op de hoogte van Zijpe, de terugreis moeten aannemen, zoodat de dienst is gestaakt. Uit Maastricht meldt men: Een der werklieden van den Grand Cen tral Beige was bezig te Bilsen de raderen van een stilslaanden trein te sme rentoen de machinist de locomotief in beweging zette, met dat gevolg dat de bovenarm van den werkman verbrijzeld werd. De lijder verkeert iu een bedenkelijken toestand. Hij is gehuwd en vader van vier kinderen, terwijl zijne vrouw op den avond van dezelfden dag aan een vijfde het leven ge schonken heeft. 'sGRAVENHAGE. 27 December. Bij kon. besluit van 23 Dec. isbehalve de betrekking van ingenieur, ook opgeheven die van adsistent-ingenieur bij den rijks-telegraaf, en zijn de artt. 4 en 5 van het kon. besluit van 2fi Dec. 1869 vervangen door de volgende: Art. 4: aan het hoofd van ieder der ondcrafdeelingen reken- pligtig beheer en technisch beheer der afdeeling telegrafie van het departe ment van financiën, staat een door onzen minister van financiën aan te wijzen ambtenaar; art. 5: het hoofd van iedere onderafdeeling wordt, bij ontstentenis, vervangen door den oudsten in rang van dc ambtenaren der onderafdeeling, of door den ambtenaar, daartoe door onzen minister van financiën aan te wijzen. Voorts worden de benamingen van //controleur of inspecteur van den rijkstelegraaf", en "ingenieur van den telegraaf", vervangen door die van "chel van het rekenpligtig beheer" en //chef van het technisch beheer." Aan den inspecteur der rijkstelegraphcnden heer E. Wenckebach, is eer vol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de in die betrekking den lande bewezen dienstentot inspecteur van den rijkstelegraaf bij het dep van financiën is benoemd de heer J. M. Collettetot dus verre adsislent- inspecteur bij dat departement. Tot plaatsvervangende districls-veeartsen zijn benoemd de hh. C. Ma- zure, te Zierikzee; J. II. Stempel, te Nieuwersluis; L. van Uriel, tc Stra tum; 11. Voetelink, te Zwolle; P. van Staate Sneek; H.Reimers, te Dalen. Z. M. heeft goedgevonden den kapitein J. G. van Gendt, van het 4' reg. infantërie, op zijn verzoek, eervol ontslag uit de militaire dienst te verleenen. De ministers van financiën cn van oorlog zullen Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. II. M. de koningin van Zweden en Noorwegen is gisteren namiddag uit deze residentie vertrokken. Z. K. H. prins Frederik heeft HD. oudste dochter tot Utrecht vergezeld en keerde des avonds terug. Ook deden HH. MM. de koning en koningin de Zweedsche koningin aan het station uitgeleidé. ondc c ifoote z „g neg jhrikke Volgei ecembe orps, inleid' lapoleo jrje wi men Z' jebrag' BUITENLANDSCUE BEBIGTEN. EIVOEEAIVB. LONDEN, 26 December. De Times bevat o. a. de volgende beschouwingen omtrent den strijd iu Frankrijk: Het is belakgwekkend te zien, met hoe groote bekwaamheid de generaal von Mollke de Duitsche legers het Fransche grondgebied doet doorkruisen, even alsof het stukken op een schaakbord waren. Dc positiën en bewegingen dier legers zijn als dc uitstekend aaneengesloten schakels van eenén keten; ware het anders, ware von Moltke niet zoo onverpoosd waak zaam en zoo wakker, dan zou het een voor de Duitschers uiterst gevaarlijk spel schijnen; immers de andere partij heeft een schier onbeperkt aantal strijders lot hare beschikking en loont eene dapperheid en moed, die met der tijd welligl 'met goede uitkomsten zullen worden beloond. Doch zoo lang de veldtogt met zoo verwonderlijk beleid aan de zijde der Duitschers wordt bestuurd, is het niet te denken dat hun door getalsterkte en onstui mige drift de zege zal worden ontrukt. Anders is het gesteld ten aanzien van Parijs. Aldaar is het overwigt in bekwaamheid geheel aan de zijde der Franschen geweest. Welligt zijn de Duitsche veldoversten niet zoo ver in de militaire genie als in de takliek gevorderd. Het is thans zoo ver ge komen dal er geene beslissende uitwerking van een bombardement van Pa rijs wordt verwacht; en zelfs wordt het betwijfeld, of het zonder gevaar zou kunnen worden beproefd. De Franschen hebben het door Todtleben Ie Sebaslopol gegeven voorbeeld nagevolgd en den belegeraar, om zoo tc zeg gen, belegerd; zij hebben met vrucht werken aangelegd om den vijand te naderen en daarmede terrein gewonnen: en de toepassing van dat stelsel zon, indien zij geenen wederstand ontmoet, hen welligt spoedig in slaat stellen de sterkste positiën der Duitschers te naderen en te beschieten. Wij gelooven dus dat het voor den belegeraar van Parjjs lijd is om de han den te roeren. Als een bewijs van hetgeen de gewonden iu het tegenwoordige saizoen te lijden hebben, schrijfl men aan de Times: De Fransche luitenant Godard van het 32-tc regiment werd bij een uitval uit Parijs door hel ligchaam ge schoten. Hij bleef liggen op het veld. Hel vroor dien nacht, den volgen den dag was het koud, snerpend koud en in den nacht vroor het weder. Den derden dag sneeuwde bel en een ijzige wind voer over de vlakte. Des nachts was het bitter koud. Den volgenden dag, te 12.30, werd de ge-

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2