BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 5 December dtf70, N". 2éf6. BINNENLANDSCHE BEBIGTEN. BUITENLANDSCHE BEBIGTEN. II LEIDEN, 3 December, zijn, even als in vorige jaren Gedurende den winter zijn, even als in vorige jarenbij de leden der commissie voor de winkelkaartjes van het Leidsche departement der maat schappij tot Nut van 't Algemeen die kaartjes weder verkrijgbaar gesteld, t, w. bij de hh. mr. M. H. A. Lisman (Heerengracht), mr. P. G. Ilubrecht (Rapenburg), J. J. Rcyst (Nieuwen Rijn), P. G. C. Eigcman (Ouden Singel), p, L. Tichler (Hoogewoerd)P. Muller (Breêstraat), en B. W. Wttewaall (Breèstraat). Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende ileze week dagelijks van 161 tot 178 volwassen personen en 66 tot 74kinderen. Men schrijft ons uit Leiderdorp: Voor eenigen tijd werden, gelijk men weet, de buitenplaatsen Stadwijk en Veelzigt publiek verkocht. Met leed wezen zien velen dat Veelzigt thans wordt gesloopt en in warmoeziersland veranderd; de boomen zijn reeds verkocht. Liever had men gezien dat zij was blijven bestaan, daar zij eene der schoonste plaatsen was, langs de wandeling van het Leiderdorpsche hek. Door Z. M. den koning is aan H. J. Temmen, die, wegens het opzet telijk in brand steken van een gebouw, door het hof van Groningen tot de doodstraf was veroordeeld, kwijtschelding van die straf verleend, en is deze veranderd in eene correctioneele gevangenisstraf van vijf jaren. Te Zevenaar is, na eene korte ongesteldheid, overleden jhr. mr. C. E. J. F. van Nispen van Pannerden, ridder der orde van den Ned. Leeuw, lid van de eerste kamer der staten-generaal en burgemeester van Zevenaar. Door den heer ter Haar, die als geneesheer bij eene ambulance van bet Roode Kruis naar Versailles vertrok, worden in de Wagen. Cour. eenige mededeelingen gedaan omtrent zijn wedervaren, die verre van gunstig zijn, in vergelijking van hetgeen door anderen is gemeld. Hij zegt o. a.Op 19 September hoorden wij het eerst het kanon in onze onmiddellijke nabijheid, hetwelk dus het teeken was, dat de Pruissen nabij waren en wij ons tot het ontvangen van gekwetsten moesten gereed houden. De ambulance-wagens werden gereed gemaakt en onze chef d'ambulance, vergezeld van dr. Her- tcljinanides en den candidaat Smits, begaf zich naar het slagveld, terwijl aan d'. Sneltjes, den heer Vrolik en mij werd opgedragen de gekwetsten te ont vangen. Omstreeks half twee vertoonden zich reeds de wagens op het slot plein behoorlijk geëscorteerd. Terstond beijverden wij ons dien diep ramp- ida zaligen een geschikte ligging te bezorgen en hen doelmatig te verplegen. Doch hoe groot was onze verbazing, toen een hooggeplaatst officier van gezond heid zich in den uitgestrektsten zin van het woord meester maakte van de ambulance, onze bedden verplaatste naar goedvinden, onze Fransche ver pleegden deed vertrekken, en ons verzocht om ons van alle eigenmagtig handelen te onthouden; en ofschoon dit alles op wellevenden en parlemen- lairen toon geschiedde, zoo protesteerden wij, natuurlijk vruchteloos, tegen deze verkrachting van het Geneefsche verdrag. Intussschen werden aan onze ambulance eenige zalen met gekwetsten aangewezenwaarin wij werkzaam ca pit 'M zouden kunnen zijnmaar tevens werd ons een Pruissisch officier van ge- rondheid aangewezen, die ons in de geneeskundige dienst zou bijstaan, terwijl ons het zelfstandig handelen of doen van operatiën geweigerd werd, ^len toen eindelijk eenige niet zeer hoffelijke, maar nogtans slecht gelukte pogingen in het werk werden gesteld, om ons uit het paleis te verdrijven, "ten einde onze vertrekken door hoofdofficierenwelke niet allen even goed ^ingekwartierd waren, te doen innemen; toen ik toevallig hoorde, dat twee Prnissische officieren zeiden«die Hollander 'r ausgeschmissen". en toen ons ui? werd voorgesteld ons aan het Pruissische leger aan te sluitenuniform