8 December 1869, n°. 1, eervol uit 'slands dienst ontslagen, met behoud van aanspraak op pensioen; met bepaling dat dit ontslag zal worden gere kend in te gaan met het eindigen van zijn verlof. Uit overweging dat de heer van Angelheek op eigen verzoek als raadsheer was ontslagen, en daar door teruggetreden in de kategorie der gewone Indische ambtenaren, achtte de gouv.-generaal van Ned. Indië zich lot den bedeelden maatregel bevoegd, krachtens art. 49 van het regerings-reglement. De minister van koloniën deed bij beschikking dato 21 Januarij 1870, n". 13, het besluit van ontslag aan den heer van Angelbcek uitreiken, met uilnoodiging om aan het departement van koloniën te zenden de vereisclite stukken, ten einde na het verstrijken van zijn verlof te worden gesteld in het genot van pensioen. Aan die uilnoodiging heeft de heer van Angelbeek geen gevolg gegeven, maar bij deurwaarders-exploit geprotesteerd tegen de aangehaalde beschikking van 21 Januarij jl.11°. 13, en tegen de betaal baarstelling van zijn verlofslractcment tot aan het tijdstip waarop zijn ver lof is verstreken, welk verlofstractement hij alleen zou ontvangen onder voorbehoud van al zijn meerder en beter regt. Vervolgens heeft de heer van Angelbeek den staat der Nederlanden in regten betrokkenzoowel in zake zijner vroegere en latere reclames, als ten aanzien van zijn ontslag uit 'stands dienst. In dien stand van zaken heelt de minister gemeend het regt zijn loop te moeten laten, en in afwachting van de uitspraak van den hoogen raad, zich te moeten onthouden van elk eigen oordeel. De minister heeft de eer der kamer ten slotte in overweging te geven ook harer zijds de uitspraak van den hoogen raad af te wachten alvorens de zaak in nadere discussie te brengen. 'sGRA.VENHAGË, 22 November. Aan den heer mr. J. II. Verboom baron van Reedc van Oudlshoorn is eervol ontslag verleend als referendaris bij het dep. van binnenl. zaken, ten gevolge van de opheffing der afdceling aan wier hoofd hij was geplaatst, en zulks ouder dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten. Tot burgemeester der gemeente Oltcrsum is benoemd de heer F. K. II. Esser. Tot substituut griffier bij de arrond.-regtbank te Ilriellc is benoemd de heer F. J. J. M. de Veer, advocaat te 'sGravenhage. Tot predikant hij de Protestantsche gemeente in Ned. Indië is benoemd de lieer W. Mallinckrodtlaatstelijk predikant bij de lierv. gemeente te Weslmaas; en lot hulpprediker voor de dienst der Ned. bezittingen ter Kuste van Guinea de lieer J. M. van Enst, godsdienstonderwijzer te Sliedrecht. Aan den bij kon. besluit van 19 Sept. 1865 uit 's lands dienst ont slagen kapitcin-kommandant der vaste bezetting ter Kuste van Guinea J. W. Scheffelaar, is alsnog een eervol ontslag als zoodanig verleend, met toeken ning van pensioen. De vroeger vermelde benoeming van den heer II. de Bossou, ontvan ger der directe belastingen te Koudum, lot ontvanger te Monnickendamis op zijn verzoek ingetrokken. T» Scheveningen zijn bij de strandvonderij aangebragt twee stukken van spoorrails, welke in eene op zee drijvende scheepsboot zijn gevonden. De visschcrs hadden de boot op sleeptouw genomen weder, raakte de boot al spoedig van de pink los. doch, door liet slorrn- lïUITENLANDSClllb HEKIGTEN ENGELAN0, LGNÜEN 21 November. Twee mannen, wier gevoelen hier te lande gezag heeft, de wijsgeer Stuart Mill en de geschiedschrijver Froude, doen eene poging om den door Ruslands stap in Engeland opgewekten hartstogt te bedaren en het land van oorlog terug te houden. Zij schrijven in de Times, dat Rusland aan zijne verklaring eenen voor Engeland beleedigenden vorm heeft gegeven maar nog niets meer heeft gedaan, en dat het eene groot natie niet past enkel wegens eenen onbcleefdcn vorm den oorlog te verklaren. De eerste