kracht bijeen getrokken, ten einde 'aan zijne verdere operatien gevolg Ie geven. Ongeveer 400 gevangenen zijn in de handen der onzen gevallen. QUEENSTOWN, 5 December. De City of Brooklyn van New-York is met 154,000 dollars aangekomen. PETERSBURG5 December. In een bijvoegsel lot bet ofliciense blad leest men: //Er bestaat geen noodzakelijkheid'om vergunning te verleenen lot het openen eener inschrijving ten behoeve van den bouw eener Zwarte-zeevloot, daar de uitgaven ter verdediging van de kusten ten laste van de staalsbe- grooting moeten komen." LONDEN, 0 December. De minister van Noord-Amerika beeft zijne brie ven van terugroeping ontvangen. Keizerin Eugenia heeft gisteren aan de koningin een bezoek gebragt. De Daily Telegraph meldt dat de pogingen van Pruissen waarschijnlijk ten doel hebben een haven op de noordkust van Frankrijk te bemagtigen ten einde bun leger door Engeland te doen provianderen. De Times berigt dat de onderhandelingen over de grondslagen der confe rentie voortduren, en schrijft de minnelijke oplossing van het eonflikt aan de krachtige houding van Engeland toe. Het hoofdonderwerp der beraadsla ging zal zijn bet regl der mogendheden schepen met troepen door de Darda- nelfen en den Bosporus te zenden TOURS, 5 December. Luidens tijdingen, per ballon ontvangen, heelt bet leger van Parijs den Donderdag besleed met het begraven der dooden en hel verplegen der gekwetstende Pruissen lieten hunne dooden en gekwet sten op het slagveld liggen. Van Fransche zijde wordt het verlies der Pruissen, in den slag van Champigny op Vrijdag jl.begroot op 15,000 a 20,000. Bij bun overtrekken van de Manie, op Zaturdagzijn de onzen niet door den vijand verontrust. De overwinningen van Woensdag en Vrijdag hebben groote geestdrift veroorzaakt onder de Parijsche bezetting Generaal Renaultwiens voet geamputeerd werdis aan de beterhand. De generaals Paluré en Boissonnet zijn gewond. Generaal Ia Chartière is dood. Ducrot heeft zich op nieuw schitterend onderscheiden. De Duitsche troepen die op Vrijdag in het ge vecht kwamen, behoorden voor liet grootste gedeelte tol een nieuw Sak sisch en Würtembersch contingent. lu zijn rapport van het gevecht van den 4,le" zegt generaal Schmitz: //Het leger buiten Parijs (het Fransche) pul nieuwe krachten uit den korten rust tijd, waarop het na zulk een zwaren strijd regt heeft." 'sGRAVENllAGE, G December. Met leedwezen verneemt men dat II. K 11. prinses Frederik heden namiddag op het huis de Paauw is overleden. HVCEZONDEN. Het voorstel van den lieer Hartevclt, betreffende een belasting op liet inkomen. III. Al wat door de commissie van financiën wordt aangevoerd tegen hel voor stel van den lieer Hartevelt is evenzeer van toepassing op de directe belas ting. die beslaat en door haar in bescherming genomen wordt. Maar daarom is het ook onjuist en niet doordacht, wanneer zij beweert: //met eene belas ting als thans nog in deze gemeente bestaat, is hel natuurlijk geheel anders gesteld. Indien deze er toe leidt, dat het inkomen van sommige ingezetenen te hoog wordt aangeslagen - en dit is bijna onvermijdelijk dan kan men volkomen zeker zijndat ook de reclames en klagten niet zullen uit blijven." De commissie moest er op hebben laten volgen: «maar die recla mes en klagten verdienen geen gehoor; want zij betreffen de toepassing van iiet heerschappij voerend beginsel." De gemeenteraad zal nu juist daarom eerstdaags een keuze doen tusschen twee beginsels: bet eene wil erkennen het recht der belastingschuldigen op eigen aangifte van hun belastbaar inkomen; bet andere wettigt de bevoegd heid der Overheidom naar den uiterlijken slaat of schijn de belastingschul digen aan te slaan. Het voorstel van den heer Hartevelt strekt tot toepassing van het eerste en vindt daarom veel sympathie bij de burgerij; maar 't ligt op onzen weg te wijzen op twee zaken, waartegen gegrond bezwaar bestaat, namelijk de artikels 3, G en 7. De grondslag der belasting moet zijn eigen aangiftewaar die wordt ge weigerd of in het oog loopend afwijkt van het beginsel, heeft ambt. ha he aanslag plaats. Maar die ambtshalve aanslag moet geschieden naar een maatstaf, die niet afhankelijk is van willekeur of eigendunkelijkheid, bekende of onbekende en schijnbare redenen van gegoedheid. Zal men aan hel collegie van dage- lijksch bestuur een taak mogen opdragen, waartoe de gemeenteraad zich niet berekent acht, om ieders inkomen te bepalen naar den uiterlijken staat en hel openbaar gerucht? Wat in art. 3 va:i het voorstel wordt aangewe zen is een theorie, maar geen maat of gewigt, waarmede het collegie, dal met de uitvoering wordt belast, kan meten of wegen. Die eigen aangifte niet kan of wil doen, die zijn aangifte niet ernstig meent, moet zelf kun nen berekenen, wat ambtshalve aanslag zou zijn. 