[JUITENLA NI)SCUli HERIGTliN PEK TELEGRAAF. rigtendie tegen het halve tarief worden overgebragt, is deze verhooging ook slechts voor de helft toepasselijk. Geene berigten worden toegelaten die, met inbegrip van adres en onderteekening, meer dan 50 woorden be vatten. Volgens een telegrafisch bcrigt, door de N. R. C. uit Luxemburg ont vangen, is de analyse, die door de Ind. Beige van de Luxemburgsche nota wordt gegeven, onjuist. Von Bismarck beklaagt zich toch in zijne nota niet slechts over manifestation ten gunste van Frankrijk, maar ook over vijandige demonstration jegens Duitschland, die zich ten laatste in bepaalde feiten hebben lucht gegeven. Convooijen levensmiddelen zijn over Luxem burg naar Frankrijk vervoerd met medewerking van policie en douane. Fransche officieren die, na krijgsgevangen te zijn gemaakt, ontsnapten, zijn vrijelijk over het Luxemburgsche grondgebied getrokken met een vrijgeleide van den vice-consul van Frankrijk, die aan het hoofd stond van een werf bureau in optima forma. De nota is uit Versailles verzonden en draagt de dagteekening van den 3Jtn dezer. Een comité van patriotten te Luxemburg organiseert een algemeen peti tionnement, ten einde bij den koning-groothertog te protesteren tegen de beschuldiging, als zonde Luxemburg de wetten der onzijdigheid geschonden hebben. Tot den koning-groothertog wordt wijders de bede gerigt, om aan Luxemburg zijne onzijdigheid, tradition, wetten en instellingen te laten behouden. Te Groningen is door burg. en wetli. bij den gemeenteraad het plan ingediend om buiten de vesting aan de zuidzijde (buiten lleerc- en Oosler- poort) eene reeks nieuwe straten aan te leggen. Daardoor zal in eene zeer lang gevoelde behoefte aan uitbreiding der stad op regelmatige en vol doende wijze eindelijk werden voldaan. Uit Maastricht wordt gemeld dat Vrijdag avond door de duisternis, nabij het station te Hasselt, een goederentrein met een personentrein in botsing is gekomen. Ofschoon eenige wagens zwaar beschadigd zijnhadden er geene persoonlijke ongelukken plaats. 's GRAVEN 11AGE. 13 December. Z. M. heeft vergunning verleend aan F. Harmsen, te Amsterdam, en TV. Hopman, te Ilatert, tot het dragen van het kruisfidei et virtulihun door den Paus geschonken. -- Aan den heer A. K. Daneels van Wijkhuise is, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als plaatsvervangend kantonregter te Enkhuizen. De officier van gezondheid 2a kl. G. A. M. van Ewijk wordt gedeta cheerd bij het hospitaal der marine te Willemsoord, en de officier van ge zondheid 3e kl. W. Schutteuit 0. I, teruggekeerdwordt op non-activiteit gesteld. - Z. M. de koning is gisteren middag ten half zes ure per Rijnspoor van het Loo in deze residentie teruggekeerd. Z. M. begaf zich eerst naar II. D. paleis, maar is spoedig daarna naar het huis de Paauw gereden, om een bezoek van rouwbeklag te brengen aan Z. K. II. prins Frederik en II. D. dochters. Graaf van Limburg Slirumdienstdoend kamerheer van Z. K. II. prins Frederik der Nederlanden, is uil deze residentie naar Versailles vertrokken, belast met de zending aan Z. M. den koning van Pruissen officieel de mede- deeling over te brengen van het overlijden van II. D. zuster prinses Frederik der Nederlanden. -- Z. Exc. baron von Wrede, vroeger gezant van Zweden en Noorwegen bij het Nederl. hof, is heden in de residentie aangekomen, met last om namens het hof van Zweden en Noorwegen de condoleancen aan 1. Jv. 11. prins Frederik over te brengen. Thans verzekert men, dat de pleglige begrafenis van wijlen de prinses Woensdag, den 21 UD dezer, zal plaats hebben. Bij eene heden aan het ministerie van marine gehouden aanbesteding van de levering van voeringbaaiduffellakendekens enz.was voor de levering van 800 meter gewoon blaauw laken de minste inschrijver de firma van Lelyveld en C te Leiden, voor 3.79 per meter, en voor die van 1000 stuks wollen dekens de heer 11. J. van Wensen, te Leiden, a 4.24J per stuk. EK GEL A V I». LONDEN, 12 December. De correspondent van het Daily News, die te Parijs verblijf houdt, schrijft: De Parijsche bevolking is eenigermate onthutst door te zien dat de groote, de zegevierende uitval uilgeloopen is op eenen teruglogt. De ultra- democraten alhier blijven weigerachtig om zeiven te gaan vechten. Bij den uitval vocht de mobile garde over het geheelen met uitzondering van enkele bataillons, tamelijk wel. De linietroepen kweten zich, voor jonge troepen, zeer goed; de vermetele moed der officieren, van de linietroepen en van de mobile