K. llJVOEGSEL, behoorenae tot de Leidsche Courant van Maandag 28 November J870A°. 260. BINNEN LA N DSC 11E BERIGTEN. BUITENLANDSCI1E BEBIGTEN. LEIDEN, 26 November. Ter vervulling der vacature, ontstaan door het verleend eervol ontslag ui den heer A. van Drielals directeur van het stedelijk werkhuis alhier als zoodanig benoemd de heer A. J. Binnendijk. Het aftreden van den heer van Driel zal zeker door heeren bestuurders i liet werkhuis met leedwezen worden gezien. Gedurende 18 jaren, van oprigting af, vonden zij in hem eenen directeur, die zich met onverdro- ijver er op toelegde het werkhuis meer en meer aan zijne bestemming doen beantwoorden en aan wien zij veel konden toevertrouwen. Veel iq »t het ook dat de aftredende directeur den takt had aan het behartigen Ij j, het belang der instelling eene liefderijke zorg te verbinden voor de ..sonen, die het werkhuis bezochten, en de lof, ook van die zijde hem toe- bragt, zal niet de minst streelende voor zijn gevoel zijn. Moge zijn op- nilgci' in beide opzigten ook zijn navolger zijn. ilei - "ct Scta' der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende ie week dagelijks van 162 tot 179 volwassen personen en 60 tot 75 kinderen. Blijkens eene mededeeling van de Fransche postadministratie zijn de [volgende lijnen van pakketbooten nader gewijzigdnamelijk die van Mar- ille- Alex and rife en die van Marseille-Konstantinopel, terwijl eene nieuwe [ast van pakketbooten is geopend tusschen Smyrna en Alexandrië. Be lijn van Marseille naar Alexandrië zalin plaats vandrie maal oiaands, des Donderdags om de veertien dagen worden uitgevoerd. Het isle vertrek der pakketbooten uit Marseille vindt plaats op Donderdag 24 iveniber. om te Messina des Zondags en te Alexandrië des Woensdags araanvolgende aan te komen. Be lijn van Marseille-Konstantinopel, waarvan het vertrek uit Marseille ien Zaturdag plaats vindt, is in dier voege gewijzigd, dat de pakketboo- welke op Zaturdag 26 November en vervolgens om de veertien dagen Marseille vertrekken, hunnen weg nemen over Messina, Syra, Smyrna de Dardanellenterwijl de pakketbooten, die op Zaturdag 3 December en rvolgens om de veertien dagen van Marseille afvaren, den weg langs ssina, den Piraeus en de Dardanellen zullen volgen. Be nieuwe Syrische lijn, namelijk van Smyrna naar Alexandrië, wordt i de vier weken uitgevoerdzullende het eerste vertrek uit Smyrna iats vinden op Zondag 20 November; aankomst te Alexandrië des Woens- Ij/ig daaraanvolgende. '"lie pakketbooten van genoemde lijn zullen Rhodus, Mcrsina, Alexandrette HjjKakiaTripoli, Beyrutn, Jaffa en Port-Saïd aandoen. Bij de regering is mededeeling ontvangen van het Italiaansche gezant- ïapj dat de opening van de internationale maritime tentoonstelling te Na- tot 1 April 1871 is verdaagd. - De jurybenoemd door Z. M. den koning tot toekenning der konink- le medailles op de tentoonstelling der maatschappij »Arti et Amicitiae" Amsterdamheeft bekend gemaaktdat de kleine gouden medaille (aan- gefiedigings-medaille) is toegewezen aan den heer Ph, Sadée, te 'silage, en groote gouden medaille, met het daarbij behoorend diplomaaan den r Ji. A. van Trigt, te Amsterdam. Bij de Ned. herv. gemeente te Spijk is tot predikant beroepen d». van Uluiysen, pred. te Ond-Alblas: bij die te Blittersdijk d». Prillevitz. pred. Ottoland; bij die te Nieuwerkcrk ds. van der Steen, pred. te Ommen: bij te de Purmer d'. Adama van Scheltema, pred. te Sleeuwijk; bij die te temuiden ds. Eykman. pred. te Cothen; bij die te Ureterp ds. Wassenaar, td. te Nyehaske. De heer Bastet, te Amsterdamwas onlangs in de gelegenheidenkele dfdaanvoerders van het Duitsche leger bij Parijs kennis te doen maken it de in zijne fabriek vervaardigde scheermessenbekend door de jongste V emationale tentoonstelling. Hij meende toen de vrijheid te mogen nemen, hun ten geschenke aan te bieden. Dezer dagen werd hij aangenaam rrast, door brieven onder anderen van von Moltkc en prins Frederik irtl. waarin zij hem met de meeste beleefdheid hunne erkentelijkheid tuigden, zoowel voor het geschenk, als voor de wijze, waarop het hun werd. 