LEID CHE CO I!It A AT. 1870. DONDERDAG 17 NOVEMBER. STAD S-BER1G TEN. Dl N N EN LAN DSC I i E BK BIG TEN. N". 271. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. i3.50; 'met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 'jjaars, buiten de expedilickosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents.' De prijs der Advertentiên is van 14 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS^van LEIDEN, Gezien art. 264 der wet van den 29<t,,n Junij 1851 (Staatsblad n". 85); Gelet op art. 7 der verordening van den lldl° November/20"c" December 89 (Gemeenteblad n®. 2, van 1870), regelende de invordering der plaat- lijke directe belasting, aangehaald bij Koninklijk besluit van den ll<kn iiuarij 1870, n®. 4; Boen te weten, dat het 2' suppletoir kohier voor de plaatselijke directe listing over 1870 op heden voorloopig is vastgesteld en van den llJen 1 en met den 24s,en November aanstaande, ter Secretarie dezer gemeente Üeeling financiën), van 12 tot 3 uren, voor een ieder ter lezing wordt dergclcgd. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de iische Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 10 November 1870. v. PUTTKAMMER, Secretaris. LEIDEN, 16 November. Bij kon. besluit van 11 November jl. is het eereteeken, tot belooning li eervolle langdurige werkelijke dienst bij de schutterijen (ingesteld bij p. besluiten van 5 Dec. 1851 en van 30 Dec. 1866), aan onderscheidene ieren en manschappen der dienstdoende schutterijen toegekend; bij de itd. schutterij alhier aan J. T. Duyvermansergeant-majoor, J. Leus- en F. J. Landzaat, sergeanten, f- Door Directeuren van Teyler's stichting en de leden van Teyler's god- ieerd genootschap is aan een der ingekomen antwoordenop de prijsvraag ter het verband tusschen godsdienst en zedelijkheid," de uitgelooide reprijs toegekend. Bij de opening van het naambriefje bleek de schrijver zijn de heer Oito Pfleiderer, thans hoogleeraar te Jena. - De minister van oorlog heeft de chefs der verschillende legercorpsen jenoodigd om den overgang van militairen bij het wapen der koninklijke irecliaussée zooveel mogelijk te bevorderen -- Den 50,UD dezer zal van het koloniaal werfdepot te Harderwijk naar llordam vertrekken een detachement suppletietroepen, sterk 122 man, waar- Ier 10 onderofficieren, om dien dag Ie embarqueren aan boord van het laar liggende schip .Voach I gezagvoerder ,1. van Schelven, en met dien lem naar Java vertrekken onder bevel van den majoor der art. van het jl. leger F. R. K. Peijer Imhoff. die van Java leruggekcerten voorts tot jdegeleide de 2e luitenants der inf. van liet 0. I. leger A. J. D. Pool en J. C. van der Wijck. -Door dr. M. Snellen, leeraar aan de hoogere burgerschool te Delft, is l behoeve van zijn onderwijs in de cosmographiein het koor der Oude- |k, een toestel daargesteld, tot waarneming der slingerproef vanFoucauld «teling der aarde om hare as). Hel slingerkoord heeft eene lengte van h 30 metersde daaraan opgehangen kogel is een zoogenaamde 24 ponder, «ronder is een cirkelvlak 'aangebragl met eene middellijn van 2y2 meter I verdeeld van 3 tot 3 graden. Door waarneming heeft de heer S. bevon- li, dal de draaijing van het slingervlak voor Delft bedraagt 2° 57' in het tartier. De toestel is met veel zorg en juistheid vervaardigd; de proef- Bing uitmuntend geslaagd. Behalve door de leerlingen der H. B.werd jtoestel door verscheiden belangstellendenwaaronder eenige dames, bezig- |4, bij welke gelegenheid de vervaardiger eene zeer duidelijke verklaring i. (D. C - Te Amsterdam zijn valsche guldenstukken in omloop. Er zijn nog te bijzonderheden omtrent den oorsprong bekend; alleen vermoedt men penhang met het dezer dagen te Delft opgespoorde misdrijf van denzelf- l aard. - Te Utrecht is door den kerkeraad der Ned. herv. gemeente, ter vervulling t bestaande vacature, het volgende drietal van hh. predikanten gevormd: 1 Duet, pred. te Veenendaal; Bronsveld, pred, te Haarlem; van Hoogen- lyzepred. te Ileino. - Naar men uit Arnhem meldtscheen de onlangs gearresteerde v. d. W. voornemen te hebben zich te laten doodhongeren, althans hij was niet bewegen het minste voedsel te nuttigen. Ook zou hij zijne misdaden «Is bekend hebben. -Men meldt uitGorinchemaan^aan.lcden Baardvijkschtn overlaat, dat de zomerkade aldaar in de vorige week is doorgebroken en al de buitenpol ders zijn overstroomd, ten gevolge waarvan de sluizen der binnenpolders, zoo voor de Langstraat als voor