LË1D8C1IË COURANT. 1870. DONDERDAG I DECEMBER. V# taai fell ndei ■aai Ril 56a nkli. Lei in i •trui ullfi :ila 1 hi inde J)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'tjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Advertcnliën is van 14 regels f 1- iedere regel meer 25 cents. lie aide 5' en, lure gei aai ISKI BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. LEIDEN, 30 November. Je commissie van financiën uit den gemeenteraad, in wier handen was "eh slcld hel voorstel van den lieer llarteveltbetredende de plaatselijke directe 8 lasting, heeft daaromtrent haar rapport uitgebragt, waarvan wij het eerste deelte, de algemeene beschouwingen, hierachter hebben opgenomen. De heer dr. Lncien Muller, die zich, nu omstreeks vier jaren geleden, geruimen tijd lang in onze stad heeft opgehouden om gebruik te knn- maken van de akademische bibliotheek, is dezer dagen benoemd tot ge- con professor voor de Lalijnschc laai en letterkunde te Petersburg. Na vertrek van hier heeft hij zich eerst te Bonn opgehouden, alwaar hij, privaat-docent toegelaten, gedurende twee jaren eollegies gegeven heeft, vrij goed bezocht werden. Den laatsten tijd had hij zich als zoodanig xergezet te Gotha, waarheen zijne talrijke aldaar geplaatste vrienden hem ,rai" tt aandrang gelokt hadden. Gedurende deze vier jaren leverde hij, even jij vroeger gedaan had, een tal van grootere en kleinere opstellen, Goleesial betrekkelijk de oude Latijnschc dichters, in onderscheidene tijd- 'iait hriftenbenevens eene afzonderlijk uitgegevene geschiedenis van de klassi- vijli be philologie in de Nederlandensedert de vroegste tijden en tot op onze gen voortgezet; welk boek, zoo hier als in Duitschland, met ingenomen- id ontvangen is. Van het //Corpus omnium poetarum Latinorum", dat hij ehl |ert lang voor Teubner bewerkt, zijn reeds als voorloopers verschenen de iaedrus, Iloratius, Catullus, Tibullus en Properlius, welke uitgaven zich lustig onderscheiden door eene gezonde tckstcritiek en fijne opmerkingen ntrent de Latijnsche metriek. Eerstelijk zullen nu, en wel zeer spoedig, fragmenten van Lucilius volgenwaarbij zich dan de zoogenaamde Antho- ia Latina zal aansluiten; om later door de overige dichters gevolgd te li rJen. Zijn wij wèl onderrigt, dan heeft Teubner het voornemen om, IOO dra ook de overige dichters eerst afzonderlijk door dr. Mfiller zullen be ukt zijn, alsdan allen gezamenlijk in ée'n boekdeel in grooter formaat uit geven, even als zulks vroeger gedaan is door Brönner in Frankfort, welk irptis, door Weber in 1833 bezorgd, nu reeds voorlang geheel is uitver- icht geweest. Zoowel den ijverigen uilgever, als den schranderen bewer- er, over wiens bevordering wij ons verheugd hebben, wenschen wij den wdigen lust en krachten toe om deze voor de Latijnsche letterkunde zoo (langrijke onderneming ter behoorlijker tijde te kunnen voltooijcn. Overal, meldt men ons, ondergaat de waterstand verbetering. Niet 2j leen dat de boezem van Rijnland daalt, ook die van Delfland vindt veel aat bij den thans naar het oosten gekeerden wind. Zonder twijfel zullen eberigten uit andere provinciën, omtrent den hoogen waterstand, weldra unstiger luiden. Bulletin n". 