binden. Thans, na vijf maanden in dienst te zijn, is het feit aan den dag gekomen, en is hij onmiddellijk in hechtenis genomen. Te Maastricht, in de nabijheid van hel stationsgebouw, waren dezer dagen een voerman en twee zjjner kennissen op een zwaar geladen kar gezeten. Het paard schrikte door het fluiten van een aankomenden treinen door het steigeren van het paard kwam een der wielen op een hoop stee- nenbeide mannen vielen, door den hellenden stand der kar, op den grond en werden, door de hen navallende vracht, de een op de plaats gedood en de ander zwaar aan het hoofd gewond. Een baanwachter aan den Luik-Maastrichlschen spoorweg is door een van Luik komenden trein omgeworpen en gedood. De laatstelijk hier ontvangen nommers van den Friend ran den Vrij- staat en Bloemfonteinsche Courant bevatten vele bijzonderheden omtrent de diamant-velden aan de oevers der Vaal. Bloemfontein is letterlijk verla ten; meer dan de helft der ambtenaren zijn ambtshalve afwezig. Hand werklieden, arbeiders en voorts alle leegloopers en deugnieten zijn gegaan om "nieuwe velden en nieuwe weiden" te zoeken. De overgeblevene inwo ners verbeiden met koortsachtige opgewondenheid de aankomst van voertui gen of karrendie berigten medebrengen van de diamant-velden. Volgens de berigten op die wijze van de diamant-velden ontvangen is de grootc meerderheid der gravers te vrede met hunne voormtzigten. liet getal menschen op de velden aanwezig, zwarten en blanken, gaat reeds C000 te boven. Dagelijks worden edelsteenen opgeraapt, maar wegens de terughou ding der gravers, die voor eencn toeloop van liefhebbers vreezen, is het moegelijk eene juiste schatting van hel getal te verkrijgen. De heer Unger, een Ilamburgsch koopman in diamanten, heeft zijn getuigenis gevoegd bij dat van andere autoriteiten, om te verklaren dal de Campbcll-gronden de rijkste bekende diamantslreken in het heelal zijn. Nooit zag men de men schen harder werken dan op deze plaats; zelfs voor de negers is de loc passing der "sjambok" niet noodig om hunne aangeboren luiheid te doen verdwijnen. Europeanen en Afrikanen werken allen even vrolijk, aanhou dend en krachtig. Het tooneel der werkzaamheid omvat eene groote uitge breidheid. Hel is onmogelijk zelfs een tiende van liet gevondene bekend te maken. Slcenen van een tot vijf karaat worden met non-chalance behan deld, vooral sedert men een diamant van 29 ya karaat opgroef. Dezer dagen werden 195 steenen naar Engeland verzonden, gewaardeerd op 8000 Groote opgewondenheid is veroorzaakt door het vinden van een steen van ongeveer 50 karaat op de plaats Jagersfontein, van mej. Visser, ter diepte van G voel. Die steen was echter vol gebrekenplat en leelijk. Op die plaats zijn reeds binnen eene enge ruimte 15 steenen gevonden, zonder het gebruik van eenige gereedschappen. Eene plaats, waarvoor ongeveer 6 maan den geleden 15000 was gegeven, werd in ruil aangeboden voor Jagers fontein, maar geweigerd. De Fniel-mijnen geven mede eene goede opbrengst; in eene week werden daar 75 diamanten gevonden, waarvoor 1000 werd betaald. Daar is ook een damant gevonden van 43% karaat; het was geen goede steen, maar er werd toch tot 600 voor geboden. 'Dat''er zich bij het graven ook teleurstellingen voordoenbehoeft naauwelijks gezegd te worden. Bevreemding zal het misschien verwekken dat de heer Praetorius, presi dent van de Zuid-Afrikaansche repnbliek, zich bij de gravers heeft aange sloten. Men ziet hem dagelijks met zijn staf werkende aan den oever dei- Vaal. Hjj heeft de hoogst gewigtige zorgen van den slaat voor een tijd op zijde gezet, ten einde zijne fortuin in de diamant-velden te beproeven. Men gelooft echter dat zijn voorname doel is zich bij de gravers in te dringen, ten einde de meerderheid op zijne zijde te hebben, indien hij hunne hulp bij de plannendie bij zich in het hoofd heeft gezet en die hij naauwelijks kan verbergen, mogt noodig hebben. Er is door de diamanlzoekende gemeente thans een provisioneel bestuur of zoogenaamd