PER TELEGRAAF. Van de Heller'sche Speelwerken kl ni FRANKRIJK. Aan de Loire heeft het leger, na den terugtogt van het Beijersche „pS, geene voorwaartsche beweging naar den kant van Parijs gemaakt, ,aar zich in de ingenomen position verschanst. ïe Tours bestaat, ook in ;en kring der bewindslieden, vermoeden dat een over Troyes en Sens aan- ,kkend legercorps des vijands, dat onder het bevel van prins Frederik arel staathet Loire-leger in den rug zou willen aanvallenterwijl dat leger de irpsen van von der Tann en von VVerder in zijn front heeft. Onder het pek te Tours vleit men zich met de hoop dat de thans door Rusland op ,t diplomatieke terrein gedane stap aanleiding zal geven lot verwikkelin- in Europa, welke voor Frankrijk bondgenootschappen of wel eene leiding van 's vijands strijdkrachten zouden kunnen medebrengen. - Door den minister Gamhetta is het volgende besluit uitgevaardigdDaar 's lands gevaarlijken toestand en bij de dringende noodzakelijkheid om K artillerie te versterken, een groot aantal katholieke, prolestantsche andere kerkgemeenten uit eigen beweging aangeboden hebben hare kerk- ikken af te staan, opdat deze tot geschut zouden worden omgesmolten; daar aanbiedingen van eene zoo verhevene vaderlandsliefde met alle mid- len aangemoedigd en hoog geëerd belmoren te worden, zoo wordt het an jende bepaald: De deparlcmcnts-prefcctcn worden gemagtigd tot het aan een der aanbiedingen van klokken, die hun door de kerspelen en door de isistoriën zullen worden gedaan. Tot aandenken aan zoo verdienstelijke [delingen zal op het metaal der kanonnen de naam worden gegraveerd de kerspelen of consistoriëndie de klokken zullen hebben geschonken. Van regeringswege is te Tours bekend gemaakt dat een Franseh bur in het dep der Eure de doodstraf krachtens een vonnis van den krijgs- l,| heeft ondergaan, daar hij tot spion voor de Pruissen had gediend; en drie Fransche militairen, namelijk een korporaal en twee soldaten van 40ste regiment, op bevel van den krijgsraad gefusilleerd zijn, omdat zij den vijand overgeloopcn waren en hunne wapenen en andere uilrus- nijgslukken te zoek hadden gemaakt. - Volgens de verklaring van hel bewind te Tours is te Marseille de orde steld en wordt er thans het gezag van het bewind voor de nationale lediging erkend. -Te Villefranche, nabij Lyon, is een bataillon mobile garde aan het jr. ten geslagen; 26 manschappen werden deswege gearresteerd en drie van op bevel van den krijgsraad gefusilleerd. Volgens het Journ. de Honen heeft de Fransche stoomboot J'era ire New-York te Havre 7000 vaten kruid. 1 millioen patronen, 60000 gewe- 30 kanonnen en 1 mitrailleuse uit Amerika aangebragl. Orleans heefttijdeus het door de Pruissen bezet wasmoeten opbren- 1 millioen frs. in baar geld, een half millioen aan requisitien, voorts HO dekens, kousen enz. De bontwerkerswinkels zijn geplunderd; 200 r|en met bougies zijn naar Duitsehland gezonden. Hierbij komt nog, dat dagen lang dagelijks in het onderhoud van de bezetting moest worden zien, wat op 90000 frs daags wordt geschat, en dat de officieren, om e, ie verleringen te betalen, bons gaven op de gemeente. ITALIË. Florence meldt men dat de Paus verboden heeft de som van 50000 i, welke hij met het begin dezer maand als een twaalfde deel zijner lijst uit de schatkist te ontvangen had, van de Italiaansche overheid te nemen. Deze maandelijksche uitkecring was in het begin der vorige ld wel aangenomendoch alleen ten gevolge eener misvatting. P R IJ I S S EN. BERLIJN, 17 November. !n verneemt dat onder de leden van den rijksdag, die zich hier ter bevindenalgemeen wordt gesproken van het aanbieden van een adres den koning, over het nemen van besluiten betreffende de Duilsche lie. Wijders zal men een ontwerp indienen