'tKoml ons bovendien zeer bedenkelijk voor, al mogt zulk een voorschrift voor komen in een plaatselijke verordening met de koninklijke goedkeuring be- krachtigd, of de gemeentewetgever als grondslag voor een redelijken maat- j staf van het inkomen der belastingschuldigen zou aannemen wat niet tast- i baar of zichtbaar is. maar enkel aan het individueel oordeel van burg. en 'j welh. zou hebben willen overlaten schatting van ieders inkomen. Vrij alge- j meen behelzen de belastingverordeningendie hel inkomen treden willen j naar den uiterlijken staat, een juiste opgave van de belastbare grondslagen, j Als men dus de belastingschuldigen eerst en vooral in de gelegenheid heeft gesteld tot eigen an; giftr., maar ambtshalve aanslag onvermijdelijk wordt, dan moeten de voorschriften voor dien ambtshalve aanslag duidelijk en be- paald in dé verordeningen voorkomen, zoodat de strikte uitvoering voor burg. en weth. geen onoverkomelijke zwarigheden oplevert. Dat doet het j voorstel in art. 3 van het raadsbesluit lot heffing en in art. 4 van de ver- j ordening lot invordering, als het aan dat collegie de verpligting oplegt waarvan de omvang zich nog niet laat berekenen, maar waarvan het ge wigt ondragelijk kan worden, om elk belastingschuldige naar den uiterlijken schijn te classificeren in de rij, bij art. G gesteld. Daarom komt het ons gewenscht voor, dfft de huurwaarde van ieders woning de grondslag uitmaakt van den ambtshalve aanslag en volgens een tarief van opklimmende factoren van 10 tot 30, het belastbaar inkomen wordt bepaald, waar ambtshalve aanslag noodzakelijk zij. Over die nood zakelijkheid alleen oordeelt en beslist het collegie van dagelijksch bestuur, dat in bel eerste jaar misschien zich bepaalt lot dringende of onvermijde lijke noodzakelijkheid, later tot billijk en gewenscht gebruik der toege kende bevoegdheid. De huurwaarde tol grondslag, omdat meer dan een halve eeuw achter eenvolgend binnen Leiden een hoofdelijke omslag daarop is gebouwd onder de benaming van lantaarn-, brandspuit- cu klapwakers-geld en vrij algemeen de huurwaarde in een berekenbare verhouding staat tot het inkomen en lot de grootte van het gezin. In dit opzicht is er sympathie met een plan, dat door den heer T. is ingezonden en geplaatst in de Leidsche Courant van 3 December 11.maar met dit verschil, dat eigen aangifte voorafgaat. Ook nog in een ander opzicht is dat plan onaannemelijk, omdat de huur waarde naar het kadaster reeds lang dringende en geheele herziening vor dert. Ofschoon sedert 180G tot 1832 naar de oude verponding en van 1832 tot 1856 naar het kadaster binnen Leiden een omslag werd geheven van 8 pCt. ten laste der eigenaars en van 4 pCt. ten laste der huurders of brui kers, mislukte in 1856 de proef, om gelijk de heer T. wenscht een hoofde- lijken omslag op denzelfden grondslag te heffen. De bezwaren legen de on billijke verdeeling lokten hel houden eener talrijke meeling uit, die op den Burg gehouden werd en een manifestatie van de lieeren de Mare c. f. ten gevolge haddie het hellen voor bet volgend jaar onraadzaam maakte. Maar behalve op de gebreken der kadastrale taxatie is het noodig te wijzen op de onjuistheid der berekening. Onder het belastbaar inkomen van 485978, dat de lieer T. opgeeft, zijn begrepen de huurwaarden van al de pakhuizen, fabrieken, molens, schouwburgen enz., die wel in de grondbe lasting ziju aangeslagen, waarvan de gemeentekas reeds 40 opcenten trekt, maar die niet als zoodanig nog eens in een plaatselijke belasting kunnen worden begrepen. Huurprijs van ieders woning, huis, kamer, bovenhuis of benedenhuis niet al wal daartoe behoort, stal of tuin, naar den bestaanden toestand, dat zij de grondslag, waarnaar ambtshalve aanslag geschiedt volgens tarief in verband met bet bedrag van ieders inkomen, dat de klasse aanwijst Die classificatie, in de artt. G en 7 te vinden, vindt ook bezwaar. In de Arnbemsche verordening, waarop het voorstel bijna sprekend ge