voegt daarbij dat Engelands eer noch het beschermen van Turkije noch het vernederen van Rusland eischt; dat Engeland gansch onvoorbereid is voor oorlog, en dat het Parijsche vredesverdrag werkelijk herziening behoeft. De heer Froude geeft te kennen dat Engeland zich eer aan de zijde van Rusland dan van Turkije zou dienen te scharen, en dal het zich door eenen oorlog tegen Rusland ook in eenen oorlog met de Vereenigde Stalen zou wikkelen. De lersche nationale bladen heffen een juichtoon aan bij het vooruit- zigt dat Engeland in een oorlog zal worden gewikkeld en in de hoop daf het daarbij zal vernederd worden, als straf voor zijne onverschilligheid je gens Frankrijk. De ure der onafhankelijkheid zal dan, tneenen zij, mede aanbreken. - Een door de Times medegedeeld berigt uit Florence meldt dat het Italiaansche ministerie geweigerd heeft zich aan te sluiten aan Engelands en Oostenrijks diplomatieke vertoogen bij Rusland. liet Dat'y News bevat een brief van den heer Worth, een van de heeren, die door de Pruissen werd gevangen genomen, bij zijn poging om per ballon uit i'arijs te komen. Het blijkt daaruit, dat hij zich zeiven niet bewust is van cenige politieke beleekenis, veel min van eenig politiek mis drijf. Hij is een Britsch onderdaan, die er een honderd pond voor overhad uit Parijs te komen, zonder iemand overlast aan 0111 te doen. Den 27*lf" October steeg hij met drie anderen in een ballon op en werd daarmee door den wind eerst naar België, maar later weder binnen de Pruissische linie gedreven. Toen het bijna donker was moest men nederdalen; ongeveer 200 nieter van den grond verwijderdwerden de luchtreizigers door Pruissische kogels verwelkomd, hetwelk niet weinig bijdroeg om de nederdaling hoogst gevaarlijk te maken. Ten slotte werden de reizigers buiten Verdun krijgs gevangen gemaakt en naar Versailles opgezonden. De dagbladen bevatten een berigt, hun door kapitein Sherard Qi namens de //Telegraph Construction and Maintenance Company" medegei(1 Een over Ceiton ontvangen telegram meldt ons, dat de Hibernia me)11' Australischen ouderzeeschen telegraaph-kabel in het begin dezer maan tavia heeft bereikt; en de bevelhebber van dat schip, de kapitein Ifin berigt ons dat het in zee nederlaten van den kabel van Batavia naar gapore den 7üen dezer zou worden aangevangen. Het is dus hoogst 1 schijnlijk, dat de Ned. Indische bezittingen thans in telegraphische municatie met Singapore zijn. Te Singapore gekomen zijnde zal ka| 1 Halpin beginnen den kabel ter verlenging der Britsch-Indische telegr communicatie in zee te leggen naar Penang en verder naar Madras, streeks Kersdag dezes jaars is zijne aankomst Ie Madras te verwachte wij zullen alsdan de rcgtstreeksche onderzeesche telegraaph-commuiiL van Falmouth over Gibraltar, Malta en de lloode zee lot in den OosterL Archipel voltooid hebben en in zeven dagen tijds beriglcn uit China k%0 ontvangen. FKANHR IJK. Veel is er leeds gesproken over het voornemen van generaal tot het doen van eenen grooten uitval, en velen duiden het hem ten k ii dat hij daartoe nog niet overgaat. Enkele dagbladen trachten het pi te overtuigen van het nultelooze van eenen dergelijken stap. die niet l« i nadeel voor Parijs kan opleveren en ook van de onmogelijkheid dat een 1 zal komen opdagen om Parijs te ontzetten. Zoo zegt de Trangais1 een vraagstuk kan niet opkomen in het brein van iemand, die me <1 toestand bekend is. Indien de drie legercorpsen, wier kaders compleet ss ook vijfmaal zoo talrijk waren en indien hun geschut tienmaal sterker dan nog moet men zeggen; eene offensieve beweging tegen den vijan d de onverschoonlijkste aller misslagen zijn. Wil men onze rainspoeden vermeerderen door de fout te herhalen, die wij reeds zoo dikwijls in tt oorlog begaan hebben; dal is, door stok en stijf vast te houden ai'1 oude krijgskundige gewoonten? Wil men dat. ja, dan beprocve men SI zich door den vijand heen te slaan en een grooten slag Ie leveren. 