21 en 22 van het hoofdcomité der Ned. verecniging van Roodc Kruis bevat: onderscheidene berigten van de ambulances enz. n D ,it ,'Jaar de berigten van den gedelegeerde van het hoofd-comilé te Metz, den git-kolonel Maschek, blijft nog steeds grootc behoefte aan hulp aldaar be- „iliaan. De llollandsche ambulance is in volle werking; zij verpleegt voor lig 58 Zwaar verwonden, en dit getal zal weldra verdubbeld worden. Perk, pred. bij de VVaalsche gemeente te Breda, is door het hoofd- iomitè uilgcnoodigd de geestelijke zorg der protestanten te Metz op zich nemen. Naar een van hem ontvangen schrijven, heef! hij zich reeds «iet de twee Protestanlsche geestelijken aldaar in betrekking gesteld en doet ij voortdurend nasporingen om de protestanten onder de duizenden zieken gekwetsten op te sporen. Vlet hoofd-comité heelt besloten een tweede mbulance te Metz in te rigten, waartoe het noodige materieel reeds is ver- 1 onden. terwijl tot versterking van het personeel zijn vertrokken de hceren I takman Bosse, van Rietbeek en Baum, olDcieren van gezondheid bij het i'ed. leger, mevrouw Prages en de adsistent Tilsingh uit Gecrlruideiiberg. ij an liet Knaben-garten-Lazaret te Bonn, onder leiding staande van jonkvr. j on Wedell, is door het hoofdcomité een bezending gedaan van lOOllcsschen ordeaux-wijn en 1000 sigaren. Nadat bij het hoofdcomilé een dringende f (de om huip was ingekomen uit Wezel ten behoeve van de 20,000 Fransche l- rijgsgevangenenwaaronder vele verwonden en zieken is door hel dage- ijkseh bestuur de HWG. heer Mr. W. A. J. baron Schimmelpenninck van "Ier Ojje uitgenoodigd aldaar een lokaal onderzoek in te stellen. Na inge- ;omen rapport is dadelijk een groote bezending wollen kleederen en genees middelen daarhenen verzonden. I)r. Lc Rutle uit 's llage is, op verzoek «dn het hoofdcomité, naar Kreuznacli vertrokken, om een onderzoek in te tellen naar de behoeften der verschillende Lazaretten aldaar, die hulp had- len gevraagd. Uit zijn rapport blijkt, dat de beschrijving van den toestand "lelijk die aan het hoofdcomité was geleverd, zeer overdreven was, en dat illeen gebrek bestond aan enkele zaken voor de 350 aldaar verpleegde ge vonden en zieken Een bezending zal weldra daarhenen vertrekken. Aan fjl iet lokale comité lc Straatsburg is door het hoofdcomité, na ingekomen be f igten over den cllendigen toestand aldaareen gift van 5000 francs gezonden ans.j - Hoewel het door het hooge water moeijelijk is, wordt door de directie dieCian de Ned. Rijnspoorweg-maatschappij de spoordijk, die door de Zuidpias —.-nabij Zevenhuizen ligt, lijn Gouda—Rotterdamen door zijn veengrond (enige neiging tot verzakking had, zoo krachtig door aanaarding gesteund, lat men mag vertrouwen, dat het gevaar zal voorkomen worden. .25; De heer F. Wagner, kapelmeester van liet Königl. Sitclis. Reiter-rcgi- ment. heeft, meldt de Amst. C., op de welsprekendste wijze de herhaalde geruchten omtrent zijnen dood op het slagveld gelogenstraft, door de toe zending, uit Frankrijk, als geschenk aan het Paleis voor Volksvlijt te Am sterdam, van een zevental zijner composition, waarvan de meeste geda teerd zijn Clermont October 1870 Tc Utrecht heeft Zaturdag 11. de vroeger aangekondigde vergadering van onderwijzers en voorstanders van liet onderwijs plaats gehad, welke ten doel hadte beraadslagen over het oprigten eener Nedcrlandsehe Vereeniging tot verbetering der ondenvijzers-tractementen. Na discussie heeft de verga dering. met algemeene stemmen op ééne na, besloten, de vereeniging op te rigten. Het ontwerp-reglement is, nadat daarin eenigc wijzigingen ge- bragt warengoedgekeurden het hoofdbestuur der vereeniging is bij accla matie aan het voorloopig bestuur opgedragen. 'sGRAVENHAGE. 