LEIDSCHE COURANT. 870. N", 200 VRIJDAG 9 DECEMBER. STADS-BER1GTËN. BINNEiNLA.NDSCIIE BLlMGTKN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Ilel verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 'sjaars, buiten de expediliekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1- iedere regel meer 25 cents. fcBURGEMEESTER*en WETllOUUEj^^" LEIDEN doen te weten, dat II Gemeenteraadingevolge art. van 29 Junij 1851 (Staatsblad In». 85), in zijne vergadering van heden, het 2' suppletoir kohier van de plaatselijke directe belasting voor het jaar 1870 heelt vastgesteld en dat kohier alsnog ter Secretarie (financiëele afdeeling), gedurende acht dagen, voor een ieder ter lezing is nedergelegdterwijl binnen dien tijd elke op dat kohier aangesiagene, krachtens de 5' zinsnqde van bovengenoemd wets- rtikel. zijne bezwaren tegen den aanslag, bij verzoekschrift op ongezegeld papier, bij Gedeputeerde Stalen dezer provincie kan inbrengen. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. u. BRANDELEB, Burgemeester. Leides, 8 December 1870. v. PUTTE AMMEIl, Secretaris. LEIDEN, 8 December. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad is ingekomen: een adres van een aantal ingezetenen dezer gemeente, houdende adhaesieaan het 'foorstel van den lieer Hartevelt in zake de plaatselijke directe belasting; een erzock van den heer S. llaanslca om ontslag als hulponderwijzer; een voor lid van burg. en weth. tot wijziging der policie-verordening; een adres van Ie hh. Tibboel c. s.houdende verzoek tot herstelling van den weg buiten voormalige Ilijnsburgsche poort tot het station, eu een adres van den heer »os, houdende verzoek tot herziening der policie-verordening, wat betreft et bepalen van strengere straffen tegen het, builen den pachter, ophalen an asch en vuil. Aan de orde was de benoeming van een 2dtn hulponderwijzer 4C kl. It^an de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs 1' kl. voor ongens. Als zoodanig werd benoemd II. W. Bosman. Voorts kwamen in «handeling de verzoeken van de lib. P. H. baron Taets van Amerongen en mr. F. Maclaine Pont, om ontslag als regenten van hel II. G. of arme wees- en kinderhuis. Burg. en weth. stelden voor dit ontslag eervol te verleenen en gaven tevens de wijze aan, die zij meenden dal thans gevolgd moest wor- jen ter voorziening in de vacaturen van het collegie van hh. regenten. De - heer Bijleveld beriep zich op de bestaande verordening houdende instructie -tan het bestuur voor het H. G. of arme wees- en kinderhuis, welke be- - paalde dat het bestuur beslaat uit vijf regenten en vijf regentessen, welk lesltmr bij vacaturen moest adviserenten einde aan te toonen dat er jj log geen sprake kon zijn van het nemen van exceptionele maatregelen. iet bestuur, nu nog beslaande uit een regent en vijf regentessen, was nog li tel bij magte eene voordragt te doen. De voorzitter gaf dit toe, maar )l leriep er zich op dat in deze altijd op de thans gevolgde wijze was gehan- eld, eu dat er steeds alleen eene voordragt van hh. regenten was verlangd. lok de heer Goudsmit was van gevoelen dat de verordening te duidelijk 51 prak en betreurde het dal het dagelijkseh bestuur daarvan onkundig scheen - ezrjn; op die wijze werd de loop van zaken soms onnoodig vertraagd. De - oorzitter verklaarde dat hein de door den heer Bijleveld aangehaalde bepa- ngen onbekend was gebleven; maar dit scheen dan ook het geval te zijn ge- feest bij den Raad. want deze bad zich nimmer verklaard tegen den tot nu j3i oe ten dezen opzigte gevolgden weg. Ilij stelde thans voor het verzoek teren- oyeren aan hel bedoelde bestuur, waartoe met algemcene stemmen werd 19 «sloten. Vervolgens werd op zijn verzoek aan den heer A. W. Kroon Jr. mol ontslag verleend als ouderwijzer in de natuurkunde bij het vormend nerwijs, en werden gunstige beschikkingen genomen op het adres van vrouwe 'V. Knencn-Muurling c s.om op daarbij bepaalde dagen en uren gebruik te '1! «ogen maken van de openbare school nn. 2 voor onvermogendentot het oen van godsdienst-onderwijs, en op dat van mej. E. II. Rodbard om vergun- ing tot bet leggen van eene hardsteenen stoep, met palen en gordingen, 3> haar huis op het Rapenburg. Daarna werden de beraadslagingen geopend over de concept-verordeningen - ot heffing en invordering eener plaatselijke directe belasting, voorstel jj iartevelt. De heer Ilartevelt trad in eene korte wederlegging van het Ipport der commissie van financiën, die, ofschoon in de hoofdzaak niet i'i tillende treden toch een viertal bladzijden had besteed aan hare bestrijding, f'Ut rapport had hem niet doen veranderen in zijn gevoelen dal eene klassen- I inkomsten-belasting de eenige weg was die gevolgd moest worden. Vol- 1 ens zijne overtuiging zouden LeidenS ingezetenen zich wel goed taxeren. De vraag, wal zou