AFSCHAFFING VAN STERKEN DRANK. PEK TELEGRAAF. ADVERTENTIES. IN E DEK LA lN DSC H E VEKEEISIGING OPENBARE VERGADERING, jere verwering voor hen nutteloos zou zijn. De krijgsgevangenen en de deserteurs zeggen dat de troepen nog tamelijk goed worden gevoed, maar dat de bevolking meer en meer gebrek lijdt. - Het dagblad la France uitte dezer dagen de meening dat de eind uitslag van de voor Parijs geleverde gevechten niet anders dan gunstig voor de Franschen kan zijn. Al mogt de zege, zegt dit blad, die de eerste inspanning onzer generaals en soldalen bekroond heeft, weder door eendier tegenspoeden, waarop men bij bet berekenen der oorlogskansen steeds be dacht behoort te zijn, gestremd worden, dan zijn toch de grondslagen der situatie onherroepelijk verplaatst, liet hoogste wat de Pruissen doen kunnen is de positiën heroveren, die hun door de onzen ontnomen zijn; maar al slaagden zij daarin, zij kunnen onmogelijk het schier geheimzinnige prestige van onvérwinnelijkheid meer herstellen, hetwelk gedeeltelijk de kracht hun ner liniën van insluiting uitmaakte. Zij kunnen onmogelijk meer het ver trouwen op zich zeiven herwinnen dat tot dusver op hunne operatiën als Pet ware een onverzettelijk zegel drukte. Al was door den uitval van het Parijscbe garnizoen niets anders dan dit resultaat behaald, dan zou daardoor reeds, wij meenen dit zonder overdrijving te kunnen verklaren, het voor komen van den oorlog eene allerbelangrijkste verandering hebben ondergaan." In de jongste gevechten aan de Loire is Calhelineau, de aanvoerder der Vendeeselie vrijwilligers, door de üuitschers krijgsgevangen gemaakt, en Charette, de aanvoerder van het corps gewezen zouaven van den Paus, verdwenen. Uit kopenhagen ontvangt men thans uitvoerige berigten omtrent de reis van de heeren Rolier en üesehamps. die, den 24s"'" November in eenen luchtbal met eene brievenmaal uit Parijs naar Tours vertrokken zijnde, den volgenden dag bij Lifjeld, onder de gemeente Silgjord, in Noorwegen, te laud zijn gekomen, na in 15 uren lijds eenen afstand van ruim 300 uren te hebben afgelegd. Zij werden door den wind over de zee met duizeling wekkende snelheid naar de Noordpool gevoerd zonder het te weten; geluk kig kwam de gedachte bij de luchtreizigers op, eenen van de brievenzakken uit bet schuitje te werpen; daarop rees de ballon.en kwam in eene ooste lijke luchlstrooming; toen zij weder land beneden zich zagen, daalden zij neder door hel uitlaten van gas. Na een etmaal omzwervens zonder te we ten waar ter wereld zij zich bevonden, ontdekten zij dat zij in Noorwegen waren; zij werden door de inwoners menschlievend behandeld, en naar Drammen gebragt. alwaar alles wat zij in bet ballonschuitje achtergelaten hadden, hun terug bezorgd werd. De ballon is door hen aan de hoogeschool van Chrisliania geschonken, en zou cr aan het publiek te zien gegeven worden tegen betaling van eene kleine som ten voordeele der Fransche gekwetsten. ITALIË Uit Rome wordt gemeld dat de kardinaal Antonelli het corps diplo- 1 matique bij eene nota opmerkzaam gemaakt op het feit dat de pauselijke J zendbrief, houdende protest tegen bet bezetten van Rome door de lla- liaansche troepen, in Italië door dwangmaatregelen van de overheid aan de kennisneming der geloovigen is onttrokken. Dit feit wordt door den kar- 'Itinaai aangemerkt als een nieuw en doorslaand bewijs van den staat van '■«vrijheid, waarin het hoofd der kerk thans te Rome verkeert. Ook door lliberale berigtgevers wordt het als een onstaatkundige stap betreurd dat de lltaliaanschc regering de dagbladen, welke den pauselijken zendrief behelsden, in beslag heeft doen nemen. P H U I S S E N. ei HERLIJN, 7 December. Betreffende