het land van Altena en Heusden, zijn ge sloten; het is te verwachten, dat binnen weinige dagen die polders als het ware in een zee herschapen zullen zijn, hetwelk natuurlijk niet weinig nadeel zal berokkenen aan den landbouwer. Op de Maandag te Gorincbem gehouden paardenmarkt waren 2200 paarden aan de lijn; door de aanwezigheid van vele Priiissische en Fransche kooplieden was de handel zeer levendig. Naar men uit Leeuwarden meldt heeft de heer mr. J. II, Albarda zjjne benoeming als lid van gedeputeerde stalen van Friesland aangenomen. Volgens te Paramaribo ontvangen berigten uit Martiniquehebben aldaar oproerige bewegingen plaats gehad. Door de krachtige maatregelen van het gouvernementwaarbij de militaire magt 400 der oproerlingen heeft doodgeschoten, is de opstand gedempt en de rust weder hersteld ge worden. Te Curasao waren de volgende berigten uit Venezuela ontvangen: Uit het hoofdkwartier te Quibor wordt onder dagteekening van 25 September jl. het volgende door generaal Leon Colina medegedeeldbetreffende bet gevecht bij Guama. Voorzien geworden zijnde van ammunitie trokken onze troepen den 21slen op om den vijand tegemoet te gaan en kwamen hem bij het dorp Guama tegen, liet gevecht begon al dadelijk des morgens ten 8 ure en duurde tot omstreeks 3 ure in den namiddag voort, de vijand werd toen geheel verslagen met verlies van al zijn krijgsmaterieel en geschut, omtrent 800 geweren en 300 krijgsgevangenen. De uiteengedreven troepen van den vijand namen de wijk in de gebergten. Uit het hoofdkwartier te Gumana wordtonder dagteekening van 30 Sept. jl.het volgende aan den minister van oorlog en Marine te Caracas medegedeeld: Gedu rende een wapenstilstand, verleend op verzoek van de troepen van den vijand aan de kust van Paria, ten einde zoo mogelijk den oorlog te doen ophouden, werden ongeveer drie honderd man troepen der federalen in den morgen van 21 Sept. in bet dorp Drapa overvallen en op wreedaardige wijze vermoord. Onder de vermoorden telt men den roemrijken généraal José Lorcto Arismendi, de generaals Eusebio Cova, José Thomas Thyler en verscheidene andere officieren. Arismendi verdedigde zich met heldenmoed, doch moest ten laatste be zwijken. Thyler en Cova werden twee dagen later gevangen genomen; zij werden bij het lijk van Arismendi gebragt, dat nog onbegraven lag, endaar wreedaardig met bijlslagen afgenmakt en nog stervende op een brandstapel geworpen. Tachtig militairen, officieren en soldaten, vlugtten op een schoe ner onder vreemde vlag, welke aldaar ten anker lag, doch niet tijdig onder zeil kon gaan: zij werden gevat en met messteken afgemaakt. De hospita len, waarin ongeveer vijltig zieken lagen, werden in brand gestoken. Tot zulke uitersten is de partijwoede hier overgeslagen. lil het antwoord van den minister van binnenl. zaken op het afdeelings- verslag der tweede kamer, komt betreffende bet hoofdstuk Onderwijs der begrooting voor zijn departement het volgende voor: llooger onderwijs, Hel is het bepaalde voornemen van den minister eer lang een gewijzigd wets-ontwerp lot regeling van liet hooger onderwijs aan de kamer aan te bieden, daar zijns inziens de publieke opinie ruimschoots gelegenheid heelt gehad, en deze ook niet ongebruikt liet, om zich over de hoofdpunten dier regeling te verklaren. Middelbaar onderwijs. Niet zonder bevreemding heeft de minister de op merking gelezen, dat ook deze begrooting het bewijs levert» dat in de uit gaven voor de rijks hoogere burgerscholen weelde hcerscht. Tot vermeer dering van het thans aanwezige getal van 17 rijksscholen bestaat geen voornemen. De eenige uitbreiding, die, naar het oordeel van den minister, nog aan de rijksscholen zou zjjn te geven, bestaat daarin, dat enkele scho len van driejarigen cursus lot een vijfjarigen worden uitgebreid, indien daartoe voldoende grond bestaat in het toenemend getal der leerlingen en de ligging en belangrijkheid der gemeente. Toeneming van het getal der leeraren is alleen toe te schrijven aan de uitbreiding van enkele scholen en aan de aanzienlijke vermeerdering van het getal leerlingendie splitsing van al te groole klassen in parallel-afdeelingen noodzakelijk maakt. De aan merking van enkele leden, dat niet genoeg op de zedelijkheid der leeraren wordt gelet, meent de minister onbeantwoord te mogen laten, zoolang hem geen bepaalde feilen worden ter kennis gebragt, waarop zoodanige beschul- i

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1