LE1D8CHE COURANT. STADS-BERIGTEN. ZATURDAG 19 NOVEMBER. BINNKNLANl)SC H E BERIG T E N. ït BURGEMEESTER en WETHOUDERS^van LEIDEN, Gezien art. 264 der wet van den 29it',n Jnnij 1851 (Staatsblad n'. 85); Gelet op art. 7 der verordening van den lldf" November/20,ttD December l8fi9 (Gemeenteblad n". 2, van 1870)regelende de invordering der plaat selijke directe belasting, aangehaald bij Koninklijk besluit van den ll11»» J Jauuarij 1870, n». 4 Doen te weten, dat het 2C suppletoir kohier voor de plaatselijke directe belasting over 1870 op heden voorloopig is vastgesteld en van den llJen tot en uiet den 245,'n November aanstaande, ter Secretarie dezer gemeente (afdeeling financiën), van 12 tot 3 ureit, voor een ieder ter lezing wordt nedergelegd. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. n. BRANDELER, Burgemeester. Leiden. 10 Novefribef 1870. V. JPUTTKAMMER Secretaris. f870, ff. 275, De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel ja ars f 3.franco p.p. ƒ3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 'i jaars, buiten de expeditiekosten, Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents.J De prijs der AdvertentiCn is van 14 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 18 November. Bij de van wege de commissie van administratie over de gevangenis sen gehouden aanbesteding van de levering van onderscheidene artikelen tot w|<mderhoud en verpleging der gevangenen in de gevangenissen alhier, gedu rende het jaar 1871, zijn door de verschillende inschrijvers de navolgende «({prijzen bedongenalsroggebrood ƒ0.0389 per kilo, tarwebrood ƒ0.1320 id., wit- ng Jebrood 0.1770 id.aardappelen ƒ2.49 per 100 kilogr., gort ƒ0.1440 per kilogr. it ijst ƒ0.1930 id., groene erwten ƒ0.1248 id., groenten ƒ0.0620 id., rundvleescb /0.45 id., kalfsvleesch ƒ0.70 id.rundvet ƒ0.7150 id.groenezecp ƒ0.3420 scheerzeep ƒ0.90 id., witte zeep 0.45 id., koffij ƒ0.8480 id., cichorei ƒ0.16 id., zout 0.1290 id., peper 0.60 id., azijn ƒ0.07 de kan, suiker ƒ0.66 per kilo, siroop ƒ0.20 id., raap-olie/0.5480 id., patent-olie ƒ0.5680 id., petroleum ƒ0.2540 id., kaarsen ƒ0.67 id., steenkolen 1.15 per 100 kilo, smeekolen 1.1700 id., coke ƒ1.95 id., lange turf ƒ0.3198 per dubb. mud, korte turf ƒ0.69 id., bier 0.07 per kan, roode wijn ƒ0.7450 id.zoete melk (0.05 id kunstasch 0.07 per kilo, stroo ƒ15.88 de 500 kilogr.zand 0.51 de kub. el, propatria le soort ƒ4.90 de riem, 2e soort ƒ4.60 id., 3C soort ƒ4.40 id., groot mediaan ƒ14 id., klein mediaan ƒ12 id., cardoespapier ƒ12 id., couvertpapier 8.20 id., postpapier 8 id., stalen pennen ƒ0.70 per gros, potlooden ƒ0.69 per dozijn. Bij de verpachting der vuilniswaaronder begrepen de mcstspeciënwelke het huis van militaire detentie gedurende het jaar 18?l zal opleveren, is de hoogste inschrijving geweest 376. - Heden avond houdt de Vefcenlging het Zilveren Kruis alhier, hare ge wone jaarlijksche bijeenkomst ter viering van het herstel van de onafhan kelijkheid Van Nederland in 1813 De bijeenkomst der leden is ditmaal te lerblijdender, daar zij het voorregt genieten dat in dit jaar niemand door den dood uit hun midden is weggerukt. - Bij kon. besluit van ll Nov. jl. is de invoering bepaald van posrzegels 1 van 2 'A cent en cent. De kleur dier postzegels en het tijdstip hunner invoering zuilen nader worden vastgesteld. - Sedert de schuiten te Katwijk ter haringvisscherij zijn uitgegaan en de laatste, anders voor de kustvissCherij soms nog bestemde, schuit, tegen het einde van September, bij de eersten werd gevoegd, kon door schuilen van Egmond en Zandvoort Vefschc viscli verwacht worden. Slechts weinige lagen echter bad de aanvoer daarvan plaats en van toen af verviel de markt in eene doodsche eentoonigheid; er was geen vcrsche viscli meer le ontdekken. Stormweer en ongunstige wind heerschten dan ook zoo onop houdelijk dat op eene poging, om met voldoende vangst, te slagen, niet kon worden gehoopt. Zelfs terwijl anders in November soms veel schelvisch wordt aangevoerd, werd de visscherij met den beugel om dezelfde reden Bijna nog niet gedreven. De aanvoer van steurharing is niet onbevredigend; de verzendingen gaan geregeld voort en de prijzen zijtr, door elkander, aiet hoog. Volgens het Vad. is, nadal de lieer Tliorbecke de optreding vair een conservatief kabinet had aangeradende heer van Recnen met de zamenstel- ling van zoodanig kabinet belast. Wenschcnde het ministerie zooveel moge- 1 lijk buiten de tweede kamer zamen te stellen, heeft de heer van Reenen reeds met verschillende personen onderhandelingen aangeknoopt, o. a. naar men verzekert, met de lih. van der Heim, lid der