de toetreding der Zuid-Duitsche staten tol den Noord-Duit- sthen bond heeft de minister Delbriickbij de opening der beraadslagingen o\er dit punt in den rijksdag, verklaard; De beginselen waarop de bond 19 berust; de algemeene dienstpligt, de organisatie van het staande leger, en 1 de landweerde wijze van mobielmaking enz. zijn in den geheelen toe- komstigen bond dezelfde. Wat de afwijkingen betreft, deze bestaan groo- i' lendeels daarindal de militaire wetgeving van den bond niet dadelijk in kl ile Züid-Duitsche staten werd ingevoerd. Hetzelfde is het geval met het militaire strafwetboek, van welks invoering in de Zuid-Duitsche staten men te eer heeft afgezien, daar reeds in de vorige zitting uitzigt geopend is op - de vervanging van het Prnissische militaire strafwetboek door een nieuw Noord-Duilsch strafwetboek. Eene belangrijke afwijking van hetgeen lot dus ver bestond bragt mede, dat in vredestijd het opperbevel over de Bejjersche troepen aan Z. M. den koning van Pruissen overgaat. Rij de beoordeeling van deze veranderingen moet men zich echter aan de bestaande feiten houden en bedenken, dat zonder deze wijzigingen de toetreding van Beijeren waarschijnlijk niet mogelijk zou zijn geworden. Beijeren alleen heeft eindelijk nog op twee punten een voorbehoud voor zich bedongen; het eerste met opzigt lot de spoorwegen, hetwelk meer \an administrativen 111 aard is; het tweede betreffende de bepalingen omtrent hel regt van in boorlingschap en vestiging in BeijerenWelke aan het toezigl van den bond onttrokken zijn. De in sommige punten exceptionele toestand van Beijeren in den Duil- iti schen bond heeft bij verschillende leden tegenkanting gevonden. De bond ii mogtvolgens hen, niet aan bijzondere eischen toegeven. - De Staats- dnz. deelt nog een nader rapport mede betreffende de ?n jongste krijgsverrigtingen aan de Loire en voor Parijs. Aan bet slot daar- efl ran wordt gezegd: Al de gevechten bij de uitvallen op 30 November gin- llB fen voor de beide partijen met aanzienlijke verliezen gepaard, ten gevolge i?' waarvan de wapenen op den volgenden dag bleven rusten. Den 2den De- n' cember echter werden de door den vijand gedurende 24 uren bezet gehouden ogi positiën reeds met hel aanbreken van den dag door de onzen hernomen, '"'met name Champigny en Brie sur Marne. Ten 10 ure des voormiddags op >ch Jen 2ilr" beproefde de generaal Trochu andermaal met eene overmagt eenen M Janval op onze stellingen tusschen Seine en Marne, zonder dat hel hem in 1' eenen strijd van acht uren gelukte aan het 12de en 2dc corps en de Wur- Membergsche divisie de positiën, welke deze des morgens heroverd hadden, wederom af te nemen. Wij hebben dus te constateren dat het den generaal Trochu in weerwil van zijne begunstiging door het terrein en zijne aan zienlijke strijdkrachten niet gelukt is zich in gemeenschap met het Loire- leger te stellen; dat veel eer elke met dat doel ondernomen poging voor hem met de grootste offers gepaard is gegaan zonder eenig resultaat op te leveren Uil het hoofdkwartier te Versailles wordt nog gemeld: Den 4dn dezer sloegen afdeelingen van het 8 te corps eene voor Rouaan staande brigade, waarbij 10 officieren, 40!) man, benevens een kanon, in onze handen vie len. Den 5de" behaalde onze regter vleugel op nieuw eene overwinning, waarbij nog een kanon genomen werd, en ten gevolge waarvan het tot be scherming van Rouaan zamengelrokkene vijandelijke corps de stad ont ruimde, welke nog in den loop des namiddags door den generaal von Goc- ben bezet werd. In de door den vijand verlatene verschansingen werden acht stukken zwaar geschut gevonden. BERLIJN, 7 December. De Stants-Anz. deelt mede, dat de landdag