IUJITGNLA.VIKSCIIK BKHIGTKN. PER TELEGRAAF. - H. K. H. prinses Marianne is gisteren avond uit Duitschland alhier jjngekomcn. Tegen morgen wordt in deze residentie verwacht Z. K. H. prjn°s von Wied. Z. K. 11. zal zich onmiddellijk naar het huis de Paauw begeven. - Onder de toebereidselen tot de treurige plegtigheid van de begrafenis jer overledene vorstin, gemalin van Z. K. U. prins Frederik, behoort de ver vaardiging van de lijkkist, welke vervaardiging geheel is opgedragen aan je firma P. Moulon en Zoon alhier. Oe kist is van zwaar mahonijhout met lijstwerken versierd en gepolitoerd. Zij is van binnen bekleed met zwaar lood en voorzien van wit satijnen matrassen. Hengsels, benevens knippen en voeten, zijn van wit metaal verzilverd. De plaat, zeer eenvoudig gegraveerd, l,evat dit opschrift: /'Louisa Augusta Wilbehniua Amalia, prinses Frederik der Nederlanden, geboren prinses van Pruissengcb. 1 Februarij 1808 overleden 6 December 1870." De dag der begrafenis is nog niet met zeker heid bekend. Het DM. v. 's Gr. verneemt uit goede bron dat het lijk van H. K. H. prinses Frederik niet gebalsemd zal worden, maar heden avond op het huis de Paauw in de lijkkist zal worden bijgezel. u BELGIE. BRUSSEL, 8 December. Pc Ind. Beige maakt melding van een gerucht, te Brussel in omloop, dat graaf von Bismarck aan de Luxemburgsche regering bij nota heeft te kennen gegeven dat, daar liet Luxemburgsche grondgebied herhaaldelijk dooi de Franschen wordt geschondenzonder dat Luxemburg daartegen protesteert, Pruissen zich ontheven acht van de verpligling tot eerbiediging van de on- zijdigheid van dat land Voor de gegrondheid van dit gerucht staal het blad echter geen borg. Onder de ingekomen stukken van de kamer van vertegenwoordiging komt een adres voor uit Luik, van Fransche soldaten, die. na te Sedan krijgsgevangen te zijn gemaakt, uit de handen der Duitschers ontsnapten en naar Belgisch grondgebied de wijken namen, waar zij zijn aangehouden en geïnterneerd. Zij meenen, dal men bun hunne vrijheid had moeten laten en wenden zich thans met hunne klagt tol de kamer. ESIfiELAXD. LONDEN 8 December. Aan de Daily Tele gr. wordt betreffende de bcmagliging van de stad Amiens door de Duitschers gemeld, dat de Franschen die stad, zonder een schol te lossen, hebben prijs gegeven. De stad droeg de meest overtuigende sporen dal er bij het leger de grootste wanorde had gcheerscht. Op de straten lagen gebroken Remington's geweren, patroontasschenpatronen enz. De huizen en openbare gebouwen getuigden van den grootsten moedwil der soldaten. De winkels waren allen gesloten; de Fransche soldaten hadden die, vóórdat zij de stad verlieten, voor een goed deel geplunderd. Voorts meldt de schrijver: De francs-Iireurs maken zich aan ergerlijke feiten schul dig. Men vond 8 gewonde Pruissen aan boomen opgehangen. Geen enkelen dorpeling kan men zelfs meer vertrouwen; overal waar zij hun kans schoon kien, schieten zij een Duitscher dood en verbergen daarna onmiddellijk hun geweer totdat zich weer cene gunstige gelegenheid voordoet. De Duitschers, (lenjdie gewond worden, worden afgemaakt of mishandeld, de oogen worden lun uitgestoken, enz. FKANHR IJH. Naar men uit Tours meldt heeftten gevolge der benoeming van eene |toonnissie van enquête wegens de overgave van Orleans, de generaal Aurcl- onlslag genomen. De generaal Bourbaki voert thans bevel over twee corpsen; de generaal Pallières kommandeert bel centrum. Er is nog tgeen nieuwe opperbevelhebber benoemd. Te Tours verwekt de nadering der Duitsche troepen veel ongerustheid louder hel publiek, zoodat men verwacht dat de delegatie van het bewind aldaar eene meer veilige zetelplaats zal moeten kiezen, liet bewind zelf laat nog geene ongerustheid blijken. Het beeft echter onverpoosd aan vallen in sommige dagbladen te verduren Te Havre worden toebereidselen tol verdediging genomen. De Duitsche jroepen zijn in aanlogt naar die stad. Door het bewind der nationale defensie zijn veranderingen gebragl in de decoratie van bet Legioen van Eer en in de militaire medaille, teneinde die eereteekenen in overeenstemming te brengen met de republiek. Volgens een uit Parijs ontvangen ballon-brief zag men, zoodra er ge ruchten liepen omtrent behaalde voordeelen door Trochu en Ducrot, in de