PHUISSEN. HERLIJN, 1 December. Volgens de beriglen van het oorlogstooneel heeft de bezetting van Pa rijs than; door uitvallen haar geluk willen beproeven, misschien wel in verband met de operatiën van bet Loire-Iegcr. De uilslag is niet zeer be moedigend geweest. Op 29 Nov. werd een uitval gedaan in de rigting van L'Hay, een vlek ten zuiden der stad, maar overal afgeslagen. Des nachts werd uit al de vijandelijke forten een buitengewoon hevig vuur onderhou den. In den morgen van den 3Js,en ontwikkelde de vijand, onder gelijk tijdige demonslratiën op onderscheiden punten der omwalling, zeer aanzien lijke strijdkrachten tusschen de Seine en Manieen ondernam ten 11 ure eenen aanval op de aldaar gelegen posiliën. Er ontstond een zeer hevig ge vecht, waaraan onzerzijds hoofdzakelijk de Wurleinbergsche divisie, het grootste deel van het 12de, en gedeelten van hel 12de en 6de legercorps deel namen. De strijd duurde tot 0 uie des avonds, als wanneer onze zegevie rende troepen den vijand langs de geheele linie teruggeslagen hadden. Onze verliezen bij Amiens hebben bedragen 74 officieren en 1300 man aan dooden en gewonden. De citadel heeft gecapituleerd; de bevelhebber was in het gevecht gesneuveld. 400 krijgsgevangenen en 30 kanonnen vie len daarbij in onze handen. De wederzijdsche voorposten ten noorden en ten oosten van Parijs schieten sedert eenige dagen niet op elkander: De Fransche voorposten ko men zeer geregeld bij de Duitschers hel ontbijt en het middagmaal gebrui ken. De troepen behoorende tot de garde du corps hebben bevel ontvangen niet langer zoo gastvrij te handelen, maar de overigen, tot het 4lle armee- corps behoorende, houden voorloopig nog vast aan die reeds oude gewoonte. De Staats-Au z. zegt, dat generaal Barraldie in het Loire-lcger met een kommando belast is, te Straatsburg bevel voerde over de artillerie en na de capitulatie dier plaats zijn woord van eer gaf dal hij in dezen veld- togt niet meer tegen de Pruissen de wapens zou voeren. Generaal Barral heeft dus zijn woord gebroken. De Nut. Zeil. deelt het volgende mede betreffende de verrassing van Chatillon-sur-Seine door Garibahlianen en francs-lireurs. De troepen, aldaar gelegerd, bestonden uit de l,tr, 2en 4de comp. met den staf van het regiment ea van liet bataillon Wcstphaalschc landweer. Des namiddags van den 18d,n waren die troepen, onder den kolonel von Letzau, de plaats binnengerukt, liet schijnt, dat de Garibahlianen en de francs-tireurs de stad den volgenden ochtend zijn binnengeslopen kort na f> ure, toen de veldposten waren ingetrokken, want omstreeks half 7 ure werden de eerste geweerschoten gehoord. Onverwijld werd alarm geslagenhel signaal der hoornblazers riep de huzarenongeveer een 200-talin den zadelmaar weldra verstomde dit geluid, want de hoornblazers werden neèrgeschoten. Men verzamelde zich echter; er ontstond een straatgevecht en omstreeksten 9 ure zag men zich genoodzaakt voor de overmagt de wijk te nemen. Op een der hoogten in de nabijheid der stad werd halt gemaakt en huzaren om' versterking naar Chateau-Villain uitgezonden. Deze troffen onderweg oprukkende reservctroepen van bet 10dc armeecorps aan, ten getale van 500 man van allerlei wapenen. Naauwelijks hadden deze vernomen hetgeen had plaats gehadof onder een luid hoerahsnelden zij in den looppas naar hunne verjaagde kameraden en onmiddellijk na hunne aankomst trokken al len Chdtillon weder binnen. Te vergeefs zocht men naar den vijand: die was verdwenen, maar in de huizen vond men 10 dooden (bijna allen in het bed doorstoken) en een 10-tal gekwetsten Het bleek nu, dat het verlies 120 man bedroeg, behalve 1 majoor van de huzaren en een 8-tal gekwetste officieren; daarenboven werden ongeveer 70 paarden vermist. Men ver moedde dat de vermisten als krijgsgevangenen waren weggevoerd. Het mag niet worden voorbijgezien, dal vele militairen door de bewoners der huizen, waar zij in kwartier warenaan den dood zijn ontruktmet groot gevaar voor hun leven werden zij door hen in kelders en andere lokalen verborgen en op die wijze uit de