leirsciie courant. 1870. N'. 303 ZATURDAG 24 DECEMBER. STADS-BER1GT EN. !5I Al£N 1, DSCi IE lïKfHGTKN. '111», ïsii Cd Ï21SI 'it I* Be Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. ƒ3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaals, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Ad verten tiön is vau 14 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. Uithoofde van het Kersfeest zal Maandag avond deze Courant niet worden uitgegeven. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te welen, dat ingevolge art. 2 der Verordening, regelende de invordering der plaatselijke belasting op de hondenieder eigenaar of bezitter van een of nteer honden, die aan de belasting onderhevig zijn, verpligl is daarvan jaarlijks vóór den 31«" Jannarij bij den Gemeente-Ontvanger aangifte te doen door inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den aangever ondertcekend billet; dat bedoelde invullingsbilletten voor het dienstjaar 1871 van heden af kosteloos ten kantore van den Ontvanger verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 17 December 1870. v. PUTTKAMMER, Secretaris. LEIDEN, 23 December. Bij de lieden door hh. curatoren der hoogeschool gehouden aanbeste ding van het maken van eenige buiten- en binnenwerken voor het nosoco- mium acadcmicum alhier en het verwen en beglazen van dat gebouwwaren voor die werken de minste inschrijvers de hh. Verbruggen en van lloogen, te Waddinxveen, voor de som vau ƒ45887. Graaf van Byland, groot-officier van bet buis van Z. M. den koning, is met baron van Hardenbroek van Bergambacht, dr. Eggering en anderen, bezig, onder de bescherming van H. M. de koningin, een hoofdcomilé tot stand te brengenmet het doelom fondsen te verzamelen tot ondersteuning van hendie in de beide oorlogvoerende landen van alles door brand en verwoesting beroofd zijn. In alle groote steden en gemeenten des rijks zullen sub-comiié's worden opgerigt, om tol dit liefdadige doel mede te werken. -- De toespraak, door den hofprediker, dr. G. Ruitenschild, bij gelegenheid van de begrafenis van hel stoffelijk overschot van II. K. 11. prinses Frederik in de kerk te Delft gehouden, luidde als volgt: "Geëerbiedigde koning! Koninklijke vorsten! Neèrlands gehechtheid aan Oranje is reeds van otitis gesterkt door dierbare overlevering. En onder de vorstenhuizen in Europa vindt men er geen dat meer dan het onze wordt geëerbiedigd en bemind, zoowel bij de menigte als die verder zijn ontwik keld. liet smartgevoel bepaalt zich dan ook niet tol ons, die weder staan bij het geopend familiegraf. Elders is het mede gewekt. Gansch Nederland treurt met weemoed als een gezin. De trouwe gemalin van Z. K. II. prins Frederik was zoo geheel te regt als eehtgenoolc, moeder en hoogwaardig voorbeeld in het hart barer betrek kingen gegraven. En niet alleen in die omgeving, ook daar buiten trok zij aan en heeft zich, met eerbiedige hoogachting, dank en lietde bereid. Naar de wereld hoog geplaatst, waren der vorstin hoedanigheden en deug den eigendie eiken mensch tot sieraad strekken. Onder beproevingenbij verliezen en ligchaamslijden is in onderwerping en overgave de echtheid en kracht van haar geloof gebleken. Liefst in stille loevlugt en troost voor ongelukkigenwerd zij meest gedreven door de liefde van Christus. Gehei ligd en beminnelijk, als vroeger de keurvorstin Louise, door een rijk en krachtig geloofsleven, leende ook zij nieuwen glans aan haar beroemd ge slacht, en was hier een zegen voor velen. Gewis, nu de levensvlam van die vrome en voortreffelijke werd uilgebluscht, dat verlies is groot' En vrij treure ook het land, waar zij haar licht deed schijnen en in aller harten zich heeft gevestigd. Maar hoeveel ook werd verlorenaan leedverzachting ontbreekt het niet. Reeds vroeger had dat belangrijke leven kunnen eindigen. Langzaam, allengs, door onvermoeid hulpbetoon verzacht, was het afnemen. En om ringd door hen, die haar de meeste waren in dit leven, gcloovig en getroost, berustend en bereid, is de vorstin in den Heer ontslapen. Terwijl wij wee- nen, laat ons buigen voor den beschikker van leven en dood, en zoo veel Goddelijke liefde roemen. Wenschen wij niet terug. Onze hope zie verder heen dan déze aarfle. Ontslapen is ook die Christin slechts om zalig te worden. Oogt haar na, gedachtig dat zij met vroegere slrijdgcnooten leeft bij den Heiland, en de haren wacht die nog hier zijn gebleven. Hulde en dank zij den geeerbiedigden koning. Z. M. is voorgegaan in hooge waardering der ontslapene en betoon van deelnemende Helde aan hare teederste betrekkingen. Den koninklijken vorst, met zoo diepe wonde ge slagen wordt door ons toegebeden vernieuwde ervaring van den troost en de kracht der godsdienst, voortgaande liefde en zorg der kinderen om den levensavond te verhelderen, en dat geheel ons volk bijdrage tot leniging. En n, doorluchtige vorsten, zij de kostelijke zegen geschonken, dat ook gij Gode welgevallig hoogachting en liefde u bereid, lot de levenstaak is afgewerkt. 