LUI URANT. 1870, N 270. ZA.TURDAG 26 NOVEMBER. BINNENLANDSC11E BERIGTEN. 1 [RJITENLANDSCIIIi UKKIGTIvN. ure U :oi De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.5Ü 's jaars, buiten de expediliekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. van ton e I l 'ij di 70, it en ls te aan "li LEIDEN, 25 November. De Staatscourant bevat het verslag der commissie, belast met het in het jaar 1870 in Nederland afnemen van het examenbedoeld bij art 4 van het kon. besluit van 10 Sept. 1804, houdende vaststelling der verordening op het benoemen van ambtenaren hij de burgerlijke dienst in Ned. Indie. Blijkens dat verslag hadden zich voor het examen A aangemeld 42 candi dates waarvan 36 zijn opgekomen en 19 zijn toegelaten; voor examen B waren 52 candidaten aangegeven, waarvan er 4 niet zijn opgekomen en 9 afgewezenzoodat er 39 zijn toegelaten. De uitslag van het examen A was in het oog der commissie vrij wat ongunstiger dan verleden jaar; ware niet aan de commissie het vooruitzigt geopend dal spoedig gevolg zal wor den gegeven aan den geuilen wensch dat het examen A afgeschaft en ver- rangen mogt worden door het eindexamen van de hoogere burgerschool dan zou dit verschijnsel haar ernstig genoeg voorkomen om er bij stil te staan. Over het examen B was over het algemeen het oordeel gunstig, be halve w-at betreft het examen in de Javaansche taal, waarbij men over het algemeen achteruitgang bespeurde. beschikking van 12 Nov. is de commissie door den minister van kolo niën ontbonden, onder dankbetuiging voor de wijze waarop zij zich van tare taak had gekweten. Men schrijft ons van den Rijnkant: De herfst van het vorige jaar werd Is buitengewoon vochtig aangemerkt en reeds vroegtijdig ondervond men larvan de nadeelige gevolgen, toch heeft de herfst van dit jaar zich niet leen door aanhoudenden regen ongunstiger doen kennen, maar vroeger relfs dan het eerstgenoemde zag men zich genoopt den veldarbeid testaken, iet hooigewin op te gevenhet vee naar den stal te halen. Uitgezonderd 3 dagen dal het droog is geweest, heeft het 40 dagen geregend, dikwijls eslorlregend. Het vooruitzigt begint nu in deze omstreken wal beter te worden en als de regen maar ophoudt is spoedig alles gewonnen. De wak kere, sedert eenige dagen heerschende zuidewind is gunstig om het spuijen le bevorderen en onverpoosd wordt door de polders voortgegaan met hel overvloedige water te ontlasten. Het kan niet anders dan dal hierdoor de boe ten] steeds hoog blijft, niettegenstaande den snellen afloop van water naar tec, en zoolang hoog zal blijven, lot de ongeveer 5 d'half honderd op Rijn lands boezem staande poldermolens de zeilen kunnen inrollen. IleL bestuur der Vcrceniging ter bevordering van de belangen des boek handels heeft zich tot den minister van koloniën gewendmet een adres i waarin zij op nieuw de aandacht van Z. E. vestigt op de groole behoefte t. Kiau cene verbeterde wetgeving op den letterkundigen eigendom in Nederl. 1' ndiëwaarin voornamelijk de regten van den Nederlandschen auteur en litgever erkend, en tegen het straffeloos plegen van nadruk aldaar voldoende j iescltermd worden. jTot opheffing van het Nederlandsch tooneel heeft de maatschappij lot Sut van 't Algemeen de oprigting beraamd en beproefd van een tooneel- kweekschoolwelke thans te Amsterdam in vollen gang is. lltiim een do- .'11 lijn kweekelingen van beider geslacht geniet er een behoorlijk onderrigt ■inde verschillende onderdeelen der tooneelsludie. Naar men verneemt, zegt Onze Tolk, zal de heer Hammccher, laatstelijk regisseur aan den Rotler- Üanisclien schouwburg, zijne ervaring en kennis van alle looneelzaken ter beschikking stellen van de directie der genoemde school. D\ M. A. Perk, van Breda, die zich met den heer G. C. C. Pels Rijcken Jaar Melz begeven had, om een transport goederen voor het Roode Kruis f lerwaarts te begeleiden, is, volgens het Ubl.door het hoofd-comite' uilge- noodigd te onderzoekenof aldaar onder de zieken en gekwetsten zich irolcstanlen bevinden, en in dal geval liet mandaat le willen aanvaarden, urn als aalmoezenier bjj hen op te tredenin dienst van het Roode Kruis. Zondag 11. is te Vclsen de stoomboot Moerdijk, bij het-lossen van eenc Jailing bazalt, door hel breken van ecu ketting, waaraan een zware last was opgehangen, binnen weinige oogcnblikken in de diepte verdwenen. Men 25; icgroot de schade op eenige duizenden guldens. f- Te Sloten in Noordholland werd dezer dagen bij cene koopvrouw in 2S nanufaciurenmet inbraakvoor eenc waarde van j CO aan goederen ge- itolen. De