winkels van de handelaars in levensmiddelen artikelen uitgestald, die men sedert weken niet meer zag: boter, sardines, cervelaatworst enz. In een winkel werd zelfs ham aangeboden tot den prijs van 5 fr. bet halve kilo. Een paar uren later luidden de berigten minder gunstig en het gevolg daar- van was, dat de gezegde artikelen langzamerhand weder verdwenen. Des avonds zwoeren de winkeliers op hun eerewoorddat zij sedert het begin van het beleg zulke kostbare zaken niet meer voorbanden hadden gehad. Van de 40 verzamelingen van depêches, die sedert de invoering van de postduivendienst uit Tours naar Parijs zijn verzonden, zijn 32 aldaar aangekomen. De directie der posteryen en telegraphen te Tours, aan wel ker hoofd de gewezen afgevaardigde Sleenackers staat, heeft bekend ge raakt, dat van de acht zoekgeraakte depêches een duplicaat naar Parijs :oi Te Rijsscl is van overheidswege bekend gemaakt, dal het in het noor ier-leger aan de vereischte krijgstucht en gehoorzaamheid ontbreekt, hoe wel er reeds cenige weerspannige soldaten de doodstraf hebben ondergaan; iat er alzoo bij dat leger militaire geregtshoven zullen worden gevormd overeenkomstig de bestaande bepalingen ter bespoediging der strafregtspie ling bij marcherende troepen, dat troepen, waarbij zich teekenen van on- Sehoorzaamheid mogten voordoen, dadelijk bevel lol marcheren zullen ont vangen en wel "ten einde de uitoefening dier haastige regtspleging wettig te maken." ITALIË. Koningin Isabella van Spanje heeft bij eene verklaring van 21 Novem ber, gedagleekend te Geuève, tegen de opdragt der Spaansche kroon aan ten hertog van Aosta geprotesteerd, ten einde de aanspraken van haar geslacht op - den troon te vrijwaren voor afbreuk of verminderiugdoch onder betuiging dat zij niet voornemens is geweld voor hare zaak te he ngen of ccnig ander middel dan zedelijken invloed op de zienswijze der Spaansche natie. Dat protest is ook te Madrid door de dagbladen bekend genraakt. B» R r I 9 S Id IV. BERLIJN, 8 December. De Noord-Duitsche rijksdag heeft de verdragen met BadenHessen en Wurtemberg aangenomen. De Staats-Anz. zegt betreffende bet bezetten van Rouaan door gene raal von Goeben het volgende: Daargelaten het gewigt dezer departements hoofdstad met eene bevolking van ruim 100,000 zielen, is in dit voorwaarts trekken van Duitsche Iegerafdeelingen tot in de nabijheid van den mond der Seme, van de oorlogshaven Havre, en van den Atlantischen Oceaan, eene nieuwe zedelijke overwinning gelegen waarvan de invloed zich over al de noordelijke departementen doet gevoelenen waardoor deze thans van de overige deelen des lands volledig zijn afgesneden. Uit het militaire oogpunt wordt het reorganiseren van het verslagene Fransche noorder-leger door het bezetten van de hoofdstad dier landstreken nagenoeg onmogelijken het verder op de been brengen van geregelde strijdkrachten in die depar tementen onuitvoerbaar gemaakt. Uit het strategische oogpunt beschouwd, is met Rouaan hel bijna gewigtigste punt van het Noorden in het bezit der Duitschers gekomen, het punt van waar drie spoorwegen uitloopen. twee naar de zeekust. Havre en Dieppe, cén naar Parijs, zoodat door het bezet ten van dit punt de verdere toevoer van hulpmiddelen tot voortzetting des oorlogs van dien kant verijdeld wordt Eindelijk kan ook de scheepvaart op de Seine als voorloopig daardoor afgebroken beschouwd worden. Aan de stad Rouaan is eene oorlogsschatting van zeventien millioen frs. door den Duitschen bevelhebber opgelegd; een deel daarvan, namelijk zeven millioen, moest dadelijk opgebragt worden. Te Berlijn ontvangen thans 11153 vrouwen, echtgenooten van land weermannen, die in active dienst zijn, en 14000 kinderen onderstand uil de gemeentekas. Elke vrouw ontvangt per week 1 thl.en elk kind 15 sgr. zoodat de uitgaven per maand de som van 72012 thl. beloopen. Daar thans nu ook de laatste ban der landweer is opgeroepen zal het aantal hulpbe hoevende vrouwen nog zeer vermeerderen. LONDEN, 8 December. Blijkens een rapport van generaal Chanzy, zijn de Pruissen bij ecnen aanval op Beaugency teruggeslagen, lieden werd een nieuwe aanval tegemoet gezien. VERSAILLES, 8 December. (.Officieel). De koning beeft aan de koningin bet volgende geseind: "Gisteravond leverden de onzen een hevig, doch gelukkig gevecht op den weg naar Blois, halverwege bij Mcung. Wij verwachten nog meer tegenstand. Een stuk geschut en eene mitrailleuse benevens 150 gevangenen zijn in de handen der onzen gevallen." BRUSSEL. 