LË1DSCIIE COURANT. El Nationale militie. n°, m 1870. cis MAANDAG 12 DECEMBER. STA DS-BER1GTEN. BINNEN LA N DSC 11E BE BIGT EN. PER TELEGRAAF. ADVERTENTIES. Leyden Augustus 1870. P. H. WESTDIJK. COMAMHTAIR KAPITAAL 300.100. Stand der Hoofd rekeningen le Haarlem en Leiden op uit0. November 1870. te 0(1) iris k >V( Ml rfie in; ;etti [nan Uj kou ands leim oon b(j teeg de rai T 90: 118 211 200 824 118' 211 691 62) 72) 77| 75) 821 0dü f-. 281 s. I- Co* De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. wia. «I. \m. 'i"i" I *i v Hij deze Courant behoort een Bl.JVOEGSEL. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gelet op art. 287 der Algemeene Pollcieverordening, vastgesteld 24 Oc tober 1867 Brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen datbij het invallen van den winter, voor de behoorlijke reiniging van schoorsteenen en stookplaat sen moet worden zorg gedragenten einde daardoor mogelijk gevaar van brand te voorkomen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BR AN DELER, Burgemeester. Leidex, 10 December 1870. v. PUTTKAMMER, Secretaris. LEIDEN, 10 December, in de zaal Noordeinde ccne openbare vergadering Gisterenavond had plaats, gehouden door de afdeeling Leiden der Nedetiandsche Vereeniging tot Afschaffing van Sterken Drank, ter bespreking van de belangen dier afdeeling. D'. A. J. Molenaar opende de vergadering en gaf in eene gepaste rede het doel der bijeenkomst aan. Bijna 23 jaar bestond de afdeeling <4Leiden, en nu deed het hem innig leed het feit te moeten conslateeren dat die eens zoo bloeijende afdeeling, welke indertijd omstreeks twee honderd leden telde, thans nog slechts 62 leden groot was. Hij meende dan ook de afdeeling met een verzwakt jabijna stervend kind te kunnen vergelijken, let hoofdbestuur had zich dien toestand aangetrokken. De heeren baron an Lynden president, en m'. d'Engelbronner secretaris van het hoofdbestuur „ijler vereenigingwaren tot bijwoning dezer bespreking uit 's Hage overge komen, om te beproeven in den toestand van de afdeeling, waarin zij zoo zeer belang stelden, een nieuw leven te brengen. Hij wekte ten slotte de aanwezige leden op tot nieuwen moed om aan de verleiding weerstand te bicden en den gemeenschappelijkcn vijand te bestrijden, verduidelijkte de zegenrijke gevolgen der afschaffing nog met een voorbeeld uit eigen ervaring en^gaf als zijne innige overtuiging te kennen dat de sterke drank de grootste vijand is van het menschelijk geslacht. De heer van Lynden trad daarna in eene brcede beschouwing van de geschiedenis der Leidsche afdeeling, wees op het enorm groote drankver- bruik in Leiden, hetgeen volgens eencn in de tweede kamer der Statcn- Generaal overgelegden slaat voor Leiden 14 liter per hoofd bedroeg, en bewees met authentieke cjjfers dat er te Leiden in 1869 waren veraccijnsd 6,604 Ned. vaten jenever en er alzoo in deze stad aan drank werd uitge geven ongeveer ƒ2000 per dag. De heer mr. d'Engelbronner, na den heer van Lynden het woord voerende, wees op hetgeen in Amerika, Engeland en Schotland voor de zaak der af schaffing gedaan werd, en met welke zegenrijke gevolgen de in die stalen aangevoerde pogingen werden bekroond, gaf als zijne op ervaring gegronde overtuiging te kennen dat ltct drankgebruik is, de kanker des volks, en be neden 's menschen roeping als burger en christen, en eindigde zijne rede met eene opwekking om lot den bond toe te treden. De bijeenkomst werd daarop door ds. Molenaar met een kort gebed besloten. Een nog al talrijk publiek, waaronder verscheidene militairen, woonde deze vergadering bij. Zie verder het Bijvoegsel). 