lijkt. is bij de verdeeling der klassen ook vermeld hel bedrag van den aan slag in iedere klasse en dat bedrag blijkt te rusten op een progressief tarief, zoodat de laagste klasse bijv. pCt. betaalt en de hoogste 3 pCt. Dat is nu eigenlijk een klassenbelasting, verschillende van een income-tax. een Pruissische tegenover een Engelsche belasting. Het beginsel, dat daaraan ten grondslag ligtis zeer eenvoudig. Die 5000 jaarlijks inkomen heeft kan gemakkelijker lO missen dan die 500 verdient 10. De staathuishoud kundigen hebben ook daaraan gedacht als zij aan het geld een betrekke lijke waarde toekennen; de commissie van financien heeft het aangevoerd, toen zij sprak van meerdere of mindere talrijkheid van het gezin en van een aftrekdie een scheiding maakt tusschen belastbaar en onbelastbaar inkomen. Die bezwaren legen het voorstel betreffen niet het beginsel, maar de toe passing, gelijk duidelijk blijkt, als het verschil zou zijn vereffend, wanneer in art. 3 van het ontwerp-raadsbesluit de woorden: «bij de beoordeeling" enz. tot het einde van het artikel worden vervangen door de zinsnede: »de ambtshalve aanslag geschiedt naar het tarief voor de huurwaarde, bij de verordening op de invordering vast te stellen." Voorts, wannneer art. 6 en 7 worden vereenigd, wal het bedrag van den aanslag van iedere klasse be treft in verhouding lot de f 150,000 in art. bepaald. Die laatste bepaling zon evenwel een nader onderzoek vereischenomdat de grondslagen van de rerdeeling voor het tarief dienen te worden aangewezen. i - Zal men nu eindelijk komen lot een goed plan? In 1852 opende de wet houder liartevelt daarvoor den weg en stelde zich persoonlijk borg voor den uitslag der proefneming; maar zijn voorstel werd verworpen. Zal zijn bloed verwant beter slagen? Of zou men na zoovele proefnemingen, die niet vol deden, ook deze niet wagen? Of zal wat in 1852 een brutale hinderpaal was, dat ook in 1870 nog weer zijn? M. Gastrol van CHARLOTTE FROIEV. Met een enkel woord meenen wij nog de aandacht onzer stadgenoolen te mogen bepalen, op de gelegenheid 'die zich morgen (Woensdag) avond biedt', om ecii kunstgenot te smaken, zooals dit in Leiden zich slechts zeldzaam voor doet. De uitstekende talenten van de nog jeugdige kunstenares, hare inne mende persoonlijkheid en aangename manieren, hebben haar reeds van den aanvang barer openlijke loopbaan, overal waar men haar zag optreden, alge- meene achting en ingenomenheid doen verwerven. Van Darmstadt, waar zij aan het groothertoglijk looneel verbonden was, werd zij naar het kei zerlijk tooneel te S'. Petersburg geroepen, en keerde van daar, waar bare gezondheid een langer verblijf onraadzaam maakte, zoo wij ons niet ver gissen, na een paar jaren, met roem en geschenken beladen, naar Darm stadt tot hare vroegere betrekking terug. Toevallig bevond ik mij met de mijnen op een buitenlandsch reisje in die stad, korten lijd nadat Charlotte Frolin uit Rusland terug was gekeerd, en kwam het mij van nabij ter ken nis, hoe zij met hartelijkheid en vreugde daar door hare talrijke vrienden en bewonderaars onder alle klassen der zamenleving ontvangen was, en in de algemeene achting deelde. Wij zagen haar in de //Catharina Howard waarin zij de hoofdrol vervulde, optreden, en hebben de herinnering van het genot, dat die heerlijke avond ons aanbragt, onder de aangenaamste ge rangschikt, die onze reis door de schoonste en meest verhevene gedeelten van Zwitserland en Duitschland, bij ons heeft achtergelaten, Over het per soneel van hel tooneelgezélschap van den heer van Lier kunnen wij op grond van eigen ondervinding niet oordeelenmaar wij hoorden er gunstig van getuigen, en vernamen uit goede bron. dat het over goede krachten beschikt, en zich met goed gevolg beijvert om het spel van mejuffrouw Frohn op eene waardige wijze te steunen. Ook de kepze der stukken verdient goedkeuring, ofschoon wij wel ge wenscht hadden, dat die zich op een treurspel, zooals de Maria Stuart, Faust, Catharina Howard, had kunnen bepalen. Wij houden ons in ieder geval overtuigd, dat de Duitsche kunstenares ook bij ons haren algemeen gevesligden roem handhaven, en niemand van de naar wij hopen talrijke bezoekers van onzen Schouwburgzonder hoogc ingenomenheid met hetgeen hij zag en hoordezich huiswaarts begeven zal. Leidex, G December 1870. Th.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 3