LE1DSCHE COURANT. [J )0 1870. VRIJDAG 2 DECEMBER. STADS-BER1GTEN. en ti ■en nsii N\ 284 De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. j 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor j 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekostcn, Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertcntiën is van 14 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. s*- BURGEMEESTER ex WETHOUDERS vax LEIDEN, Gezien art. 12, 2e alin., der Verordening van 2 .Inlij 18G6 (Gemeenteblad n'. 22) en art. 8, 2e alin., der Verordening van gelijke dagteekening (Ge- R Lenteblad n°. 25); Boen te weten, dat voor de openbare scholen voor meer uitgc- ireid lager onderwijs, tot liet laten inschrijven van nieuwe eerlingenwaarvan bij onderzoek blijkt dat zij het onderwijs op eeue er reeds bestaande klassen kunnen volgen, gelegenheid gegeven wordt: voor die der 1' klassevoor jongens, aan het schoolgeboinc aan de Aalmarkt; voor die der le klasse, voor meisjes, aan het schoolgebouw aan de l'oom- imrkt voor die der 2C klasse, voor jongens, aan hel schoolgebouw in de Pie- erskerkstraal voor die der 2e klasse, voor meisjes, aan het schoolgebouw op de Breê- Imat; en wel van den 5dtn tot en met den 17dl" December e. k.dagelijks (de londag uitgezonderd), des voormiddags van half negen tot negen urenen op Woensdag en Zaturdag, daarenboven, van twaalf tot twee nren des namiddags. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidschc Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leioex, 1 December 1870. v. PUTTKAMMER, Secretaris. 13LNNENLAM)SCUB LÏKRIGTBN. LEIDEN, 1 December. Woensdag aanst. zal de keiz. Russische tooneelspeelster Fraulein F roltn ïnc buitengewone voorstelling in den schouwburg gevenmet medewerking ian het tooneelgezelschap van den heer A. van Lier, uit Amsterdam. Men lag van deze voorstelling veel goeds verwachten. Fraulein Frohn heeft in lilschland eene gevestigde reputatie en deed zich ook dezer dagen bij haar iptreden te Amsterdam van eene hoogst gunstige zijde kennen. Charlotte Frohn is eene looncelkunstcnares met buitengewone talenten iegaafd. Reeds als kind loonde zij eenen gunstigen aanleg voor het tooneel, Hamburg, hare geboorteplaats, alwaar zij in 14-jarigcn ouderdom optrad oowel als later te Kiel en te Dantzig, vond zij den meesten bijval. Om are liefde tot de kunst te bevredigenbegaf zij zich naar Berlijn en bragt lldaar een geheel jaar door, ter bijwoning van de lessen van Fran Peroni llasbreuner, aan wie zij veel, wat betrell hare verdere vorming, had te [anken. Vervolgens begaf zij zich op nieuw naar Hamburg, en van toen af verd hare loopbaan met een schitterend succes bekroond. Na haar eerste 2l0 iptredcn aldaar werd haar terstond een engagement bij den schouwburg lldaar aangeboden, dat door haar werd aangenomen. Spoedig was zij de evelinge van het publiek, en hij iedere rol die zij vervulde, werden haar lijzondere ovaties gebragt; in de rol, van Marquise van Vilelta werd haar S§ e eerste lauwerkrans toegewezen. Eens, na een benefice, werd haar een nassief zilveren lauwerkrans en een parure van brillantcn door het publick rereerd. Gedurende haar engagement te Hamburg werden haar de vereerendste Uitbiedingen gedaan door het kon. theater te llanover en hel hof-llieater e Wiesbaden, die zij echter moest afwijzen. Bij haar laatste optreden te lamburg werd zij als onder een regen van bloemen bedolven. Zij volgde 21 uilnoodiging naar het keiz. hof-theater le Petersburg, en ook daar was lar succès volkomen; de koopmansstand schonk haar, als blijk van hoog achting, een armband met brillantenter waarde van 1000 roebels, en de ieizer vereerde haar, bij haar optreden in zijn paleis, een koslbaar sieraad 61 'au edelgesteente van eene buitengewone waarde. Op den 13'1"1 December aanst. zal aan het dep. van marine te 's Hage a. de aanbesteding plaats hebben van 1400 meter blaauwe voering-baai, 1500 meter blaauwe duffel, 3800 meter blaauw montering-laken, 800 meter ilaauw gewoon laken, en i000 stuks wollen dekens. Bij de verkiezing van een lid voor de prov. staten in het hoofdkies- listrict Alphen zijn uitgebragt op de hh.A. Ticleman, le Leiden, 194 stcm- 5,iïnen; Piek, te Oudshoorn, 143 stemmen; van Uriel, le Nieuw veen, 108 temmen; en mr. R. T. Bijleveldte Leiden, 102 stemmen. Er moet eene lerstemming lusschen de beide eerstgenoemden plaats hebben. IS' -- Be personendie verzocht hebben als klerk bij den rijks-telegraaf in lanmerkisig le komen, zijn aangeschreven zich voor het vergelijkend onder 21 60 e Cu 08 ia; 35 60 zoek te 's Gravenhage aan te melden op een der dagen G of 8 December aanst., des morgens ten 9 ure Naar men verneemt is hij de erven F. Bohn, te Haarlem, eene