garde beide, was boven allen lof verheven. Doch hel is eene onder de militairen erkende waarheid dat een onevenredig groot aantal gesneuvelde officieren bewijst dat hunne troepen niet vooruil wilden. Wat er nu verder zal gebeuren is moeijelijk te gissen. De generaals kunnen zich niet ontvein zen dal een nieuwe uitval eene nuttelooze menschenslagling zou zijn, indien hij niet gepaard gaat mei eene beweging van troepen der departementen tegen den rug des vijands. Doch aan den anderen kant zullen de Parijze- naren onvoldaan blijven tot dat al de linietroepen en mobile garden builen de omwalling gesneuveld zijnopdat Parijs kunne gezegd worden zich roemrijk te hebben verdedigd. Indien ik Trochu ware. zou ik eenen uitval uitsluitend met de nationale garde ondernemen, ten einde die burgers te doen gevoelen dat vechten eene ganseh andere zaak is dan paraderen langs de straten der hoofdstad en eene uniform dragen. Omtrent bet springen van de buskruidfabriek te Birmingham verneemt men dat van de gekwetsten er waarschijnlijk nog 53 zullen bezwijken. Van al de in het gebouw aanwezige personen is niemand er ongedeerd afgeko men. De omtrek was als bezaaid met de ledematen der ongelukkigen. FRANKRIJK. Generaal Ducrot heeft de volgende dagorder tot de troepen uitgevaar digd: Na twee dagen van roemrijke gevechten heb ik u over de Manie doen terugtrekken, omdat ik overtuigd was dat nieuwe pogingen in eene rig- ting, waar de vijand zich gehaast heeft al zijne krachten bijeen te trekken en alle middelen van verdediging voor te bereiden, nutteloos zouden zijn. Ik zou, indien ik die pogingen herhaald had, duizenden dapperen doelloos opgeofferdenwel verre van de zaak der bevrijding te dienenhaar in ernstig gevaar gebragt hebben. Ik kpn op die wijze zelfs een onherstelbare ramp aan het vaderland berokkenen. Maar gij hebt zeer zeker begrepen dal de strijd slechts voor een korten lijd geschorst is; wij zullen den strijd manmoedig hervatten. Houdt u dus gereed; zorgt dat gij voorraad van am munitie en levensmiddelen bij u hebt, en maakt u vooral vertrouwd met li gem 290 lees edh dire zeki ren ken dan wat verg onji bodi verl void het meli lig? gehi wik bela van eene klas die zal derl inge het als behc D< I het denkbeeld, dat de heilige zaak, waarvoor wij bereid moeten zijn o: W leven te laten, offers van u zal eischen. par Men verneemt dat de heer Gambetta in de laatste dagen, zich m, I het Loirc-leger begevende, twee malen eensklaps midden tusschen PmiSi' ont sche soldaten is geraakt, maar door gelukkige toevallen ontsnapt is, da hoo hij hun onbekend was. B0! Te Havre worden groote toebereidselen gemaakt om den Duitsch» >rl' weerstand te bieden. Uit ltouaaii is eene sterke afdeeling mobile garde t den daar aangekomen. Uit Cherbourg zijn twee oorlogschepenmet 2000 vóó aan boord, de haven binnengeloopen; bovendien zijn er ook linietroepen eenige afdeelingen cavalerie binnengerukt. Ilel geschut staat op de walij' Alle manschappen van 40 tot ,60-jarigeu ouderdom zijn onder de wap»i geroepen. Eene ambulance met 500 bedden is gereed gemaakt. Bans-Journal meldt: Een der voornaamste restaurateurs heeft ft middel gevondenom een fijnen schotel van ratten gereed te maken, bereidt die dieren met champagne en specerijen toe, en heefl zooveel aftrei dat hij onmogelijk aan alle bestellingen kan voldoen. In één woord is thans voornaam ratten te eten. De rattenmarkt wordt gehouden op plein voor het raadhuis. Eene goede ral wordt verkocht voor 00 centinii Indien de Parijzenaar zijn tegenzin in ratten kan overwinnen, dan kan; hoofdstad alleen door deze diereu nog veertien dagen lang versch vlees bekomen, want men rekent dat er niet minder dan twintig millioen ratten Parijs zijn. Alexander Dumas (de vader) is te Parijs nabij Dieppe in den ouderda van 63 jaren overleden. In den laatsten tijd verkeerde hij in eenen sta; van kindschheid. PRUI99EJV. BERLIJN, 12 December. De heer Julius von Wickede, de correspondent van de Köln. Zeil schreef dezer dagen: Geraakt men met een Franschman in gesprek, ome schillig tot welken stand hij behoort, dan verneemt men uit zijn mond bitterste klagten over de voortzetting van den oorlog. Treft men een dozr bij elkander, die de leugenachtige bulletins bespreken van Gambetta, dit zij kort te voren vloekten, dan verlangen zij niet reikhalzend naar dt vrede, maar dan spuwen zij vuur en vlamdan is //la France" het magtigi land der aarde en de «barbares Prussiens," die slechts door verraad zoo'n zijn gekomen, kunnen uit de aard der zaak geen overwinnaars blijven OOST-INDIK BATAVIA, 31 October. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkii gen genomen Civiel departement. Ontslagen: op verz.eerv.uit 'slands dienst, opz. over de waterwerken te Glapan (Samarang), J. G. R de Lavalélt Benoemd: lot ass.-res. der Z.-distr. van Celebes, tevens vendum. aldaar, F. Sikman; tot contr. 3' kl. bij het binnenl. bestuur in het gouv. Sumatra Westk., W. C. Hoogkamer; tot ambt. ter besch. van den res. van Palen bang, P. J. Avis; tot comm. op bet bureau van den ass.-resid. van Tjilatja (Banjoemas), F. 11. Ciebranl; tot opz. over de waterw. te Glapan (Samaran: A. W. Abels; tot ass.-opz. bij de sluis-, kunst- en waterw. in de res. Set rabaija, II. F. Leemker; tot collect, van het kleinzegel te Batavia, jhr. II. G. A. L. du Peyrou van Breugel. Door den resid. van Krawang is ont slagen de klerk, tevens griffier bij den landraad te PoerwakarlaL. Boscl Door den direct, van financien zijn benoemd: tot ondcr-comm. 2e kl. bij J contr. en rech. te Samarang, 11. C. Budacli; tot ondcr-comm. 2' kl. bij! Or cont. en rech. te Padang, W. F. van Dam. Door den directeur van binnetjeen reed: over De geme geve: dag van En belar lijk: sel, i direc Te tings meen te be 't delijk met tot e meer onver teerir te wi gebal meel den i van i door gaan genot word de le inkori Al nale, langi meert willel slecht En dat t delijk aansl; rich naar Daa II Doi recht He bestuur bij het boschwezen op Java en Madura, zijn benoemd: tol opz. 2'ki A. H. Suiker; tot opz. 3e kl., C. J. F. Speet. Departement van oorlog. Verleend: een tweej. verlof naar Ned., wegei ziekte, .aan den len luit. der inf. J. C. A. van den Bos; aan den 2en lui! van het reg. O.-I. cav. op non-act. A. Uyt den Bogaard en den paardenarl lc kl. A. de Vos. Vergund: op verz., aan den le» luit. der inf. van ht Ned. leger Th. C. van Nes, om, wegens verstrijking van de 5 jaren, gedt rende welke hij bij de landmagt in Ned.-Indië is gedetacheerdnaar Nette land terug te keeren. Door den comm. van het leger enz. zijn geplaatst geneesk. dienst: bij het groot mil. hospitaal te Willem I, de mil. apotheko 3e kl. J W. Slangen; bij de geneesk. dienst der Z. en 0. afd. van Borneo de officier van gez. 3e kl A. P. C. Sleinau. Departement van marine. Door den schout-bij-nacht. comm. der zeemat enz., is benoemd: lot loodsleerl. bij het loodswez. van SoerabaijaJ. J. Vo degel; tot machinistleerl. 2e kl. bij de gouv.-marine, W. F. Stolk. 's GRAVENHAGE13 December. Heden namiddag ten half 4 ure is zitting van de tweede kamer geopend. Ingekomen is eene kon. boodschap, houdende kennisgeving van het treurig overlijden van II. K. H. prinses Fre derik. De kamér heeft besloten een adres van rouwbeklag te zenden, ft minister van marine heeft den verderen loop der ministeriële crisis medege dceld en verklaard dat hij en de heer Fock niet. geslaagd waren in een: aanvulling van het kabinet. Door den lieer Jonckbloel werd gewezen opliet dringende belang dat de koning spoedig eene beslissing nemeopdat er op trede een krachtig kabinet, dat rekenen kan op het vertrouwen des koiiiii;> en op de ondersteuning der kamers. De heer de Casembroot beeft verlol bekomen tol het doen, op een nader le bepalen dag, eener interpellati: wegens het gebeurde met de ontvlugte Fransche krijgsgevangenen. De heer van Sijpcsteyn heeft verlof bekomen tot het doen eener interpellatie wege® de geruchten nopens het overgeven van de Kust van Guinea aan Engeland. RIJSSEL12 December. Volgens een gerucht wordt er te Laon gevoelt ten. Er is geen nieuws uil liet Zuiden of het Zuidwesten des lands bekend HAMBURG, 12 December. Er js' een sterke ijsgang op de Elbe, scheepvaart met de zeilschepen is' gestremd. Heden ochtend was hier vijl graden koude. BERLIJN, 12 December (Officieel): Straatsburg, 12 December. Phalzbnr; heeft heden op genade of ongenade gecapituleerd en za.l morgen voor 10 uur in bezit worden genomen. Versailles, 12 December. Voor ons om Beaugency staand legercorps is dt vijand gisteren teruggetrokken. Onze troepen vervolgen hem. Het beschie ten van Montmédy begon heden. BORDEAUX, 12 December. In een dépêche van Gambetta, gedagteekend Tours II December, leest men: //Ik ben hier teruggekomenna generaal Chanzy gisteren verlaten te hebben. Zijne pogingen zijn tot dus verre mei goeden uilslag bekroond geworden. Ilij beschermt de Loire-linie zonder een duim grond af te staan. Ik acht den toestand zoo goed dat ik mj

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2