0! op deze heilige plek moge ik het uitspreken in aller naam! Met wee moed deelen wjj in de droefheid van het dierbaar stamhuis. Maar innig deden ons goed de weder zoo aandoenlijke bewijzen van 's volks verkleefd heid aan Oranje. En bewarende het aandenken aan die vrome en voortref felijke, bidden wij met Nederland dat onzen vorsten en vorstinnen zij weg gelegd de keur van Gods zegeningen en zij voortgaan, berustend en ver trouwend. Met alle treurenden zij de Almaglige, die door Jezus Christus ons een God is van vertroosting, vrede en zaligheid. Amen!" Door de arrond.-reglbank te Rotterdam is de orgeldraaijer van der Haar, wegens demishandeling van zijn kind, veroordeeld lot twee jaren ge vangenisstraf en eene geldboete van ƒ60 of 14 dagen subsidiaire gevangenis. Men schrijft uit Zwolle: Dingsdag avond had de vertrekkende trein van 8.34 van Zutphen naar Deventer het ongeluk, door hel bevriezen zijner stoompijp, op de halt Gorssel, niet meer vooruit te kunnen komen. Dien tengevolge moest er geseind worden naar Zutphen om eene andere locomo tief, zoodat er uur voorbijging alvorens hulp kwam opdagen uit Zut phen, en de trein, in plaats van ten 8.58, te 11 uur te Deventer arriveerde. Diezelfde machine retourneerde naar Zutphen en onderging hetzelfde lot van zijn voorganger, eveneens op de hoogte van Gorssel, en heeft eerst 'snachts ten half drie ure hare bestemming bereikt. Jongstleden Woensdag werd te Zwartsluis ingebragt het lijk van een soldaat, die den vorigen dag die gemeente was doorgetrokkonop reis naar Delfzijl. In de nabijheid van Zwartsluis werd het lijk gevonden, slaande in eene sloot. Misbruik van sterken drank schijnt den ongelukkige daarin te hebben doen vallen, waaruit bij zich niet heeft kunnen redden, zoodat ten laatste de strenge vorst een einde aan zijn leven heeft gemaakt. Dezer dagen bleef te Coevorden een wagen onbewegelijk zitten; noch het paard noch de hulp van anderen kon den wagen losmaken. Toen men nu de vracht ging afladen, ontdekte men dat die grootendcels bestond uit gestolen goederen, bedekt mei eene laag zand. Bij de gehouden herstemming van een lid der provinciale stalen voor het hoofdkiesdistrict Sneek, in de plaats van wijlen den heer mr. S. van Weideren baron Rengers, is met 533 van de 828 uitgebragte geldige slem- men gekozen de lieer F. Z. lteneman, wonende te Harich. Men schrijft uit Leeuwarden, van den 22enIn een paar dagen heeft een strenge vorst de wateren dermate doen toevriezen, dat de scheepvaart als lijdelijk gesloten is te beschouwen, liet bij de Friezen zoo geliefde ijsvermaak heeft reeds een aanvang genomen; op de stadsgracht althans ziet men reeds velen op schaatsen langs de ijsbaan zwieren. Blijft het doorvrie zen, dan is het te voorzien, dal morgen, ter gelegenheid van den marktdag, reeds vele buitenlieden over ijs de stad zullen bezoeken en dal de hardrij derijen spoedig zullen worden geannonceerd. De meeste clubs toch hebben de kas reeds opgemaakt en zich op die feestelijkheden voorbereid. Uit Harlingen meldt men: Het is van algemeene bekendheid, dat de uitvoer van goederen en vee, van hier naar Engeland, zeer aanzienlijk is en dagelijks nog toeneemt, zoo zelfs, dat de tusschen Londen en Harlingen varende stoombooten naauwelijks in staat zijn al de goederen te bevatten, liet spreekt van zelf dat de Engelsche stoombootmaatschappij, door welke al die goederen bij uitsluiting worden verscheept, op deze wijze uitmun tende zaken maakt. Te betreuren is het echter, dat die maatschappij uit- slnitend eigenbelang en geenszins dat der handelaren op het oog heeft. Ware dit het geval nietdan zouden onze kooplieden niet telkens genood zaakt zijn de goederen, naar Londen bestemd, over Rotterdam of Huil te verschepen, aangezien de stoombooten vóór en niet na afloop van de Leeuwarder markt vertrekken, liet gebeurt niet zelden, dat eene groote menigte goederen, tot geen gering nadeel der afzenders, lot de volgende week moet blijven liggen. Geen wonder dat de behoefte aan liet in de vaart brengen van een of meer flinke stoomschepen voor de dienst op Lon den zich meer en meer doet gevoelen en liet slaat dan ook wel te ver wachten, dat onze kooplieden eindelijk de handen ineen zullen slaan, ten

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1