comité gekozen, dat uit dertien leden bestaat, en waarbij alle partijen zijn vertegenwoordigd, hetgeen noodig was, daar zoowel de Vrijstaat als de Zuid-Afrikaansche republiek en enkele inboorling-opperhoof den regten op den grond willen doen gelden. Die belanghebbenden voeren daarover eenen vrjj vinnigen strijd, die misschien wel daarmede zal eindi gen, dat de gravers hunne onafhankelijkheid zullen proclameren en eene vrije republiek uitroepen. Spoedig, schrijft men, zal de electrische telegraaf de diamant-velden vereenigen met de havens van d'Urban en Algoa-Baai. Voor dal vele jaren zullen verloopen zijn zal het gefluit en het gesnor van spoortreinen de stilten der Vaal doen ontwaken en menschen, die aan de zeekusten ontbetenzullen des avonds hunne moede leden kunnen laven in de stroomende Vaal. Steden zullen aldaar worden gesticht; de kunsten en wetenschappen zullen bloeijen; de lusteloosheid van al de Zuid-Afrikaansche gemeenebesten zal worden vernietigd. Voor het einde van dit jaar zal de bevolking der diamant-velden 10000 en voor het begin van 1872 50000 wezen. Dat de gravers niet geheel en al zijn overgegeven aan den "Mammon", blijkt daaruit dat de heer Croghan, priester-vicaris van St. Andrews, te Bloemfontein, hartelijk door hen is ontvangen en dat hij herhaaldelijk pre dikte voor 300 lot 400 personen. Aan de mijnen werd eene bijeenkomst gehoudenwaarin besloten werd tot het instellen van geregelde maande- lijksehe godsdienstoefeningen. Om de reiskosten enz. van den geestelijke te bestrijden werd eene inteekenlijst geopend, en binnen korten tijd was eene som van 33 per maand voor dat doel gewaarborgd. 'sGRAVENHAGE, 18 November. Z. M. heeft goedgevonden bij afzonderlijke dagorders, zoo in IndiC als in Nederland, ter\ol te doen vermelden den lc" luit. der infanterie van het leger in Ned. lndiè, C. Miseroy, ter zake van zijn in 1865 tegen de zee- roovers gehouden gedrag als militair commandant te Soengic-liat (eiland f'aiiki). Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer F. 11. W. von Ranzow, Ie adsistent-resident van Djokjokarta (eiland Java), tot het aannemen der ver. sierselen van commandeur 2dc kl. der orde van Albrecht, hem door dn koning van Saksen geschonken, en aan C. G. de Mcy, te Maarssenlot hei aannemen van het kruis fidei et virtuti, hem door den Paus geschonkan. Z. M. heeft bevorderd tot luit. ter zee 2e kl. J. G. R. van Doorn thans adelborst le kl.aan den dirigerenden officier van gezondheid 2' kl bij de militaire geneeskundige dienst in Ned.-Indie G. F. Charlier, thans mei verlol hier le lande, op zijn verzoek eervol ontslag uit de militaire dienst verleend, en den kapitein C. L. Joffroy, van het 2e reg. infanterie, op pen. siocn gesteldonder toekenning van den rang van majoor. De luit. ter zee 2C kl. P. J. L. de Chatuleux en de officier van admi nistratie 2® kl. W. F. E. le Rutle, dienende op liet ramschip Schorpioen worden op non-activiteit gestelden de officieren van administratie 2C kl L. F. C. Seelking en J. A. Kruyt worden geplaatst, de eerste op het ram schip Schorpioen en de tweede op den monitor Krokodil. Door de commissie uit het prov. gereglshol in Zuidholland zijn lieden, na afgelegd examenals candidaal-notarissen toegelaten de hh. van Vollen hovenvan Rotterdam; De Bas en Goossens, van 's llage; en mr. van Ries- senvan Leiden -- De hooge raad heeft lieden zijn arrest gewezen in een quaestie van geringe waarde ƒ8.32, maar van zeer groote gevolgen voor hen die instaat van insolventie verkeeren. De arrondissement-reglbank te Alkmaar had eet insolvent verklaarden failliet bevoegd geacht zelf in verzet te komen tegen een dwangbevel van 's rijks directe belastingen verschuldigd vóór hei i ontslag van den curator. Hiertegen was door den ontvanger, optredende voor den slaat, in cassatie gekomen. De hooge raad heeft heden, na de plei- dooijen van mr. J. G. Rochussen voor den staal en van mr. A. W. Jacobson voor den gerequireerdein deze zaak arrest gewezen: de