LE1DSCIIE («ik nr. VRIJDAG 23 DECEMBER. !870. N". 502. LEIDEN, 22 December. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad is tot len hulponder wijzer 30c kl. aan dc openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs 2Jt kl. voor jongens benoemd G. H. dc Bock, alhier. Vervolgens is voort gezet de behandeling der concept verordeningen tot heffing en invordering eener plaatselijke directe belastingvoorstel llarlevelten wel over hel thans, ingevolge den haar verstrekten last, door de commissie van financiën gewij zigde tarief voor den ..mbtshalven aanslag. Volgens haar voorstel zou van GO tot 80 genomen worden 7-maal de huurwaarde en zoo opklimmend tot 1200 en hooger, waarvan 18 maal de huurwaarde zou worden berekend ter bepaling van het inkomen. De heer Eigeman was tot de overtuiging ge komen, dat een zoodanig tarief niet in de verordening te huis behoorde; hij hoopte dat burg. en weth. hun voorstel betreffende het tarief zouden intrekken; zoo niet, dan zou hij voor het ontwerp-tanef der commissie stem men. De heer llarlevelt was van meening dat er evenveel te zeggen viel tegen het tarief der commissieals er tegen dat van burg. en weth. was ingebragt. Er stonden nu echter slechts twee wegen openóf terug te komen op het genomen besluit betreffende het tarief, óf aan te nemen het tarief van de commissie; er kwam anders geen eind aan de zaak. De heer Scheltema deed uitko men dat bij als lid der commissie had medegewerkt tot zamenstelling van het tarief, omdat het aan die commissie was opgedragen. Hij moest echter verklaren dat hij zoowel dit tarief als het vorige moest afkeuren, omdat het cene bevoorregting schonk aan hen die eigen inkomsten hadden. De ecnige gedachte der commissie bij het zamenstellen van hel tarief was ge weest de huurwaarde, gelijk in het oorspronkelijk voorstel van burg. en weth. was aangewezenom voor inwonenden en eigen inkomen hebbenden een maatstaf op te geven was haar onmogelijk geweest, dat zou nog wel kunnen gebeuren voor zamenwonendenmaar niet voor inwonenden. De heer Buys deed het zonderlinge van den toestand uitkomen. De meerderheid zou haar zegel hechten aan een tarief, dat niemand goedkeurde, ook niet zij die het hadden ontworpen, gebonden door de opdragt van burg. en weth. Bij hem was de overtuiging levendig dat het best was. in gevolge het oorspronkelijk voorstel, de taxatie over le laten aan burg. en weth. Men zou het verstandigst doen het tarief ter zijde te stel len en aan burg. en weth. over le laten naar consciëntie te beoordeelen. üe voorzitter meende dat door al het nu aangevoerde op nieuw werd ge constateerd dat de laak die men B. en W. wilde opdragenniet zoo gemakkelijk was. Zij wilden die taak niet gaarne op zich nemen en bet zou er toe kun nen komen dat zij hunne stem tegen de verordening uitbragten. Door de hh. Le Poole en Goudsmit werd vervolgens een beroep gedaan op het dagelijkscii bestuur, om terug te komen op zijn besluit betreffende een tarief voor den ambtclijken aanslag. De laatste trachtte dat bestuur le overtuigen dat het zich van dien amblelijken aanslag een schrikbeeld maakte. In geval er tegen de classificatie van burg. en weth. bezwaren werden ingebragt, dan kwam toch de verantwoordelijkheid op den raad, die er uitspraak over moest doen. Volgens hem was het dagelijksch bestuur tot die taak geroepen en mogt het daarvoor niet terugdeinzenvooral omdat hel den klager kon verwij zen naar den raad. Niets kon ook burg. en weth. terughouden van het stellen vaij een tarief naar hun goeddunken, vau een tarief dat zij huishoudelijk konden op maken. Indien het hun ernst was met eeue inkomsten belasting, dan moesten zij de taak op zich nemen. De voorzitter wees bij herhaling op het veelomvattende van dc taak; men zou misschien wel de données moeten verzamelen voor den aanslag van 500 ol 000 belastingschuldigen. Dal burg. cu weth. voor eene inkomsten-belasting waren, hadden de vroeger uitgedrukte plannen reeds doen zien. De heer Scheltema verklaarde nog dat het doen van een beroep op burg. en weth., om op hun besluit terug te komen, gelijk stond met iels van hen te vergen dal zij niet konden doen. Behalve de ambtelijke aanslag, die waarlijk niet plaats mogt hebben naar eenen confi dentieel gestelden maatstaf, bleef ook nog over de beoordeeling der eigen aan giften, ,cn hoe zoiiden burg. en weth. die doen, ten einde, zonder willekeur, toch hun pligl te doen. Dc heer Le Poole deed nu bepaald het voorslcl tot intrekking van het gewijzigd tarief en herstel van art. 7 der verordening, zooals hel door de commissie van financiën was voorgesteld. Dit voorstel gaf aanleiding tot De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p. p. ƒ3.85. Hel verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.5Ü 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. gedachtenwisseling, daar