30 November. Z. M. heeft vergunning verleend aan P. de Wit, te Veghel, tot het dragen van het kruis fidei et virtutihem door den Paus geschonken. Z. M. heeft als blijk van goedkeuring en tevredenheid aan 1'. Ver schuren, te Leur, wegens zijne hulp tot redding van een op 15 Sept. jl. in de haven aldaar gevallen jongeling, toegekend eene gratificatie van f 10 en een loflèlijk getuigschrift. Tot burgemeester der gemeente Sommelsdijk is benoemd de heer C. F. II. Engelen, thans burgemeester te Strijen. en tot burgemeester te Slrijen de lieer mr. J. Nolthenius van Klsbrock thans burgemeester te Sommelsdijk. Tot notaris te IJsselmonde is benoemd de iieer H. L. Waterbeek, cand.-notaris te Dordrecht, en den heer mr. II. W. van Westerbeek van der Horst is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als kaulonrcgter te Docsborgh. Aan de lib. D van Hoytema, lid en voorzitter van den raad van be stuur van het pensioenfonds voor burg. ambtenaren, en jhr. M. B. H. W. Gevers van Kethel en Spaland, lid van genoemden raad, is eervol ontslag uit die betrekkingen verleend, onder dankbetuiging voor de diensten door hen als zoodanig belangeloos bewezen. Aan den heer J. A. Beijerinck is, op zijn verzoek-eervol ontslag ver leend als lid der commissie van beheer en toezigt over de droogmaking der kleine plassen in Schieland, onder dankbetuiging'voor de vele in die betrek king bewezen diensten; terwijl als zoodanig is benoemd de heer J. F. Augier, hoofdingenieur van den waterstaat. De heer mr. C. J. Pické is eervol ontslagen als schoolopziener in het 3dc schooldistrict van Zeeland en als zoodanig benoemd in het Is" district dier provincie. - De kapitein op non-activiteit A. J. A. A. Rothpletz is weder bij het 6de reg. infanterie in activiteit gesteld. De heer Gericke is in het begin dezer week uit Brussel hier aange komen. Naar men zegt staat deze komst in verband met zijne aanstaande oplreding als minister van builenlandsche zaken. Met genoegen verneemt men dat de gezondheids-toestand van II. K. II. prinses Frederik eenigzins verbeterd is. Heden middag geeft Z. K. H. prins Frederik op het huis de Paauw een diner, waaraan H. M. de koningin zal deelnemen. Morgen zal op dat buitenverblijf eene jagtpartij worden gehouden. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN, 29 November. Aan de Pall Mall Gaz. wordt uit het Pruissische hoofdkwartier te Versailles geschreven dat de Pruissen zich niet tot het uithongeren van Parijs zullen bepalen. Indien de belegerden het nog tot het einde dezer maand uithouden, dan gelooft men dat de Pruissen meer van zich zullen doen hooren. De generaal von Moltke bespiedt met Argus-oogen het oogen- blik dat de I'arijzenaars beginnen te wanhopen. Acht liij dit gekomen, dan zal hij een kogelregen op hen afzenden. Uit Liverpool wordt gemeld dat het stoomschip Lafayette, komende van New-York, in den avond van den lfiden die haven verliet met eene lading wapenen en ammunitie met bestemming naar Frankrijk. Dit was de tweede lading van dien aard, die door dit stoomschip wordt overgebragt. Verscheidene werklieden uit de slaats-gcwecrfabrick te Enfield zijn naar Konstantinopel vertrokkenzij zijn door de Turksche regering voor den tijd van twee jaren in dienst genomen, ten einde met de verandering en vervaardiging van geweren naar het systcem-Snider belast te worden Zaturdag avond heeft er een vreeselijk spoorweg-onheil plaats gehad, op korten afstand van deze stad. Een expres-trein liep in volle vaart teen een goederentrein aanwiens nadering door den sterken mist niet was op gemerkt. Zeven personen werden op de plaats zelf gedood, meer dan 20 ernstig gewond Het ongeluk had 's avonds ten 6 uur plaats en eerst den volgenden morgen had men de slagtofl'ers onder de gebroken en tol splinters

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1