betreffende het onderhou- an dc invalidenhet verlecnen van onderstand aan weduwen en weezen n dezen oorlog gevallen strijders. Volgens een berigt uit Munchen zou dc oplossing van het Duilsche stuk verzekerd zijnnaardien Pruissen ten aanzien van de militaire ie, en Bcijeren ten aanzien van de overige punten had toegegeven. Thans zijn openbaar gemaakt een aantal depeches ol afschriften der foelie depeches, die in het kasteel van St. Cloud gevonden zijn. Zij kenen van den 29Un Junij tot den 28>ten Julij 1870, Daaruit blijkt dat er reeds in dc maand Junij voorbereidende maatregelen voor wriglingen in de Noordzee genomen zijn. Volgens de Köln. Zeil. eischtc het Fransche bewind, hij den voorge- wapcnslilstand, ten behoeve van de approviandering van Parijs den van het volgende: 34000 ossen, 80000 schapen5000 kalveren 100,000 len gezouten vleesch, 200,000 quintalcn meel, 30000 quintalen gedroogde 8 millioen quintalen hooi en stroo, 100,000 ton steenkolen, vadems brandhout. De bevolking werd hierbij berekend op 2,700,000 11,000 zielen, met inbegrip van 400,000 verdedigers. Tevens werd ver dat ook de andere versterkte plaatsen geproviandeerd mogten worden I de Duilschers gedurende den termijn van den wapenstilstand niet requireren, omdat dit gelijk wordt gesteld met het plegen van lijkheden. hoogescliool te Freiburg, in Baden, heeft door dejuridische faculteit emorie doen opstellen en ter overweging bij het sluiten van een vrede hoofdkwartier te Versailles gezonden, waarin zij aanspraak maakt ie som van ruim 1,350,000 11. Die eisch wordt gegrond op het feit, genoemde hoogescliool vóór het jaar 1789 een aantal vaste goederen Elzas sedert het jaar 1456 in ongestoorden eigendom bezeten heeft. waren haar die goederenw elke toenmaals eene waarde van by na II livres vertegenwoordigden, ontnomen en voor het grootste gedeelte (igindom van den Fransehen slaat overgegaan. Blijkens officiële rapporten, loopende tot 6 November, heerschte de runderpest op vier plaatsen in de Rijnprovinciënop twee in Beijeren, in twaalf binnen het arrondissement Saargemund (Duitsch-Lotharingen), op 21 in het arrondissement Falkenberg, op 13 in hel arrondissement Saarburg en op 18 in het arrondissement Niedersheim. Daarentegen heeft de ziekte op gehouden op 7 plaatsen in de provincie Brandenburg, op 7 in de Rijnprovin ciën, en op 19 in Beijeren. BRUSSEL, 17 November. In eene correspondentie, door het Journ. de Liège uit Keulen ontvangen, wordt gezegd, dat Rusland voornemens is de bijeenroeping voor te stellen van eene conferentie te Brussel, om het ld111 artikel van het Parijzer tractaat te herzien. De verzekering wordt er bijge voegd, dat dit voornemen ondersteuning vindt bij Oostenrijk en Italië. MADRID, 17 November. Het aantal afgevaardigden bedraagt 345, zoodat de volstrekte meerderheid is 173. Aan de stemming hebben deel genomen 309 leden, wier stemmen aldus verdeeld waren: Voor den hertog van Aosta 191; voor de federatieve republiek 60; voor de eene en ondeelbare republiek 3; voor den hertog van Montpensier 27; voor de hertogin van Monlpensier 1; voor Espartcro 8; voor prins Alfonsus (zoon van Isabella II) 2; blanco briefjes 17 (waaronder die van 12 Carlisten). Na de stemming hebben zich nog twee afgevaardigden voor den hertog van Aosta verklaard, zoodat hij 193 stemmen op zich vereenigd had. Daar hij meer dan de vereischte meer derheid op zich vereenigd had, riep de voorzitter der cortes den hertog van Aosta tot koning van Spanje uit. De cortes hebben eene commissie van 25 leden benoemd om den hertog van Aosta de kroon van Spanje te gaan aanbieden. De verkiezing wordt alom met groote geestdrift begroet. SAARBRUCKEN, 17 November. Parijsche dagbladen van 12 November bevatten een regerings-decrcetwaarbij