'ril-Men meldt uil Rotterdam: Indien niet het gure, ruwe weder in alle ifjlclen het herfstweder te aanschouwen gaf; zoo zoude men thans, op de tvischmarkl alhier komende, meenen in de lente te zijn. Niet dat de osterende zon hare warme stralen juist daar te genieten gal, maar om n dagelijkschen aanvoer te aanschouwen van partijen schol, die uit Engc- 'jciK, Hul en Great Grinisby per stoombooten worden aangebragt, en die "dal door goede verzorgingbij inpakking in vaten of manden met lagen gedekt, in qualiteit niets te wenschen overlaten. Men kan wel niet rwachten, dat men den visch levend of zoogenaamd krimp van daar ont- ugt,vwant niettegenstaande de snelle vervoermiddelen, is het traject te om zulks te eischen. maar toch voldoet hij in het algemeen uitmuntend. Te Rotterdam had gisteren een sjouwer, die aan de Engelsche boot der de Boompjes bezig was met het verzetten cener stelling, het ongeluk der een balk te geraken, waarbij hij zoodanig in den nek werd getroffen bij oogenblikkelijk dood was. - Te Iloogcarspel had dezer dagen een treurig ongeluk plaats. Toen twee tW «deren eener weduwe naar het land gingen om de koeijen voor te halen lde de oudste achter een hek omstappenwaarbij hij zijn jongste broer Ij e derden arm nam, met dat noodlottig gevolg, dat heiden in het water den; de oudste wist met inspanning zijn jongeren broeder op het droogc te irken, waarna hij zelf verdronk. - De Zrv. Cour. meldt omtrent de ziekte onder het vee, op den stal van wed. Elsbroek onder Borne, dat, blijkens een onderzoek door meer dan min deskundige, waaronder ook de rijksveearts Alcrs uit 'sUage, de ziekte (t is de zoo gevreesde veepest, doch de zoogenaamde spiniaal typhus, die il onder de algemeen bekende contagieuse ziekten is te brengen. Zij is larschijnlijk ontslaan uit hygiënische invloeden aan de plaats zelve gebon- n, als cryptogamen op het slroo, dat hier. niet lot voeding, maar wel ercti ligging werd gebezigd. De voorloopig door het gemeentebestuur geno- maatregelen van voorzorg zijn thans opgegeven. -Men meldt uit Leeuwarden, dd. 25 Nov.: Door een gunstigen wind in de laatste dagen door sommige sluizen der provincie veel water >i' zee geloosd zijn, de waterstand is nog steeds hoog en wel. volgens de 'schaal alhier, op bijna 70 centimeters boven zomerpeil gebleven. De #8e stand des waters maakt het vooral den binnenschipperij ook zeer digniet aUcen hij nacht, maar zelfs bij dag is men dikwijls eerder op erg 't drooge verzeild, dan men denkt, het regte vaarwater moet, wegens re lil 'aal de overstrooming van landerijen, hier en daar zeer moeijelijk te bepalen zijn. De zevende spanning voor de groote spoorwegbrug over het Hollandsche Diep is rrtids voltooid en met goed gevolg op de noodpijlers gebragt, om vandaar met gunstig tij naar de daarvoor bestemde pijlers te worden over- gebragt. - Onlangs was, bij arrest van het prov. geregtshof in Noord-Brabant, A. J. E. te Tilburgter zake van bedriegelijke bankbreuktol eene tucht huisstraf van vijf jaren veroordeeld. Dit arrest werd door den hoogen raad vernietigd en de zaak verwezen naar het hof van Limburg. Door dat hof is thans gemelde persoon andermaal schuldig verklaard aan het hem ten laste gelegde feit, en op nieuw tot eene tuchthuisstraf van vijf jaren veroordeeld. Te Maastricht is een persoon in verzekerde bewaring genomen, door wien men meent eenig licht te zullen verkrijgen ten opzigte van de in die streken plaats gehad hebbende diefstallen. Hij is 28 jaren oud, geeft voor in Frankrijk geboren te zijn en wel te Epinal. Bij onderzoek vond men bij hem een koppel pistolen, kruid, lood, een dolk, benevens allerleidieven- gereedschappen. Volgens berigt uit Batavia van 10 November zijn aldaar aangekomen de volgende schepen: Bestevaerkapt. Rossier; Elisabeth 4' Jacoba, Bak ker; JUollandiaNieuwenhuis; Kosmopoliet, H. Dienske: Noach IIIHoef man; Prinses Amalia, Bentveld; en vertrokken: A. M. E., kapt. Kanne- gieterGezina MariaRolffHaamslede(leerlingTcrnate, Cars; tl. IE. 31., Morser Bruyns. 's GRAVENHAGE26 November. Z. M. heeft vergunning verleend aan G. J. Outhuis, te Amsterdam, tot bet dragen van het kruis fidei et virtutihem door den Paus geschonken. De minister van justitie zal in de volgende week geen gehoor verleenen. Naar wij vernemen zou de heer mr. J. A. Philipse zijn eervol ontslag hebben verzocht als president van het prov. geregtshof in Zuid-Holland. Gedep. staten van de provincie Zuid-Holland hebben aan burgemeester en wethouders van 's Gravenhage te kennen gegeven/'dat hunne vergade ring bezwaar moet maken om thans volg. art. 73 der gemeente-wet de be zoldiging van den heer burgemeester tot een hooger bedrag dan het bestaande vast te stellen, vooral bij vergelijking met de bezoldigingen van de titula rissen in de overige groote gemeenten van dit gewest, maar dat het voor nemen bestaat om eerlang, nadat de afloop van de volkstelling bekend zal zijnde bezoldigingen van de burgemeesters in nadere overweging te nemen." Gisteren avond is het dep. 