handen der Garibaldianen gered. Men heeft nog niets vernomen omtrent het lot van den officielen ver slaggever uil Berlijn, den heer Leopold Kaysler, behoorende tot de redactie van de Spenersche Zeil.: Alle nasporingen, op bevel der regering in het werk gesteld, om iels ten zijnen aanzien te vernemen, zijn vruchteloos ge bleven. Men onderstelt of, wel, men hoopt dat hij op den 9'lc" dezer, den dag waarop von der Tann Orleans verlietin krijgsgevangenschap is geraakt en dat de vijand, bij wijze van verfijnde verscherping van zijn leed, hem niet veroorlooft eenig berigt betreffende zijn toestand aan zijne betrekkin gen te doen toekomen. PER TELEGRAAF. PARIJS, 30 November. (Per ballon van den luchtreiziger Alfred Mardin). Proclamation van Trochu en Duerot, gisteren aangeplakt, hebben groote sensatie gemaakt. In de proclamatie van Trochu wordt de verantwoorde lijkheid voor het bloed, dat vergoten zal worden, geworpen op hen, wier verfocijclijkc eerzucht de moderne beschaving en de regtvaardigheid met voeten heeft getreden. Ducrot legt in zijne proclamatie voor de geheele natie den eed af. dat hij met in Parijs zal terugkeeren dan dood of als overwinnaar. De aanvallende operatiën zijn gisteren begonnen. Mariniers en nationale gardes hebben een bewaarplaats van runderen te Choisy overrompeld. Tege lijkertijd werd een aanval tegen l'Hay gerigt. lieden en in den afgeloopen nacht had eene aanhoudende kanonade plaats en werd op verschillende pun ten een gevecht begonnen. Generaal Ducrot is lieden ochtend de Manie overgetrokken en heeft Montmélis bezet. Het hevigst openbaarde zich het gevecht tussclien Champigny, Brie sur Marne en Villiers sur Marne. Onze troepen zijn over acht bruggen de Marne gepasseerd en behouden heden avond hunne stellingen. Trochu, die in zijn rapport aan allen lof brengt, verdient dien zelf niet minder; want op zekere oogenblikkcn herstelde hij den strijd, door de in op kenite belast eenen. nat op m len t' Is dal iiirwat lijken t bew roor wat it in ■voor iken v Ie gel Ie woi fanterie door zijne tegenwoordigheid aan te moedigen. Het onophoudelijk vuren onzer ontzettende artillerie heeft bijna al de stellingen des vijands omgewoeld. Kanonneerbooten op de Marne en de Seine en geblindeerdi spoorwegwagons werkten mede. Des namiddags werd een aanval gerigt op Epinay, waarvan Laroncière zich heeft meester gemaakt; vele gevangenen waaronder een adjudant, vielen in zijne handen en twee kanonnen werden buit gemaakt. Het gevecht, op de geheele linie aangevangen, zal morgen worden voortgezet. De generaal Renault, kommandant van het 2df corps, is gekwetst; generaal La Charrière is mede gewond. Trochu zegt, dat generaal Ducrot zich tegenover het vaderland met eer overladen heeft. Ten zuiden heeft gi neraal Vinoy den strijd herval. Het aantal onzer gekwetsten wordt 2000 geschat. De verliezen der Pruissen zijn zeer aanzienlijk. PETERSBURG, 1 December. Het officiële blad maakt Gortschakofifs weder antwoord op de Engelsche nota openbaar. In dat antwoord wordt gelet op den door Engeland geuiten wensch dat beide mogendheden tot eene welge. meende overeenstemming zullen geraken. In een onderzoek van de vraa; omtrent hel juiste gezigtspunt treedt de nota nietdaar dit niet geschil- zou zijn om lot de gewenschle overeenstemming te geraken. De nota be w'Jze treurt het, dat lord Granville bijzonder op den vorm van Ruslands medt l('s'a°l deeling heeft gelet, mét terzijdestelling van het zuiver theoretisch beginsel waardoor Rusland zich een régt teruggaf, waarop geene mogendheid inbreul "rten maken kan. Daarin kon geen bedreiging van den vrede worden gezien. fit ('al keizerlijk bewind heeft nimmer op het oog gehad, het geheele tractaat t Pe" vernietigen. Wij zijn bereid, zegt prins Gortschakoff, aan elke beraadslj ',et ging deel te nemen, welke ten doel heeft eene gezamenlijke garantie t-ineer stellen voor de bevestiging van den vrede in het Oosten. Wij houden oveie "en eenstemming tusschen de beide regeringen voor weiischelijk, zoowel in I« B,in^ belang der beide landen als tot behoud