ecu handelaar doen hij bet beltalen van eene buitengewone bate, was even gemakkelijk te beantwoorden als b, v. die, wat zal men doen bijbel verkrijgen eener onverwachte erfenis. Niemand zou zoo onzin nig zijn dit als eene gewone inkomst te beschouwen. Men vraagt, wat is kapitaal, wat interest. De commissie was van oordeel dat de gebreken van het beslaande stelsel nog wel konden weggenomen wordenmaar toen bij vroeger bepaaldelijk in den raad en in de sectiën bad gevraagd, of daartoe plan bestond, had men ontkennend geantwoord. De conclusie van het rap port der commissie kwam hem, ofschoon wel gemeend, wel wat al te Russisch voor. De lieer Goudsmit zag zich ook teleurgesteld door het rapport der com missie. Hij had er geen afdoende argumenten in ontdekt. In alle openbare redevoeringen, in gebonden en ongebonden stijl, die men bij voortduring in onzen tijd hoorde, werd er steeds gesproken van de Nederlandsche goede trouw en hier was het of er slechts sprake was van smokkelaars en eer- looze bedriegers, ter ontduiking van belasting. Hij geloofde niet aan eene zoogenaamde Leidsche oneerlijkheid, en dat de ondervinding daarvan zoo groot is als men denkt. Die ontduiking is ook niet zoo gemakkelijk, want in den regel zal men wel zoo wat ten naasten bij zijne inkomsten verteren; uitzonderingen zijn hierop'die meer verteren dan hun inkomen is, dat spoedig een einde neemt, en zij die bij veel inkomen bijna niets ver teren en dan ook gierigaards worden genoemd. Meestal toch staat 's men- schen vertering in verhouding tot zijne inkomsten. Veel hechtte hij aan de (ontróle der openbare mcening; die zou, meende hij, ecnen krachligen invloed uitoefenen. Voorts haalde spreker, nog eenige zinsneden aan uit het rapport der commissie, ten einde aan te toonen da! zij, wat betreft de moeijelijkheid om zich zeiven te taxeren en de neiging der publieke opinie om een ander hooger te schatten dan hij werkelijk is, in tegenspraak met zich zelve was gekomen. Laat ons, zeide hij ten slotte, wat minder ach terdocht hebben en veeleer gelooven dat de ingezetenen van Leiden niet on eerlijker zijn dan die van andere steden. De heer Buys beantwoordde de beide voorgaande sprekers. De conclusie van het rapport der commissie eene Russische te noemen, zou grond hebben als zij ongemotiveerd was, maar dat is zij niet; integendeel mogt men de conclusie van den heer Hartevelt eene Russische noemen, want hij had niets aangevoerd om het gevoelen der commissie te wederleggen. Hetgeen de heer Hartevelt gezegd had omtrent de berekening van het inkomen gaf reeds te kennen, welke eene verwarring er zou heerschcn; hetgeen de een als inko men zou beschouwen, zou de ander eene renle achten. De polemiek van den heer Goudsmit had het rapport niet ontzenuwd. Die spreker was ver vallen in eene fout, die hij in eene vorige vergadering aan een ander lid had verweten: hij was te zeer poëet geweest. Ilij wcêrsprak voorts in het brecde de beweringen van den heer Goudsmit omtrent den strijd die zou beslaan tusschen enkele passages in het rapport, llet was zijne innige overtuiging dat, wat betreft het controleren van anderen, liet publiek er weinig van weet en dat het verkeerde voorstellingen maakt, hetgeen als een ramp bij de inkomsten-belasting mag beschouwd worden. De heer de Fremery kwam op tegen de bewering dat een inkomsten-be lasting eene onzedelijke werd genaamd. De Klassensteuer had sedert 1820 in Duitschland zeer goed gewerkt. Gaarne zou hij echter zien datovereen komstig het voorstel der commissie, van het berekende inkomen ƒ300 werd alge- trokken voor noodzakelijke levensbehoeften; dat zou eene greote verbetering zijn. Hij wees op het ingekomen adres; op een zoodanig leeken des tijds mogt wel gelet worden. Velen der ondertcekenaars zouden meerder moeten betalen; er was dus geen eigenbelang in het. spel. De heer Rijleveld, hoewel hulde brengende aan den voorsteller, kon zijne stem aan de voorgestelde belasting niet geven. Die belasting was toch, zijns inziens, anti-nationaal of on-hollandsch en daardoor werd een greep gedaan in het geheim van het familie-leven. Men was niet geneigd te openbaren waarover men te beschikken had. De toepassing leverde groote bezwaren op. Vele personen, wier inkomen van omstandigheden afhankelijk was, zouden niet zoo clairvoyant zijn om in Januarij op te geven wat hun inko men zou zijn. en bij den ambtshalven aanslag, dien men soms zou moeten doen, zou men het vermoeden van willekeur niet kunnen ontgaan. Voor de bespieding van sfchatters was men zelfs aan den huisselijken haard niet veilig. Op de openbare meening te bouwen was te gewaagd; hierin was hij minder optimistisch dan de heer Goudsmit. De heer Cock was van mcening dal aan het door 140 a 150 ingezetenen

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1