LE1DSCHE COURANT. VRIJDAG 16 DECEMBER. STADS-BERIGTEN. TbNNENLANDSCHE BKRfGTEN. I rail f870. Nu. 290 J)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. ƒ3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 't jaars, buiten de expediliekosten. Afzonderlijke no miners der. Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Ad verten tiën is van 14 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEfDEN, Geiten de adressen om vergunning tot het honden en mesten van e'e'n meer varkens, als van: 1®. Johannes Adriancs Bodewijk Maaj, smid. in pakhuis in de Hooglands-die Kerk-Koorsteeg, geteekeud wijk Vil n" 878; 2». witlem Rodenburg, melksiijter. in zijn pakhuis op het klooster, -ijk VI n'. 1299ro"J Gelet op art. 224 der Algemeene Policieverordening, vastgesteld 24 Oc- iber 1867 Doen te wetendat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naast gelegene en belendende pandenten opzigtc der informatrën de commodo ^incommode, door Burgemeester en Welhonders zal worden gevaceerd p liet Raadhuis dezer Gemeenteop Maandag den 19lle» December aanst. ivoormiddags te e//uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn hunne P'atfczvvaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengenterwijlbij ver val lim daarvanzij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te lebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. n. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 15 December 1870. v. PUTTKAMMER, Secretaris. aai isi« Be BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebeslmir van Leiden, doet i weteu, dat aan den Ontvanger der direele belastingen alhier zijn ter and gesteld twee. op den 13"" dezer maand invorderbaar verklaarde ko- nip eren voor de belasting op bet Personeel, over bet dienstjaar 1870 en 1871, nde voljaarsch- en drie vierendeeljaarsch aanslagenterwijl ieder verpligt zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. Eu wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 15 December 1870. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 15 December, In de lieden gehouden zitting van deo gemeenteraad is tot lid der mnmissie voor de bewaarscholen benoemd de beer V. I. de Fremery, aftre- tiitl lid; voorts is aan den heer W. Ilaanstraop zijn verzoek, eervol ontslag itleend als liulponderwijzer 2' kl. aan de openbare lagere school n'. 1 voor nvermogenden. Vervolgens werd voortgegaan met de behandeling der eoncept-verordenin- en tot heffing en invordering eenev plaatselijke directe belasting, boor m voorzitter werd het eerst in discussie gebragt het door burg. en weth. atworpen tarief, waarnaar de ambtshalve aanslag, waarmede de meerder- eid van den raad zich in de vorige zitting had vereenigd, wanneer die tvorderd werd, zou plaats hebben. Aan dat onlwcrp-larief viel ecue krach je bestrijding ten deel. De heer Buys wees er op dat bij en zijne mede- len gaarne gezien hadden en daartoe ook het voorstel gedaan hadden, it de quacstic van de income-tax vooraf zuiver zoude beslist wordenburg. welb. verlangden een maatstaf bij ambtelijken aanslag en van de zaak jjiiu bel tarief hadden zij ais bet ware ccne kabincts-qiiacslie gemaakt. Op je wijze streed de zaak tegen het goede beginsel. Ilct ging toch niet aan op itzelfde blad te vragenwat wilt gijuw inkomen opgeven of aangeslagen lorden naar de huurwaarde? Het voorgelegde tarief had al den schijn of gemaakt was om een loopje te nemen met de belastingschuldigenmen Jlrlde in goed Hollandsch voor: zij die ambtshalvcn aanslag verkiezen wor- CSj tn aangeslagen naar een grondslag zoo weinig mogelijk overeenkomende iet de werkelijkheid. Het tarief was over het algemeen veel te hoog. De «ordening berustte op bet geloof aan de waarheidsliefde der ingezetenen laar het tarief zou te kennen geven dat de waarheidsliefde niet bestaat bij de iministratie. Het was hier zoo wat: houdt gij mij voor den gek of anders zal i het u doen. liet doel van den voorsteller en ook van de commissie van 645 «ancien was dat de aanslagen zoo juist mogelijk zouden worden opgemaakt, hans huldigde men bet stelsel: men moet aangifte doenwant die bet niet het zal het gevoelen, zoodat men bij de invoering van de income-tax niet Me gematigdsle, maar op de hardste wijze te werk ging. De heer du Rieu (reenigde zich geheel met het gevoelen van den beer Buys; in plaats van -dijen billjjk tarief had men een hoogst onbillijk tarief voorgesteld, hetgeen f~~ door vergelijkingen met een bij eenc vorige gelegenheid opgemaakt tarief «Hoonde. Ilct voorstel van den heer llartevelt was nu bedorven en de 117 2U 202 83: 8i 0 118 28'i s. I- £(i| (lasting zou nu zijn cene parodie op eene inkomsten-belasting. De lieer ttcksen liet zich mede in ongunstigen zin over het tarief uit, als zijnde ae straf voor hen die geene aangifte deden, hetgeen men had willen ver mijden. De beer