's GRAVENHAGE10 December. De heer Roest van Limburg is, pp zijn verzoek, eervol ontslagen als minister van buitenlandsche zaken, onder dankzegging voor de door hem bewezen diensten. Het beheer over dat de partement is ad interim opgedragen aan den beer van Muikenminister v. oorlog. Door den opper-ceremoniemeesler is bekend gemaakt dat het hof den rouw zal aannemen gedurende O weken, als: 3 weken geheelen, 3 weken middelbaren, en 3 weken Hgtcu rouw, ingaande den 10dc" December. BERLIJN, 9 December. De Staats-Anz. zegt, dat uit de heden van het «orlogstooneel ontvangen berigten blijkt, dat de vervolging van het Loire- leger op de beide vleugels voortgezet is. Aan den regtervleugcl is de groot hertog van Mecklenburg er in geslaagd zich meester te maken van de positiën bij Meung en Beaugency, waar zich de overgang over de Loire bevindt. In het centrum heeft de zesde divisie ruiterij tot Salblis weten door te dringen. Aan den linkervleugel had de voorhoede van het derde corps een gelukkig voorposten-gevecht bij Nevoy, op acht mijlen afstand van Orleans. BERLIJN. 9 December, In de zitting van den rijksdag zijn de bondsver- dragen met Hessen en Baden bij derde lezing aangenomen. Alleen de sociaal democratische leden slemden er tegen. Hel verdrag met Wuitleuiberg werd daarna insgelijks goedgekeurd. Het verdrag met Beijeren en daartoe behoo- rend slolprotocol werd bij hoofdelijke omvraag aangenomen met 135 stemmen. Daartegen stemden ongeveer 30 leden, meest van de Fortschritts- en van de sociaal-democratische partij, BRUSSEL, 9 December. In de kamer van afgevaardigden heeft de minister d'Anelhan, in antwoord op eene interpellatie van den heer Vlcminkx, dit verklaard: »|k heb daarop te antwoorden, dat er door het Noord-Dnitsch bewind klaglen zijn ingebragl over de wijze, waarop in het groothertogdom Luxemburg de beginselen der neutraliteit worden toegepast. Waarschijnlijk zal die mededeeling door dg regering in het groothertogdom worden beant woord en zullen er ten dien aanzien onderhandelingen worden geopend. Wij hebben echter daarin niet (usschen beide te komen. Wat betreft het stuk, hetwelk mij daaromtrent door onzen diplomaliekcn ageut is toegezonden, dit kan ik thans niet indienen." De commissie voor de verzoekschriften heeft voorgesteld, de adressen der iu België gedetineerde Fransche soldaten tot aanvraag om naar Frankrijk terug te keerenaan de ministers te verzenden. De minister d'Anelhan heeft na uitvoerige mededeeling van de maatregelen der regering tc dier zake, deze conclusie der commissie bestreden. De kamer heeft met 72 tegen 17 stem men besloten, het stuk tc verzenden aan het bureau van informatiën; welk besluit gelijkstaat met eene verwerping van de conclusie der commissie. TOERS, 9 December. Blijkens eene circnlaire van den heer Gambctta zal de zetel van het bewind den 10"° dezer naar Bordeaux verplaatst worden, niet uit ongerustheid, maar tot verzekering van vrije beweging. LONDEN, 10 December. Daily News verzekert, op gezag van Berlijnschc dépêches, dal in een op 6 December gehouden krijgsraad lot het bombar- ment van Parijs besloten is. De Daily Telegraph verklaart voor valsch het berigt, dal Gambetta een wapenstilstand aangevraagd heeft. Voor de vele bewijzen van belangstelling, ondervonden bij ons vijfentwintig jarig Huwelijk, betuigen wij, ook namens onze Kinderen, onzen harteljj- ken dank. C. J, VAN DER KAAY, A. M. VAN DER KAAY, de Graaf Voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden bij de bevalling mijner Echtgenoote, betuig ik, ook namens haar, bij deze mijnen dank. 10 December 1870. B. H. TAYLOR. De Ondergcteckende beveelt zich wederom beleefd aan bij Ouders en Voog den, die hunne Zonen of Pupillen wenschen te doen vervangen bij de Nationale Militie voor de lichting 1871. E. J. VELDIIUIJZEN, Hoek Hooigracht en Nieuwstraat. Daar E. J. VELDHUIJZEN, Commissionair in zaken voor de Nationale Militie, wonende op de Hooigracht, hoek van de Nieuwstraat alhier, bjj het leveren van een Plaatsvervanger voor mijn Zoon, toen deze te ongelegener tijd werd opgeroepen, zich als ijverig, rechtschapen en eerlijk heeft doen kennen, vind ik mij aangespoord hem daarvan getuigenis te geven en vrijheid te verleenen er gebruik van te maken, waar en op welke wijze het hem kan dienen. Depóts op korten termijn166.449.59'. Dépots voor een maand vast Rekening-courant-saldo's Hypothekaire schuldbekentenissen 580,700.—. 98,897.915. 42,900.-. Beleening-rckening11,150. Prolongatie-Bekening 577,296— Disconto-rekening 68,564.28. Voorschot in rekening-courant184.197.80. Hypotheek-rekening42,900.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1