's Gravenhage der maatschappij tot nut van 't algemeen vergaderd geweest lot de bespreking van het voorstel tot oprig ting eener middelbare school voor meisjes. Het groote belang van het onder werp had een aanzienlijk getal leden der aldeeling naar de vergaderzaal gelokt. De uitslag der beraadslagingen was dat de vroeger vermelde voor stellen met groote meerderheid werden aangenomen. Gisteren namiddag had een knaapje van 4% jaar voor de woning van mej. de wed. Vogels in de Keizerstraat te Scheveningen, terwijl de rail wagen stapvoets reed, het [ongeluk, zoo het schijnt, van de trottoir te glijden en onder den zich herwaarts begevende railwagen te geraken, met het treurig gevolg dat het achterwiel over het regterbeen ging, waardoor het een allerbelangrijkste wond en breuk bekwam, die het afzetten van het been noodzakelijk heeft gemaakt. i m FRANKRIJK. Het bewind te Parijs heeft besloten voortaan te beletten dat vreemde lingen die stad verlaten, ook al hebben zij eene vergunning van den heer von Bismarck om de Pruissische liniën door te gaan. Inzonderheid strekt dit verbod om te beletten dat er paarden uit Parijs gaanin de tegenwoor dige omstandigheden hebben paarden niet enkel als lastdieren, maar ook als slagtvee bijzondere waarde. Door het bewind der nationale verdediging Je Parijs is de heer Etienne Arago, op zijn verzoek, ontslagen als maire van Parijs, en de heer Jules Ferry, lid van hët gouvernement, in zijne plaats benoemd. Dat besluit is genomen op grond dat, zoolang Parijs, tengevolge van het beleg, in een exceptioneelen toestand verkeert, de betrekking van maire der hoofdstad niet op zichzelve staat, maar eene delegatie is van het bewind der nationale verdediging, van hetwelk de heer Arago geen deel uitmaakt. De Times wil weten dat er 300 spoorwagens naar den kant van Pa rijs gezonden zijn om voor den toevoer van levensmiddelen aan die stad, in geval van capitulatie, te dienen; 200 andere zullen binnen kort volgen. De dagbladen van Tours klagen nog zeer over het gedrag der Beijersclie soldaten bij hunne komst te Orleans. Zij maakten zich aldaar o. a. meester van 13000 kilo tabak, ter waarde van 130,000 frs. en van 3 okshoofden en 3000 flesschen fijne wijnen. Gedurende den tijd dat de Duitschers de stad in bezit hebben gehad heeft er echter, dit erkennen zij, niet de minste ongeregeldheid plaats gehad. Een dagblad van Ronaan deelt het volgende voorval mede ten laste der Duitschersdat echter waarschijnlijk onder de fabelen moet gerangschikt worden. In het omstreeks zes uren van Straatsburg gelegen dorp Mutzig hadden Badensche soldaten zich van de vaders van 26 jongelieden meester j gemaakt, die bij de francs-tireurs dienst hadden genomen, en die ongeluk- j kigen allen gefusilleerd. Daardoor echter waren hun wrevel en hnnwraak- lust nog niet genoeg gekoeld. Zij hadden den dooden neus en ooren afgc- sneden en de lijken daarna tegen den muur der kerk geplaatst, met be dreiging dat een ieder, die hen durfde wegnemen, insgelijks zou worden gefusilleerd. Nagenoeg eene maand na het gebeurde, had niemand nog dc I 2G aan de sterkste ontbinding ter prooi zijnde lijken durven verwijderen, j Door een dagblad worden eenige bijzonderheden medegedeeld door een luchtreiziger, die den 7'1™ dezer per luchtballon Parijs had verlaten. Toen wij, schrijft hij, eene hoogte van omstreeks 2000 meters hadden bereikt, hooiden wij een hevig geweervuur. Daar wij geloofden dat het tegen ons gerigt was, wierpen wij dadelijk een gedeelte van onzen ballast uit, tengc- volge waarvan wij met eene ongeloofelijke snelheid tol op eene hoogte van 4000 meters kwamen. Eene prachtige zon verlichtte deze atmosphcrische j streken. Aan onze voeten vertoonde zich een dikke nevel, die door zijne golvingen op ons den indruk maakte van eene onafzienbare hobbelende zee. Daar de atmosphcrische drukop de hoogte waar wij ons bevondenzeer gering was, .ontsnapte het gas uil alle naden van den luchtballon, zoodal wij met eene onrustbarende snelheid daalden. Het zand. dat wij naar be neden wierpenten einde den verschrikkelijken val van den luchtballon ,zoo al niet legen te gaandan tqch te temperensloof ons weer naar liet gezigl. In minder dan een halve minuut, stortte de ballon als een logge klomp op een veld in de vallei van Brie-le-Comte Robert, zes mijlen van

Leydse Courant | 1870 | | pagina 5