LE1DSCHE (01 KIM. :b, 1870. N°. 500. WOENSDAG 21 DECEMBER. STADS-BER1GTEN. NATIONALE MILITIE. BENNENLANDSCHE BERIGTEN. p« ten, ondi r on rwji WOt ged' pott '1105 ster. dwt ll(f in; ete dibs ioré :rn lat; N; 'Oil ?e! Ml 'cfc t,l De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.— franco p.p. f 3,50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expediliekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie» is van 1—4 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER ek WETHOUDERS vak LEIDEN, Gelet op artikel 19 der wet van den 19Jen Augu.-tus 1861 (Staatsblad n°. 72) betrekkelijk de nationale militie; Herinneren hen, die op den lsten Januarij 1871 hun 19de jaar zullen zijn ingetreden, en alzoo de geborenen in het jaar 1182, alsmede hen, die eerst na het intreden van hun 19(,c jaar, doch vóór liet volbrengen van hun 20sle, ingezetenen zijn geworden, de verpügting tot het doen van aangifte \oor de nationale militie, in dc maand Januarij 1871. Zij geven daarbij kennis: dat, wie moet worden ingeschreven en "wie voor ingezeten wordt gehouden, om schreven is bij de artikelen 15 en 20 van genoemde wet, dus luidende: Art. 15. Jaarlijks worden voor de militie ingeschreven alle mannelijke ingezetenendie op den lstcn Januarij van liet jaar hun 19de jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden 1°. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overle den., wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28stco Julij 1850 (Staatsblad n°. 44); 2°. hij, die, geen ouders of voogd 'hebbende, gedurende dc laatste, aan het in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip voorafgaandeachttien maan den in Nederland verblijf hield 3°. hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten mits hij binnen bet Rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, behoorende tot eenen Staat, waar de Nederlander niet aan de verpligte krijgsdienst is onderworpenof waar ten aanzien der dicnstpligligheid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. Art. 20. Hij, die eerst na bet intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20ste, ingezeten wordt, is verpligt, zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar de inschrijving, volgens art. 16, moet geschieden. dat, wie niet wordt ingeschreven, is bepaald bij art. 17, van den volgenden inhoud Voor de militie wordt niet ingeschreven 1°. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Neder lander is 2°. de in een vreemd Rijk verblijf houdende oudcrlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten. 3°. de zoon van den Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont. dat, in welke gemeente men moet worden ingeschreven, te vinden is in art. 16 der wet, waarbij is verordend: De inschrijving geschiedt: 1°. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, dc moeder, of, zijn beiden overleden de voogd woont; van een gehuwde en van een weduwenaar in dc gemeente waar hij woont; van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft, of door dezen is achtergela ten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente waar hij woont; 4°. van den bnilcn 's lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. voorts, dat, door wie de aangifte moet worden gedaante vinden is in art. 18, houdende het voorschrift: Elk, die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven, is verpligt zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan le geven tusschen den l8len en den 31sleu Januarij. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden zijn voogd lot het doen van die aangifte verpligt. Njg doen Burgemeester en Wethouders te welen: dal lot deze inschrijving wordt zitting gehouden op het Raadhuis, van des voor- middags 1Ü tot des namiddags 3 uren, op Maandag den 9 Januarij, voor de bewoners van de wijken 10 2°. 3°. Dingsdag Woensdag Donderdag Vrijdag 11 12 13 2 en 3 en 5 Eindelijk dat de geboorte-aclen n 8 en 9 of de buitenwijk die de belanghebbenden, bij de inschrijvingonder opgave dc'r woonplaats van den ingeschrevene, Mioorcn over le leggen, dage lij lts, de Zon- en Feestdagen uitgezonderdzijn Ie verkrijgen ter Secretarie dezer gemeente (afdeeling Burgerlijke Stand), van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren wanneer levens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier acten kan worden gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant van den l-l!'cnden 21s'eo en den 28slcn dezer maand afgekondigd. Burgemeester en Wei houders voornoemd v. D. BRANDELER, Burgemeester, v. I UTTKAMMER, Secretaris. Leiden, 13 December 1870. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, Donderdag 22 December 1870, 's namiddags te half twee uur. Onderwerpen Benoeming van een Ien hulponderwijzer 3e klasse, aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs 2e klasse, voor jongens. Concept-verordeningen tot heffing en invordering eener plaatselijke directe belasting. Voorstellen tot wijziging van de Algemeene Policie-verordening. Adres van B. J. Fornara, lot het leggen van eene stoep. LEIDEN. 20 December. Men schrijft ons van den Rijnkant: Tweemaal heeft de winter met strenge vorst gedreigd, in zoovg-vroeg genoeg volgens liet ten platten lande bekende spreekwoord: wat voor Kersmis komt rekent niet af, doch daar entegen bemoedigender om na aanhoudenden regen bestendig weer te mogen verwachten en heilzamer voor bouw- en weilanden dan hel menigvuldige water. De hoop, dat na het schrijven Van 25 November dc last van water spoedig zoude geweken zijn, is niet vervuld. Het boezemwater, dat reeds eene belangrijke daling had ondergaan, de polders, die zich bijna ontslagen achllen van uitmaling, zijn door sneeuw en regen weder aanmerkelijk be zwaard geworden. In een paar dagen toch wies de boezem 1 Rijnl. voet en is hij thans boven maalpeil geklommenterwijl het overbodig is te mel den hoeveel werk den polders nog wacht om het overvloedige water te loozen. Breekt er een tijdstip aan dat de afvoer van water met gunstig gevolg kan plaats hebben, terstond heeft de regen de overhand, waarmede het uitzigt op verbetering verdwijnt. Gedurende de zes laatste maanden heeft het meestal, dikwijls zonder voorbeeld, in de laatste twee dagen en nachten onophoudelijk, geregend. Nu heeft met noordoostenwind sneeuw den regen vervangen, waaruit winter verwacht wordt. Op het door het bestuur der Vereeniging lot bevordering van den boek handel aan den minister van koloniën gezonden adres, om aan le dringen op bepalingen tegen den nadruk in Oost-Indië, is ten antwoord ontvan gen, dat in het voorloopig ontwerp van wet, tot regeling van het copie- regt, bij het dep. van justitie in bewerking, bepalingen zijn opgenomen be- trelfende den nadruk in Indië van in Nederland uitgegeven werken. - In de vergadering der Vereeniging van en voor Nederlandsche indus triëlen, den 7deo Dec. jl. gehouden-, is een votum van hulde en dank ge- bragt aan de verdienstelijke houding der bh. Martin Goster, consul-generaal der Nederlanden le Parijs, en Entile Koechlin, Ned consul te Mulhouse, in de jongst vcrloopen maanden. Te midden van voor hen persoonlijk en hunne bijzondere belangen hoogst kritieke omstandigheden hebben zij gelegenheid weten te vinden de Nederlandsche nijverheid uitnemend le dienen van goe den raad, waarlijk practische wenken haar in tijds te geven, en alzoo ge loond dal de regtmatige bezorgdheid wegens zeer bedreigde belangen van eigen gezin en goed hen de hun toevertrouwde algemeene belangen des vaderlands niet heeft doen vergeten. {Ned. Tnd.) Te Deventer heeft zich Vrijdag avond II. een 00-jarig man, in een vlaag van. ijlhoofdigheiduit de derde verdieping van zijn huis op de straat geworpen. Badende in zijn bloed werd hij opgenomen en ecnige oogenblik- ken later was hij een lijk. Volgens berigten uit Batavia van 1 December zijn aldaar aangekomen de schepen: Padang Packet, kapitein Mondt; Aeolus, kapitein de Vries, Voorts wordt gemeld: Wangkang heeft een aanval gedaan op Bindlar en werd teruggeslagen. Zestig dajakkers en 4 Europecsche soldaten zijn ge sneuveld en twee officieren gewond. Bij de overweging der wijziging, laatstelijk in hoofdstuk Vil/? (depart, van financiën) der staatsbegrooling gebragt, werd op nieuw de noodzake lijkheid betoogd, om uit dit hoofdstuk al wat tot de kosten dereeredienslen betrekking heeft te doen verdwijnen en onder de credielwetten afzonder lijke hoofdstukken voor die eerediensten op le nemen. Bij liet althans tij delijk doen herleven van hoofdstuk VII C zal dit op de leest der begroo ting voor 1870 geschoeid moeten zijn, en dus ook bij voorbeeld de bekende post van 0800 voor het toczigt op het beheer van de goederen der her vormde kerk daarop moeten worden gebragt. Te dezer gelegenheid deed men opmerken, dat de onlangs door den minister van financiën vastgestelde bepaling omtrent het betalen van 3 centen voor de nieuw in te voeren cor-

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1