bekend gemaakt wordtdal er slechts vleesch van paardenezels en muilezels verstrekt zal worden. TOURS, 17 November. De Moniteur meldt, dat de Duitschers Toury en verscheidene andere plaatsen ontruimd hebben. Een deel van het corps van Garibaldi heeft zich tegen de krijgstucht ver grepen. Ilct gouvernement heeft strenge maatregelen genomen om dit tegen te gaan. Dc JUoniteur keurt de onwettige handelwijze van kolonel Bordone af, die naar militaire regtbanken zaken verwezen heeft, die voor den bur gerlijken regler belmoren. De clerikale bladen klagen over de 'willekeurige maatregelen, die Garibaldi legen de geestelijke autoriteiten en de scholen neemt. Het leger van prins Frederik Karei zet zijn versnelde marsch naar de Loire voort. Het corps van von Voigt-Retz, 20,000 man is te Tonnères aangekomen. Andere Duilsche afdeelingen passeerden Fonlainebleau en Sens. FLORENCE, 17 November. De hertog van Aosta'is heden morgen van Napels hier aangekomen. De minister-president en de Spaansche gezant waren aan het station om hem geluk te wenschen. WEENEN, 17 November. De /Piener Preuse verneemt dat Oostenrijks antwoord op de circulaire van Gortschakolf in denzelfden geest als dat van Engeland zal gesteld zijn, zonder evenwel het kenmerk van identiteit te dragen. Het zal zeer spoedig afgezonden worden. BRUSSEL, 18 November. De Echo d. Lnxemb. bevat het volgende telegram van de Fransche grenzen. De Franschen bezetten sedert den I4ll,n bijna den geheelen grens tusschen Longwy en Monlmédy: zij staan op twee kilometers van laastgcnoemde stad. Beide belegeringen zullen onver wijld beginnen. Eenige mobilen zijn bij Montmédy overvallen; zij verloren ecnige dooden en nog al gevangenen. BERLIJN, 18 November. Officieel berigt uit Versailles, van heden, aan koningin Augusta te Coblenz: De groot-hertog van Mecklenburg heeft gisteren nabij Dreux den vijand langs de ge- heele linie teruggeworpen. De generaal-adjudant Treskow, die tijdelijk liet bevel voert over de 17Je divisie, heeft Dreux met gering verlies genomen. Vele gevangenen zijn in onze handen gevallen. Eene vervolging heeft plaats in do rigting van Le Mans. is reeds zoo dikwijls met lof gesproken, dat hel naauwelijks meer noodig is de aandacht van het publiek daarop nogmaals te vestigen. Daar op vele plaatsen echter werken voor Heller'sch fabrikaat worden aangeboden, die het niet zijn, kan men alleen, door zich reglstrccks aan de firma HELLER te Brussel le adresseren, verzekerd zijn dat fabrikaat te ontvangen, Elk werk van hem is bovendien van zijnen naam voorzien. Doch iets nieuws is het dat de heer HELLER dezen winter eene verloting van muziekwerken georganiseerd heeft, het lol tegen één Thaler Pruiss. Cour., de 12 loten 10 Thaler, om alzoo een ieder de mogelijkheid te verschafTen voor eene kleine som in het bezit van zulk een werk te geraken. Wie aldus een minnaar van muziek is, late de gelegenheid niet ontsnappen en beproeve zijn geluk. Deze loten zijn ook zeer geschikt voor kleine geschenken. De trekking zal in April, ten overstaan van de daartoe bevoegde magt, plaats hebben; en trekkingslijsten zullen aan iederen deelnemer franco wor den toegezonden. Even als het vorige jaar zal er weder eene premie-ver deeling tot een bedrag van 12000 francs plaats hebben, zoodat ieder, die dezen winter een werk bestelt, in evenredigheid, van de waarde, een of meer genommerde kaarten bekomt en daarmede deelneemt aan de premie- verdeeling. Prospectussen en Prijs-Couranten worden aan ieder, franco, toegezonden. AKABEJIIE-NIEIWS. PROMOTIE AAN DE LEIDSCIIE HOOGF.SCHOOL. Den 18'lc" November de heer J. A. van Walsem, med. doctor, geboren te Rceuwijk, in de verloskunde, met stellingen.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 3