Seheltcma vereenigde zich geheel met het aangevoerde door den heer Buys en vroeg nog cenïge ophelderingent. w. of er ook splitsing zou plaats hebben, ol de geest van het tarief was dwang of pressie uit te oefenen tot bet doen van eigen aangifte; hoe burg. en weth. zouden handelen met leden van een gezin die een eigen inkomen hebbenenindien bet tarief werd aangenomen als maatstaf, hoe burg. en weth. de verdere aan giften zouden beoordeelenwat daarvan de grondslag zou zijn, De voorzitter wees er den heer du Uien op dat hij bij eene vroegere ge legenheid als lid der commissie van financiën zijne goedkeuring had gehecht aan een tariefdat ruim zoo drukkende was als liet thans voorgestelde. Voorts verklaarde hij dat de leidende gedachte was geweest eigen aangifte te doen verkiezen; hem was nog door sommigen gezegd dal het tarief nog te laag was. Tegen het denkbeeld van straf moest hij opkomen, maar men moest er niet toe medewerken de bepaling van eigen aangifte illusoir le maken. Aan den heer Schcltema gaf hij te kennen dat er splitsing zou plaats hebben. De heer Bijleveld had met verbazing het tarief ingezienen hij hem was J de vraag gerezen of men feitelijk gebruik wilde maken van eene strafbe- I paling, hetgeen melde vastgestelde bepalingen in strijd was. Mogt men nu feitelijk geen straf bedoelen, het tarief was echter exorbitant hoog. De heer Le Poole, die de vorige discussiën niet had bijgewoond, verklaarde niet tegen eene inkomsten-belasting gestemd te zijn, maar dat hij, hij aan neming van dit tarief, zich tegen de geheele zaak zou moeten verklaren. De heer Eigeman vond het tarief mede wat al te kras en vroeg welke huur waarde hier bedoeld werd. De heer de Fremery gaf te kennen dat het tarief berustte op de hoofdgedachte van eigen aangifte; een laag tarief zou uitlokken tot het doen van geen aangifie. De voorzitter gaf den heer Eige man te kennen dat de huurwaardedie bedoeld werdde getaxeerde wasgelijk nu plaats haden aan den heer Scheltemaop diens herhaalden aandrang, dat voor meerderjarigen, die een eigen inkomen haddenook de huurwaarde van liet, perceel, waarin zij woonden, tot maatstaf zou strekken bij ambtshal vcn aanslag, waarover de heer Scheltema niet kon nalaten zijne bevreem ding te kennen te geven. Nadat de discussiën, vooral lot re- en dupliek, nog eenigen tijd hadden aangehouden, deed de heer Goudsmit uitkomen, dat de raad zich hier in moeijelijkheden had gebragt, in een labyrinth, en om daaruit te geraken, stelde hij voor het tarief te renvoyeren aan de commissie van financiën; die commissie wist dat de raad had besloten tot het invoeren ecner inkomsten belasting, zij zou dit besluit niet illusoir willen maken, maar een tarief ontwerpen met een redelijken maatstaf. De heer Buys gaf te kennen dat dit voor de commissie wel eene moeijelijke laak was, maar de verzending aan de commissie was allezins rationeel. Met 16 legen 7 stemmen werd het voorstel van den heer Goudsmit aangenomen. Daarna werd overgegaan tot de behandeling van liet adres van het ge meentebestuur van Alkemadctot intrekking der bepaling dal door hein eene brug over de Ringvaart worde gelegden dat genoegen genomen worde met de vernieuwing van de' pont aldaar. Hierop werd, overeenkomstig liet voorstel van burg. en weth., met algemeene stemmen afwijzend be schikt. Op het adres van P. J. A. de Bruine c. s., strekkende tot den af stand van een gedeelte der singelgracht van de Wittepoorlsbrug lol de sler- rewaebt, om bij besloten water hardrijderij te kunnen doen plaats hebben, enopdat van N. J. Stallinga, tol bekoming van gemeentegrond, werd eene gunstige beschikking genomen. Eene voordragt tot uitbreiding van liet lo kaal der openbare lagere school n°. 2 voor onvermogenden werd aangenomen. Ten slotte werd nog een aanvang gemaakt met de behandeling van voor stellen tot wijziging der algemeene policie-verordening. Eene wijziging van art. 67. wat betreft het ophalen van asch en vuilnis door andere personen, dan die door den pachter daarmede belast, werd aangenomen. Zij die zich daarmede bezig houden, zullen dat moeten doen des zomers tot 7 en des winters lot 8 uren. Bij aanhaling zullen de voorwerpen verbeurd verklaard worden. Eene voorgestelde wijziging van art. 86, betreffende hel werpen met sneeuwballen, werd, na discussie ingetrokken, en een voorstel tot het inlasschen van een nieuw artikelwaarbij verboden werd binnen de gemeente met voer- of rijtuigen harder le rijden dan in een matigen draf. werd verworpen. Door den commissaris des konings in Zuidholland is voor de zittingen van den militieraad in het 3,le district van Zuidholland, alhier en le Gouda, tot secretaris van dien raad benoemd de heer A. A. van Thielen. zóón van den generaal-majoor van Thielen, militieeommissaris in dat district, en

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1