er leden waren die meenden dal men daardoor op een genomen besluit zou terugkomen en dat de stemming moest loopen over het nieuwe tarief. Ten slotte werd door den voorzitter het volgende in stemming gebragt; zal men terug komen op het genomen besluit, zoodat het tarief vervalt en art. 7 wordt hersteld, zooals het door de commissie van financiën is geredigeerd? Met 19 legen 4 stemmen werd dat toestemmend beantwoord. De hh. Cock en Bijleveld hadden vooraf le kennen gegeven dat, hoewel tegen eene inkomsten-belasting gestemd, zij hiervoor hunne stem zouden uitbrengenaangezien die belasting met een tarief slechter zou zijn dan zonder tarief. Vervolgens werd nog besproken eene wijziging van art. 3, die met 17 tegen 6 stemmen werd aangenomen, en daarna had de eindstemming plaats over de gelieele verordening regelende de heffing eener plaatselijke directe belasting. 10 leden verklaarden er zich voor en 13 legen, zoodat het voorgestelde ontwerp eener inkomsten-belasting is ver worpen. De voorzitter verklaarde daarop dat hij nu eenige wijzigingen zou voorstellen in de bestaande verordening, ten einde le trachten eenige der tegen de belasting aangevoerde bezwaren te matigen. Toen werd de behandeling voortgezet der voorstellen lot wijziging der algemeene policie-verordening. De wijziging van art. 47, waarbij verpligtend wordt gesteld "liet plaatsen van het straatnommcr, ter grootte van minstens 45 millemeters, aan den hoofdingang van alle woningen en erven, werd aangenomen met 16 tegen 5 stemmen. Enkele leden betoogden het geheel nuttelooze van den maatregel, die echter door den voorzitter werd verde digd. Het voorstel tot aanvulling van art. 1J4, met bepalingen, in acht te nemen bij het drijven van runderen door de stad, werd ernstig bestreden, omdat men daarvan belemmering voor den veehandel alhier vreesde, en ook omdat men daardoor het losrukken van runderen in de meeste gevallen niet zou voorkomen. Ten slotte werd het voorstel gerenvoyeerd aan burg. en weth., ten fine van onderzoek. Ten slotte werd nog gunstig beschikt op een verzoek van B. J. Fornara, tot hèt leggen van eene stoep. Ingekomen was eene dispositie van gedep. staten, houdende kennisgeving dat dc beslissing, betreffende de onderhandschc aanbesteding van het werk der rioleering naar Liernur's stelsel, werd verdaagd. Gisteren avond had in den Schouwburg de jaarlijksehe, thans reeds de tiendeopenbare les en prijsuildeeling plaats van de leerlingen der door het Leidsche departement der maatschappij tot Nut van 't Algemeen geves tigde Burger-Zangschool, liet gebouw was, gelijk men bij die gelegen heid gewoon is. slik vol; waren er meerdere plaatsen beschikbaar geweest, zij waren niet onbezet gebleven, want menigeen heeft zich ten dien aanzien eene teleurstelling moeten getroosten. Een krachtiger sprekend bewijs van ingenomenheid met deze instelling kan moeijelijk van de zijde der burgerij gegeven worden. Zoowel hel hoofd van het gemeentebestuur als heeren wethouders, en ook afgevaardigden van de hier ter slede bestaande vereeni- gingen ter bevordering der toonkunst, deden ook nu weder door hunne tegenwoordigheid van belangstelling in de school blijken. De volgorde der zangstukken door de leerlingen uit te voeren, het eerste gedeelte van hel programma voor dezen avond, was als volgt: 4''klasse: Oefeningen in solfèges; De waldhoorn, van Silcher; Zangerslied, van Ilillcr; Jagerslied, van Wcbcr; De trouwe kameraad, van Schulze, allen tweestem mig;—3' klasse: Bede voor een examen, van Abt; Fughelte, van Gerhard; De lieer is groot, van Schulz; Lofzang, Paaschhymne, Aan het vaderland, Woudconcert, Het bloempje, Holland is een heerlijk land, Te voetvau Abt Danklied na een examen, van Ilaydn; allen tweestemmig; 2e klasse: An den Flciss, van Muhling: Psalm 103, van Fesca; Der erslc Regenbogen, van Schneider; Festgesang, van MendelssohnFruhlingsahnung. van Breidenstein Zcit uns zunt zweiten Mal willkommen (Zauberilöle). van Mozart; De zwa luw, van Heinze; allen driestemmig. Op de uitvoering dezer stukken volgde de uitreiking van prijzen en eervolle vermeldingen, die ingevolge de ge houden lijsten van aanteekening waren toegekend, en opgave van de bevorde ringen waartoe hh. commissarissen na gehouden examen, in overleg met de onderwijzers, hadden besloten. Aan de volgende leerlingen werden prijzen uitgereikt: 4e klasse, aan (meisjes) A. J. Heintz, J. E. Rodbard, I'. J. Lancei, E. A. Lancel, M. S. Borgtfding, A. M. Lempers, S. M. Brcekveld, G. E. van der Bleer, E. J. Oudshoorn, C. E. C. H. Timmermans, M. C. Slothouwer, M. lloogcnslraalenC. B. I'root, (jongens) A. Couvée, 11. L. de Haas, M. Ruk. 3e klasse, aan (meisjes) M. Veldhuyzen, M. E. van der Kaay, II. A. C. Duyster, C. Eigeman, J. M. J. II. van Ilartrop, II. J. J. Blanken,

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1