2 Journ. Je Paris zegt: Indien er geen wonder plaats heelt, zal on<0' niets anders overblijven dan tot eiken prijs, tot elke voorwaarde meda vijand te onderhandelen. Het is eene hersenschim op ontzet te rekeneik provinciën kunnen Parijs niet ontzetten. Het is haar onmogelijk zich «1 de vijandelyke liniën heen te slaan, zoodat hel Parijsche leger de Loir 1 kunnen bereiken en zijn geschut, met de noodige bagage en leeftogt f< acht dagen, medevoeren. In den Siècle, een blad, dat wederstand topl uiterste predikt, wordt door een officier des legers, als de slotsom berekeningen omtrent de kansen van een uilval gezegd: Indien de geil soldaten van onze vroegere regimenten geen koelbloedigheid en andenp- litaire hoedanigheden genoeg haddenom zich heen te slaan door vijand, die al de voordeelen der nieuwe krijgswetenschap bezit, wat| men dan van recruten van gisteren en eergisteren verwachten Onze dige soldaten zullen zich manmoedig achter de wallen verdedigen, zouden zij stand houden onder het moorddadig vuur der Pruissische leriedie zulk eene verre draagkracht heeft Maar nemen wij eens dat het ons werkelijk gelukt een opening te maken in de Pruissische 1 Dan zouden de vijandelijke troepen, door middel van de telegraaf van kanten ontboden, den volgenden dag het leger, dat den uitval gedaan 1 n omsingelen, en zoo zouden al de vruchten van deze kortstondige ovci g weer verloren gaan. En wat zen er van Parijs worden, indieij" niet langer door de mobile garde tegen den vijand verdedigd werd? liet bewind in de hoofdstad heeft op het verwijt dat het de ontvap tijdingen, omdat die ongunstig waren, geheim hield, geantwoord da sedert 26 October geen enkel antwoord had ontvangen op de uit de verzonden depêches. De Oaulois stelt voor eene aanzienlijke som i#a loven aan hem, die het waagt en wien het gelukt heen en terug doq Pruissische liniën te komen. Volgens genoemd blad betalen de liefhebbers van katten reeds 5 a per stuk. I T A I, I K. Een telegram uit Rome van 17 Nov., aan de Ifien. Presse, Men zegt, dal kardinaal Antonelli een apostolische reis gaal ondernct om persoonlijk de aangelegenheden der wereldlijke heerschappij van Pausdom vóór te staan. De geruchten betreffende het vertrek van den worden krachtiger dan ooit herhaald. In het Vaticaan moeten, naar verneemt, voorbereidende maatregelen worden getroffen, en men verzef van doorgaans goed onderrigte zijde, dat het vertrek tegen het cind<| aanstaande week zal plaats hebben. Een berigt uit Konstanlinopel van den I7,,c0 meldt, dat de Paus^ legaat aldaar, vóór een met rouwfloers omhangen altaar, en gehuld in telijk treurgewaad, over vier bisschoppen en zes geestelijken der verecij Armenische kerk. als schismatieken, den banvloek heeft uilgesproken. I" II U I S E.V. BERLIJN. 21 November. Volgens beriglcn van Versailles had de vijand den 20,|<,n poging g om met zes eompagnien en vier kanonnen La Fère te ontzetten; hij op den regter oever der Oise met aanmerkelijk verlies teruggeworpen een bataillon van het vijfde regiment. Insgelijks werd een spoedig ondernomen uitval uit de vesting teruggeslagen. Voorts meldt men volgens alle tijdingen uit Parijs de moedeloosheid aldaar meer en meer neemt, en dat de gezondheidstoestand en de verpleging van onze tr li voortdurend niets te wenschen overlaten. Naar men uit Bremershaven meldt zijn de beide stoomschepen en Leipzig aldaar binnengekomen, liet berigt uit Londen omtrent bemagtigen dezer schepen door Fransche oorlogsbodems is dus onjuist. Men schrijft van hier aan de fed. He!goHet berigt dat Pruissef fcl Pt K 10 h !tl

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2