waarschijnlijk tegen den I4,le" dezer maand zal bijeengeroepen worden. De Dannst. Ztg. beval het volgend telegram van prins Lodewijk aan den groothertog: «Gisteren zijn wij Orleans binnengerukt. Heden trekken wij verder naar Tours. De verliezen van onze divisie zijn onbeduidend. Wij hebben vele kanonnen genomen." R1JSSEL7 December. De gemeenschap tusschen Havre en het overig ge deelte van Frankrijk is geheel verbroken. De Pruissen rukken snel naar Havre op. Men zegt, dat er te Warcq (depart. Aisne) een schermutseling plaats heeft gehad, waarbij beide partijen gelijke verliezen leden, en 17 Franschen gedood zijn. MUNCHEN, 7 December. Het ministerie van oorlog heeft een telegraphisch berigt ontvangen omtrent het aandeel van het Beijersch leger-corps, onder bevel van von der Tann, aan de gevechten tegen het Fransche Loire-leger. Op den namiddag van den i9"" dezer werd een aanval des vijands afgeslagen bij Nonnevilk en Villession-Chateau (linie Palay-Orgères). Op den 2J werd een zegevierend gevecht geleverd bij de Ferme Beauvilliers en Chateau Coury, en trok het corps voort tot Lorgny en Lumeau. Op den werd een kleiner gevecht geleverd bij Lorgny en rukte het corps voort tot aan het bosch van Orleans. Op den 4l:en werd een groote slag bij Orleans geleverd, waaraan het corps een belangrijk deel had. Het rukte omstreeks midder nacht de stad binnen. Bij dit laatste gevecht veroverde het zes stukken ge schut en nam 2000 Franschen gevangen. Gedurende de 4 dagen verloor het corps 133 officieren en ongeveer 3000 man. BRUSSEL7 December. De lnd. Beige maakt verscheiden officiële brieven openbaar van krijgsgevangenen in Duitschland, waarin geprotesteerd wordt, tegen eene Bonapartislische restauratie en tegen de gratis-verspreiding onder de gevangenen van het imperialistische blad le DrapeanDe lnd. voegt er bijdat hij morgen collective protesten zal openbaar maken. MADRID, 7 December. De Opinion Nationale maakt melding van ctn gerucht, volgens hetwelk de lieer Moret zwanger zou gaan van het plan om voor te stellen, voor twintig maanden de betaling der interessen van de binnenlandsche schuld te schorsen, na eene overeenkomst, met de voor naamste fondsenhouders, voorts eene leening te sluiten, waarbij voor vijf jaren de inkomsten uit de tabaksregie zouden worden verpanden met 25 pCt. le verminderen het cijfer van het budget ten behoeve van de geestelijk- beid, aan de prelaten de bevoegdheid latende om de dotatie te verdeelen. LONDEN, 8 December. Van den heer Benedetti is een brief verschenen, waarin hij de tegen hem ingebragtc beschuldigingen van zich afwerpt en belooft binnen kort opheldei ingen te geven. De Morning Post eischt de onmiddellijk bijeenroeping der nationale ver gadering in Frankrijk. Getrouwd: J. D. HUFFERMAN. van Utrecht, Leiden, 8 December 1870. en J. M. VAN WIJK. Bevallen van een Zoon Vrouwe G. 11. T. GENTIS - OBREEN. 's Gravenhage, 8 December 1870. Voor de vele en hartelijke bewijzen van deelneming, bij gelegenheid van hun Huwelijk ondervonden, betuigen de Ondergeleekenden hunnen opreg- ten dank. B. BLANKENBERG. J. G. BLANKENBERG, Couvée. Voor de vele blijken van belangstelling, bij gelegenheid van ons Huwelijk ontvangenbetuigen wijmede namens wederzijdsche familiehartelijken dank. J. D. HUFFERMAN. Leiden, 8 December 1870. J. M. HUFFERMAN, van Wijk. tot AFDEELING LEIDEN. ter bespreking van de belangen der Afdeeling te Leiden, op Vrij «lag December 1S70, des avonds te half acht uren. in de ZAAL Noordeinde. Leden en belangstellende vrienden worden dringend uitgenoodigd daarbij tegenwoordig te zijn. A. J. MOLENAAR. Toegang vrij, A. C. M. VINK.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 3