8 December. Men zegt dat van Fransche zijde werd beproefd op de conferentie lot bespreking van de Russische quaeslie, ook andere vraagstukken Ier sprake te brengen. Dit voornemen vond echter noch in Londen, noch in St. Petersburg ondersteuning, aangezien bet bijeenkomen der conferentie hierdoor quaestiens werd. De uitnoodigingen tol bijwoning der conferentie zullen weldra worden verzonden. BERLIJN, 8 December. Een hoofdambtenaar van het postwezen heeft, naar men verneemt, in last bekomen zich op reis te begeven, ten einde bij de capitulatie van Parijs beschikbaar te zijn tot regeling van de dienst der posterijen. Volgens officiële berigten is de gezondheidstoestand van de Duitsche legers zeer gunstig. De buikloop heeft bijna geheel opgehouden. Van typhus iomen minder gevallen voor; de ziekte had bovendien haar gevaarlijk karak ter verloren. Ook alle andere ziekten zijn aan het minderen. In de hos pitalen zijn dan ook 10.000 lijders minder dan in het einde van October. BEAUGENCY, 8 December. Blijkens een rapport van generaal Chanzy van den 7'lfn, is het Loire-leger tusschen Meting en Laurent-des-Bois aangevallen. De aanval was voornamelijk gerigt op Beaugency. De vijandelijke legermagt bestond uit twee Beijcrsche en een Pruissisclie divisie. 2000 man cavalerie, versterkt door eene aanzienlijke magt, behoorende tot de legers onder hel bevel van Frederik Karei en den hertog van Mecklenburg. De Duitschers werden in wanorde teruggeworpen tol voorbij Grand-Chatre. De vijand leed aanzienlijke verliezen. Het gevecht duurde tol des nachts. De Beijer- sche generaal Stephen werd gewond. Heden wordt een nieuwe aanval verwacht. PARIJS, 6 December. Generaal Ducrot heeft de navolgende dagorder uit gevaardigd "Vincennes den 4dc0 December. Na twee dagen te hebben gevochten, heb ik u de Marne weder doen overtrekken, nadat ik overtuigd was dat nieuwe pogingen onvruchtbaar zouden blijven, aangezien de vijand den tijd had zijne krachten zanten te trekken. De worsteling is echter slechts voor den oogenblik opgegeven, het gevecht zal met kloekmoedigheid worden hervat." Er heeft eene groote beweging onder de troepen in Parijs plaats. Men verwacht op nieuw eene aanvallende beweging. Niemand mag Parijs verlaten. Trochu en Ducrot houden steeds buiten Parijs stand. Ofschoon de Franschen de Marne weder overgetrokken zijn, bezetten zij toch nog altijd de hoog vlakte bij Avon, waar sterke batterijen opgeworpen zijn. LONDEN, 8 December. De 'fitnes is zeer ingenomen met de opdragt der keizerlijke waardigheid aan den koning van Pruissen, en beschouwt die als een zinnebeeld der Duitsche eenheid, als een reeds lang door Engeland begeerde schepping van eene ontzaggelijke centrale magt op het vasteland. LONDEN, 9 December. Daily News' heeft reden tegelooven dat Gambetta aanvrage heeft gedaan om een wapenstilstand en om vergunning uit Parijs te laten vertrekken personendie in last hebben onderhandelingen te voeren over het verkiezen eener nationale vergadering, ten einde over den vrede te kunnen handelen. De Morning Dost zegt, dat deze onderhandelingen door onzijdige mogendheden ondersteund worden, maar gelooft niet dat de vijandelijkheden zullen worden geschorst. De Standard valt de onthoudingspolitiek van den minister Gladstone in de continentale quaestiën hevig aan. TOURS, 8 December. Men gelooft dat heden het gevecht nabij Beaugency wordt voortgezet. Een Duitsch corps bedreigt Blois en Tours, en een ander rukt op naar Bourges. TOURS, 8 December. D'Aurelles heeft om redenen van gezondheid het kommando over het instructie-kamp te Cherbourg geweigerd. Gambetta heeft bij circulaire aan de prefecten gelast niet voort te gaan met het onder de wapenen roepen van de gehuwden en de weduwnaars zon der kinderen. Hel leger van von ManteuUcl heeftna Rouaan bezet te hebben zich in twee corpsen verdeeld; het eene heeft Evreux bezethet andere rukt op naar Havre. VERSAILLES, 8 December. De forten geven vuur. Hel sneeuwt een wei nig met dooiweêr.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 3