hooge raad heelt in substantie overwogen dat niet de failliet, maar de curator in regten moei optreden, zoodra het geldt vorderingen die de belangen van den boedel be treffen (art. 813 w. v. koophandel), dat als de curator is ontslagen, volgens artt. 886 en volgende van het wetboek van koophandel, in zekere gevallen wel heropening van het faillissement mogelijk is; maar zoo lang dit niet is beropendjsl de failliet in zijn eigen belangen in regten mag verschijnen. Voorts dat de staat in het faillissement van een belastingschuldige gelijk staat met een gewonen schuldeischerbehalve dat hij volgens art. 7 der wet op de invor dering van 22 Mei 1845 niet behoeft le worden geverifieerd; maar dal zoowel die wet in het algemeen als dit artikel is van zeer strikte toepassing. Dat de wet geen privilegie schept voor den staal, maar alleen de wijze van invordering regelt. Op al deze gronden heeft de hooge raad den staal ongegrond verklaard in zijn cassatie-beroep en dat beroep verworpen. d [5U [TH N L A N DSC 11E IÏHIUGT K N ==iei d li, ad BELGIË BRUSSEL, 17 November. De dagbladen berigten dat in de Belgische provincie Luxemburg. m|im wei op eenen veestal te la Hailleule, uabij Jamoigne, de veepest is uitge barsten, en dat er alle maatregelen zijn genomen om de verbreiding da ziekte le stuiten. Vreemdelingen, die met toestemming van de Pruissen Parijs verlaten hebben en hier zijn aangekomendeelen mede dat de strijdkrachten van Parijs 650,000 man bedragen, waaronder zich 260,000 mobile gardes be vinden. De voorraad versch vleesch kou nog 14 dagen duren; paardenvleesck was er nog voor eene maand; met den voorraad granen kon men het no; wel twee maanden uithouden. De nationale garde bleef bij hare weigering volharden om in hel open veld te strijden; zij weigerde eveneens de forten le bezetten. EKGELAID. LONDEN17 November, De Times merkt op, sprekende over hel tractaat van 1856, dat dt belangen van Duitschland groote schade zouden lijden, indien de Russen de magt in banden hadden op den Donau en de Zwarte Zee. Verscheidene bladen, op deze basis voortgaande, toonen aan dat Pruissen Ruslani niet zal willen helpen, en dat Rusland die hulp ook niet zou willen aan nemen, omdat het de Pruissen vreest, zelfs wanneer zij met geschenken aankomen. Pruissen. bijna uitgeput door zijn reuzenstrijd met Frankrijk, heeft thans wel aan andere zaken te denken dan aan het regelen der Oos- tersche quaestie, omdat het al zijn krachten moet wijden aan de bevestiging van een groot Duitsch keizerrijk, terwijl de. uitgeputte Duitsche bevolking, verzwakt door hare groote verliezenen de afwezigheid van het meerendeel der broodwinners, niet geneigd is tot het ondernemen van een oorlog mcl Engeland en Oostenrijk, al had het de Russische kozakken ook tot bond- genoolen. Voorts voeren zij aan, dat het leidend beginsel van het eenig Duitschland even groote gevaren aanbiedt voor Rusland als voor Oostenrijk en dat het dus dwaasheid zou zijn, indien de Russen dien Duilschen staal tot bondgenoot en boezemvriend kozen die dreigt de Oostzee tot rea Pruissisch meer te maken, door de annexatie der Duitsch-Russischc Oostzee- provinciëndoor welke annexatie de Russische vloot niet in of uit zon kunnen loopen zonder verlof van Pruissen. Volgens dr. Russell, den bekenden correspondent van de Time-., is bel de mcening van vele Duitsche officieren dat de belegering van Parijs eca groote fout is. liet zou veel gemakkelijker geweest zijn, zeggen zij, den vrede en datgene wat wij wenschen te verkrijgen, indien wij de troe pen, welke nu werkeloos zijn rondom Parijs, gebruikt hadden tot het doe» van groote militaire promenades door geheel Frankrijk, en daardoor gewa- penden tegenstand in het noordenzuidenoosten en westen onmogelijk hadden gemaaktzoodat men de hoofdstadindien zij het uithieldnadat elke vesting zich had overgegeven, pour la bonne louche kon houden, welke men op zijn gemak zou kunnen verorberen.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2