aan te nemen en tractement te genieten, met andere woorden om in Pruis- ie'^sischen dienst te treden, toen verzocht ik, naar het vaderland terug temo gen keeren, te meer, omdat de door mij vastgestelde termijn van een maand 11 rerstrcken was. Voor het prov. geregtshof in Gelderland is eergisteren de zaak behan- Tg'fdeld van: 1°. D. H. Cromhout, kapitein der artillerie, 2°. baron van Spaan, rentenier, 3s. H. P. J. Hennuskapitein der infanterie, 4°. jhr. R. A. Speng- ler, 5°. baron Taets van Amerongen, 6°. baron van Lynden, de drie laatsten luitenants der artillerie, beschuldigd de eerste van moedwillige ver wonding, waaruit een beletsel van meer dan twintig dagen was ontstaan; de tweede van het toebrengen van een slagde vier laatsten van medeplig- tigbeid. De beide eersten hadden twist gekregendoordien kapitein Cromhout 'l" beweerde door den tweeden op straat tegen het lijf te zijn geloopen, ofschoon 'I deze zoo bijziende isdat de als gehoorde geneeskundigede heer van San ten, onder eede verklaarde, dat de besch. op zeer korten afstand geen voor werp konde onderscheiden. De eerste sprak den tweeden in de leeskamer der groote sociëteit aan, waaruit eene woordenwisseling ontstond en beide handgemeen werden, bij welke gelegenheid de heer Cromhout door zijne partij onder de leestafel op den grond werd geworpen en men elkander sla- Sen en schoppen toebragt. Hierop volgde een uitdaging van de zijde van den heer Cromhout, die de heer van Spaan verpHgt werd aan te nemen, en waarbij de vier laatste beklaagden als getuigen zijn opgetreden. Bij die ge legenheid zoude de heer van Spaan aan den kapitein een slag met het plat 'an den sabel op het dijbeen gegeven hebben, waarop deze laatste zijne partij een hevigen slag met het scherp op de hand heeft toegebragt, zoodat de eerste langer dan twintig dagen het gebruik van die hand heeft gemist. Ka het verhoor van zes getuigen a charge en twee a décharge en van de zes beschuldigden, heeft de advocaat-generaal de schuld der beklaagden volge houden en gerequireerdtegen den eersten eene ceUulaire gevangenisstraf van ten jaar; tegen den tweeden gelijke straf voor den tijd van zes maanden; tegen de vier laatsten gelijke straf voor den tijd van drie maanden. Door Je verdedigers der militaire beschuldigden werd de competentie van het hof oon jk ella laai bestreden, bewerende dat zij voor den militairen regter moesten te regt staan. De verdediger des tweeden beschuldigde concludeerde tot vrijspraakals zijnde de schuld niet bewezen. De uitspraak is bepaald op Donderdag aanst. De zitting werd door een talrijk publiek bijgewoond. De Asser Cour. meldt dat door Fransche krijgsgevangenen op onze grenzen 'gearbeid wordt aan het graven van: een kanaal, aanvangende uit de Eems bij Hanckenfahr, bezuiden Lingen en westwaarts loopende over Ncuenhaus naar de Vecht; een kanaal, aanvangende uit de Eems bij Haaren en noord-westwaarts loopende naar onze grenzen, en een kanaal, aanvan gende uit de Eems, bezuiden Papenburg, en zich vandaar zuid-oostwaarts uitstrekkende. Vermits de rigting dezer kanalen nog in onderzoek is, wordt alléén gearbeid op de bovenaangeduide punten van aanvang. Volgens oogge tuigen heeft de vordering van dien arbeid echter zeer weinig te beduiden, omdat de gevangenen, die niet tot den arbeid gedwongen worden, bij het minste regenbuitje of een ander minder goede weersgesteldheid dadelijk den arbeid staken. Men meldt uit Antwerpen dat aldaar is aangebragt het lijk van den kolonel Pemberton, correspondent van de Times, dat, door zes kogels door boord op het slagveld bij Sedan is gevonden. Het is a5h boord èener naar Londen vertrekkende stoomboot ingescheept. 