van den vrede. tl'et LONDEN 2 December, liet parlement is geprorogeerd tot 7 Januari] 1871 De Morning l'ost zegt dat de couferentie over de Oostersche quaestii |lse''j' waarschijnlijk nog vóór Kersmis zal bijeenkomen. werli De Standard prijst zeer den moed van het Parijsehe leger, en zegt dln a': het zedelijk succès door deze troepen behaald hun een grooter vertrouw»iaatsc zal geven om een nieuwen uitval te doen. De vrede is, volgens genoeml,raa" blad, niet ophanden, en het zal Pruissen berouwen niet te hebben aange en l1 nomen de vredesbepalingenzoo als die door Jules Favre waren voorgestel! BERLIJN, 2 December. Officieel berigt uit Versailles 1 December. Mi bela; verlies der Franschen. bij den gisteren mislukten uitval, aan dooden Is ei gekwetsten en gevangenen is aanzienlijk. Heden hebben zij een wapen of s stilstand van eenige uren verzocht om de dooden te begraven. imisti De Wurtembergsche divisie heeft ongeveer 40 officieren en 800 man verlorei m33 De brigade Dutrosset van het 2dc legercorps heeft 2 officieren en ongevee wor' 70 man verloren. De verliezen der Saksers zijn nog niet bekend. Hedciir en bleef de vijand volkomen rustig. d no; BERLIJN, 2 December. Te Breslati is ontvangen eene depeche van gemelijk raai Tumpling aan den kommanderenden generaal aldaar. Zij luidt als volgt gors, Villencuf-le-Roi, 1 December, 12 uur 'smiddags. Gisteren nacht ten 2 m begon, onder een heftig vuur van al de forten en kanonneerbooten, ei aa" nieuwe groote uitval tegen ons front en het Wuriemhergschenaar mi lt-" zegt, door 120,000 man, onder Ducrot en Trochu. Des namiddags ten uur werd onze positie op nieuw heviat aangevallenen na zes ure wart ™oe de Franschen weder overal teruggeworpen. Tot II uur duurde de strijdt"' h toen werd de uitval overwinnend teruggeslagen. De zeer sterk aangetastwe linkervleugel der Wurtembergers kon door zes bataillons, twee en een lui 'eken eskadron en twee rijdende batterijen nog ondersteund w ordendie ovt Die I) Villeneuve-St.-George dezen vleugel bereikten. S[ MUNCIIEN, 2 December. Telegram van den minister van oorlog, n I eer Versailles van 1 December. Gisteren leverde het corps van generaal vol da een gevecht ten westen van Orleans, dat gelukkig voor hei terdei der Tann uitviel. TOURS, 2 December. Een belangrijk succès is gisteren door Loire-armee op den regter-vleugel der Pruissen behaald. De Mot, teitr berigt dat Garribaldi gisteren de Pruissen in den omtrek Autun uit twee belangrijke stellingen heeft verdreven. INGEZONltEN. IME1 He* voorstel van tien heer llartevelt, betreffende eer belasting op het inkomen, Hoogst zeldzaam had plaats wat thans blijkt, dat vóór de openbare li handeling van een plan tot invoering van een plaatselijke directe belastii de burgerij hare belangstelling in zulk een gewigtige zaak betoont, volledige openbaarmaking van al de daartoe betrekkelijke stukken door zorg van het gemeentebestuur zal daartoe niet weinig hebben aangespooij»11™ Maar tegenover de ernstige en krachtige bestrijding, die het voorstel t(lrecl den heer llartevelt in die stukken wedervoer, staat tot nogloe slechts h aan den gemeenteraad'in te dienen adres, dat in korte en scherpe trekki irlëlr den invloed van die bestrijding op een veelbeleekenendc wijze tracht te ren; een grondige wederlegging van de bezwaren, die door de raadsc#i[j missie tegen het beginsel, dat ten grondslag van het bedoeld voorstel li! bevat het adres niet, ofschoon het tot bereiking van het beoogde doel ui tterdi stekend dienstig is. Tot bevordering van dat doel kan het niet onge] zijn, om tot zulk een wederlegging een poging te doen. Opmerkelijk is het. dat die bezwaren op een twijfelachligen grondsli schijnen le berusten De commissie betwijfelt 1° of men langs dien weg (het stelsel van eigen aangifte) werkelijk kli geraken tot eene eenigzins zuivere kennis van elks inkomen;" 2". //of dat inkomen, aangenomen dat men er in slaagde het juist telt toch iillij TEN literd brave iing ■leu Hert' inwaï iden itrit tomer van ééi Dru

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2