gedep. staten van Zuid- hollanden van Tets van Goudliaan, oud-minister van binnenl. zaken en 'an financiën. De heer dr. Vcrwey maakt in Ons Streven bekend dat bij van de uit gave van bet door hem aangekondigde geschrift„De liefdediensten der vrouwen," heeft afgezien. Te Noordwijk aan Zee is Woensdag 11. gestrand hét scboonerschip Gijda, kapitein Bentzer. van St. Petersburg, en bestemd naar Rotterdam, met gebroken masten en tuig en zonder roer. Ziende, dat het vaar tuig in nood was, werd onmiddellijk de reddingsboot afgezonden, waarmede de schepelingen allen behouden aan wal kwamen. Het vaartuig bleef op de bnitcnbaiik staan, waardoor de redding bij eene rollende zee nog bemoei lijkt werd. Het schip is met rogge geladen en zal weg Zijn. Op den spoorweg tusschen 's Ilage en Gouda heeft in de nabijheid van Zevenhuizen eene verzakking plaats gehad, die eergisteren vertraging in de dienst veroorzaakte. Men werkt met kracht aan de herstelling, maar men vreest voor meerdere verzakkingen. Uit llellevoctsluis meldt men dat van daar is vertrokken de kanon neerboot n°. 16, om alhier de kanonneerboot n\ 7l te gaan vervangen, die lol dus verre dienst heeft gedaan bij de kweekschool voor zeevaart. Te Hellevoetsluis heeft de werkstaking van de bakkers tot ongeregeld heden geleid. Woensdag, den geheelcn dag, heerschle er eene buitengewone levendigheid, die ernstige gevolgen deed verwachten. Om die eenigzins té voorkomen werd er 's avonds om zes uur van wege hel gemeentebestuur op verschillende plaatsen voor den gezetten prijs brood verkocht. Het verlan gen naar brood, dat men den geheelen dag had moeten missen, was hier door nog niet bevredigd; want niet lang daarna vormden zich reeds zamen- scholingen, en voor de woningen der bakkers werden eerst toepasselijke liedjes gezongenen daarna de glazen ingeworpen. Ondertusschen door kruiste eene patrouille mariniers de plaats en eene wacht van 16 man pos teerde zich bij het huis van bakker de Gróót, terwijl elk der 5 andere bak kers door 6 mariniers werd beschermd. Omstreeks 10 uur ging het volk uitêeh. De bakkers verkoopen thans weder brood. lil de nabijheid van Ëlten op Geldcrsch grondgebied, is in de vorige week het lijk gevonden van een Fransch krijgsgevangene, die waarschijn lijk uit Wezel ontsnapt is. Tc Zwolle en in den omtrek Worden de klompen tot ongekend hóoge prijzen opgekocht. Men zegt, dat zulks voor Pruissische rekening plaats heeft en de Fransche krijgsgevangenen in plaats van schoenen of laarzen, met den winter kïómpen zullen dragen. Twee straatmakers liit Oldenzaa! zijn te Recklinghausen gearresteerd ert gevangen naar Wezel overgebragt. Deze gevangenneming heeft plaats ge had, ten gevolgé eener in een publiek gezelschap lasterende uitdrukking omtrent den koning van Pruissen, en bovendien wegens verzet tegen een ambtenaar in hel uitoefenen zijner function. De kermis le Wierden (nabij Almelo) of de zoogenaamde St. Maar- tensmarkl kenmerkte zich weder door verschillende kloppartijen, zooals daar gewoonlijk op kermissen of jaarmarkten plaats hebben. Men bc- rigt althans uit die plaats, dat ecue vróuw, een kind op den arm dra gende, zich tusschen twee vechtenden stelde, ten einde hen tot bedaren tc brengen. Vreeseljjk was echter liet gevolg, daar aan het kind door een der vechtenden een slag werd loegebragtwaaraan bet onmiddellijk is bezweken. Men meldt uit Leeuwarden; De vele regens der laatste dagen hebben niet alleen de landerijen doorweekt, zoodat het meeste vee is gestald gewor den zij zijn mede oorzaak van het steeds hoogcr rijzen van den boezem des waters. Een gevolg hiervan is, dat de laag gelegen landerijen nu reeds weder, gelijk bijna alle winters, zjjn ondergeloopenzóó zelfs, dat in som mige streken, waar onlangs het vee nog in de weide dartelde, niets anders te zien is dan water. Friesland is wel een waterland. De peilschaal alhier loont thans een stand aan van bijna 70 centimeters boven zomerpeil; vóór 10 dagen was de gemiddelde waterstand over de provincie 49 centim. boven dat peil. Uit Sneek meldt men dat Zalurdag II. op de Gocngarijpster poelten gevolge van het stormweder, een treurig ongeluk heeft plaats gehad. De 76-jarige tjalkschipper Jouke Sytzes Ozinga is met eene boot omgeslagen en verdronken. Eene poging tot reddingdie door een nabijzijnden schipper werd aangewend, mislukte. - Naar men uil Tilburg meldt had zich een jongeling uit Pruissen, niet behulp van valsclie voorgevensaldaar de noodige papieren weten te ver schaffen, om zich als plaatsvervanger bij de nationale militie te kunnen vcr-

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1