's GRAVENHAGE, 3 December. Z. M. de koning-groothertog heeft tot ridder der orde van de Eiken kroon benoemd den heer F. Merten, hoogleeraar aan het kon. athenaeum te Gent. Aan den heer E. van den Brandeler is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleed als directeur van het postkantoor te Gouda. ^Jt 11 December aanst. worden geplaatst op het ramschip de Schor pioen, *d'e^uit. ter zee 2dc kl. J. A. Vening, en op het wachtschip te Wil lemsoord de adelborsten lsle kl. J. C. Jeekel en A. W. F. C. van Woerden: terwijl met den lst6n Jan. aanst. worden geplaatst op het wachtschip te Amsterdam de officier van gez. 2li, kl. C. Noordewier, en op het ramschip de Schorpioen de officier van gez. 2de kl. J. van Lith Harrebomée. De luit. ter zee 2{le kl. E. Haitsma Muiier, uit 0. I. teruggekeerd, is op non-activi teit gesteld. De minister van justitie zal in de volgende week geen gehoor verleenen. ENGELAND. LONDEN2 December. De correspondent van het Daily News, berigt gevende van de neder laag, die het Fransche noorder-leger bij Amiens heeft geleden, zegt dat alleen de Fransche mariniers in dat treffen hunnen pligt hebben gedaan, dat de meeste Fransche troepen binnen hun verschanst kamp bleven, en dat de linie-troepen, gelijk telkens in dezen oorlog, het eerst op de vlugt gingen. Naar men uit New-York meldt is een Amerikaansch visschersvaartuig, dat, volgens de bestaande bepalingen, te digt bij de Canadasche kust vischte, door eenen Engelschen kruiser aangehouden en opgebragt. Men verwacht dat daardoor de tusschen de Vereenigde Staten en Engeland bestaande ver- i wikkelingen, betreffende de oude-Alabama-quaestienog zullen toenemen. FRANKRIJK. Een officiéél berigt uit Tours meldt: Het Loire-leger heeft gisteren (1 Dcc.) een begin gemaakt met eene algemeene voorwaartsche beweging, Generaal Chauzy, bevelhebber van het 16dc legercorps, stuitte des morgens op den vijand, die zich op sterke wijze langs Guillonville en Gorniers ver strekt had. Het gevecht ving aan des middags ten 12 ure en duurde tot des avonds ten 6 ure. Niettegenstaande de vijandelijke positien door 20000 man infanterie en eene talrijke ruiterij en artillerie verdedigd werden, slaagde de eerste Fransche divisie er in zich van de positie der Pruissen met de bajonet meester te maken. Daarna werden Nonneville en Villepiau door de onzen genomen. Zij bivouacqueerden in de veroverde stellingen. De verliezen der onzen zijn van geen beteekenis, die des vijands zijn aanzien lijk. Hij trok in de rigting van Longwy en Cambray terug. Het Noorder-leger trekt, na het gebeurde bij Amiens, op Rijsselterug. Men begint zich te Rijssel ernstig beducht te maken voor een beleg van die stad en Duinkerken. Naar men uit Charleville meldt hebben de Pruissen te Harcy 25 hui zen verbrand, omdat zich aldaar francs-tireurs genesteld hadden. Naar men verneemt is de Noord-Amerikaansche burger Train, die zich lang te Marseille heeft opgehoudenen aldaar een der meest gevierde redenaars van de demagogische Alhambra-club was, op de reis van Marseille naar Tours te Lyon gevangen genomen en naar de cellulaire gevangenis van Saint- Joseph te dier stede overgebragt. Hetzelfde wordt ook omtrent den generaal Cluseret gemeld. PRUISSEN. BERLIJN, 2 December. In den rijksdag is beraadslaagd over eene petitieuit Keulen ingezon den, waarin werd aangedrongen op de vaststelling eener wet tot regeling van den onderstand aan de huisgezinnen van onder de wapens staande man schappen der reserve en landweer. Algemeen was men van gevoelen dat dit thans niet doenlijk is en dat men zich dus vooreerst tevreden zal moe ten stellen met hetgeen de particuliere liefdadigheid doet. Daarentegen erkenden allen, dat op den volgenden rijksdag de verpligting rust zich die zaak aan te trekken. De dagbladen erkennen dat de Duilsche soldaten hartelijk naar het einde van den oorlog beginnen te verlangen, en de volgende brief van een Duitschen soldaat voor Parijs kan bewijzen hoe verbitterd zij worden door bet langdurig beleg. «De voortdurende spanning, in welke wij verkeeren,

Leydse Courant | 1870 | | pagina 5