justitie heeft het vermoeden opgeval dat de dochter der koop vrouw, een meisje van omstreeks twintig jaren, de inbraak heeft gepleegd, en ook de moeder heeft haar als de vermoedelijk schuldige genoemd. Het was niets bijzonders, wanneer dit meisje een een nacht of een paar nachten van huis was, zonder dat men wist, waar zij zich ophield. Reeds vroeger is zij door de arrond. regtbank te Haarlem wegens diefstal veroordeeld. Hoogstwaarschijnlijk zal zij ook nu weder in hechtenis genomen worden. Uit Groningen meldt men dat in de vorige week de bezitting der Om- melandcr kas, tot wier afgifte de staat der Nederlanden was veroordeeld, is overgegeven aan de commissie benoemd door de gecommitteerden uit de 32 gemeentebesturen in de Ommelanden. Die bezitting moet ongeveer cene waarde hebben van 12 ton gouds. Er is thans een plan van verdeeling ontworpen, dat rust op den grondslag dat de kas voor 4/5 zal verdeeld worden naar den maatstaf der uitkeering van de f 10000, welke sedert jaren aan de Ommelander gemeenten beeft plaats gehad en voor 1/5 naar de be volking op 31 Dec. 1869. Men schrijft uit Middelburg: De vordering der werken voor den staats spoorweg alhier gaat geregeld voort. Reeds spoedig zal de aanbesteding van den bovenbouw van den weg op en in de nabijheid van het stations- terrein plaats hebben. 's GRAVEN HAG E25 November. Bij kon. besluit van 23 Nov. jl. is de heer P. Klinkert, thans adjunct commies van het agentschap van het ministerie van financiën te Amsterdam, in zijn tegenwoordigen rang overgeplaatst bij het dep. van financien; en is benoemd lot adjunct-commies bij het agentschap van het ministerie van finan ciën te Amsterdam, de heer N. VV. C. Heufke Kantelaar thans eerste klerk bij het dep. van financien. Door den Ned. consul-generaal in Brazilië is de heer K. Valais aange steld tot zijnen vice-consul te Rio de Janeiro. Naar men verneemt worden HU. MM. de koning en de koningin van Zweden en Noorwegen, schoonzoon en oudste dochter van HII. KK. HH. prins en prinses Frederik, aanstaanden Maandag in de residentie verwacht. Gisteren werden voor den hoogen raad de pleidoojjen gevoerd in de zaak van J. M. Bogaard, weduwe van A. Goedhart, eiscberesse, tegen den staat der Nederlanden, gedaagde, waarbij het geldt de volgende quaestie: Den l"<a Mei 1869 kreeg de koperslager aan 's rijks werf le Amsterdam, A. Goedhart, echtgenoot van de nu eischeresse, van den luit. ter zee, be last met de werkzaamheden aan de torpedo's, bevel een dezer vernietigings werken tot verdediging der zeevaart te herstellen en een en ander daaraan in orde te brengen. Aan dat bevel werd voldaan, maar ongelukkig toen die torpedo met het vuur, waarmede de herstelling moest geschieden, in aanraking kwam vloog hij uiteen en werd de koperslager doodelijk getroffen. Het gegeven bevel is dus na onderzoek gebleken de aanleiding tot den dood van genoemden werkman te zijn, daar het later bleek dat in dien torpedo nog buskruid aanwezig was, toen die met het vuur in aanraking kwam. Mr. Bergsma, die namens de eischeresse hel woord voerde, achtte den staat aansprakelijk voor de daden van hen, die tot de waarneming der zaken van den staat zijn aangesteld. Krachlens art. 1406 juncto artt. 1403, 1401 en 1402 van het burgerlijk wetboek is derhalve eene vordering tot schadever goeding tegen den staat ingesteld. De vraag, of de vordering van de eische resse tot schadevergoeding wegens (zoo zij het noemt) onvoorzigtigen dood slag van haren manaan wien gelast was een torpedo te vermakenvoor toewijzing vatbaar is, is thans aan de. beslissing van den hoogen raad onder worpen. De vordering werd namens den staat door den lands-advocaat mr. A. de Pinlo bestreden. Gisteren nacht is alhier overleden de heer A. M. van de Laar, inspec. teur voor de registratie en domeinen bij het departement van .fmantien. Ilij had slechts den ouderdom van 36 jaren bereikt en zich door ijver en kennis de betrekking waardig gemaakt, waartoe hij geroepen was. Ook was hij secretaris der algcmcene commissie van liquidatie der zaken betref- lende de voormalige wees- en momboir-kamers. Bij de dienstdoende schutterij alhier bestaat het voornemen zich bij adres tot den gemeenteraad te wenden met het verzoek om verhooging van subsidie met 700 tot instandhouding schutterij. van een goed muziekcorps voor die Zaturdag jl. tegen straatweg van Brussel BELGIE. BRUSSEL, 24 November, den middag wilde de heer Devroe zijn huis, aan den naar Itterbeck gelegen, binnengaan, doch vond de

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1