Ncder- landsche vertaling ter perse van: Der Krieg urn die Rheingrenze 1870, politisch und militilrisch dargestellt, door den beroemden krijgskundige W. Riistow. De vertaling is opgedragen aan den kapitein Landolt, die we gens zijne bewerking van hel Militair fVoordenboek en zijne verdere ge schied- en krijgskundige geschriften reeds gunstig bekend is. Uit Rijnsburg meldt men ons het volgende: Terwijl de eerste verbouw der bloemkool weinig voldeed, is die der late kool zoo goed gelukt, dat er in de laatste jaren hiervan bijna geen voorbeeld is. Komt regen den oogst van veel veldgewas tot schade, voor kool komt hij daarentegen zelden onpas. Geene plant, hoe klein ook, is zonder bloem gebleven, geene bloem, die ongeschikt kon geacht worden om te worden afgeleverd. Bij tal van ver zendingen en aanvoer van vele andere plaatsen, waren de prijzen laag. Het meeste gewas is nu van het veld verdwenen, zoodat eerlang de verzendingen ophouden. Voor den inmaak is ecliter ruim gezorgd kunnen wordendui zenden vaten kregen reeds hunne bestemming naar het buitenland; zeer veel wordt er nog voor gereed gemaakt, voor Australië niet uitgenomen. Het voorloopig comité voor de constituerende vergadering van den alge- meenen vredebond voor Nederland heeft, ter voldoening aan den last dier vergadering, bij circulaire kennis gegeven van de oprigting van den bond; de circulaire bevat levens eene uitnoodiging om eene afdeeling van den bond 1 in hel leven te roepen, Het comité acht het vooral daarom wenschelijk dat dit spoedig geschiede, omdat het er prijs op stelt, dat zooveel mogelijk uit alle oorden van ons vaderland worde medegewerkt aan de vaststelling van het algemeen reglement. De Nederlandsche Gustaaf-Adolf-Vereeniging hield hare algemeene ver gadering te Arnhemop 20 September jL Blijkens het bij die gelegenheid uitgebragt en later in het licht verschenen verslag omtrent de werkzaam heden der vereeniging in liet afgeloopen jaar is haar toestand zeer bevredi gend. Het aantal afdeelingen was wel niet vermeerderd, maar ook niet verminderd. In ledental was de vereeniging echter niet vooruitgegaan. Tot dit laatste droeg veel bij de gedurige verhuizing van personen, die bij de afdeeling in hunne nieuwe woonplaats niet weder als leden werden opgeno men, omdat zij aldaar als zoodanig niet bekend waren en zich ook niet opgaven. Het getal leden bedroeg thans 4448; henevens 5 vrouwen vereeni- gingen, met 735 leden. Van verschillende zijden vloeiden der vereeniging niet onbelangrijke giften toe. Veel goeds werd tot stand gebragt en de overtuiging dat de vereeniging niet vruchteloos arbeidt was een spoorslag om in de aangewezen rigting krachtig voort te gaan. De aanzoeken om ondersteuning waren op nieuw vele, meer dan in vroegere jaren. Uit ons vaderland werden 5 aanzoeken meer ontvangen dan in 1869. Uit de Rijn provinciën bedroeg het getal aanzoeken wel 3 minder, maar uit Westphalen daarentegen 7 meer. Uit Bohcme, Moravië, Hongarije en Gallicië waren in 1869 11 aanzoeken ontvangen; thans 23. Deze vermeerdering moest worden toegeschreven aan de groote veranderingen, die in de laatste jaren in Oos tenrijk op kerkelijk gebied hadden plaats gehad. Behalve eene som van ƒ800, die bestemd werd voor den Central-Vorstand te Leipzig, werd beslo ten eene som van 4600 te verdeelen over de gemeenten die aanvragen dedenvolgens een daartoe overgelegd plan. Eene som van ruim ƒ2000 was ingekomen aan giften met eene bepaalde bestemming. Op voorstel van het hoofdbestuur werd besloten geene gillen naar Frankrijk te zenden, voordat een nader onderzoek was ingesteld. Reeds nu konvan wege de uitdrijving der Duitschers uit Parijsgeen gevolg gegeven worden aan het aanzoek der Duitsche gemeente van Belleville. Het hoofdbestuur bleef ver trouwen op verdere medewerking, daar de behoeften allerwege groot waren. Door het hoofdbestuur is dezer dagen een vliegend blaadje verspreid, waarin het een krachtig beroep doet op alle protestanten in Nederland, om deel te nemen aan het werk, dat de vereeniging zich tol taak heeft gesteld. Nederland, wordt daarin gezegd, telt ruim 2 millioen protestanten en de vereeniging heeft nog geen G000 leden, ofschoon de contributie slechts 1 bedraagt, liet hoofdbestuur voelt zich gedrongen dit beroep te doen, omdat vele kleine gemeenten in Frankrijk door den geesscl des oorlogs met onder gang worden bedreigd en ook vele gemeenten in Duilschland daardoor lijden en in moeijciijke omstandigheden zijn geraakt. In Duitsehland is het werk der Gustaaf-Adolf-Vereeniging jammerlijk gestoord en de miliioetiendie dooi den oorlog worden verslonden, zullen voor een goed deel ten nadeele van

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1